CIĄG DALSZY ZAMIESZANIA WOKÓŁ SZKOŁY W ALFREDÓWCE. CO BĘDZIE 1 WRZEŚNIA?

21
Na zdjęciu budynek Szkoły w Alfredówce.

Trwa zamieszanie wokół funkcjonowania szkoły podstawowej w Alfredówce. Na wniosek rodziców i nauczycieli Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wstrzymał wykonanie uchwały o likwidacji placówki. Postanowienie sądu na dzień dzisiejszy nie jest jednak prawomocne gdyż gmina złożyła na jego treść stosowne zażalenie, co oznacza że uchwała o likwidacji szkoły jest obowiązującym burmistrza i urzędników prawem. Czy i w jakiej formule ruszy nauczanie w szkole od 1 września?

Przypomnijmy. Rada Miejska w Nowej Dębie podjęła uchwały o likwidacji trzech szkół podstawowych: w Cyganach, Alfredówce i Rozalinie.  Powód? Mała liczba dzieci i zbyt duże koszty utrzymania placówek. O sprawie szeroko pisaliśmy na portalu InfoNowaDeba.pl

Grupa rodziców i nauczycieli z miejscowości Alfredówka postanowiła zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. W ich ocenie proces likwidacji szkoły zawiera luki formalne. W ocenie urzędu wszystkie procedury zostały wykonane należycie.

Ponadto skarżący wnieśli o zawieszenie wykonania uchwały do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Sąd przychylił się do wniosku rodziców, gdyż jak wynika z uzasadnienia postanowienia  „do akt sprawy nie wpłynęła informacja, że do tego momentu wykonana została uchwała o likwidacji szkoły, co byłoby równoznaczne z brakiem możliwości uwzględnienia wniosku„. Gmina złożyła zażalenie na to postanowienie, zaznaczając że uchwała od momentu podjęcia była i jest sukcesywnie wykonywana.

Wykonując uchwałę o likwidacji szkoły publicznej, gmina poszła na rękę grupie aktywistów z Alfredówki i zezwoliła im na prowadzenie w budynku gminnym – i to na preferencyjnych warunkach  – szkoły niepublicznej, kierowanej przez miejscowe Stowarzyszenie. Oferta ta została przyjęta.

Co zatem wydarzy się we wrześniu? Czy w Alfredówce będą działać dwie szkoły jednocześnie, a może żadna? Na moment pisania tego tekstu uchwała o likwidacji szkoły obowiązuje bo jej zawieszenie nie jest prawomocne. Obowiązkiem burmistrza i urzędników jest wykonywanie uchwał rady gminy co wynika z treści ustawy o samorządzie gminnym. Niewykonanie uchwały może być rozpatrywanie w kontekście przepisów kodeksu karnego zwłaszcza gdy będzie rodzić szkody finansowe.

Niewykluczone, że do 1 września sąd rozpatrzy zażalenie gminy i decyzja sądu – bez względu na jej kształt – będzie miała dla obu stron charakter prawomocny.

O komentarz do sprawy zwróciliśmy się do burmistrza Wiesława Ordona. Na odpowiedź czekamy.

/rek


UWAGA!

W dniu 29 sierpnia 2023 roku na portalu InfoNowaDeba.pl opublikowano artykuł pt. „Ciąg dalszy zamieszania wokół szkoły w Alfredówce. Co będzie 1 września?”. W artykule tym znalazło się sformułowanie:

Grupa rodziców i nauczycieli z miejscowości Alfredówka postanowiła zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.

 

Sprostowania wymaga podana w zacytowanym fragmencie informacja jakoby skargę do sądu administracyjnego złożyli również nauczyciele co nie jest zgodne ze stanem faktycznym. Nauczyciele skargi nie składali. Za pomyłkę przepraszamy !

Zespół InfoNowaDeba.pl

21 KOMENTARZE

  • Ja przypuszczam, że tu nie o dzieci chodzi a o nauczycieli. Mieć ciepłą posadkę, 2 miesiące wakacji, weekendy i ferie i święta wolne, 4 godziny dziennie w pustawej szkole. I teraz nagle trzeba się przestawić i pójść do pracy gdzie takich przywilejów nie ma. Któżby się chciał zamieniać?

 1. 1 września będzie piątek, ciężko pracujący ludzie zaczną weekend po 15:00 inni dopiero skończą pracę o 17:00. Nauczyciele będą mieć jeszcze wakacje, bo po co w piątek zaczynać nauczanie jak można jeszcze poczekać.

 2. W Alfredówce ogłoszą stan zagrożenia legionellą i rok szkolny ciężko pracujący nauczyciele rozpoczną tuż przed Bożym Narodzeniem, czyli się nie opłaci i w styczniu podejmą się ciężkiej pracy na rzecz 8 uczniów.

 3. 1 września będzie 1 września. Szkoła się zaczyna w tym roku 5 września.

  I co radni? Można powalczyć o szkołę, można! Głupio wam? Brawo rodzice!

  • Do tej szkoly uczeszczaja dzieci z Tarnowskiej Woli,Jadachow,Rozalina i Alfredowki.Kolko wzajemnej adoracji mysli ze gmina ze swoich pieniedzy placi za wszystko,typowe pisowskie myslenie a najbardziej warczy M.T z Alfredówki,który już się nie kryje z atakami persolnanymi na D.D.

 4. Bardzo proszę o uważne czytanie wiadomości z tego „ portalu”, gdyż zawiera bardzo rażące błędy
  1. Nauczyciele nie składali zażalenia do WSA tylko rodzice
  2. Gmina nie składała odwołania tylko Przewodniczący Rady bez konsultacji z radnymi, a przewodniczący nie jest organem wykonawczym

  • Dokonaliśmy sprostowania w zakresie pkt 1.
   W zakresie pkt nr 2 – zagadnienie odnośnie reprezentacji gminy w tej konkretnej sprawie jest sporem prawnym w którym obie strony mają swoje racje, a od ich weryfikacji jest sąd.

 5. Mam pytanie. Otóż 1 września w piątek każdy nauczyciel powinien być minimum 4h w szkole żeby wyrobić pensum. Oczywiście wiemy jak to działa więc mam pytanie. Dlaczego ja się w urzędzie muszę odbijać kartą na czytniku i jak się spóźnię to będę miał lipę, a w szkole która podlega temu samemu burmistrzowie tego czujnika nie ma?

  • 1 września nie zaczyna się rok szkolny w tym roku debilu.
   Idź i pracuj w szkole a nie opieprzaj się w urzędzie. Swoją drogą, czy burmistrz o tym wie?

  • Świadomy, a płacone mają od 1 września czy od 4 września??? Nie można było akademii zrobić 1 września a NORMALNĄ pracę zacząć od 4???

 6. Przewodniczący Rady Miejskiej nie ma prawa składać bez zgody innych rady j zażalenia a niektórzy radni dowiedzieli się o sprawie z prasy i z mediów brawo.DD wróżę Ci ciekawa przyszłość ….

 7. a w naszym pustym liceum na pierwszy rok przyjętych jest kilkoro dzieciaków. I to jest marnotrawstwo publicznych czyli naszych pieniędzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here