Zakończenie ćwiczeń MAPLE ARCH 2017

0

460 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady wzięło udział w ćwiczeniach na poligonie w Nowej Dębie. Szkolenie z wykorzystaniem specjalistycznego programu komputerowego symulującego pole walki trwało 11 dni. Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada działa od dwóch lat. Jej zadaniem mają być misje zagraniczne w ramach sił pokojowych ONZ.

W Nowej Dębie na pierwszej linii frontu były dziś nie śmigłowce, transportery opancerzone czy strzelcy, a specjalistyczne programy komputerowe i mapy. To wszystko za sprawą szkolenia dowódczo – sztabowego pod kryptonimem Maple Arch – 17, w którym wzięli udział żołnierze z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady. Całą tę operację przeprowadzono na ekranie komputera, bez konieczności wysyłania wojska w teren. Specjalny program jest symulatorem pola walki, na bieżąco śledzi rozmieszczenie wojsk i informuje o stratach i przeszkodach.

W 11-dniowym szkoleniu wzięło udział 460 żołnierzy z czterech państw wchodzących w skład Wielonarodowej Brygady. Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada powstała jesienią 2015 roku. Jej głównym zadaniem mają być misje zagraniczne w ramach sił pokojowych ONZ. Wielonarodowa Brygada liczy około 4,5 tysiąca żołnierzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here