[FELIETON] Dlaczego Nowa Dęba i ziemia tarnobrzeska nie mają swojego posła?

67
Zdjęcie autorstwa Element5 Digital z Pexels

Zbliżają się wybory parlamentarne. Jak co cztery lata oddamy głos na jednego spośród wielu kandydatów. Prawdopodobnie kolejny raz nie będzie na nich nikogo z Nowej Dęby. Jak się wydaje również Tarnobrzeg nie jest w stanie wystawić osoby, która mogłaby zjednoczyć całą ziemię tarnobrzeską. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest sytuacja w której Nowa Dęba traci pozycję na rzecz Kolbuszowej, a Tarnobrzeg na rzecz Stalowej Woli. Jak przełamać ten impas?

Miasto i gmina Nowa Dęba liczy około 19 tysięcy mieszkańców. Mimo iż wcale nie jesteśmy taką małą gminą, to przez ostatnie dekady nie potrafimy wydać z siebie przedstawicieli do Sejmiku Województwa i parlamentu krajowego. Przez ostatnie lata nawet starosta tarnobrzeski był z Gorzyc a nie z Nowej Dęby. Świadczy to o kondycji naszych gminnych elit politycznych, które nie potrafią lub nie chcą dogadać się ze sobą w tak zasadniczych dla naszej miejscowości kwestiach. Konsekwencją braku porozumienia jest polityczna okupacja Nowej Dęby przez Kolbuszową. Owszem, w ramach tej „okupacji” spływają do naszej gminy różne prezenty wyborcze jednakże na tle „miasta pojednania” są to tylko – przepraszam za dosadne określenie – marne ochłapy. Przykład? Podczas gdy strażacy w Kolbuszowej dostają nowe samochody, nasi druhowie z Nowej Dęby dziedziczą po nich używany 12 letni wóz. Również dotacje na szpital czy drogi jakie spływają do Kolbuszowej i Nowej Dęby są bez porównania. I tak jest właściwie w każdym segmencie: od sportu przez sprawy społeczne po kulturę. Efekt jest taki, że rozwój Kolbuszowej – na którą przez lata Nowa Dęba patrzyła z pewnym poczuciem wyższości – jest widoczny gołym okiem. Podobnie jak marginalizacja i degradacja naszego miasteczka.

[democracy id=”28″]Może warto więc te okupację Nowej Dęby zakończyć? Może warto odrzucić na bok wzajemne waśnie, animozje i osobiste urazy by znaleźć wspólnego dla naszego regionu kandydata, który startując z list jednej z największych w Polsce partii miałby olbrzymie szansę na uzyskanie mandatu posła? Wzmocniłoby to rolę i znaczenie nie tylko Nowej Dęby, ale całej ziemi tarnobrzeskiej z powiatem ziemskim i grodzkim włącznie. Wszyscy, którzy interesują się naszym lokalnym i regionalnym podwórkiem politycznym mają świadomość, że ziemia tarnobrzeska padła politycznym łupem posłów z Kolbuszowej i Stalowej Woli, którzy wyznaczyli sobie na tym terenie własne strefy wpływów. O ile im dwóm się to bardzo opłaca, o tyle Nowa Dęba, powiat tarnobrzeski i miasto Tarnobrzeg wychodzą na tym jak Zabłocki na mydle.

Wystawienie jednego, wspólnego kandydata i ciężka praca na jego rzecz przełamałaby ten impas. Ziemia tarnobrzeska i Nowa Dęba miałyby swojego ambasadora w Warszawie, dzięki czemu zwiększyłby się strumień płynących do nas pieniędzy. Jeżeli nasze lokalne elity polityczne nie podejmą działań by na jesieni wystawić swojego reprezentanta, stracimy na rzecz Kolbuszowej kolejne lata. Tak samo straci miasto Tarnobrzeg a dystans dzielący gród Tarnowskich od Stalowej Woli będzie jeszcze większy. Będą to lata których być może nigdy już nie odrobimy.

W chwili obecnej trwają pracę nad tworzeniem list wyborczych do Sejmu. Jest szansa aby znaleźć rozwiązanie, które politycznie wzmocni nasze miasto i nasz region. Warto w te pracę włączyć również gminę Majdan Królewski, który wprawdzie z administracyjnego punktu widzenia należy do innego powiatu jednakże z perspektywy funkcjonalnej stanowi wraz z naszą gminą duży organizm społeczno-polityczny. Dlatego z poziomu naszego portalu apelujemy do naszych gminnych i powiatowych elit o porozumienie ponad podziałami i utworzenie wspólnego frontu na jesienną kampanię wyborczą tak aby zakończyć rozbiór naszego powiatu przez Kolbuszową i Stalową Wolę i wybić się na polityczną niepodległość.

67 KOMENTARZE

 1. Lobbysta z Kolbuszowej jest faktycznym burmistrzem Nowej Dęby. Piastujący to stanowisko sołtys z Tarnowskiej Woli nie jest w stanie podjąć żadnej decyzji bez akceptacji lobbysty. Kolbuszowa decyduje nawet o tym kto ma być sprzątaczką w Urzędzie. W zamian za całkowitą podległość i hamowanie rozwoju Nowej Dęby, lobbysta gwarantuje sołtysowi nietykalność zarówno w różnych instytucjach publicznych jak również nietykalność polityczną. Jak lokalny PiS chciał wystawić kandydata na burmistrza to lobbysta z tym drugim z Mielca odstawili polityczną gangsterkę i zablokowali kandydata z Nowej Dęby. Sołtys się cieszy bo został w ten sposób sołtysem na kolejną kadencję. Tylko, że to nie było żadne zwycięstwo a uzurpacja. Miasto widząc te polityczną gangsterkę powiedziało sołtysowi nie. Wioski zagłosowały jak zagłosowały bo tam nikt nie zrobił kampanii informacyjnej o tym dlaczego trzeba głosować na nie. No coż. Albo Dęba będzie miała własnego posła i ta farsa się wreszcie skończy albo dominacja wsi Kolbuszowa będzie trwała dalej. A firemki z Kolby dalej będą robiły tutaj wspaniałe interesy.

  • A może napiszesz jasno, z jakiej partii politycznej jest przytoczony „lobbysta z Kolbuszowej” ?
   To bardzo istotne i może wiele wnieść do umysłów ludzi głosujących na tę właśnie opcje

  • Nie ważne z jakiej opcji politycznej, ważne że jeżeli jest to kandydat z Nowej Dęby to trzeba na niego oddać głos bo to osoba z naszego środowiska i dla naszej społeczności. Ludzie, przestańcie wreszcie głosować na tego gościa z Kolbuszowej bo on tu nic nie pomógł a głosowanie na niego jedynie zmniejsza szanse dla kogoś od nas. Jeżeli się zjednoczymy, a wierzę że potrafimy to zrobić to jest szansa, że będziemy mieli „swojego” Posła. Ludzie, myślcie! Chyba łatwiej pójść z jakąś swoją prywatną sprawą do Posła z Nowej Dęby niż do jakiegoś obcego kogoś z Kolbuszowej, który nas nawet nie zna. Wierzę że się się uda. Rozmawiajcie ze swoimi rodzinami i znajomymi aby mądrze wybierali.

  • Glosowalem na Chmielowca teraz niech wpierw mi reka usnie gdybym to uczynil,dlatego proponuje kandydata Staroste Pana Sudola lub Radnego z Tarnobrzega do Sejmiku

  • Tylko nie Sudoła ! To pisanka-malowanka, na której już wszyscy się przekonali.
   To co młodych już nie ma tylko stare kotlety chcecie odgrzewać !

 2. Też mnie to zawsze dziwiło. Kolbuszowa ma swoich ludzi w sejmiku województwa, ma w sejmie. Taka dziura. Okazuje się że oni potrafią się zjednoczyć. Dzięki temu widać że ta zabita dechami wioska się naprawdę rozwija i to w sposób godny pozazdroszczenia. Natomiast Dębunia .. No sorry. Pół tysiąca ludzi ubyło w minionym roku jak mówili na ostatniej sesji. Dramat. Ludzie zróbmy coś z tym !

  • Dziwi sie Pan ze ludzie wyjezdzaja z tej Dęby skoro ja za granica zarabiam w euro wiecej jak pewnie 70% ludzi w zł xd

  • Nie dziwi. Lecz jest grupa ludzi zmuszona do wyjazdu z powodu braku pracy a chcieli by za PLNy pracowac na miejscu :)

  • No jak ma poprzeć pana PRM, jak świerkają wróblowie, jeśli on zachowuje się jak słoń w składzie porcelany. Nie wiedział, że będzie tym kandydatem na kandydata? I walił obuchem w łeb! A teraz szuka poparcia!

 3. Bardzo dobry felieton obrazujący problem z jakim boryka się Nowa Dęba. Burmistrz Wiesław Ordon powinien usiąść do stołu razem z Radnymi na jakimś nieformalnym spotkaniu. Wyciągnąć flaszkę na stół i wspólnie zdecydować: panowie może nie przepadamy za sobą ale interes gminy jest najważniejszy. niech startuje ten i ten i razem zróbmy wszystko żeby wygrał. Tak powinno być. Na pstryczki i kuksańce jeszcze będzie czas. Chłodzić wódkę i do roboty.

 4. Już dawno powinniśmy być ” ŁĄCZNIKIEM” między Mielcem a Stalową Wolą. Drogę do Stalowej Woli mamy, brakuje połączenia z Mielcem i jesteśmy „Trójkątem COPu.” Poseł by to zrobił :)

 5. Która – jedna z największych partii w Polsce – zgodzi się umieścić na swojej liście kandydata, który dobro regionalne postawi przed dobrem partii?

 6. W Mowej Debie nie potrafią się dogadać Burmistrz z RM a Ty chcesz żeby dogadalo sie kilka gmin, oczywiście jest to możliwe ale nie w tym lasowiackim grajdole.

  • Mam nadzieję że burmistrz się ogarnie, usiądzie z radnymi przy gorzałce, każdy niech wywali co mu leży na serduchu i alleluja i do przodu. Panie Burmistrzu niech pan pokaże że ma pan cohones.

  • takim gestem pokazałby że dęba jest ważniejsza niż dobre samopoczucie leśnego dziadka z kolbuszowej

 7. Jestem aby Nowa Dęba wspólnie z Tarnobrzegiem i Majdanem wybrali taką osobę. Dobry felieton pokazujący wszystkim którzy do tej pory mieli to w poważaniu. Ja ze swojej strony jako lokalny patriota kupuję np. chleb produkowany w Nowej Dębie. Mieliśmy sklep kolbuszowski Orzech, delikatesy rzeszowskie Jabłuszko a my w tym lokalu nie mamy nic. Co obrazuje że nawet handlowcy z kolbetu nie chcą u nas prowadzić interesu. A nasz ,były lokalny, właściciel tego sklepu robi interesy w Komorowie. Ale z kolbetu mamy Gajde. Przykre to jest i niestety widzimy już rzadkie go..no w pupie.

 8. Nowa Dęba nie jest w stanie wyłonić rady miejskiej ludzi prawych,mądrych .którym na sercu leży dobro swojej małej ojczyzny a co dopiero mówić o wyborze posła. To co wyprawia rada miejska w Nowej Dębie przechodzi ludzkie pojęcie i to nie tylko w skali regionalnej ,lecz w skali całego kraju.Kompromitacja rady sięga zenitu. Odnośnie pana posła Chmielowca to panowie to co On zrobił dla naszego regionu przez swoje kadencje w sejmie to was przerasta i wy co najmniej powinniście mu buty wiązać i nie szczekać jak kundelki na łańcuchu niedobrego pana.

  • Kupę zrobił.
   Metoda dziadka mroza z Kolbuszowej: „Obiecuję że wam to załatwię „. Po czym nie robi nic. Jak wniosek czy projekt przejdzie to mówi „Obiecałem i załatwiłem”. Jak nie przejdzie to mówi że wszystko robił ale się nie dało bo tamto i owamto ;) Zrobił dużo to może dla Kolbuszowej. Nie dla Nowej Dęby.

  • #mieszkaniec gminy Ogarnij się człowieku i poczytaj jakie glupoty tu wypisujesz.. Pewnie jesteś jednym z radnych poprzednich kadencji , bo nikt zdroworozsadkowy takich bzdur nie byłby w stanie wymascic. Nie siej zamętu, użyj rozumu , jeśli go masz.

 9. Wszystko pięknie, sonda super tylko pozostaje pytanie kto ???? Kto realnie ma szansę uzyskać mandat ? Jeśli ma być to ktoś na „sztukę” to szkoda bić pianę.

 10. Glosojt na mnie a jak wygram to wam na Bystrzyku postawie cztery mosty zrobie 2500m chodnikow o lataniu szpar na drogach juz nie wspomne

 11. Tarnobrzeg się nie rozwija i ma kłopoty z politykami i ich zapleczem, wątpliwy to dla nich prestiż- miasto na prawach powiatu – skoro Stalowa Wola całkiem dobrze sobie radzi. Podsumowując potrzeba połączyć Tarnobrzeg i powiat tarnobrzeski, Majdan możemy podarować Kolbuszowej..
  Bo teraz Tarnobrzeg i N.Dęba to obraz nędzy i rozpaczy..

 12. Gratuluję felietonu, uderza w punkt, jednak podstawowe pytanie jest: kto? …. To musi być Osoba, a nie jakiś „no name”. Szanowany/a znany/a zarowno w Tarnobrzegu jak i w Nowej Dębie. Ciężko jest wskazać kandydata…

  • Myślę, że jest taki człowiek całkiem łebski w N.D. co też jest znany i szanowany w TBG i do tego stosunkowo młody co by mógłby wygrać.

 13. Po pierwsze przeglądnijcie sobie ostatnie wyniki wyborów do Sejmu w naszym powiecie i zobaczycie jak ciemny lud głosował na Chmielowca a dlaczego? Dlatego, że z PiS i że miał jedynkę. 70% głosujących go nawet nie widziała ale i tak na niego zaglosowala. Więc odpowiedź na pytanie redaktora jest chyba już znana.
  Po drugie (osobiście nie będąc za żadną opcją polityczną czy też partią w tym chorym kraju) był ktoś taki jak Mirek Pluta i mówcie co chcecie – człowiek zrobił więcej dla naszego regionu niż niejaki Chmielowie począwszy od przywrócenia połączeń kolejowych i wogole remontu linii kolejowej. Tylko problem tkwi, że nie był w PiSie, a ciemnogrod z naszego zascianka widzi tylko opcję polityczną a nie człowieka, który jest swój i będzie działał dla swojego regionu. I przez to brakło mu nie wiele głosów a dziś przynajmniej mielibyśmy posła. Wiem, że za chwilę odpali się cały PiSowski rój ujadaczy a skoro już tak, to nie pokażą kogoś kto nie ma nic za uszami.

  • Ale nadchodzące wybory PiS wygra na 100%, nawet może uzyskać większość konstytucyjną, więc po co nam poseł z opozycji…? Coś „załatwi” dla regionu? Nic! Tu jest problem „jedynki” na listach partii rządzącej..

  • Przecież w ubiegłych wyborach startował z Tarnobrzega niejaki Kamil Kalinka i pytanie takie: dlaczego na niego nie głosował nasz ciemny lud, skoro on także z PiS? To jest właśnie to co pisałem wcześniej. Ludzie nie mają pojęcia na kogo głosują, ale ważne że kandydat z PiS z numerem 1. Opozycja jest potrzebna tak jak i konkurencja w biznesie. Wystarczy człowiek, który robi dużo dla regionu, a jego mieszkańcy to widzą. Przytoczę słowa redaktora by znaleźć osobę ponad podziałami a nawet pójść na ustępstwa, by u nas też coś się działo, bo w tej chwili to nawet nie ma kto kontrolować osobnika z Kolbuszowej i dlatego kasa płynie strumieniem do sąsiedniego powiatu.

 14. PARU MŁOKOSÓW „WESZŁO ” DO NOWODĘBSKIEJ RADY I POD NADZOREM JEDNEGO CERBERA CHCĄ RZĄDZIĆ JAK PIJANE ZAJĄCE. DYKTAT CERBERA WIDOCZNY NA KAŻDEJ SESJI.

  • Dyktat Cerbera czy innego Guru o niebo lepszy dla tego miasta i jego mieszkańców od Dyktatury nawet pięciu Ordonowi. z tarnowskiej woli. Jakby na to nie patrzeć. Porównaj choćby inwestycje obydwu panow.

 15. Kto by to nie byl to i tak bedzie lepszy od Kolbuszowej,temu z Kolbuszowej nalezy stanowczo powiedziec w Nowej Debie NIE

 16. Czy jak posłem był pan M. Pluta z PO, to dla Dęby było korzstnie? Pamiętam tylko, jak prosił o głosy, rozdając ulotki na placu przed Halą Targową. Aha, i jak podawał do stołu dania Seniorom z okazji Dnia Emeryta, żeby zyskać poparcie. A potem, po wyborach nastała cisza…..

 17. Czy p. Jerzy Sudoł coś zrobił porządnego, okazałego . ważnego. Nic, on tylko uprawia politykę. Pomysł z posłem to PORAŻKA. Nie jest pracowity i niewiarygodny. Obiecuje a potem okazuje sięże zawodzi go pamięć. Pieniądz to nie wszystko p. Sudoł.

  • Pis powinien wystawic Ordona, ludzie ile by sie brudu wylalo jak by sie z Chmielowcem wzieli za lby

 18. Panie redaktorze jakby Pan nie wiedział to Kolbuszowa miasto powiatowe a z tego co wiem to Nowa Dęba nie jest powiatem. Wiec proszę się nie dziwić że mamy większe dotacje.

 19. Jakie Majdan miałby korzyści gdyby poseł był z Dęby lub z powiatu Tarnobrzeskiego?? Żadne więc raczej odpowiedź znacie na wspólnego kandydata ,także Majdan ma lepsze drogi gdzie wasz burmistrz nie umiał przez kilkanaście lat wyremontować drogi na zakłady wiem że droga powiatowa ale powinien mieć coś do powiedzenia ,chyba że ma mały autorytet. Druga sprawa droga koło wieży ciśnień wstyd żeby w mieście była taka droga ja na Ukrainie , to samo kanalizacja z lat 60 za niedługo będzie cała do generalnego remontu itp

 20. Jak czytam o tym porównaniu z samochodem strażackim to się nóż w kieszeni otwiera,a kto broni druhom i burmistrzowi szukać środków na zakup nowego.
  Poza tym na którejś sesji burmistrz mówił o zakupie nowego wiec drogi autorze proszę nie wprowadzać w błąd czytelników wyrywając słowa z kontekstu żeby spasowało do stronniczego jak widać artykułu.
  Uważam ze jeśli Majdan i sołectwa z owej gminy miały by się przyłączyć to tak jakby dwa kroki w tył zrobili,wystarczy popatrzeć na drogi.Ewidentnie widać gdzie kończy się gmina Majdan Królewski a zaczyna Nowa Dęba.

  • Fakt drogi i tylko drogi , to jedybe dokonania gminy Majdan i jej wlodarza od wielu lat tego samego. Jakiś pomysł na rozwój , jakieś firmy, jakiś rozwój. E , to zbyt trudne , chociaż w Cmolesie juz nie.

 21. Ktoś tu wspomina z sentymentem o Plucie? Pewnie jak Pluta przechodził obok niego to klepnął go w plery i jeszcze chodzą po nim ciarki. Wszystkich fanów Pluty zapraszam do lektury nadwisłą24 (komentarze). Facet się przejechał na Tarnobrzegu. Opinie są fatalne, tam już nie ma co i jak ukryć, jak kogoś zmanipulować (socjotechniki). Myślę, że został tym wiceprezydentem po to żeby odbić się z powrotem na posła, ale pomylił się bo Tarnobrzeg to nie Baranów. Żarciki, riposty, uśmiechy, klepanie po plecach, „fajne pomysły” nie pomogą. Z utęsknieniem myślę, że to koniec gwiazdora. Już nie wspomnę jego rządów w Baranowie Sandomierskim. Obecny burmistrz z PiS robi rzeczy, których w żaden sposób nie mógł wykonać Pluta – przykład owiana już legendą ścieżka pieszo rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej Wola Baranowska – Baranów, kanalizacja prawie całej gminy. Ale co kto lubi tak głosuje. Co do Chmielowca to wasz burmistrz nie ma wyboru musi z nim trzymać bo nic nie dostanie lub dostanie niewiele, kto tego nie rozumie jest w błędzie. Na terenie Baranowa jest również często widziany i zapraszany i też niektórzy się podśmiewują tak jak na tym forum. No to mam pytanie: Skoro burmistrz Baranowa utrzymuje współpracę z Chmielowcem i dzięki temu gmina zaczyna kwitnąć – to źle robi? Problem jest w waszym społeczeństwie i waszych „elitach”. Nikt nie będzie inwestował w chory zwaśniony byt. Choć i tak uważam, że nowa Dęba znacznie się zmieniła przynajmniej wizualnie na plus. Całkiem niedawno była to przygnębiająca mieścina z bandą ćpunów i cwaniaczków na plantach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here