Kolejny krok do rozbudowy więzienia Chmielowie

15

W przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy więzienia dla  kobiet w Chmielowie wzięło udział 7 oferentów. Zaproponowane ceny mieszczą się w budżecie jaki na wykonanie zadania zabezpieczył zamawiający. Oznacza to, że już niebawem ruszą prace projektowe, a w ślad za nimi roboty budowlane.

W Chmielowie ma powstać najnowocześniejszy w Europie zakład karny dla kobiet.F Funkcjonowaćbędzie tu między innymi oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach, mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych, część kompleksu nie zostanie również otoczona murem.

W Chmielowie powstanie pierwszy w Polsce dom przejściowy, gdzie kobiety kończące odbywanie kary będą mogły przygotować się do życia na wolności – we współpracy ze służbą kuratorską czy organizacjami pozarządowymi. Koszt inwestycji wyniesie około 50 milionów złotych i zostanie w pokryty z Funduszy Norweskich. Będzie to jeden z pięciu tego typu ośrodków w kraju. Pozostałe powstaną w Kamińsku, Koziegłowach, Sosnowcu i Radomiu. – Będą to ośrodki wzorowane na skandynawskiej myśli penitencjarnej – mówi Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

W nowym kompleksie penitencjarnym w Chmielowie znajdzie się hala produkcyjna, gdzie wykonujące wyrok kobiety znajdą zatrudnienie. Już teraz firmy deklarują współpracę w ramach programu „Praca dla więźniów”

Chmielów to największe sołectwo w gminie Nowa Dęba. Leży przy linii kolejowej Rozwadów-Dębica. Planowana jest też rozbudowa przebiegającej w pobliżu drogi ekspresowej. Ma to znaczenie dla transportu osadzonych tam w przyszłości kobiet oraz możliwości utrzymywania przez nie kontaktów z bliskimi. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku, który został zamknięty w ubiegłym roku. Będzie też szansą na znalezienie pracy dla innych mieszkańców regionu. W nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób. Nowoczesny zakład karny oznacza także dodatkowe możliwości rozwoju dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych.

15 KOMENTARZE

  1. Jak widać program Kryminaliści+ idzie pełną parą. Brawo! Ludzie tracą pracę, kolejne biznesy są zamykane, a tutaj zamiast zrobić coś konstruktywnego, poprawiają jakość życia kryminalistom. Niesamowita sprawa.

    • Przecież komuna nie upadła. Zmieniła tylko nazwę na demokracja. Ludzie od dekad ciągle ci sami.

  2. Chyba jednak wszyscy woleliby poczytać o rozwoju strefy przemysłowej w Chmielowie, tudzież w Nowej Dębie. Jakie władze – takie priorytety.

  3. A garaż na Broniewskiego raz każą mi rozbierać, raz nie rozbierać, a tydzień temu przyszło pismo żebym nie zapomniał zapłacić za dzierżawę terenu.
    Nawet klauni w cyrku prowadzą przedstawienie które ma scenariusz i ciąg logiczny. O umiejętnościach już nie wspomnę.
    U nas w magistracie dalej lasowiacka prowizorka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here