4 miliony dla Nowej Dęby!

21
Grafika: pexels

Miliony z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wzmocnią sferę gospodarczą gminy.

Pandemia koronawirusa znacząco nadszarpnęła budżety samorządów lokalnych. Dlatego rząd ruszył z pomocą finansową, przekazując gminom i powiatom pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W III kwartale do budżetu gminy wpłynęło 1,82 mln zł dotacji, która w dużym stopniu pokryła braki spowodowane ubytkami w podatkach lokalnych i centralnych (PIT, CIT). Fundusze przekazane przez rząd skierowane zostały na zadania, które w pierwszym półroczu były wstrzymane ze względu na koronawirusa. Prace nad nimi ruszyły w momencie, gdy zapadła decyzja o pomocy rządowej. Dotacja z FIL-u umożliwiła przebudowę dróg na strefie i dróg gminnych, remont remizy w Jadachach, budowę sali gimnastycznej i przedszkola w Chmielowie.

W sierpniu gmina złożyła wniosek w drugim naborze Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tym razem ujęta została propozycja sfinansowania bezwykopowej przebudowy kanalizacji sanitarnej na terenie nowodębskiej podstrefy. W minionej kadencji nowodębski samorząd przygotował projekt techniczny renowacji sieci kanalizacyjnej, poprzedzony udokumentowaniem wizyjnym jej stanu. Była ona budowana przed II wojną światową w systemie kamionkowym i czas nadszarpnął jej walory techniczne, zwłaszcza studni kanalizacyjnych. – Dobrze się złożyło, że byliśmy przygotowani do tego zadania i mogliśmy złożyć aplikację o pieniądze z rządowego funduszu. Owszem, czekają inne ważne tematy do zrealizowania, ale najpierw wspieramy nasze centrum gospodarcze, aby później z finansów stąd płynących realizować projekty inwestycyjne, oczekiwane przez nasze społeczności – dodaje burmistrz Wiesław Ordon.

   – To zadanie, po przebudowie dróg, staje się kolejnym przedsięwzięciem wzmacniającym gospodarczo naszą gminę i pozwala przedsiębiorcom spokojnie koncentrować się na procesach produkcyjnych – komentuje kolejny wniosek do FIL-u nowodębskiego samorządu przewodniczący rady Damian Diektiarenko.

Gmina na realizację renowacji sieci kanalizacyjnej na strefie otrzyma kwotę 4 mln zł. Nie wystarczy ona, aby w całości zrealizować to bardzo kosztowne zadanie, ale pomoże znacząco gminie w uporaniu się z tym problemem. Ustalenia z zarządem PGKiM stanowią, że zmodernizowana zostanie główna magistrala oraz wybrane odejścia: tam, gdzie wymagana jest szybka interwencja. Planowane są także remonty wybranych studni.

UMiG

21 KOMENTARZE

 1. No to jesteśmy pierwszą gminą co to remontuje drogi kładzie nowy asfalt i kostkę by potem kopać i zmieniać rury kanalizacyjne . Czyli filozofia włodarzy naszej Gminy się nie zmieniła od czasu wspaniałych inwestycji na stadionie , plantach , zalewie i domu kultury ….

 2. Technologia jest ok ale to jest system doraźny. Każda średnio rozgarnięta w temacie osoba wie, że to jest rozwiązanie tymczasowe. Na końcu i tak kończy się kopaniem i wymianą rur za parę lat.

 3. Mniej więcej tyle świątynnicy i pokrewni przytulili przy operacji Betonplatz-Planten-HausKultur, więc miło że zwracają po latach

  Szkoda, że bez odsetek

  Zwracają miastu, podatnicy dalej w lesie

 4. Wsparcie dla samorządów

  Dla Nowej Dęby 4 mln zł
  Dla Kolbuszowej 15mln zł.
  Pieniądze pochodzą z tego samego programu z tym że do Kolbuszowej łącznie trafi 17,5 mln zł. Do Nowej Dęby 4 mln zł.

  Do samorządów gminnych i powiatowych trafi kolejna transza pomocy finansowej. Środki przekazane zostaną w ramach #RządowegoFunduszuInicjatywLokalnych.

  ▶️Samorządy z #powiatukolbuszowskiego otrzymają łącznie ponad 20 milionów złotych na następujące inwestycje:
  POWIAT KOLBUSZOWSKI – poprawa funkcjonowania SP ZOZ w Kolbuszowej – 2 500 000 zł
  GMINA KOLBUSZOWA – przebudowa sieci kanalizacyjnej w Kolbuszowej/rozbudowa oraz modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków w Kolbuszowej Dolnej – 15 000 000 zł
  GMINA MAJDAN KRÓLEWSKI – unowocześnienie systemu oświetlenia ulicznego/zakup pojazdu specjalnego – 1 016 000 zł
  GMINA NIWISKA – modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Niwiska – 500 000 zł
  GMINA DZIKOWIEC – umocnienie brzegów rzeki Przyrwa wraz z odbudową drewnianych kładek w miejscowości Kopcie – 1 100 000 zł.

  • Ostatnim czasie w szpital w kolbuszowej wpompowano
   13 mln zł na budowę nowoczesnych bloków operacyjnych i budowę nowoczesnej izby przyjęć za 1 mln zł zakup sprzętów za 1.5 mln zł i obecnie 2.5 mln z pomocy lokalnej oraz zakup nowoczesnej karetki koszt 500 tyś zł. To daje przez ostatnie 2 lata około 17 mln zł, wszystkie oddziały odremontowane nowy sprzęt nowe karetki i planowana rozbudowa szpitala i sztucznej nerki fakt brak personelu tj.lekarzy itp bolączka w każdym szpitalu, kwoty dotacji na miasta i szpitali są przeróżne, szpital w Nowej Dębie systematycznie prosi o wsparcie szpital w Kolbuszowej systametycznie dotowany w nowy sprzęt itp. Tyle że szpital w kolbuszowej to piorytet dla powiatu Kolbuszowskiego. Zakład SP ZOZ zatrudniający ponad 600 osób wymaga nakładów.

  • Zyga, stwierdzam ze smutkiem, że na nowej posadzie zatraciłeś biznesowy instynkt. Za te marne 4 bańki zafunduję tubylcom góra 50 słupeczków (żadna nierdzewka max. ocynk). Fakturki dajemy do Krystiana, On dorzuca je do tych za remont SOK-u i jak to mówią „diabeł przykrył kropidłem”.

 5. Lepszy Wróbel w garści jak gołąb na dachu – 4 mln – mało czy dużo – nieważne, można się pochwalić i sobie (patrz Narodowi Czempioni) zasługi przypisać – info jest info, byle jakie i po łepkach ale info na plus, mało bo mało ale zawsze coś. Nic nie robimy ale i tak wpada, może nas wybiorą na następną kadencję – nieważne czy Chmielowiec od Ordona czy Warchoł od Wolana – w eterze się dzieje?! Rządzimy to i załatwiamy -MY!

 6. Dramat, radni z pizdu co teraz tak ćwierkają co to robią, a mało robią, odsyłam was do lektury waszych ulotek wyborczych. Lata mijają i nic. Kolba 15 ND 4 szacun ku… . szacun. Niech ktoś odpisze , że to przez Wieśka to się uspokoję. A i tak przy okazji bo to głośno o tym było perę lat temu ….. jest już ta kuchnia w SP 2????

  • Kuchnia w sp2? Stołówka została odnowiona, a posiłki dowożone przez Konar były bardzo dobre. Natomiast jeśli płaczesz że parę koleżanek nie dostało etatu na kuchni to dzięki temu że nikt nie słucha takich jak ty zaoszczędzono dużo pieniędzy. Szkoły pozamykane bo koronawirus ale 6 kuchareczek siedzialoby w chałupie biorąc hajs za pełen etat. Nawet jakby wróciły po feriach to zaraz by znów miały 2 miesiące wakacji każdego roku. Koszty tych etatów wyszłyby gdzieś ćwierć miliona rocznie. Koszty wynoszego mięsa, owoców i warzyw odczułyby dzieci w jakości mętnych posiłków. Ale pewna koniucha wi lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here