Wystartowała PUMA-2011

6

11.05.11r.


W dniu 09.05.2011r. w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej rozpoczęła się zasadnicza część ćwiczenia taktycznego pod kryptonimem PUMA-2011.

Celem ćwiczenia, którego kierownikiem jest gen. bryg. Bogdan Tworkowski jest sprawdzenie 16 bpd w zakresie przygotowania i prowadzenia działań bojowych zgodnie z jego przeznaczeniem. Ćwiczenie pk. PUMA-2011 podzielone jest na kilka etapów z których najważniejszy będzie trwał od 10.05.2011r. do 13.05.2011r. na poligonie w Nowej Dębie. Etap ten obejmuje m.in.:

Epizody taktyczne:

* desantowanie Grupy Awangardowej na zrzutowisku przygodnym „Wola Rusinowska” (poza granicami OSPWL Nowa Dęba) celem przygotowania zrzutowiska dla sił głównych i sił wzmocnienia,
* desantowanie 16 bpd – zrzut sił głównych i zrzut sił wzmocnienia na zrzutowisku głównym o kodowej nazwie „BOA”,
* zrzuty: zaopatrzenia towarzyszącego i zaopatrzenia uzupełniającego w zasobnikach transportowych ZT-100 na zrzutowisku głównym o kodowej nazwie „BANAN”,
* utworzenie przyczółka desantowego (w tym m.in. szturm na obiekt) w osłonie węzła komunikacyjnego i utrzymanie go do chwili połączenia z siłami własnymi w tym szturm na obiekt,
* ewakuacja medyczna z wykorzystaniem śmigłowca (heli-medevac).

Epizody ogniowe:

* kierowanie ogniem kompanii szturmowej w dzień i w nocy w czasie których ogień prowadzić będą m.in.: wyrzutnie ppk Spike, zestawy przeciwlotnicze Grom, moździerze kal. 98 i 60mm, granatniki przeciwpancerne i broń strzelecka.
* strzelania sytuacyjne amunicją bojową w składzie plutonu.

Jednym z najważniejszych elementów ćwiczenia jest przerzut sił i zaopatrzenia drogą powietrzną sposobem spadochronowym co jest możliwe dzięki wykorzystaniu samolotów Sił Powietrznych. W czasie ćwiczenia planowane jest wykorzystanie:

* 2 samolotów C -130E Hercules z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu
* 5 samolotów CASA C-295M z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie

Obie jednostki wchodzą w skład 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu

Samoloty te powinny w czasie ćwiczenia desantować ponad 500 spadochroniarzy 6 BPD oraz kilkaset kilogramów zaopatrzenia.

kpt. Marcin Gil
źródło: 6 Brygada Powietrznodesantowa

6 KOMENTARZE

  1. Żałuj,było co oglądać.Ten furkot otwieranych w powietrzu spadochronów.Mieszkańcy przysiółka "stawisko" i starego rusinowa mieli co oglądać.Wspomnienia ze służby wojskowej i pierwszego skoku wróciły jak żywe.

  2. Dzięki panie adminie za artykuł. #4 dla ciebie to nic bo widocznie się nie interesujesz, ale dla mnie jako pasjonata militarii i mieszkaniec miasta Nowa Dęba, to naprawdę ważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here