Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół nr 1 w Nowe Dębie

36

28-06-2012r.23 czerwca 2012 roku odbył się III Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie, związany z obchodami 60 rocznicy powstania Liceum Ogólnokształcącego.

W przygotowywanej przez kilka miesięcy uroczystości wzięło udział kilkuset byłych uczniów szkoły. Przez 60 lat mury szkoły opuściło około 5 tysięcy absolwentów. Wielu spośród nich odniosło znaczące sukcesy w świecie nauki, literatury, kościoła, mediów czy polityki.

Spotkali się ci, którzy z sentymentem wspominają Liceum i chcą kultywować jego pamięć oraz tradycje. Na diamentowy jubileusz przybyło ponad trzystu absolwentów z kraju i zza granicy, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele oraz zaproszeni goście: wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego p. Jerzy Sudoł –absolwent i były nauczyciel, prezydent Tarnobrzega p. Norbert Mastalerz – również absolwent, burmistrzowie Nowej Dęby – p. Wiesław Ordon i p. Zygmunt Żołądź, prezesi firm, dyrektorzy szkół i instytucji działających w Nowej Dębie.Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. MBKP pod przewodnictwem proboszcza ks. dra Mieczysława Wolanina – wieloletniego katechety w ZS nr 1. Mszę koncelebrowali księża absolwenci szkoły a homilię wygasił ks. dr Jacek Beksiński. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do budynku szkoły. Prowadziła ich orkiestra dęta i zespół marżoretek z Chmielowa oraz uczniowie klasy o profilu wojskowym pod dowództwem mjr. Witolda Wesołowskiego. Spotkanie w szkole podzielono na dwie części – uroczystą akademię na dziedzińcu i spotkania roczników w klasach. Akademię rozpoczął pokaz musztry w wykonaniu klasy wojskowej, a następnie głos zabrała p. dyrektor Janina Lubera. Na wstępie powitała przybyłych na spotkanie gości. Przywołała historię powstania Liceum, przypomniała nazwiska pierwszych dyrektorów i nauczycieli. Podzieliła się osobistymi refleksjami z czasów szkolnych: „Szukając w domu drobiazgów z lat nauki w liceum, wśród wielopokoleniowych pamiątek rodzinnych natrafiłam na niewielkie pudełeczko, w którym przez lata, jakby czekając na ten szczególny dzień, leżała bordowa tarcza z zardzewiałą szpilką, którą przez cztery lata jako uczennica nosiłam na ramieniu. Zdałam sobie sprawę, że historia mojego życia zatoczyła koło. Od dzisiaj w głębi serca pragnę, aby moi uczniowie ten znak – bordową tarczę z imieniem szkoły, jako przywilej grupowej reprezentacji, mogli nosić i być z niego dumnym,… bo przecież Wszyscy razem jesteśmy Jedynką!”. Na zakończenie swojego wystąpienia p. dyrektor podziękowała darczyńcom i sponsorom za wsparcie finansowe
w organizacji Zjazdu Absolwentów. Część artystyczną uświetnił występ wybitnego absolwenta Andrzeja Frajndta – lidera legendarnej grupy wokalnej PARTITA.

Wielkie emocje towarzyszyły spotkaniom rocznikowym w klasach. Absolwenci mogli spotkać się ze swoimi wychowawcami i nauczycielami. Obejrzeli szkołę, wystawę fotografii a także wpisali się do pamiątkowej kroniki. Wymianom adresów i wspólnym zdjęciom nie było końca. Kulminacyjnym punktem uroczystości był Bal Absolwentów, który odbył się w miejscowej, regionalnej „Karczmie Jorgula”.

W niedziele 24 czerwca 2012 r. liczne grono absolwentów wraz z Dyrekcja szkoły spotkało się na nowodębskim cmentarzu, aby zapalić znicze na grobach zmarłych Profesorów i Absolwentów liceum. Diamentowy jubileusz zakończyło pożegnalne spotkanie w szkole. Zjazd był niezwykłą okazją do odnowienia starych przyjaźni i zawarcia nowych, gdyż, jak powiedział Epiktet: „ Nie skarby są przyjaciółmi, ale przyjaciel skarbem”.


RELACJA W TELEWIZJI TARNOBRZEG (OD 2:08)

/ info

36 KOMENTARZE

 1. Władza zrobiła sobie kolejną nasiadówkę, ach i ten żelazny punkt, czyli uroczysta msza święta. Swoją drogą, choć "oni" nazwą to sukcesem, to MY widzimy, że to porażka. Ile % abiturientów wzięło udział w tym żenującym teatrzyku?

 2. Dwa pytania =
  1. A z literatury kto zacz??
  2. [żart nieco] Szanowna Pani Janino,toż tarcza nie przyspawana do rękawa,Jeno szpilka?:(.
  Wstyd.A po szkole tarcze w kieszeń sukienki i hi,hi i big bit!
  ;)

 3. kurdebalanc -nie byłeś(byłaś), nie wypowiadaj się proszę na temat tego czy to porażka czy sukces.
  piankapoliuretanowa- zapewniam że nawet dziś pani dyrektor nosiła tarczę i jak najbardziej jest z niej dumna. Więc jeśli Ty nie jesteś dumny(dumna) ze swojej dawnej szkoły, to przykro mi że jesteś jej absolwentem(absolwentką).

 4. Był uczniem LO i łącznie z klasą maturalną przygotowywał się w LO do matury. W związku z rozpoczęciem kariery muzycznej, jedynie egzaminy końcowe zdawał w Rzeszowie. To wiem od Niego.
  I sam Pan A. Frajndt określa się absolwentem naszego LO.
  Słuchałem jego koncertu i bardzo dziękuję. Przypomniał mi moje młode lata.

 5. Im dalej od czasów szkolnych, tym milej się do nich wraca. Nie po to, by posyczeć w rozpierającej własne ego krytyce wszystkich i wszystkiego czy ubijać ubijać w ustach tort bezowy – tylko dla czystej przyjemności. A to była czysta przyjemność. I to jaka!!!

 6. Kilkoro odniosło też sukcesy w medycynie, biznesie czy architekturze. Nie zostali jednak przy*mi proboszcza i "burmiszcza" więc zostali olani przez autora ciepłym m…

 7. a moja klasa prawie cała zbojkotowała ten zjazd bo jak można było podzielić tak ludzi.? W ubiegłym roku wybrańcy a w tym reszta plebsu :( Wstyd pani dyrektor! .

 8. do #11 uczestnik

  Tak właśnie, jesteśmy MY i oni, ty jesteś oni, przypomnę, że za komuny też byliśmy MY i oni (polscy zdrajcy pachołki rosji),
  a jeszcze dalej sięgając pamięcią było: "Tylko świnie siedzą w kinie" ale co ty o tym wiesz parobku…

 9. Złość piękności szkodzi! Rok temu to było święto patrona szkoły, a teraz zjazd absolwentów i to jaki!!! Najważniejsze, że spotkałem swoją szkolną miłość:) Ochłonąć jeszcze nie mogę:)

 10. Jeśli chodzi o Pana Norberta Mastalerza to przyszedł do Liceum w Nowej Dębie do klasy III c, ponieważ otrzymałw w Liceum tarnobrzeskim warunkowa promocję do tej klasy ( o ile dobrze pamietam z języka rosyjskiego lub chemii ), pod warunkiem, że opuści liceum tarnobrzeskie. Po ukończeniu III klasy Pan Norbert Mastalerz spowrotem wrócił do IV klasy do tarnobrzega. Jak widać orłem nie był, ale absolwentem Liceum w Nowej Dębie też nie.

 11. Tak to podwójna uroczystość, w ubiegłym roku dla VIP-ów, a wtym roku dla reszty. Zapomniano w ubiegłym roku o absolwentach. A tak na marginesie w tej szkole na poziomie była tylko matematyka z Panią Mgr Cecylią Rybak, reszta nauczycieli olewała sprawę.

 12. ale pitolicie
  z tego co wiem
  prawie wszyscy co w tamtym byli w tym
  byli tez na tym a jakies dziwneopodziały Vipy reszta Smiechu warte

  z teg o co wiem to tamto to byly obchody 60 lecia a tu zjazd absolwentow z tej okazji – widac rioznice ??

  A dla myslacych a nie internetowych napinaczy Tamten byl na hali – ograniczona ilosc miejsc ( kwiecien plecien)
  pzoa tym ten byl na wyrazne prosby tych co byli w kwietniu i tych co w kwietniu byc nie mogli
  i to tyle w temacie

 13. Niestety pani dyrektor nie podpisała się. Mnie się, też nie podoba dzielenie absolwentów. Tłumaczenie teraz że tamto spotkanie to co innego niż zjazd tylko pogłębia uczucie fałszu. Żaden z poprzednich dyrektorów nie zrobił by czegoś tak nietaktownego.

 14. Nie wiem czym podyktowane są Twoje emocje. W ubiegłym roku święto szkoły odbyło się w dzień roboczy, do południa i uczestniczyła cała społeczność uczniowska – była to akademia szkolna na hali sportowej. Specjalnie to było w kwietniu, żeby oprócz klas I i II mogli także uczestniczyć maturzyści. Byli goście oficjalni oraz absolwenci szkoły z tytułami doktora nauk – jako wzór dla uczniów, że po naszym liceum można także rozwijać karierę naukową. Efekty to m.in. ubiegłoroczne i tegoroczne wyniki matury. Pomysł p. dyrektor oceniam jako bardzo mądry, ponieważ po raz pierwszy uczniowie liceum poznali absolwentów – doktorów; ich biogramy ukazały się w książce i w gablotach szkolnych.
  Teraz w czerwcu był Zjazd Absolwentów; impreza była tradycyjnie w sobotę. I zorganizowana z rozmachem, bo oprócz akademii, była msza koncelebrowana przez absolwentów, przemarsz ulicami miasta i oczywiście bal. Jeżeli nie uczestniczyłaś, to tylko szkoda.

 15. Brawa dla dyrekcji i wszystkich zaangazowanych w obchody jubileuszu szkoly i organizacje zjazdu. Doceniam wysilek i prace wlozona w przygotowania imprezy. Dzieki za to ,ze moglismy sie spotkac po latach i milo spedzic krotkie chwile razem. Dobre wspomnienia nalezy pielegnowac, a te gorsze puszczac w niepamiec.Liceum to czesc historii naszego zycia , ktora trzeba uszanowac i docenic to co zyskalismy w lawach szkolnych.Pozdrawiam wszystkich absolwentow i moich towarzyszy z IVB- ktoregos tam rocznika i zycze milych wspomnien!

 16. Do #19i #29. Drogie, jam mniemam, Absolwentki. Obrażanie się o jakieś, wg Was istniejące ,podziały, świadczy jedynie o Waszej małomiasteczkowości i zakompleksieniu. Moim skromnym zdaniem należy uszanować zamysł i decyzje organizatorów ( czyt.#31) . Osobiście uczestniczyłam w tegorocznej imprezie, spotkałam kilka znajomych twarzy, powróciły fantastyczne wspomnienia, zabawa przednia:D Pozdrawiam WSZYSTKICH Absolwentów , organizatorów, trzymam mocno kciuki za rozwój JEDYNKI;)

 17. Bwahała! Dobre! Obśmiłem się jak norka! Jak Ordon zaczyna imprezę mszą to ratuszowej jadą po nim. Jak Luberowa to imzpra z rozmachem. Zenujaca jesteś pani nauczycielko :(

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here