Wiosenny oblot maszyn

9

Wiosenny oblot maszyn – wieści z Modelarni Ratuszowej

W ostatnią niedzielę, 2 maja, o godzinie 9.10 czasu środkowoeuropejskiego, I – sze Doświadczalne Skrzydło Modelarni Ratuszowej wyrusza w kolumnie dwóch nieoznakowanych pojazdów osobowych na pierwsze testowe loty wykonanych konstrukcji. Pogoda sprzyja, dobra widocznośc i optymalna dla lotów szybowcowych umiarkowana prędkośc wiatru ściąga na lotnisko w podstalowowolskiej Turbii towarzyskie grono wielbicieli lotnictwa.

Na lotnisku czeka już Bartek, który przyjechał nieco wcześniej z tatą. Po rozpakowaniu „Tukanów” ( szybowce klasy F1A 1/2M – dla młodszych hobbystów ) oraz przymocowaniu skrzydeł dwóm samolotom sterowanym z silnikami elektrycznymi, nowodębscy piloci ustawiają się na pasie murawy – startujemy! Dobre loty Bartka, widac właściwe wyważenie modelu. Przy którymś z kolei starcie, już przy pomocy holu, nagły podmuch wiatru ciągnie w górę, by sekundy później złamac skrzydło w połowie długości. Cóż, przy ekstremalnie lekkim żebrowaniu płata to awaria pospolita. Model wraca do pracowni, po zreperowaniu i wzmocnieniu, wkrótce znów wzbije się w powietrze. Piotr chwyta hol. Na jakiś 15 metrach szybowiec łapie „termikę” – bardzo silny wznoszący ruch mas powietrza i leci na granicy widzialności. Chłopaki rzucają się w pogoń. Po 1,5 km przebytej drogi znajdują model na okolicznym polu, bez żadnych usterek spowodowanych lądowaniem poza płytą lotniska. Loty samolotami sterowanymi, mimo że nie miały tak gwałtownego przebiegu, dostarczały nie mniej emocji. Na akrobację jest jeszcze za wcześnie, ale postępy w umiejętności pilotażu naprawdę rzucają się w oczy.


Dzięki uprzejmości kierownictwa lotniska, nowodębskie Skrzydło miało możliwośc zajrzec do hangarów. Pełnowymiarowe maszyny wzbudzają śmiałe marzenia. Jeden z instruktorów Aeroklubu przystanął widząc grupkę młodych pasjonatów. Zarzucony pytaniami, cierpliwie tłumaczył zagadnienia dużego lotnictwa ratuszowym podopiecznym. Niedługo później, w innej części lotniska, spotkali kolegów z Lubartowa, dobrych znajomych naszego Huberta. Właśnie przygotowywali do startu piękną latającą makietę polskiego RWD 9. Właściciel opowiadał o trudnościach związanych z jego wykonaniem i planach wprowadzenie seryjnej wersji modelu do sprzedaży. Jak się wkrótce okazało, w powietrzu „prowadził się” wspaniale.


W popołudniowej drodze powrotnej, podczas krótkiego posiłku w restauracyjce przy stacji benzynowej, już planowano kolejne wyjazdy. W Modelarni Ratuszowej trwają prace na zaawansowanym etapie – dwa modele uwięziowe i jeden wolnolatający nabierają ostatecznych kształtów. Kolejni kończą szybowce. Cztery silniki w drodze. … It is Bravo One, we`re ready to fly – Take off – Bravo One, Roger that …

Jacek Lubera
Kontakt: jaceklubera@wp.pl
fot. Jacek Duda

Zajęcia Modelarni Ratuszowej odbywają się w poniedziałki i środy – w godz. 17.00 – ok. 20.00 w pracowni na tyłach Samorządowego Ośrodka Kultury ( zejście schodami w dół – drzwi naprzeciwko salonu kosmetycznego ). Starsi modelarze dodatkowo ( nieregularnie ) spotykają się w soboty ok. godz. 10.00. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

9 KOMENTARZE

  1. Nabór jest ciągły. Można przyjść w każdą środę. Opiekunowie grupy wszystko wytłumaczą i objaśnią. Zajęcia są BEZPŁATNE.

  2. czy redakcja dysponuje większą ilością zdjęć z wyjazdu, jeśli tak to prośże o umieszczenie w galerii . nie mogłem być na lotnisku ale chętnie pooglądam zdjęcia. Dziękuję i pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here