V Festiwal Orkiestr Dętych w Chmielowie

29

29-05-2012W niedzielę, 27 maja 2012 r. na stadionie w Chmielowie odbyła się impreza folklorystyczna pt. \”V Festiwal Orkiestr Dętych\” przy Filii Wiejskiej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie. Otwarcia Festiwalu dokonali panowie Wiesław Ordon – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Krzysztof Pitra – Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego.

W trakcie imprezy przeprowadzony został jarmark z udziałem twórców sztuki i rzemiosła ludowego, na którym lokalni artyści prezentowali wykonane przez siebie dzieła. Na 5 stoiskach zaprezentowane zostały obrazy malowane na szkle, różnego rodzaju hafty, obrazy wyszywane, wycinane serwetki oraz wykonane wycinanki. Jarmark cieszył się sporym zainteresowaniem uczestników imprezy.

W ramach warsztatów ludowego rękodzieła artystycznego w technikach występujących na terenie Lokalnej Grupy Działania, panie prezentując swoje dzieła udzielały porad i pokazywały w jaki sposób i jakimi technikami realizują pomysły na sztukę ludową. Warsztaty obejmowały wyszywanie, szydełkowanie, malowanie na szkle i malowanie na płótnie, haftowanie. Dzięki warsztatom zostało zasiane ziarno sztuki ludowej wśród części uczestników.

Najważniejszym punktem Festiwalu był przegląd orkiestr dętych i kapel, w trakcie którego wystąpiło 5 orkiestr, tj. Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Kolbuszowej, Parafialna Orkiestra Dęta z Komorowa, Orkiestra Dęta z Janowa Lubelskiego, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chmielowa. Po emocjonującej rywalizacji i przedstawieniu różnorodnych utworów jury przeglądu – przy pełnym aplauzie publiczności – za zwycięzcę uznało Orkiestrę Dętą z Janowa Lubelskiego.

Przy stole z wiejskim jadłem można było zakosztować smaku potraw lasowiackich. Miejscowe kucharki przygotowały do degustacji 3 rodzaje pierogów, bigos wiejski, swojski chleb z wiejskim smalcem i kwaszone ogórki. Wiejski stół był oblegany zarówno przez uczestników Festiwalu jak też liczną publiczność. Wszystkie potrawy były bardzo smaczne i zostały szybko skonsumowane.

Dodatkowymi atrakcjami Festiwalu były występy zespołów mażoretek oraz młodzieżowego zespołu tanecznego Pretorian Jumpers z Nowej Dęby.

Serdecznie zapraszamy na kolejny festiwal w przyszłym roku!

Tekst i zdjęcie: SOK

29 KOMENTARZE

 1. [b]Mam pytanie. Dlaczego poziom gminnej kultury COP-owskiego miasta i gminy wyznaczają ekipy w strojach ludowych, orkiestry dęte, zabawa sikawkami z wodą, przygnębiające i niezmienne od lat WIECZORNICE z okazji świąt narodowych, oraz Wodecki na Militariadzie? [/b]

 2. [quote]Bo Nowa Dęba jest wsią między Chmielowem a Majdanem[/quote]

  A jak się nazywa burmistrz któremu to "zawdzięczamy" ?

 3. Nazywa sie Wieslaw Ordon,ktory ODBUDOWAL,ZMODERNIZOWAL,I UPIEKSZYL NOWA DEBE ,dlatego wszyscy poprzednicy powinni mu oddac czesc , poklon i klaniac sie w PAS :|

 4. Polska w budowie…
  Dęba w budowie…
  By żyło się lepiej!

  [quote]Nazywa sie Wieslaw Ordon,ktory ODBUDOWAL,ZMODERNIZOWAL,I UPIEKSZYL NOWA DEBE ,dlatego wszyscy poprzednicy powinni mu oddac czesc , poklon i klaniac sie w PAS[/quote]

  ZASTAŁ DĘBĘ DREWNIANĄ A ZOSTAWI MUROWANĄ!!!

  A tak poważnie to zostawi to miasto jako małą zadłużoną wioskę w której będą dudnić puzony, woda będzie lać się ze strażackich sikawek i… co … i jajco… Będą wciągać flagę i odgrywać hymn państwowy. Tak się to skończy. Czasem raz na rok przyjedzie WODECKI.

 5. a może wreszcie szanowna metropolia zaproponuje coś od siebie?? Skoro jesteście wykładnią i stolicą kultury w gminie :P Jakoś tym ludziom nic nie przeszkadza i potrafią realizować swoje pasje bez pomocy i wsparcia
  powstań
  majestatycznie potężnej nowej dęby
  spocznij
  co do folkloru to się odpitolcie bo jest on inspiracją muzyków od zawsze i wszędzie od Golców po Sepulturę

 6. [quote]potrafią realizować swoje pasje bez pomocy i wsparcia [/quote]

  Sprawdz sobie jak zostały podzielone środki dla stowarzyszeń a później pisz kto potrafi robić coś bez wsparcia bo jesteś w duuuużym błędzie.

  Szanowna metropolia niestety nie może liczyć na taką polityczną (FINANSOWĄ) przychylność przy tym układzie "rzondzoncym" (pisownia celowa).

 7. Wiem jak zostały podzielone i na co były przeznaczone.
  Kup sobie instrument i graj pokaż, że możesz lepiej i ciekawiej lub rób cokolwiek oprócz narzekania, że inni robią coś najlepiej jak potrafią.

 8. [quote]Wiem jak zostały podzielone i na co były przeznaczone.[/quote]
  To nie pisz, że bez pomocy i wsparcia.
  Szanowna metropolia niestety nie może liczyć na taką polityczną (FINANSOWĄ) przychylność przy tym układzie "rzondzoncym" (pisownia celowa)

 9. Ja?? Poczytaj troszkę z dystansem posty na forum to sam zobaczysz kto tu po bandzie jedzie.
  PS że nie wszystkie są fajne to wiadomo od dawna ;)

 10. [quote]a może wreszcie szanowna metropolia zaproponuje coś od siebie?? Skoro jesteście wykładnią i stolicą kultury w gminie[/quote]

  Powinniśmy ale nie jesteśmy ponieważ kasa z budżetu idzie na badziewia a nie kulturę. Przypomnij sobie "Majówkę w Nowej Dębie" (zapraszano mieszkańców na wciągnięcie flagi na maszt i odegranie hymnu). Tłumaczono, że majówka była kiepska żeby Militariada była spoko. A tymczasem święto miasta to zespół który lata świetności ma za sobą oraz Zbyszek Wodecki…. W między czasie tańce ludowe z Ukrainy. KOKO SPOKO WIESIEK SPOKO! Niestety ale Nowa Dęba została sprowadzona do roli wsi.

 11. kup sobie instrument i graj jak cię nie stać to zacznij śpiewać i załóż chór. Do jasnej ch0lery jest Was w dębie kilka razy więcej niż w Chmielowie i Cyganach razem wziętych. Zacznijcie coś robić prócz narzekania. Myslisz, że jak ww orkiestra zdobyła swoje pierwsze instumenty?? Przypadkiem byłem na ich pierwszym koncercie, na który zostali dowiezieni przez rodziców prywatnymi osobówkami. Myślę, że do dziś wiele razy pokazali, że warto ich słuchać i wspierać. W przeciwieństwie do kolesi obiecujących "Jak dostanę kasę to będę du.ą wróble łapał"

 12. Powrócę do pytania.
  [quote] Dlaczego poziom gminnej kultury COP-owskiego miasta i gminy wyznaczają ekipy w strojach ludowych, orkiestry dęte, zabawa sikawkami z wodą, przygnębiające i niezmienne od lat WIECZORNICE z okazji świąt narodowych, oraz Wodecki na Militariadzie?[/quote] I dodam kolejne:
  Czy wy drodzy mieszkańcy jesteście zadowoleni z poziomu kultury i sposobu zarządzania instytucjami kultury w naszym mieście? A może uważacie, że pieniądze mogłoby być wydawane w lepszy sposób?

 13. 1. A ja powtórzę Ci moją opinię, że w folklorze niema nic czego powinieneś się wstydzić i znane są przykłady twórczego łączenia folkloru ze sztuką współczesną.
  2. Nie jestem zadowolony z poziomu kultury w nd, ale jednocześnie uważam, że jest to wynik ociężałości mieszkańców.
  3. Uważam, że pieniądze powinny trafiać do tych którzy swoim uporem determinacją i talentem na to zapracują.

 14. [quote]1. A ja powtórzę Ci moją opinię, że w folklorze niema nic czego powinieneś się wstydzić i znane są przykłady twórczego łączenia folkloru ze sztuką współczesną.[/quote]

  Czy jakość tego lokalnego "folkloru" zasługuje na takie wsparcie finansowe i instytucjonalne?

  [quote]Nie jestem zadowolony z poziomu kultury w nd, ale jednocześnie uważam, że jest to wynik ociężałości mieszkańców.[/quote]

  Czy aby przypadkiem owa ociężałość nie jest efektem działania władz lokalnych zniechęcających aktywnych ludzi do działania i stronniczego wspierania przez władze jednych środowisk i arogancji wobec drugich?

  [quote]Uważam, że pieniądze powinny trafiać do tych którzy swoim uporem determinacją i talentem na to zapracują.[/quote]

  Zgadza się. Tylko czy tak jest obecnie?

 15. [quote]Czy jakość tego lokalnego "folkloru" zasługuje na takie wsparcie finansowe i instytucjonalne?[/quote]
  folklor po prostu jest to kultywowanie pewnych tradycji jak chcesz ocenić jakość folkloru?? historycznie, artystycznie?? Folklor zawsze zasługuje na wsparcie. Poza tym może byś uściślił o jakim wsparciu mówimy bo są środki które można przeznaczać tylko na rozwój społeczności wiejskiej i nie pochodzą one z gminy.
  [quote]Czy aby przypadkiem owa ociężałość nie jest efektem działania władz lokalnych zniechęcających aktywnych ludzi do działania i stronniczego wspierania przez władze jednych środowisk i arogancji wobec drugich?[/quote]
  Ta działalność to do pewnego momentu jest hobby i jak każde hobby jest kosztowna. Sam oprócz zwykłej szkoły mam na koncie muzyczną ilość kasy wydanej na instrument, nuty, zainwestowany czas tego nie da się obliczyć a to wszystko wymaga dużego zaangażowania. A może myślisz, że władze gminy powinny chodzić po domach i rozdając kasę prosić zostań artystą??
  [quote]Zgadza się. Tylko czy tak jest obecnie?[/quote]
  Z tym zawsze i wszędzie bywa różnie, ale jakoś nie zauważam w nd kogoś szczególnie pokrzywdzonego

 16. [quote]Folklor zawsze zasługuje na wsparcie[/quote]

  Wystarczy ubrać czapeczkę, starą koszulinę we wzorki, zafałszować coś na instrumencie oraz wokalu (np ambitny tekst "eca heca koło pieca..") i już można liczyć na kasę? Bardziej podobało mi się twoje stwierdzenie w którym mówiłeś o determinacji, pracy i talencie.

  [quote]myślisz, że władze gminy powinny chodzić po domach i rozdając kasę prosić zostań artystą??[/quote]
  Nie. Tylko wiem, że wielu kreatywnych ambitnych ludzi się z tego miasta wyniosło bo władze nie tylko nie wspierały ale przedszkadzały. Np: [b]Jeśli przeprowadzicie daną inicjatywę z osobą o nazwisku X nie dostaniecie kasy. Albo wyrzekniecie się tej osoby, albo nie będzie finansowania.[/b] Uważasz to za etyczne, moralne, normalne?

 17. [quote]Wystarczy ubrać czapeczkę, starą koszulinę we wzorki, zafałszować coś na instrumencie oraz wokalu (np ambitny tekst "eca heca koło pieca.." i już można liczyć na kasę? [/quote]
  To też jest częścią folkloru tu nie podejmuje się oceniać przodków ale szkoda, że z całego folkloru zauważasz tylko tyle.
  [quote]Nie. Tylko wiem, że wielu kreatywnych ambitnych ludzi się z tego miasta wyniosło bo władze nie tylko nie wspierały ale przedszkadzały. Np: Jeśli przeprowadzicie daną inicjatywę z osobą o nazwisku X nie dostaniecie kasy. Albo wyrzekniecie się tej osoby, albo nie będzie finansowania. Uważasz to za etyczne, moralne, normalne?[/quote]
  jeśli takie zdarzenia miały miejsce a podejrzewam, że aby osobę ambitną i zaangażowaną zmusić do opuszczenia nd nie mogły być jednorazowe to dlaczego nie zostały zebrane odpowiednie materiały i nie zostały przekazane do odpowiednich organów ścigania?? Chyba, że były a ja o tym niewiem.

 18. kOKO ROKO

  HAMBURK NIE JEST SPOKO

  MIASTOWE TO SYNY

  DAWNE WIOCHMYNY

  NA WIOCHE PLUJA

  BO SAME W NIEJ MIECHO ZUJA

  i kurna sie skonczyl rym
  cdn…

 19. mit Design besitzt der Lage sein, [url=http://www.thuexecuoichauau.com]chaussure louboutin[/url] leichte Jacken enthßllen die Dose [url=http://jrksiddha.com/client.asp?shoes-louboutin_5.html]shoes louboutin[/url] werden bereits gemßtlich dennoch wirklich sanft. Moncler hat eine [url=http://jrksiddha.com/JKSpan/identity.asp?christian-louboutin-solde.html]christian louboutin solde[/url] aufregende neue verlängerte Mittel, [url=http://jrksiddha.com/client.asp?louboutin_6.html]louboutin[/url] durch Herstellung Verbrauch von schlafenden Handtasche Auskleidungen gereist, dass man Polyamid-Beschichtung, um die absolut beste auf [url=http://jrksiddha.com/bekay.asp?chaussure-femme-louboutin_11.html]chaussure femme louboutin[/url] der Wache insbesondere nagt an kalten liefern. Normalerweise ist die [url=http://jrksiddha.com/bekay.asp?christian-louboutin-shop_6.html]christian louboutin shop[/url] eine ZugehÜrigkeit zu der Sorte [url=http://jrksiddha.com/JKSpan/identity.asp?louboutin-femme_1.html]louboutin femme[/url] Schaffung des Skifahrens [url=http://6sos.com/Consultant/details.asp?soldes-louboutin_12.html]soldes louboutin[/url] Outfits der FranzÜsisch Olympischen Spiele Feier entwickelt Ihre [url=http://www.thuexecuoichauau.com]chaussures louboutin pas cher[/url] leichte Spencer, die war, [url=http://6sos.com/Consultant/details.asp?chaussure-christian-louboutin_2.html]chaussure christian louboutin[/url] kann nicht auf der Hand während der Markt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here