BURMISTRZ BEZ WOTUM ZAUFANIA. „TO PODSUMOWANIE KADENCJI”

75

Rada Miejska w Nowej Dębie nie udzieliła burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi wotum zaufania. Podczas obrad sesji absolutoryjnej 7 rajców było przeciw, 3 głosowało za, a dwóch wstrzymało się od głosu. Trzech radnych uważanych za stronników burmistrza nie stawiło się na sesji. 

Było to ostatnie głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania w tej kadencji. Nic więc dziwnego, że stanowiło ocenę całokształtu pracy burmistrza za ostatnie lata. Decyzja o pozbawieniu burmistrza wotum zaufania oraz absolutorium została podjęta przez Radę Miejską bez większej dyskusji. Wskazuje to na silne negatywne nastawienie wobec jego dotychczasowej pracy oraz stylu zarządzania miastem i gminą.

Nie da się ukryć, że od początku bieżącej kadencji iskrzyło na linii burmistrz-rada. Z jednej strony jest to następstwo zakulisowych rozgrywek jakie w 2018 roku doprowadziły do tego, że jedyny konkurent Wiesława Ordona został wyeliminowany z wyścigu o fotel włodarza gminy (więcej na ten temat >>>tutaj<<<), z drugiej strony: to efekt braku współpracy w kształtowaniu bieżącej polityki gminy, krytyka nietrafionych i źle wykonanych inwestycji (krzywe murki na plantach, schody do domu kultury itp),  ale także rozbieżności w ocenie pracy byłego zastępcy burmistrza, byłego dyrektora domu kultury i byłego prezesa spółki komunalnej. Nie bez znaczenia na całokształt oceny pozostaje udział burmistrza w w nieudanym „puczu” mającym na celu pozbawienie radnego Damiana Diektirenko funkcji przewodniczącego rady i doprowadzenie do przetasowań w radzie miasta (więcej na ten temat >>>tutaj<<<)

Z rozmów jakie przeprowadziliśmy z radnymi wynika, że kolejnym elementem, który negatywnie wpłynął na ocenę pracy burmistrza przez Radę Miejską, była kwestia przeinwestowanych zadań. Często zdarzało się, że pewne projekty czy inwestycje były realizowane w sposób nieproporcjonalny w stosunku do rzeczywistych potrzeb społeczności lokalnej. Wydawanie znacznych środków na projekty, które nie przynosiły oczekiwanych korzyści lub nie były priorytetem dla mieszkańców, wywoływało niezadowolenie i podejrzenia o nieefektywne gospodarowanie publicznymi funduszami. Niestety mimo wydawania bardzo dużych kwot pieniędzy zadania były wykonywane wadliwie (np. bieżnia, korty tenisowe itp.) lub mało estetycznie (np. place zabaw w szczerym polu).

Jak dodają nasi rozmówcy wotum zaufania to również a może przede wszystkim kwestia owego zaufania. – Ciężko ufać komuś kto słynie z tego, że oszczędnie gospodaruje prawdą – mówią. W ocenie samorządowców wiele było sytuacji w których ustalenia poczynione z burmistrzem nie były realizowane: – Albo zmieniał zdanie, albo wypierał się że takich ustaleń nie było – mówią.

Burmistrz Wiesław Ordon piastuje swój urząd nieprzerwalnie od 2006 roku. Obecne wynagrodzenie burmistrza wynosi 20 130 zł brutto.

 

75 KOMENTARZE

 1. Przypomniany w tym tekście pucz pana Ordona i radnych Kosmitów skończył się takim samym sukcesem jak pucz Prigożyna. Generalnie standardy wschodnich satrapii nie są obce panu burmistrzowi. Przytoczona historia uwalenia w 2018 roku kontrkandydata w wyborach samorządowych jest tego najlepszym przykładem. Mieszkańcy miasta Nowa Dęba również nie udzielili panu burmistrzowi wotum zaufania głosując „na nie” w 2018 roku. Jestem przekonany, że na wiosnę przyszłego roku zdecydowana większość mieszkańców całej gminy również nie udzieli panu wotum zufania w wyborach.

  • Przypomnę jeszcze jak rozprawiono się z burmistrzem Józefem Czekalskim u którego pan Ordon miał fuchę sekretarza i wiadomo jak się odwdzięczył. Później dbając o własny tyłek spuścił w kanał Zygmunta i Leszkowskiego. Będąc uczciwym przyznam, że Wiesiek miał swoje dobre momenty, ale jeśli ktoś na stołku siedzi 17 lat, to następuje całkowita odklejka od rzeczywistości. Do tego rutyna i wypalenie zawodowe. Ja źle Wieśkowi nie życzę, niech mu się dobrze wiedzie na emeryturze na którą powinien się na wiosnę udać. Kasy zarobił tyle, że spokojnie może odcinać kupony.

 2. No i bardzo dobrze. Gdzie nie pójdę to słychać głosy, że burmistrza wszyscy mają już dość. Wypalony jest jak stara świeczka i nudny jak flaki z olejem. Dobrze, że idą wybory bo najwyższa pora na zmiany. A prawda jest taka, że z Wiesławem wygra praktycznie każdy kto tylko wystartuje. Więc przyjmuję każdy zakład, że na nową kadencję będzie nowy burmistrz.

 3. „Burmistrz Wiesław Ordon piastuje swój urząd nieprzerwalnie od 2006 roku. Obecne wynagrodzenie burmistrza wynosi 20 130 zł brutto.”

  że co ???
  za co???

 4. byłbym zdziwiony jak by dostał wotum zaufania – zadajmy sobie pytanie czy ufam burmistrzowi ordonowi – ze świeczką szukać tego co powie TAK – barwo za decyzje

 5. Burmistrz Ordon specjalnie lubuje się w eliminowaniu swoich przeciwników politycznych za pomocą intryg i prowokacji. Tym razem zaplatał się we własne nogi i odejdzie w niesławie.

 6. Ale jak to nieobecni na najważniejszej sesji w roku ?! To od kogo on chciał dostać te głosy jak nawet jego radni nie przyszli pomóc.

 7. Nie wiem ile trzeba jeszcze ludziom dowodów, że najzwyczajniej burmistrz nie potrafi wykonać stosunkowo prostych inwestycji i aż strach pomyśleć co by było gdyby zarządzał większym miastem, gdzie do dyspozycji jest znacznie większy budżet i są znacznie większe inwestycje.
  Przytoczę tylko kilka sławetnych inwestycji, które zostały spartolone: murki na plantach, koziołek matołek (tu pogratulować naprawienia tyrolki po 2 latach jak była uszkodzona… bez komentarza), dom kultury i słynne schody, ścieżki nad zalewem, bieżnia na stadionie, a teraz korty tenisowe.
  Ludzie to nie są skomplikowane inwestycje, a burmistrz ma od tego ludzi w referacie inwestycji, którzy radośnie to odbierają i nad którymi kompletnie nie panuje.
  Nie wiem ile jeszcze trzeba żeby powiedzieć temu dość!

  • I pseudo most na ks.Wilanina, gdzie przekrój koryta rzeki to ok.9 mkw., a przekrój plastikowej rury, która za mast robić miała to nie ale 3 mkw.Nadwyzje wody crazie ulewy chciał pompą strażacka przepompowywać

 8. Ma tyle kasy, to ma wywalone na jakieś absolutorium i wotum. Po okolicznych gminach widać, że wszędzie wójtowie czy prezydenci mają to ogarnięte, a tylko biedny burmistrz Nowej Dęby nie potrafi zadbać o porządek u siebie. Dlatego też przegra kolejne wybory.

 9. burmistrz wygląda na zmarnowanego i zupełnie bez życia. Zapał z niego dawno uleciał stąd też nie wróżę mu dobrze w najbliższych wyborach. Dlatego penie też jako jedyny włodarz z regionu nie uzyskał wotum zaufania.

  • A skąd wiadomo, że Wiesław zamierza startować? Moim zdaniem tak się zachowuje bo już się nachapał i w dupie ma politykę i słuchania uwag od tych radnych bezradnych.

 10. Według mnie powinien złożyć rezygnację jeszcze przed wyborami, bo jego psychika wysiadła widać to najlepiej w umig, zamęczy ludzi i siebie.

  • Uwieczniona na zdjęciu PARA PREZYDENCKA nie opuści zajmowanych stołków po dobroci. Dopiero wiosenne porządki wyborcze mogą dać wytchnienie. Wówczas ludzie w umig będą mogli normalnie i bez ciśnienia pracować. Czego sobie i państwu życzę.

  • No i dla pani Eli też chyba pudło, znaczy się karton na przybory też zapodać należy. No bo jakże by inaczej by najmniej.

 11. Od 2019 roku przestalem mowic mu dzien dobry gdy sie przekonalem co to za falszywa persona jest, Teraz mam satysfakcje ze dostal za te lata kopa, szkoda ze tak pozno Rada sie ocknela

  • I myślisz że jak se ksywę zmienisz na „poranek” czy „pierwsza dama” to cie nikt nie pozna ?

 12. Ja go nie znam. Z opowieści wiem, że wyrafinowany dobrze wyszkolony kłamca. Jak widać dla utrzymania stołka zwolni nawet przyjaciela. Ale jak na taki staż i doświadczenie nie potrafi się dogadać z młodymi chłopakami to już straszna nieudolność. Trzeba być naprawdę „inteligentny” żeby przez 5 lat się nie dogadać. W wielu miastach są dużo gorsze problemy, awantury i skandale a i tak na koniec jest wotum i większość w radzie. Jak on się z pięcioma nie potrafi dogadać to jak ma rządzić gminą, ludźmi i budżetem ?

 13. Pani Helena ostatnimi laty przychodziłą na sesje dała NIe burmistrzowi , tym razem przyszła i dała TAK – za co sie pytam – za te wielkie inwestycje w Alferdówce za szkołe … a idz pani w piz…..

 14. Ja bym sie tak nie pastwił nad chłopem – brakło mu paliwa i i pewnie chłopisko odlicza dni do konca kadencji szkoda zdrowia panie Wiesławie – polecam Iwonicz , Solec , Rymanów

 15. W całym kraju wójtowie, burmistrzowie i prezydenci otrzymują wotum zaufania. To chyba o czymś świadczy, że trzeba być naprawdę konfliktową osobą i trudny charakter żeby nie potrafić się dogadać z młodymi radnymi którzy jak wynika z ich działań podejmują dobre dla gminy i miasta decyzję. Albo to jest zazdrość i taka chłopska zawiść żeby im robić pod górkę albo po prostu 20 lat na stanowisku zrobiło swoje i zdemoralizowało burmistrza do cna.

  • Wyborco nie w calym Kraju, A Kolbuszowa nie zapomni glosujacym na nie ze utracili przyjaciela i spisze ich na straty w Wyborach

  • A jakież to te dobre decyzje, remont fontanny za ciężka kasę, czy spartilona budowa nowych kortów za prawie 1
   mln. podczas gdy stare można by było o wiele taniej wyremontować O reszcie nie wspomnę.Kazde grabie grabią do siebie , nigdy w drugą stronę.

 16. Zastanawiałam się jaka ja bym decyzję podjęła gdybym musiała zadecydować czy ufam panu Ordonowi czy nie ufam. Tak jak ktoś napisał, pan burmistrz ma przez te dwie dekady swoich rządów tak i sukcesy jak i porażki. Jednak wtopy były zdecydowanie większej wagi a jak robi się budowlankę w Nowej Dębie to cała Polska wie. Moim zdaniem 20 lat na jedynym i tym samym stołku to za dużo. Też bym głosowała przeciwko wotum zaufania.

 17. Trzeba dać szansę młodym. Młodzi do pracy a emeryci do senatorium. W Stalowej Woli wygrał młody chłopak i mimo że gość to nie moja opcja polityczna to rusza miasto w pozytywnym kierunku. Nasi młodzi, mimo że też mam wiele zastrzeżeń pokazali że nawet takie żółtodzioby mają więcej powera i energii do działania i nie boją się trudnych tematów. Trzeba dać młodym szansę.

 18. Najbardziej wymowne jest to że dla Wieśka nawet jego radni nie znaleźli czasu. To mówi bardzo dużo o kondycji jego obozu.

 19. Jeśli miałbym ocenić kadencję Wieśka to też bym zagłosował na nie. O kadencję za dużo. Kolejna byłaby przesadą. Każdy ma swój czas. Wieśka czas minął.

  • On juz nie jest Radnym, gdyby mial choc tyle HONORU co brudu za paznokciem to uszanowal by decyzje Wojewody i Sadu

  • Tyle wam zostało. Straszenie deweloperem już się to przejadło zmieńcie taktykę. Straszenie Grzędą już się przejadło. To teraz CBA. Co następne wymyślicie bando nieudaczników. Czy nie możecie raz wygrać wyborów beż ciosów poniżej pasa. Tak poprostu pracą dla Nowej Dęby.

 20. Jedyny plus Ordona to wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu po 22, pięknie resztę zaorał Covid, zostały firmy i sklepy które potrafiły się utrzymać no i trochę przyhamowalo impulsywny konsumpcjonizm i późniejsze marnotrawstwo. Kto wyciągnął z tego wnioski to sobie poradzi. Kto wyjechał niech szuka chleba na zachodzie. A kto był głupi to dalej zostanie głupkiem.
  Trzeba głosować na Diektierenkę, będziemy mieć tu Warchoła od czasu do czasu , Tarnobrzeg i Gorzów niech pokażą Sudołowi środkowy palec i może coś w tedy będzie. I nie zapraszać mi Wieśka na żadne imprezy tylko dlatego że był ex burmistrzem. Dość oglądania jego facjaty.

  • Gorzów (pewnie chodziło o Gorzyce:) To ja jeszcze dodam za Ciebie Braniewo (Baranów) i Nową Sól (Nowa Dęba):)
   W tedy pisze się „wtedy”.
   Warchoł to niech tu zamieszka. W gminie Majdan tyle wolnych działek:)

 21. Obowiązek który przyjęli radny Kopeć Gazda Rawski to rerexentacja swoich wyborców.
  Jak można nie przychodzic na sesję
  Dla mnie jest to szczyt hamstwa
  Powinno się ich z automatu wywalić z rady
  Panowie radni co jest z wami
  Pytamy mieszkańcy wasi wyborcy
  Koniec z wami

 22. Niezależnie, kto wygra, czy Wiesiek czy Ziaren, może to ostatnia kadencja dla obecnych „tutejszych”? Kolesie z innych regionów, nawet przeciętni w swoich miejscach pochodzenia, kiedy zjadą tu do woja z żonami, prawdopodobnie mogą zaorać nowodębskie alkoholiczne mitomaństwa. Historyczny przykład zmiany – postać pana Marka z tego portalu. Kiedy wszedł na studiach do rady, zaginał starych radnych i urzędników, bo tamci robili całe życie na gębę, a ustawy czytali chyba w latach 1980-tych. Tak jak Ostapko był w pewnym momencie nowością za młodu, teraz trochę Ziaren przyspieszając rzeczowo obrady sesji, itd., tak wkrótce przyjezdni mogą mieć przewagę nad obecnymi mieszkańcami na wszystkich administracyjnych stanowiskach na rynku pracy. Przez ćwierć wieku pokolenie wiejsko-komunistycznych kombinatorów robiło w Dębie negatywną selekcję. Przykład – brak swojego posła lub radnego w sejmiku. Obecnych 40/45-latków wywalono z miasta po 2000 roku. Teraz Dęba prawie nie ma żadnych swoich kadr. Ziaren cokolwiek pchnie do przodu, ale czy ma za sobą odpowiednio dużo kumatych kolesi w różnych branżach? Takich raczej z miasta wyganiano, niż ściągano. Ostatni zew starej Dymby z bloków? Wiesiek sobie pójdzie z muzykantami w las i będzie tanćował obertasy, mając wszystko w „D”. Kasę ma, bezpieczna starość. „Panie, bawiliśmy się, bo piniondze były z unii. A tero to niech młodzi pracujo”. Może być tak, że poseł z Kolbuszowej z Wieśkiem pójdą na emeryturę, jakiś duet 18-latków obcykanych w kompach, którzy zjadą tu z ojcem majorem, zrobi nowy portal w miejsce Info z młodym dynamizmem, radnego dewelopera wymiecie duży przemysłowy deweloper powiązany z wywróconą warszawską polityką, a miejscowe nauczycielki w szkołach zostaną wypchane przez żony oficerów – przecież nie pójdą do Helki na spawaczki do przemysłowej hali. Okaże się jeszcze, że widziały dziesięc razy więcej świata niż teatr w Rzeszowie raz na rok z funduszu socjlanego. Widać było po Militariadzie, że skończyło się pitolenie ze sceny, wręczanie przez dzisięciu samorządowców dziesięciu dyplomów dziesięciorgu dzieciom przez dziesięc godzin. Wojsko, Amerykanie, koncerty, gastro/piwo. Wynajęta laseczka konferansjerka z jakiegoś radia, a nie pani z domu kultury czy miejscowa polonistka. Warto się zastanowić, jakie ma szanse populacja puszczańskiej okolicy w starciu z nowoczesnością. Trochę jeździłem, trochę jeżdżę i obawiam się, że statystycznie mocno chu…we. Prawie nikt tu nie ciągnął mieszkańców do góry w czymkolwiek, a tych którzy próbowali, gnojono podjazdami w robocie, samorządzie, itd. Do tego jeszcze zmiana pokolenia, automatyzacja, sztuczna inteligencja, inflacja i nie wiadomo, co jeszcze.

  Do you speak English?

 23. przes caly czas „panowania” Ordona nie bylo radnych? Obecni radni zaczeli panowanie od likwidacji strazy i zarobkow burmistrza. Z oszczednosci powstaly nowe korty? Wotum jest tez dla radnych, bo nie wybralismy ich po to by brali diete i za nic nie odpowiadali!!!

 24. Mam wielki szacunek dla osób starszych i emerytów. Ale jeśli myślimy o rozwoju, o tym by Dęba była atrakcyjnym miejscem do życia to we władzach lokalnych musi nastąpić zmiana pokoleniowa. Tylko tyle i aż tyle.

  • Rozwinę myśl. Popatrzcie:
   1) w Dębie wsi był od wieków radny Jasiu Flis. Przyszedł młody mechanik Tomek Kopeć i zrobił w tej kadencji „wincyj” dla osiedla niż Jasiek: łącznik z Zarzeczem, zgoda na biedrę, projekt nowej remizy, współpraca ze szkołą i ogarnia ul. Anieli Krzywoń
   2) w Cyganach: od zawsze Marian Tomczyk. Co zrobił dla swojej wsi? Mało kto jest w stanie wymienić. Na horyzoncie pojawił się młody sołtys Marcin Zawada i do wsi wraca żyie.
   3) Jadachy. Póki burmistrza radny tam rządził kto coś dobrego słyszał o Jadachacah? Młody Wolan może ma gębę nie wyparzoną ale walczy o swoje. Remiza, stadion, impreza za imprezą. Można? Można!
   4) Chmielów. Pan Skimina też od zarania dziejów na stołku. Wybrali młodego Drykę i gość załatwił przedszkole, szatnia się buduje, remiza idzie projekt. Dzieje się.
   Wiele można młodym zarzucić bo młodzi wiadomo, czasem chcą coś za szybko za bardzo. Ale to naprawde zupełnie inna , lepsza, pozytywna energia.

  • Łącznik Zarzecze to żaden pomysł Kopcia , to całkiem ktoś inny za tym stoi.Kopiec tylko twierdzi, że nie ma pieniędzy by tam była choćby jedna lampa .

 25. …Kaczyński przygotowuje dokument, dzięki któremu do Polski przyjdzie jeszcze więcej obywateli z państw, takich jak: Arabia Saudyjska, Indie, Iran, Katar, Emiraty Arabskie, Nigeria czy Pakistan… Wszystkie z Allachem…

  • Właśnie chyba raczej żeby tych asfaltów było mniej. Polska dla Polaków i w podskokach w ręce Putina. Popatrzmy co jest na zachodzie. Raj? Ziemia obiecana? Niestety to już było. Zostaniemy sami sobie. Jeśli to spieprzą to Putin i jego następcy już zacierają ręce. Nas też to czeka co w pięknej Francji, morderstwa w Holandii i Wielkj Brytanii oraz Grecji.

  • W Nowej Dębie, w której wyznawcy religii smoleńskiej są większością, przyjmą polecenie ich wodza

   i z chrześcijańską radością powitają nowych mieszkańców… Ze wschodu.

 26. Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Będę polecał to miejsce i często odwiedzał, aby przejrzeć nowe rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here