Wernisaż wystawy pt. „Kosmos i pranie” Anny Burlikowskiej-Rochnowskiej

0

27 maja 2015 r. w sali kameralnej odbyło się otwarcie wystawy Anny Burlikowskiej–Rochnowskiej pt. „Kosmos i pranie” . Gospodarzem spotkania był plastyk SOK – p. Sławomir Gurdak, który przybliżył zgromadzonym drogę artystyczną autorki i omówił prezentowane prace. Mieszkanka Chmielowa specjalizuje się w rzeźbie i fotografii, maluje pastelami, tworzy collage z papieru czerpanego, uprawia performance związany z ekologią i ochroną przyrody. Po raz pierwszy wystawia swoje prace w rodzinnej gminie, na co zwrócił uwagę gość – radny z Chmielowa p. Stanisław Skimina. Nowodębska wystawa jest niezwykle różnorodna. „Prezentowane prace pani Anny zachwycają sposobem ujęcia rzeczywistości. Na szczególną uwagę zasługują fotografie, w większości czarno – białe, których tematem jest człowiek, jego jestestwo, związek z naturą. Artystka wykorzystuje skróty – symbole, podobnie jak wielki polski malarz Jacek Malczewski. Fotografuje postacie w nietypowych pozach, charakterystycznych tylko dla niej samej. Autorka swoje fotograficzne przesłanie opowiada cieniem, jaki pozostawia człowiek w zależności od kąta padania światła słonecznego. Jej niektóre ujęcia to obrazy abstrakcyjne, gdzie natura pomieszana z cieniami postaci tworzy wspaniałe kompozycje geometryczne. W innych przypadkach artystka przenosi nas w krainę czarów, świecących kosmicznych kamieni, wykonanych z masy szkła, mówi o niemożliwości porozumienia się ludzi poprzez szklaną wieżę Babel”. – mówił p. Gurdak.

arochnowskaburlikowska
P. Burlikowska – Rochnowska żywo interesuje się sprawami ochrony przyrody, zaprezentowała performance pt. „Był las”, dotyczący problemu wycinki drzew. Jej niezwykle ciekawą i oryginalną wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc.

Anna Burlikowska – Rochnowska pochodzi z Chmielowa. Ukończyła Liceum Plastyczne w Rzeszowie, następnie studiowała na ASP w Krakowie; w 1995 r. uzyskała dyplom na wydziale rzeźby, w pracowni prof. Antoniego Porczaka, wyróżniony medalem, kolejny w 1997 r. na wydziale grafiki, w pracowni fotografii u adj. Józefiny Bransch-Walczak. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.
Zajmuje się edukacją i architekturą krajobrazu. Korzysta z różnych środków wypowiedzi artystycznej: rzeźba, malarstwo, fotografia, instalacja. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz w kilku plenerach malarskich i wikliniarskich. W 2002 r. zajęła I miejsce w konkursie „Ojciec Pio – bliski Bogu i ludziom” (Muzeum Jana Pawła II, Kraków). Z sukcesami startowała w konkursie „Porównania”, organizowanym przez biuro Wystaw Artystycznych w Sandomierzu. Miała 17 wystaw indywidualnych, głównie w Krakowie i Sandomierzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here