Szkolenie poligonowe Kawalerzystów

17

Na poligonie w Nowej Dębie trwa szkolenie pododdziałów 25. Brygady Kawalerii Powietrznej (25BKPow) z Tomaszowa Mazowieckiego.

Żołnierze 7. batalionu kawalerii powietrznej, wspierani przez śmigłowce z 1. oraz 7. dywizjonu lotniczego, od 3 marca uczestniczą we wspólnym szkoleniu. Kawalerzyści doskonalą swoje umiejętności w zakresie szkolenia ogniowego, taktycznego oraz specjalistycznego. Uczestniczą też w połączonym szkoleniu z komponentem lotniczym, wykonując loty oraz desantowanie ze śmigłowców Mi-8, pod osłoną W-3W Sokół.

poligonmarzec2014b poligonmarzec2014d poligonmarzec2014e poligonmarzecc

W ramach ćwiczenia sprawdzającego poziom wyszkolenia 3. Szwadronowa Grupa Bojowa (3SzGB) wykonywała praktyczny epizod współdziałania z żołnierzami 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Zadaniem kawalerzystów była osłona skrzydeł podhalańczyków wykonujących w tym czasie kontratak. Natomiast w kompanii dowodzenia realizowany był kurs dla strzelców wyborowych, w ramach którego prowadzone były m. in. zajęcia taktyczne oraz strzelania sytuacyjne.

Kompania wsparcia oraz bateria przeciwlotnicza, oprócz szkolenia specjalistycznego prowadziły wsparcie na rzecz 3SzGB. Kompania logistyczna rozwijała elementy zabezpieczenia logistycznego, m.in. batalionowy punkt żywienia oraz punkt tankowania.

Na bazie ćwiczenia 3SzGB, pełniący obowiązki dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, pułkownik Adam Grela, przeprowadził ćwiczenie instruktażowo-metodyczne. W ćwiczeniu, którego celem była prezentacja przygotowania, organizacji i przeprowadzenia ćwiczenia taktycznego oraz ujednolicenie sposobu jego przeprowadzenia, wzięli udział dowódcy jednostek bezpośrednio podległych 25BKPow.

Tekst i zdjęcia: por. Tomasz Pierzak
Źródło: http://dgrsz.mon.gov.pl/

—————–

ban-www-MM beggwspolnoty

17 KOMENTARZE

 1. Możecie mi wytłumaczyć dlaczego w poniedziałek po godzinie 15 jeden W-3W Sokół lądował jakieś 50 m od drogi krajowej przy Tarnowskiej Woli, tam już nie ma poligonu..

  • No właśnie, coś musi być na rzeczy bo Sokół latał też nad Ocicami, raczej też nie w ramach ćwiczeń.

  • To że latał nad okolicą to jest akurat norma przez ostatnie kilkanaście lat ale lądować tak blisko krajówki, jakiś kierowca mógł się na niego zagapić i by nie było za ciekawie.. Pamiętam jeszcze kiedyś była taka historia jak 3 śmigłowce desant wysadziły w Rozalinie koło lasu jadaskiego, przecież to nie są tereny poligonu ;/

 2. Swego czasu nie jeden a kilkanaście śmigłowców lądowało na łąkach pomiędzy Dębą a Tarnowską Wolą , nawet samoloty tam lądowały / śmigłowe/ oczywiście. O wojskach okopanych w lasach do Rozalina i Huty Komorowskiej nie wspomnę . Był rok co „odwiedziła” nas bratnia armia radziecka i też na poligonie nie siedzieli tylko w lasach niedaleko Dezametu. No cóż teraz to „wrogowie” a niegdysiejsi przeciwnicy to dzisiaj przyjaciele. Acha i jeszcze jedno , czemu nikt nie pisze że z naszymi żołnierzami na poligonie też ćwiczą Ukraińcy ? to jakaś tajemnica czy co ? A tak apropo to oni już na naszym poligonie ćwiczyli , armia tylko z która „trenowali” inaczej się nazywała bo Wermaht .Popytajcie swoich dziadków to wam powiedza co tutaj Ukraińcy robili w 1942 a nie będziecie tak Putina kąsać ….

 3. No to demokracja majdanowa w pełnej krasie. Sami wybierają rząd wyciągając deputowanych w nocy z łóżek, na salę obrad nie wpuszcza się większości deputowanych z partii regionów Janukowycza a nad „prawidłowością” głosowania czuwają mili chłopcy z prawego sektora. Do rządu wchodzą przedstawiciele „pokojowych”demonstracji, którzy nie uzyskali dotąd znaczącego poparcia w żadnych wyborach. Potem prawie premier i prawie prezydent zastępują w obwodach władze na swoich oligarchów. I ten sam parlament (zwróćcie uwagę na quorum) postanawia, że wybrany w legalnych i ważnych wyborach parlament autonomii krymskiej po prostu… rozwiązuje. Brawo „bracia” Ukraińcy, jeżeli ktokolwiek (poza Tatarami) zastanawiał się na Krymie, czy nie zagłosować za pozostaniem w granicach Ukrainy, to właśnie wybiliście mu ten pomysł z głowy. Wy nie potrzebujecie wrogów z zewnątrz, bo sami jesteście tak głupi i chciwi, że Putin jedną jednostką rowerzystów zajmie wschodnią Ukrainę, a wy dalej będziecie bzdury na portalach społecznościowych wypisywać!
  P.S. Jaceniuk, jak tam mobilizacja? Podczas ostatniej zgłosił się 1 % spełniających kryteria Ukraińców. KIM ty chcesz walczyć? Na nas nie licz.

 4. No to demokracja majdanowa w pełnej krasie. Sami wybierają rząd wyciągając deputowanych w nocy z łóżek, na salę obrad nie wpuszcza się większości deputowanych z partii regionów Janukowycza a nad „prawidłowością” głosowania czuwają mili chłopcy z prawego sektora. Do rządu wchodzą przedstawiciele „pokojowych”demonstracji, którzy nie uzyskali dotąd znaczącego poparcia w żadnych wyborach. Potem prawie premier i prawie prezydent zastępują w obwodach władze na swoich oligarchów. I ten sam parlament (zwróćcie uwagę na quorum) postanawia, że wybrany w legalnych i ważnych wyborach parlament autonomii krymskiej po prostu… rozwiązuje. Brawo „bracia” Ukraińcy, jeżeli ktokolwiek (poza Tatarami) zastanawiał się na Krymie, czy nie zagłosować za pozostaniem w granicach Ukrainy, to właśnie wybiliście mu ten pomysł z głowy. Wy nie potrzebujecie wrogów z zewnątrz, bo sami jesteście tak głupi i chciwi, że Putin jedną jednostką rowerzystów zajmie wschodnią Ukrainę, a wy dalej będziecie bzdury na portalach społecznościowych wypisywać!
  P.S. Jaceniuk, jak tam mobilizacja? Podczas ostatniej zgłosił się 1 % spełniających kryteria Ukraińców. KIM ty chcesz walczyć? Na nas nie licz.

 5. Znów połowa mieszkańców Dęby będzie plotła bzdury na temat rzekomego bólu głowy , który związany jest z odbywającymi się manewrami hehehe

 6. Ku pamięci.
  35 lat temu w dniu 22.03 1979 r. podczas lotów nad poligonem doszło do katastrofy lotniczej.
  W wyniku przerwania pracy silnika na „Maziarni” rozbił się samolot MIG -21 PF nr. 1705
  z 10 plm WOPK Łask. W katastrofie zginął kpt. pilot Walenty Giegiel.
  Cześć jego pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here