Kurator oświaty wydał pozytywną opinię w sprawie zamknięcia trzech szkół

13

Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie wydał trzy pozytywne opinie w sprawie likwidacji szkół podstawowych w Rozalinie, Cyganach i Alfredówce. Decyzja kuratora była poprzedzona analizą dokumentów urzędowych, oraz wizją lokalną w poszczególnych placówkach.

Przypomnijmy: Rada Miejska podjęła decyzję o likwidacji trzech szkół podstawowych: w Alfredówce, Cyganach i Rozalinie. W stosunku do pierwotnego projektu uchwały datę zamknięcia placówek wyznaczono na 31 sierpnia 2023 roku, czyli o 12 miesięcy później niż pierwotnie planowano. O sprawie wielokrotnie informowaliśmy na naszym portalu:

  1. „Szkoły bez dzieci do likwidacji”
  2. „Szkoły do likwidacji, ale nie w tym roku. Burzliwa dyskusja na sesji Rady Miejskiej”
  3. „[FILM] Trzy szkoły do zamknięcia”

O ile likwidacja szkoły w Rozalinie ze względu na całkowity brak uczniów nie budziła kontrowersji, o tyle zamknięcie placówek w Cyganach i Alfredówce spotkało się z oporem rodziców. Podjęto akcję zbiórki podpisów, które następnie zawieziono do kuratorium. Zwracano się również o pomoc do parlamentarzystów z regionu. Podkarpacki Kurator Oświaty postanowił zbadać argumenty wszystkich ze stron. Przystąpił do analizy dokumentów urzędowych, a także odbył wizję lokalną w terenie. Po zbadaniu stanu faktycznego uznał, że idea likwidacji wymienionych szkół jest zasadna. Jak to argumentował?

SZKOŁA PODSTAWOWA W CYGANACH

W opinii wydanej przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty czytamy: „Do Szkoły Podstawowej w Cyganach w roku szkolnym 2021/2022 uczęszcza 20 uczniów (kl V – 7 uczniów, kl. VII – 13 uczniów). W pozostałych klasach i oddziale przedszkolnym nie ma uczniów i dzieci. Biorąc pod uwagę liczbę urodzeń w latach 2010-2015 i liczbę uczniów zameldowanych w obwodzie miejscowości Cygany w latach 2007-2015 szkoła powinna liczyć 77 uczniów. Z informacji podanej przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Cyganach wynika, że do innych szkół uczęszcza 40 dzieci/uczniów z Cygan. Są to szkoły podstawowe w Tarnobrzegu, Jadachach, Stale, w Ślęzakach.  (…) W roku szkolnym 2021/2022 w SP w Cyganach zatrudnionych jest 13 nauczycieli. (…) Na podstawie przedstawionych wyżej danych demograficznych i statystycznych oraz decyzji podejmowanych przez rodziców należy stwierdzić, że liczba uczniów w Szkole Podstawowej w Cyganach w najbliższym czasie nie ulegnie zwiększeniu.

SZKOŁA PODSTAWOWA W ALFREDÓWCE

W przypadku SP w Alfredówce poczyniono podobne obserwacje: „W latach 2010-2014 na terenie miejscowości Alfredówka zostało zameldowanych 42 dzieci które powinny uczyć się w klasach I-V, a do szkoły w Alfredówce uczęszcza 7 dzieci. Przedstawione dane jednoznacznie wskazują, że liczba dzieci mieszkających w obwodzie szkoły nie jest tożsama z liczbą dzieci, które podejmują naukę w tej szkole. (…) W informacji przesłanej przez p. o. dyrektora wskazano, że >>>Niepubliczne Przedszkole „Akademia Marzeń” prowadzone przez stowarzyszenie powstało by Szkoła Podstawowa w Alfredówce odżyła. Rodzice dzieci przedszkolnych deklarują, że edukację szkolną będą realizować w Szkole podstawowej w Alfredówce. Do przedszkola uczęszczają dzieci z Alfredówki, Budy Stalowskiej, Tarnowskiej Woli, Rozalina, Jadachów, Nowej Dęby<<< Trudno dostrzec aby powstanie w 2017 r. Niepublicznego Przedszkola „Akademia Marzeń” prowadzonego przez stowarzyszenie spowodowało, by ta szkoła „odżyła”, gdyż mimo prawie 5 lat działalności, w Szkole Podstawowej w Alfredówce brak klasy I, II i III. Nie można również zgodzić się ze stwierdzeniem Rady Rodziców zawartym w piśmie z dnia 7 marca 2022 r. że cyt: >>> Dzieci z przedszkola sukcesywnie przychodzą do szkoły w Alfredówce, kontynuując naukę w miejscu, które znają…<<<, gdyż fakty temu przeczą. Obecnie (stan na 18.03.2022 r.) w I etapie edukacyjnym nie ma żadnego ucznia. „

Reasumując. Podkarpacki Kurator Oświaty podzielił stanowisko Rady Miejskiej w Nowej Dębie zwracając uwagę nie tylko na małą liczbę dzieci w wymienionych szkołach, ale również na fakt, że sami mieszkańcy Cygan i Alfredówki wybierają dla swoich dzieci inne szkoły w regionie.

Decyzja Podkarpackiego Kuratora Oświaty nie jest ostateczna. Stronom przysługuje możliwość złożenia zażalenia do Ministra Edukacji i Nauki, jednak wydaje się mało prawdopodobne aby podważył on argumenty wskazane w cytowanej decyzji.

 

13 KOMENTARZE

  1. To samo tyczy się licealistów, rodzice wysyłają ich do mitycznego Kopernika, który tak na prawdę jest jeszcze gorszy od szkół w ND. Nauczyciele mają się tam za cholera wie kogo a hodują ludzi z wybujałym ego. Jak przyjdzie co do czego to jeden z drugim kończą w marmie na 4 brygadówce. Żeby nie było sam skończyłem Kopernika i mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że nic dobrego tam wasze dzieci się nie nauczą.

  2. Zamknięcie szkół jest zasadne, nie mniej rozżalenie rodziców również. Dlaczego nie można spotkać się w połowie drogi? Alfredowka ma świetne przedszkole. Wykorzystajmy to. Są w fajnym miejscu, z dala od wielkiego ruchu, super potencjał na przedszkole publiczne z prawdziwego zdarzenia oraz żłobek, którego baaardzo brakuje na terenie gminy. Dofinansować szkoły, które pozostają. W Cyganach rodzice myślę, że też wpadną na pomysł jak wartościowo wykorzystać ten budynek. Coś zabieramy ale też dajemy.

  3. W 2015 roku rząp PiS wprowadził reforme 500 plus , żeby zwiększyć liczbę urodzeń dzieci . Po prawie 7 latach powinno być juz widać przyrost i powinno się rozbudowywać szkoły . A tu nagle wyszło wielkie g…. z rządowego projektu . Polski Ład też jest wielkim g….. w wykonaniu tago rządu tak jak prawie wszystko za co się ten nasz kochany rząd weżmie

    • Chyba coś Ci się pomyliło, ten rząd nie jest nasz i nigdy nie był naszym, zresztą jak wszystkie inne do tej pory

  4. Teraz ciekawe co się stanie z budynkami po zamkniętych szkołach? W jaki sposób dać im 2 życie? Co pożytecznego można by tam zrobić?

  5. A wszystkie dzieci urodzone w Tarnowskiej Woli zostają w tej szkole? Czy tak samo przechodzą np. dlo Nowej Dęby do szkół. Ludzie włączcie myślenie. Skoro przedszkole zostało w Alfredowce utworzone i 3 latki zaczynają chodzić to przecież to dziecko musi urosnąć żeby pójść do 1 klasy. Więc niech nikt nie pisze bredni. Tylko popatrzy na rozwój przedszkola i ilu rodzicow zadeklarowało zostawienie ich później w szkole. Jest zerówka za rok będzie kolejna a ktoś pisze ze rodzice oddaja gdzie indziej co za brednie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here