Fotograf krajobrazów

8

Zgodnie z zapowiedzią z wernisażu fotograficznego Andrzeja Łady z Kielc, zrealizowana została jego wystawa „Peregrynacja do miejsc utraconych” 19 listopada w domu kultury w Nowej Dębie. Tym razem jednak została ona poszerzona o wystawę zdjęć ze spływu flisaków ulanowskich z Ulanowa do Gdańska w 2017 r.

W pierwszej części piątkowego spotkania Andrzej Łada opowiedział o zdjęciach, które przeleżały w jego przepastnych szufladach od lat 70- i 80-tych. To socjologiczny zapis czasów, które dla wielu z nas są czasem już utraconym, ale do których chętnie się wraca. Andrzej w swoich niezwykłych kadrach zawarł socjologiczny zapis schyłku epoki Gierka w PRL-u. Wyziera z tych zdjęć niełatwa sytuacja naszych rodaków, którzy mierzyli się z problemami dnia codziennego, gdy wszystkiego brakowało. A jednocześnie nie widać na nich tak wiele smutku, jaki pewnie wtedy się pojawiał. Czy to świadomość tego, że obiektyw aparatu ich namierza? Czy po prostu byli to szczęśliwi ludzie na przekór czasom? Piękne, czarno-białe kadry, pozwoliły wielu starszym powrócić do czasów dzieciństwa czy młodości, a młodym uchwycić zmienność tego świata, którego oni już nie doświadczyli. A pewnie słuchając mogli się zastanowić nad swoją sytuacją w czasach epidemii, która tak pokomplikowała nasze życie.

Andrzej opowiedział także w tej części wernisażu o swojej przygodzie z fotografią, o aplikowaniu do grona Związku Artystów Fotografików. Widać, że fotografia to jego pasja życiowa i dobrze mu się z nią maszerowało przez wiele lat.

Druga część spotkania poświęcona była opowieści o spływie flisaków z Ulanowa do Gdańska w 2017 r. To niezwykłe wydarzenie zostało uwiecznione na fotosach, które zostały wystawione w holu Samorządowego Ośrodka Kultury, a Andrzej swoją opowieść o tym flisie okrasił prezentacją multimedialną. Flis odbył się historyczną tratwą o długości około 70 metrów, zbudowaną przez retmanów i flisaków tradycyjnymi narzędziami. Ponieważ na spotkanie przybyli przedstawiciele Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary z Ulanowa pod kierownictwem cechmistrzów Romana Pokory i Mariusza Strauba, włączyli się oni do opowieści, dodając wiele szczegółów tej wyprawy zorganizowanej w Roku Rzeki Wisły. Także obecni retmani Franciszek Kopyto i Jerzy Pachla dołożyli pikantnychinformacji z 26 dni na wodzie. Prezentacja wywołała u obecnych wiele emocji, a szczególnym uznaniem cieszyły się zdjęcia Wisły – królowej naszych rzek. Dodać należy, że niezwykłym uzupełnieniem tej wystawy były miniatury 4 „drewniaków”: 3 galarów (w tym jednego oryginalnego ulanowskiego) i 1 pychówki. Do Nowej Dęby przywieźli je dwaj ulanowscy szkutnicy: Tomasz Pityński i Adam Pokora.

Na spotkanie do domu kultury przybyło wiele osób, zarówno z miasta – członkowie kółka fotograficznego, modelarskiego i zainteresowani mieszkańcy. Ale główną grupę stanowili członkowie grupy „Napędzanych Wisłą”, funkcjonującej w ramach Fundacji Fundusz Lokalny SMK, której przewodził prezes Stanisław Baska. Duża grupa, jak wcześniej wspomniano, to flisacy, którym towarzyszyły mieszczki ulanowskie, w tym w strojach odświętnych, które zaprosiły na poczęstunek przysmakami flisackimi. Te dwie grupy znają się dobrze, więc dalsza cześć spotkania popłynęła wartko przy opowieściach o Wiśle, Sanie i szkutnictwie.

Atmosfera spotkania była bardzo udana, o czym świadczą wpisy na mediach społecznościowych osób, które przyjechały do Nowej Dęby od Kielc, przez Mielec, Sandomierz do Ulanowa. To była sposobność do zaproszenia Andrzeja Łady do Nowej Dęby na kolejną wystawę fotograficzną, tym razem o Wiśle. A kiedy to będzie, zależy od samego artysty.

Wiesław Ordon

Źródło: SOK

8 KOMENTARZE

    • A to Ty nie Masz Kultury czy z p. Burmistrzem na Ty jesteś Burak z Ciebie i Cwaniak jak Ci w Radzie . I bez mózg jak ten Co Wydał zgodę na progi zwalniające na Krasickiego jaka posypka jest na tych progach co w zimnie z odśnieżaniem …..

  1. Do mieszkańca
    Próg zwalniający jest jak najbardziej potrzebny, efekt końcowy bardzo dobry, ty się nie martw o odśnieżanie, nie takie rzeczy się odśnieżało człowieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here