Wystawa o historii Zakładów Metalowych

3

02-01-2012

Z historii Zakładów Metalowych w Nowej Dębie… – wystawa o takim tytule zostanie uroczyście otwarta 3 stycznia 2012 r. o godz. 18 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.

Od końca l. 30-tych XX wieku Zakłady stanowiły bazę rozwojową naszego miasta – Nowej Dęby. Z nimi związane było życie tysięcy ludzi, którzy tu mieszkali i pracowali. 31 grudnia 2011 r. mija 50 rocznica nadania praw miejskich Nowej Dębie, warto zatem przybliżyć ich historię. Zorganizowana w SOK wystawa obejmuje okres od początku funkcjonowania Fabryki oraz działalności Wytwórni Amunicji Nr 3 w ówczesnej Dębie, poprzez lata II Wojny Światowej, aż po czasy PRL-u i okres po 1989 r.

Pierwszy dział wystawy dotyczący początków działalności Fabryki wyraźnie wskazuje, że powstanie Zakładów wiązało się z planami Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego twórcą był Eugeniusz Kwiatkowski. Następnie przedstawione zostały losy Wytwórni Amunicji Nr 3 poczynając od planów jej lokalizacji, poprzez budowę, prezentację sylwetek pierwszej dyrekcji i niektórych pracowników, po ogólną prezentację Fabryki oraz produkowane tu wyroby. Dalej ukazany został czas II Wojny Światowej w historii Zakładu, a także rys okresu przejściowego.

W kolejnym etapie wystawy przedstawione zostały l. 1951-1989, w formie wyodrębnienia pewnych elementów z historii Zakładów Metalowych. Między innymi ukazana jest tu fabryka z zewnątrz i od środka oraz produkowane wyroby. Ciekawym akcentem było dodanie tu obiektów, które powstały w wyniku działalności Fabryki i były niegdyś bezpośrednio związane z Zakładami. Ma to za zadanie uświadomić, jak istotną rolę w historii Nowej Dęby pełniły wówczas Zakłady Metalowe. Dopełnieniem wystawy jest zaprezentowanie historii Zakładów Metalowych „DEZAMET” S. A. z l. 1989-2011 oraz ukazanie obecnego wyglądu przedsiębiorstwa i przedstawienie uroczystości upamiętniających jego powstanie.

Warto zaznaczyć, że w przygotowaniach do wystawy szczególnie ważna okazała się pomoc Pełnomocnika Zarządu Zakładów Metalowych „Dezamet” S. A. pana Mariana Piechoty, syna pierwszego dyrektora Wytwórni Amunicji Nr 3 – pana Mirosława Szypowskiego i syna dyrektora technicznego WAm 3 – Witolda Śmiśniewicza, którzy służyli swoją radą i udostępnili materiały. Podziękowania należą się także wszystkim instytucjom, które udostępniły zdjęcia: Urzędowi Miasta i Gminy Nowa Dęba, Muzeum Regionalnemu w Stalowej Woli, Samorządowemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Przedszkolu nr 1 w Nowej Dębie oraz Przedszkolu nr 5 w Nowej Dębie.

Wystawa „Z historii Zakładów Metalowych…” ma przypomnieć mieszkańcom Nowej Dęby i jej okolic historii tak wiele dla tego miasta znaczących Zakładów. W programie otwarcia znalazły się m.in. przemówienia zaproszonych gości oraz prezentacja multimedialna historii Zakładów Metalowych. Serdecznie zapraszamy!

Opiekun wystawy Krzysztof Jaśkiewicz
Źródło: UMiG

3 KOMENTARZE

  1. Tak to już historia,już nie Dezamet,do czego doprowadziła obecna dyrekcja zakład stoi ludzie psioczą .Brak kompetencji rozłożł zakłady w ciągu paru lat .Eh szkoda gadać:(

  2. [quote]Następnie przedstawione zostały losy Wytwórni Amunicji Nr 3 poczynając od planów jej lokalizacji, poprzez budowę, prezentację sylwetek pierwszej dyrekcji i niektórych pracowników, po ogólną prezentację Fabryki oraz produkowane tu wyroby.[/quote]

    Produkowane tu wyroby? Zakład był faktycznie w stadium budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here