Czy udzieliłbyś burmistrzowi wotum zaufania? Weź udział w sondzie!

29
Zdjęcie: UMiG

Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem ustawy o samorządzie gminnym wójt do 31 maja przedstawia radzie gminy raport o stanie miejscowości.  Rajcowie podejmują decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania. Jeżeli raport przedstawiony przez wójta zostanie w dwóch kolejnych latach odrzucony przez radnych, wówczas czeka nas referendum.

[democracy id=”15″]Procedura udzielenia lub nieudzielenia wotum zaufania to nowa formuła kontroli radnych nad wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta. Raport obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę. W debacie nad raportem o stanie gminy radni zabierają głos bez ograniczeń czasowych. Głos mogą zabrać również mieszkańcy. Muszą oni jednak w tym celu zebrać odpowiednią liczbę podpisów. W naszej gminie wynosić ona będzie 20. Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że rada postanowi o zwiększeniu tej liczby.

Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy rada gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania. Uchwałę o udzieleniu wójtowi wotum zaufania rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy. Niepodjęcie uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania.

W przypadku nieudzielenia wójtowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta.

Jakie jest twoje zdanie? Czy rada miejska powinna udzielić wotum zaufania burmistrzowi Ordonowi? Swoje zdanie możesz wyrazić w komentarzu oraz specjalnej sondzie.

29 KOMENTARZE

 1. Za butę, arogancję, nie słuchanie wyborców, brak realizacji programu wyborczego, złe zarządzanie majątkiem mieszkańców, 3 x NIE !!!

  • Jezeli ten Wojt bo dlamnie to Wojt a nie Burmistrz zniknie z Miasta ufunduje co tylko Proboszcz sobie zapragnie

 2. To ja albo żona mamy stracić pracę i oddać wam 500 plus lub moja mama tą emeryturę. To jakieś żarty robicie strajk kiedy budżet uchwalony chcecie zabrać dzieciom pieniądze kosztem swoich kategorycznych postulatów. Nie chcecie się dogadać każdy czeka. Dlaczego wy musicie teraz i natychmiast. Bardziej egoistycznej grupy zawodowej nie widziałem. Na szczęście większość jest oburzona. Bo zabużyliście nasz rytm w pracy i czasu wolnego ,program nauczania, przez was dzieci które podchodzą do egzaminu boją się że się nie odbędzie. Brak słów

 3. Za:
  1) Zadłużenie gminy
  2) Przekręty na inwestycjach
  3) Wycięcie dębów w centrum miasta i budowa betonplaztu (planty)
  4) Za wyczyny Zygi
  5) Za wyczyny Rzemyka
  6) Za „fachowość” i „profesjonalną obsługę” urzędników „wysokiej klasy”
  7) Za obsadzanie stanowisk wedle kryteriów rodzinnych, powinowactwa i znajomości
  8) Za lata kłamstw, oszukiwania, bezczelności, arogancji i pychy
  9) Za obsadzanie stanowisk ludźmi spoza Dęby: sekretarz z Komorowa, Prezesi PGKiM z Kolbuszowej i Tarnobrzega
  10) Za niszczenie każdego kto tylko śmiał podsunąć pomysł inny niż narzucała „oświecona lasowiacka elyta”
  11) Za służalcze oddanie Dęby i regionu tarnobrzeskiego pod niszczycielską i blokującą nas gospodarczo władze posła z Kolbuszowej, który nigdy nie pozwoli na to by Dęba się rozwijała lepiej niż Kolba
  12) Za gangsterkę polityczną i blokowanie startu w wyborach rywalom, byle tylko być jedynym kandydatem
  12) Za wszystko inne o czym nie mam nawet siły pisać bo już mi łzy napływają do oczu gdy sobie pomyślę, jak spieprzono ostatnie 12 lat wielkiej koniunktury i sprzyjających warunków

  ZA TO KU…A WSZYSTKO NIE DAŁBYM MU WOTUM ZAUFANIA

  • 12 lat na niego glosowalem a byla to milosc jak do Matki, teraz jak go widze dostaje torsji wymiotnych

 4. Temu panu już dziękujemy tam sa drzwi, proszę wziąć ze sobą Syske na Tarnowska może się tam przyda… wam już dziękujemy. …….

 5. Wygrał w wyborach , jakieś internetowe głosowanie nad wotum to zwykłe bicie piany do sfrustrowanych, równie dobrze zapytajcie czy chcecie w USA wszcząć proces impeachmentu w stosunku do Trumpa. Powodzenia.

  • Bo tp posel tylko do jesieni, w Kolbuszowej tak Jak w Nowej Debie wszyscy maja go dosc wiec nie ma co naglasniac przegranego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here