Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie wydał trzy pozytywne opinie w sprawie likwidacji szkół podstawowych w Rozalinie, Cyganach i Alfredówce. Decyzja kuratora była poprzedzona analizą dokumentów urzędowych, oraz wizją lokalną w poszczególnych placówkach.
Przypomnijmy: Rada Miejska podjęła decyzję o likwidacji trzech szkół podstawowych: w Alfredówce, Cyganach i Rozalinie. W stosunku do pierwotnego projektu uchwały datę zamknięcia placówek wyznaczono na 31 sierpnia 2023 roku, czyli o 12 miesięcy później niż pierwotnie planowano. O sprawie wielokrotnie informowaliśmy na naszym portalu:
- „Szkoły bez dzieci do likwidacji”
- „Szkoły do likwidacji, ale nie w tym roku. Burzliwa dyskusja na sesji Rady Miejskiej”
- „[FILM] Trzy szkoły do zamknięcia”
O ile likwidacja szkoły w Rozalinie ze względu na całkowity brak uczniów nie budziła kontrowersji, o tyle zamknięcie placówek w Cyganach i Alfredówce spotkało się z oporem rodziców. Podjęto akcję zbiórki podpisów, które następnie zawieziono do kuratorium. Zwracano się również o pomoc do parlamentarzystów z regionu. Podkarpacki Kurator Oświaty postanowił zbadać argumenty wszystkich ze stron. Przystąpił do analizy dokumentów urzędowych, a także odbył wizję lokalną w terenie. Po zbadaniu stanu faktycznego uznał, że idea likwidacji wymienionych szkół jest zasadna. Jak to argumentował?
SZKOŁA PODSTAWOWA W CYGANACH
W opinii wydanej przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty czytamy: „Do Szkoły Podstawowej w Cyganach w roku szkolnym 2021/2022 uczęszcza 20 uczniów (kl V – 7 uczniów, kl. VII – 13 uczniów). W pozostałych klasach i oddziale przedszkolnym nie ma uczniów i dzieci. Biorąc pod uwagę liczbę urodzeń w latach 2010-2015 i liczbę uczniów zameldowanych w obwodzie miejscowości Cygany w latach 2007-2015 szkoła powinna liczyć 77 uczniów. Z informacji podanej przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Cyganach wynika, że do innych szkół uczęszcza 40 dzieci/uczniów z Cygan. Są to szkoły podstawowe w Tarnobrzegu, Jadachach, Stale, w Ślęzakach. (…) W roku szkolnym 2021/2022 w SP w Cyganach zatrudnionych jest 13 nauczycieli. (…) Na podstawie przedstawionych wyżej danych demograficznych i statystycznych oraz decyzji podejmowanych przez rodziców należy stwierdzić, że liczba uczniów w Szkole Podstawowej w Cyganach w najbliższym czasie nie ulegnie zwiększeniu.„
SZKOŁA PODSTAWOWA W ALFREDÓWCE
W przypadku SP w Alfredówce poczyniono podobne obserwacje: „W latach 2010-2014 na terenie miejscowości Alfredówka zostało zameldowanych 42 dzieci które powinny uczyć się w klasach I-V, a do szkoły w Alfredówce uczęszcza 7 dzieci. Przedstawione dane jednoznacznie wskazują, że liczba dzieci mieszkających w obwodzie szkoły nie jest tożsama z liczbą dzieci, które podejmują naukę w tej szkole. (…) W informacji przesłanej przez p. o. dyrektora wskazano, że >>>Niepubliczne Przedszkole „Akademia Marzeń” prowadzone przez stowarzyszenie powstało by Szkoła Podstawowa w Alfredówce odżyła. Rodzice dzieci przedszkolnych deklarują, że edukację szkolną będą realizować w Szkole podstawowej w Alfredówce. Do przedszkola uczęszczają dzieci z Alfredówki, Budy Stalowskiej, Tarnowskiej Woli, Rozalina, Jadachów, Nowej Dęby<<< Trudno dostrzec aby powstanie w 2017 r. Niepublicznego Przedszkola „Akademia Marzeń” prowadzonego przez stowarzyszenie spowodowało, by ta szkoła „odżyła”, gdyż mimo prawie 5 lat działalności, w Szkole Podstawowej w Alfredówce brak klasy I, II i III. Nie można również zgodzić się ze stwierdzeniem Rady Rodziców zawartym w piśmie z dnia 7 marca 2022 r. że cyt: >>> Dzieci z przedszkola sukcesywnie przychodzą do szkoły w Alfredówce, kontynuując naukę w miejscu, które znają…<<<, gdyż fakty temu przeczą. Obecnie (stan na 18.03.2022 r.) w I etapie edukacyjnym nie ma żadnego ucznia. „
Reasumując. Podkarpacki Kurator Oświaty podzielił stanowisko Rady Miejskiej w Nowej Dębie zwracając uwagę nie tylko na małą liczbę dzieci w wymienionych szkołach, ale również na fakt, że sami mieszkańcy Cygan i Alfredówki wybierają dla swoich dzieci inne szkoły w regionie.
Decyzja Podkarpackiego Kuratora Oświaty nie jest ostateczna. Stronom przysługuje możliwość złożenia zażalenia do Ministra Edukacji i Nauki, jednak wydaje się mało prawdopodobne aby podważył on argumenty wskazane w cytowanej decyzji.
Jeśli rodzice z Alfredówki i Cygan wysyłają swoje dzieci do szkół w innych miejscowościach to do kogo pretensje?
Sami wysyłają dzieci do innych szkół i pretensje ze się je zamyka. Jaki ten świat teraz głupi.
To samo tyczy się licealistów, rodzice wysyłają ich do mitycznego Kopernika, który tak na prawdę jest jeszcze gorszy od szkół w ND. Nauczyciele mają się tam za cholera wie kogo a hodują ludzi z wybujałym ego. Jak przyjdzie co do czego to jeden z drugim kończą w marmie na 4 brygadówce. Żeby nie było sam skończyłem Kopernika i mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że nic dobrego tam wasze dzieci się nie nauczą.
Zamknięcie szkół jest zasadne, nie mniej rozżalenie rodziców również. Dlaczego nie można spotkać się w połowie drogi? Alfredowka ma świetne przedszkole. Wykorzystajmy to. Są w fajnym miejscu, z dala od wielkiego ruchu, super potencjał na przedszkole publiczne z prawdziwego zdarzenia oraz żłobek, którego baaardzo brakuje na terenie gminy. Dofinansować szkoły, które pozostają. W Cyganach rodzice myślę, że też wpadną na pomysł jak wartościowo wykorzystać ten budynek. Coś zabieramy ale też dajemy.
i tyle w tym temacie
:) Co za idioci z niektórych rodziców :)
W 2015 roku rząp PiS wprowadził reforme 500 plus , żeby zwiększyć liczbę urodzeń dzieci . Po prawie 7 latach powinno być juz widać przyrost i powinno się rozbudowywać szkoły . A tu nagle wyszło wielkie g…. z rządowego projektu . Polski Ład też jest wielkim g….. w wykonaniu tago rządu tak jak prawie wszystko za co się ten nasz kochany rząd weżmie
Skąd wiesz, ile by się rodziło gdyby nie ten program.
Chyba coś Ci się pomyliło, ten rząd nie jest nasz i nigdy nie był naszym, zresztą jak wszystkie inne do tej pory
Teraz ciekawe co się stanie z budynkami po zamkniętych szkołach? W jaki sposób dać im 2 życie? Co pożytecznego można by tam zrobić?
A co bedzie w zamian ? MARKETY
Trzy Wydzialy Komunikacji
A wszystkie dzieci urodzone w Tarnowskiej Woli zostają w tej szkole? Czy tak samo przechodzą np. dlo Nowej Dęby do szkół. Ludzie włączcie myślenie. Skoro przedszkole zostało w Alfredowce utworzone i 3 latki zaczynają chodzić to przecież to dziecko musi urosnąć żeby pójść do 1 klasy. Więc niech nikt nie pisze bredni. Tylko popatrzy na rozwój przedszkola i ilu rodzicow zadeklarowało zostawienie ich później w szkole. Jest zerówka za rok będzie kolejna a ktoś pisze ze rodzice oddaja gdzie indziej co za brednie.