DEZAMET: ŚRODKI BOJOWE Z PGZ DLA SIŁ ZBROJNYCH xvideo

3

Polska Grupa Zbrojeniowa dostarczy Siłom Zbrojnym RP środki bojowe za ponad 350 mln złotych. Spółki z Grupy PGZ zawarły z Inspektoratem Uzbrojenia dwa kontrakty, obejmujące dostawy 122 mm pocisków rakietowych Feniks FHD oraz 120 mm naboi moździerzowych RAK-HE-1. Nowe rodzaje amunicji zwiększą zdolności oraz potencjał wojsk artyleryjskich i rakietowych.

Kontrakt zawarty między Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ RAK – AMUNICJA w składzie: PGZ S.A., ZM Dezamet S.A., Mesko S.A. oraz Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. obejmuje dostawy ponad 23 tysięcy sztuk nowoczesnych 120 mm pocisków moździerzowych RAK-HE-1, o donośności przekraczającej 10 km. Jeszcze w bieżącym roku zostanie wyprodukowana pierwsza partia, która zostanie poddana badaniom zdawczo-odbiorczym. Dostawy zasadniczych partii amunicji będą realizowane w latach 2022-2024, natomiast wartość kontraktu to ponad 256 milionów złotych. To pierwszy kontrakt na tego typu amunicję. W związku z rosnącą liczbą kompanijnych modułów ogniowych (kmo) RAK na wyposażeniu wojska, przewidywane są kolejne zamówienia.

Drugi kontrakt, między Mesko S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia obejmuje dostawy 2320 pocisków rakietowych Feniks FHD. To opracowana przez krajowy przemysł nowa wersja amunicji kal. 122 mm, o zasięgu ponad dwukrotnie większym od poprzednio używanej. Feniksy przeznaczone są do wystrzeliwania z mobilnych wyrzutni znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych i zdolne są do rażenia celów oddalonych nawet o 40 km. Umowa zostanie zrealizowana w latach 2021-2023, natomiast wartość kontraktu to ponad 96 milionów złotych.

Podpisane dziś kontrakty na dostawy nowych pocisków przeznaczonych do kmo RAK oraz rakiet Feniks to najlepsze potwierdzenie kompetencji Polskiej Grupy Zbrojeniowej do wzmacniania potencjału obronnego Sił Zbrojnych RP. Dostawy środków bojowych, niezbędnych dla realizacji zadań stawianych przed naszym wojskiem to nasz wkład w system bezpieczeństwa państwa – powiedział Sebastian Chwałekprezes zarządu PGZ S.A.

– Wraz z rozwojem Wojska Polskiego rozwijamy także nasze możliwości, a zamówienia tej skali przekładają się nie tylko na wzrost zatrudnienia w naszych zakładach, ale także otwierają przestrzeń do zdobywania nowych doświadczeń w zakresie techniki rakietowej i systemów artyleryjskich. Dziękujemy za zaufanie zamawiającemu i deklarujemy dalszą dobrą współpracę z naszej strony – dodał Sebastian Chwałek.

Zamówione środki bojowe są wykorzystywane w systemach i rozwiązaniach produkowanych i dostarczanych wojsku przez Polską Grupę Zbrojeniową. Feniksy FHD znajdą zastosowanie m.in. w wieloprowadnicowych wyrzutniach rakietowych WR-40 Langusta, produkcji Huty Stalowa Wola S.A. Umowa na dostawy 120 mm amunicji moździerzowej do moździerzy samobieżnych M120K, wchodzących w skład kompanijnych modułów ogniowych Rak, to jeden z ostatnich etapów w procesie wdrażania jednego z najnowocześniejszych systemów artyleryjskich na świecie do Sił Zbrojnych RP.

***

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

Zakłady Metalowe Dezamet S.A. to producent szerokiej gamy amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Firma świadczy także usługi w zakresie wykonywania precyzyjnej obróbki metali czy konstrukcji spawanych. Posiada także akredytowane laboratorium badawczo-pomiarowe wyposażone w nowoczesne urządzenia.

Mesko S.A. jest głównym dostawcą amunicji i pocisków rakietowych dla Sił Zbrojnych RP. Sztandarowe produkty Mesko to nowoczesne zestawy przeciwlotnicze Piorun, przeciwpancerne Pirat i produkowane na licencji SPIKE LR, a także nowa rodzina naprowadzanej laserowo amunicji precyzyjnej APR 120 i APR 155.

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. to centrum elaboracji amunicji w Polsce. Oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych, firma zajmuje się m.in. napełnianiem nimi min morskich i przeciwpancernych, bomb lotniczych (m.in. bomby lotnicze LBOB-100) oraz pocisków artyleryjskich, czołgowych i moździerzowych różnych kalibrów.

Źródło: DEZAMET

3 KOMENTARZE

    • Dopóki nie zacznie brakować rąk do pracy dopóty płace będą niskie. Czyli nie prędko się to zmieni bo na tle konkurencji w Nowej Dębie etat w Dezamecie jest nieźle płatny do tego dochodzą rozmaite dodatki których u innych po prostu nie ma.

      No chyba, że podniosą minimalną…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here