POZYSKANO 2,5 MILIONA NA BUDOWĘ ULICY ŚMIŚNIEWICZA

87
Od lewej: Przewodniczący RM Damian DIEKTIARENKO; Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef KUBICA, wiceminister Marcin WARCHOŁ, wiceprzewodniczący RM Tomasz WOLAN

Jak informuje wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, gmina Nowa Dęba otrzymała 2,5 miliona złotych dofinansowania na budowę strategicznej dla miasta ulicy Śmiśniewicza. Środki finansowe pochodzą z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych. – Obiecałem nowodębskim samorządowcom, że ta droga uzyska wsparcie ze strony władz centralnych i tak się stało – komentuje Marcin Warchoł.

Radości z tej informacji nie kryje Przewodniczący Rady Miejskiej Damian DiektiarenkoUzyskanie tego dofinansowania wymagało wielu spotkań i wyjazdów. Od 2020 roku pukaliśmy do drzwi wielu gabinetów by przekonywać o konieczności budowy tej drogi. Wsparcie jakie udzielił nam wiceminister Marcin Warchoł jest nieocenione. Ten sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania pracowników nowodębskiego nadleśnictwa z panem Nadleśniczym Kazimierzem Kopciem na czele, a także pracowników naszego Urzędu, za co wszystkim serdecznie dziękuję – mówi Damian Diektiarenko.

Pomysłodawcą i inicjatorem budowy alternatywnego dojazdu do strefy był radny Paweł GrzędaPamiętam, że gdy ten pomysł się pojawił wiele osób pukało się w czoło. Niektórzy radni z obozu pana burmistrza kwestionowali zasadność budowy tej drogi oraz wątpili w możliwości finansowe gminy. Ja od samego początku wierzyłem, że ten projekt uda się zrealizować, a gmina pozyska na ten cel dofinansowanie ze środków krajowych lub europejskich – komentuje Paweł Grzęda.


Pierwsze rozmowy w sprawie budowy ul. Śmiśniewicza rozpoczęły się w 2020 roku. Poniżej zdjęcia z wizyty w Ministerstwie Środowiska. Uczestniczyli w nich ministrowie: Marcin Warchoł, Michał Woś oraz delegacja z Nowej Dęby: radny Paweł Grzęda, radny Tomasz Wolan oraz  prezes Stowarzyszenia Przyjazny Samorząd Marek Ostapko.


 

PONAD 5 MILIONÓW WSPARCIA!

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dzięki współpracy samorządowców i parlamentarzystów gmina Nowa Dęba otrzymała łącznie ponad 5 milionów złotych wsparcia na budowę ulicy Śmiśniewicza. Pierwsza dotacja to wsparcie z  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 2,5 miliona zł. Kolejne 2,5 miliona złotych z Funduszu Leśnego robi imponujące wrażenie zwłaszcza, że wartość kontraktu to 6,2 milona złotych. 2022 rok upłynął pod znakiem tworzenia projektów i dokumentacji, natomiast w 2023 roku przewidziane jest przeprowadzenie całości prac budowlanych

STRATEGICZNA DROGA

Dotychczas ulica Śmiśniewicza była ciągiem pieszo-rowerowym, i do tego w złym stanie. Jej nawierzchnia pozostawała na poszczególnych odcinkach bitumiczna i gruntowa, a szerokość drogi nie przekraczała trzech metrów. Służyła ona głównie rowerzystom i spacerowiczom. W ramach inwestycji powstanie tam jezdnia o szerokości sześciu metrów, co pozwoli na ruch samochodów ciężarowych przez tę arterię. Projekt przewiduje również poprowadzenie ciągu pieszo-rowerowego o nawierzchni z kostki brukowej i budowa zatoki parkingowej na sześć miejsc postojowych (o której utworzenie apelowali użytkownicy pobliskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych), a także wykonanie wlotów do projektowanego ronda na ulicy Sikorskiego. Ulica Śmiśniewicza oświetlona będzie na całej długości (tj. 1561 metrów bieżących). Utworzone zostanie połączenie ciągu pieszego z ulicą Leśną, której elementem będzie budowa przepustu, powstałego w miejscu dotychczasowej kładki.


LASY PAŃSTWOWE WSPIERAJĄ NOWĄ DĘBĘ

Warto w tym miejscu dodać, że nie jest to pierwsze dofinansowanie z Funduszu Leśnego jakie otrzymała Nowa Dęba. Rok temu, dzięki dobrej współpracy przewodniczącego Damiana Diektiarenko z posłem Marcinem Warchołem i nadleśniczym Kazimierzem Kopciem, nasza gmina otrzymała 1 milion złotych na remont ulicy Ogrodowej.


 

87 KOMENTARZE

 1. Droga mega potrzebna. Politycy nareszcie pokazują realne działanie. Rok wyborczy jest po to aby czerpać pełnymi garściami i jak widać rękami samorządowców z Damianem na czele to Nowej Dębie się udaje.

 2. Niedowiarki, którzy uważają, że Diektiarenko nie da sobie rady na stołku burmistrza maja dobitny przykład, że spokojnie podoła! Brawo!

  • Podoła tylko wtedy jak PiS wygra wybory i sz p Warchoł wejdzie w skład rzadu a na to się nie zanosi także powiedzenia

  • Michał, a gdzie będzie pan Ordon członek partii PiS gdy ów PiS przegra? Pan Diektiarenko jest w przeciwieństwie do pana Orodna bezpartyjny. Kto sobie więc lepiej poradzi jak się zmieni partia u koryta?

 3. Tak powinna wyglądać dotacja w każdym zadaniu, a nie jak korty ze dotacji 200 tys a koszt ordona 800. Nasz sołtys jest znany z takich menadżerskich sukcesów. Teraz robi fontannę za pół milion przy dotacji 100 tys. Tych newsów o tym smiszniewicza już było tyle że aż nudne, a tu jednak proszę udało się i wyjazdy się opłaciły. Brawo ziaren

  • Chłopaki przywieźli do Dęby 5 baniek na zadanie które jest warte 6. Ordon zawsze jak pozyskuje dotacje to się kończy jak słusznie zauwżyłeś z kortami i fontanną. Koszty zadania rosną wraz z dotacją zamiast maleć. To jest ta różnica w podejściu do finansów publicznych której wójt Wiesław przez 20 lat sie nie nauczył i już nie nauczy.

 4. Utworzone zostanie połączenie ciągu pieszego z ulicą Leśną, której elementem będzie budowa przepustu, powstałego w miejscu dotychczasowej kładki...

  No to Munia nie bedzie zadowolony… Teraz bardziej mu ludziska będą zaglądali do chałupy…

 5. Bardzo ważna droga w końcu będzie można łatwo dojechać do tych ogromnych Dębskich fabryk no i co najważniejsze w końcu koniec z tymi ogromnymi korkami w godzinach szczytu a na wsiach dalej niech jeżdżą po piachu

  • Mówisz o tych sosnach na miejscu których już posadzono kolejne? Na tym właśnie polega gospodarka leśna. Wycinasz stare sosny, zarabiasz hajs gdy na światowych rynkach jest koniunktura na drewno i sadzisz kolejne by gdy urosną znowu zarabiać. Sosny i drzewa generalnie – szczególnie w lasach gospodarczych – mają to do siebie że wyrastają nowe. Problem jest wtedy gdy się wycina drzewa spoza lasów gospodarczych np. w miejscach rezprezentacyjnych jak chociażby planty. Ordon wyciął stare dorodne dęby na plantach, wykonał betonowy bubel za ponad 5,5 milionów i mamy bryndze. Płacz lepiej nad tymi dębami z plant a nie nad sosnami których dookoła mamy pełno bo jesteśmy pipidówką w lesie. Na brak sosen nie można tutaj narzekać.

 6. To teraz może marian Tomczyk coś przywiezie od swoich lewicowych polityków? Może Adrian Zandberg lub Klaudia Jachira coś załatwią dla Nowej Dęby? Dobra i parada równości na początek.

 7. A ile na budowę tej drogi załatwil dziadek Sudoł zwany starostą?. Młode chłopaki załatwili 5 baniek na mega ważną drogę , której Sudoł z Ordonem przez 25 lat nie byli w stanie zrobić. Oczywiście Sudoł się pojawi na otwarciu w kwadratowych butach bo łaskawie starostwo dorzuciło się imponującą kwotą 200 tysięcy złotych… Przecież to komedia. I jeszcze taki Sudoł z Ordonem będą udawać wielkich menadżerów. Czar prysnął panowie. Brylować to sobie mogliście na tle takich Jasiów, Wojtusiów i innych wybitnych postaci.

  • Pytanie zasadne bo Śmiśmiewicza łączy dwie drogi powiatowe czyli Szypowskiego i Sikorskiego. Bo 200 tysięcy przy 5 milionach nie wygląda imponująco, żeby nie powiedzieć że stanowi kolejną potwarz dla Dęby od starosty z naszego miasta.

 8. To niby fajnie , że dali – ciemny lud się cieszy a oni nadal będą deptać konstytucję , robić reformę sądownictwa . Tą reformę robią już 8 rok i jeszcze z dwa lata i sami między sobą się w tym trybunale pozagryzają . Czemu nie dali 2-3 lata temu jak samorządowcy walczyli o te pieniądze tylko teraz przed wyborami . Nie widzicie jak Warchoł wami manipuluje ? A wy tylko wazelinka w d… i go słuchacie . Ja osobiście wolałbym tych pieniędzy nie mieć niż mieć pieniądze i przetrącony kręgosłup moralny . No ale są właśnie tacy ludzie którzy to za komuny byli czerwonymi a jak się ustrój zmienił to przy ołtarzu z założonymi rękami stali

  • Rok czy 2 lata temu dali kasę na ogrodową i inne drogi z rządowego funduszu dróg lokalnych. Przez całą kadencję coś wpada. Fakt że wybory rządzą się swoimi prawami i dobrze że młodzi trzymają rękę na pulsie i ciągną hajs wykorzystując ten okres.

 9. Wybory się zbliżają, więc czas do stołu podać kiełbaskę wyborczą z papieru. Dzisiaj kasa niby jest, a po wyborach…no właśnie :)

 10. Tomeczku a Ciebie nikt nie nauczył że nie wypada nam rozpiąć marynarki zarówno podczas przyjęcia, które odbywa się na stojąco jak też podczas „stojących” rozmów biznesowych. Natomiast siadając, zawsze należy rozpiąć wszystkie guziki marynarki i zapiąć je, kiedy ponownie wstajemy

 11. Panie Nadleśniczy. Popatrz Pan, ilu się grzeje przy Pańskim ognisku. A na Pana to blask jak by od świeczki.

 12. Wszystko ok, Wszystko pięknie, tak samo można pozyskać z funduszu sportu i turystyki kasę na renowację basenu odkrytego! Ale po pierwsze, nie jest to w gestii zainteresowania pewnych kręgów radnych (smaczny teren pod budownictwo), a po drugie radni nie mają dojścia do tego źródełka!? Wszystko Warchoł, sądownictwo i ich lasy państwowe

  • Mówisz o naszym pięknym basenie który za czasów panowania Ordona został zamknięty i zarasta trawą? Jak się miasto pozbędzie hamulcowych w postaci dziadków Ordonów i Sudołów to będzie basen. aaaa właśnie. Pewnie nie będzie pasować ci to do baśni jaką opwiadasz, ale to radni tej kadencji przyjęli miejscowy plan zagospodarowania gdzie basen zostaje basenem. Zgodnie z prawem nic innego nie może tam powstać.

  • Do Czekal# Jeśli masz dojście do sedna sprawy i będzie reaktywacja, to ja nie neguje!? Może ja mam stere info o zapędach bliżej nie określonych osób? Jeśli tak to zwracam honor i czekajmy na „szybką ” reaktywację basenu !? Mam nadzieję że nie utknie w gąszczu papierologi i przepisów?

  • Basen przetrwał wojnę, przetrwał komunę, ale rządów menadżera Ordona i starosty Sudoła nie przetrzymał. Ale oczywiście najlepiej zrzucać winę na innych, zwłaszcza na tych którzy z układem Ordon – Sudoł walczą od lat. Tylko ludzie tacy głupi nie są i na tę płytką propagandę się już nie nabierają.

 13. Inwestowanie w basen będzie gorzej opłacalne aniżeli inwestowanie TBG w jezioro. Zobaczcie że cały tydzień leje deszcz i jest po 20 stopni. Basen stałby pusty ale trzeba by płacić za utrzymanie. 3 miesiące lata ( w naszym mieście może miesiąc dobrej pogody) i wy chcecie basen za miliony? Komu i po co? Sentyment? Szkoła na Porębach też była sentymentem a teraz stoi Lidl i wszyscy zapomnieli o sentymencie. Skończcie temat basenu odkrytego u nas bo to bicie piany o nic.

 14. Tak to już jest – będziesz szczekał jak Warchoł to pieniądze dostaniesz , będziesz miał na Polskę , na samorząd inne zdanie to figa z makiem . Zastanówcie się czy tak to powinno wyglądać ??? Teraz żeście dostali , zmieni się rząd , partia wyborcza to wam ktoś powie – z wazeliną żeście latali do Warchoła to teraz idzcie do niego dalej , a Warchoła już przy korycie nie będzie . Jedno w polityce jest pewne – każda władza ma swój początek i koniec . Nawet dyktatorzy kiedyś dożyją swego końca

 15. A co to , już Damian z Tomkiem basen obiecują po wyborach ? Ja się na to nie złapię , nie umiem pływać . Ale jakbyście obiecali , że postawicie w Nowej Dębie multikino to kto wie , może bym się skusił

  • Jak kupujesz obiecanki, to lepiej kupuj kolejne 30 lat Wiesława. Nikt ci tyle nie da co ci pan Ordon od lat obiecuje. Nikt nie ma takiego doświadczenia jak on w obiecankach cacankach. Te obiecane
   w 2014 roku 800 miejsc pracy i 40 mieszkań już pan Ordon zrealizował?

 16. I Bardzo dobrze jak daja to trzeba brać
  Bo jak przyjdzie PO to nic nie będzie zamiast dawać to będą zabierać.
  Panie Ministrze dziękujemy,

  • Ano widzisz "Wdzięczna", aby minister mógł ci dać, to ktoś inny musi ciężko pracować, aby minister mógł mu zabrać i dać tobie.

   A potem taka jak ty cieszy że dostała od ministra i jest mu wdzięczna…

  • Że swoich dal, ha,ha,ha,ha.Jeszcze na kolana padnij i po rękach całuj …pana

 17. I tu się zdziwisz – nigdy w życiu na Ordona nie głosowałem . Ja się na nim poznałem jak był jeszcze wice burmistrzem . A na Warchoła kiedyś głosowałem , ale też się na nim poznałem tak jak i poznali się na nim w Rzeszowie i Nisku . Na Damiana też bym chętnie głosował ale 3-5 lat temu . Kandydatami na burmistrza pewno bedą Ordon i Damian , czekam na trzeciego który ich podzieli

  • Głęboko wierzę że jako trzeci wystartuje radny Tomasz Gazda. Ma wiedzę, ma doświadczenie, ma gadane i ma haryzme. Tomek pchnąłby te mieścinę do przodu. Jeśli nie Tomasz to mam nadzieję że wystartuje pan radny Marian Tomczyk lub pani radna Helena. Darz bór.

 18. Czy te 2.5 mln jest już wystarczające na powstanie owej drogi, czy jest to dopiero jakaś część z potrzebnych pieniędzy? bo nikt o tym nie wspomina w tekście…

 19. Kiedy te 2,5mln Nowa Dęba dostanie od tego ministra Warchoła ??? Pytam , bo parę miesięcy temu info nowa dęba pisało , że minister Warchoł załtwił , że w Nowej Dębie będzie komisariat czynny 24 godz. na dobę i jak do tej pory komisariat jest nieczynny nocą . To albo coś minister zawalił albo już info nowa dęba propagandę sieje tak jak w tvp info . I się okaże , że wybory przejdą a my bez kasy zostaniemy

  • W kiedy te znajomości burmistrza Ordona wreszcie przełożą się na realne działanie w Nowej Dębie?

  • A co Minister Warchol ma do Komisariatu, Komisariat lezy w gesti Ministra Kaminskiego a on jeszcze pod wiate nie zostal zaproszony

 20. Po lasach już Prigożin chodzi więc nadleśniczy może się bać wejść do lasu . Mateuszek już go gdzieś w lesie widział i w gacie narobił

 21. Słyszeliście pisiory ? Polecenie służbowe dał nadprezes. Do dzieła… Anonim jest zwolniony bo z Porankiem to się nie da…

 22. Pisiory to nawet nie mają pojęcia gdzie tą swoją glizdę włożyć , żeby póżniej dziecko wyszło . Przykład idzie od naczelnego wodza

 23. ani damianek ani wolan nie nadaja sie z arzadzenie na burmistrza i wybrani nie będ ai niech nie startuj anie sa ludzkie cwaniactwo zachowac sie nie potrafia

 24. oPOzycjo ty tez sie zabierz za plodzenie dzieci, Nastepne POkolenie wyrosnie na bardziej swiatlych ludzi „byc moze”, i wowczas POrzadzicie. Przez 20 nastepnych bedziecie POdlegli tak „kochanym” przez Was PISIOROM

 25. Nie wiem co Pan Warchoł ma do komisariatu , ale jak nic nie ma to niech nie piszą , że załatwił całodobowy komisariat . Teraz napisali , że załatwił 2,5mln złotych a co , po wyborach pewno napiszą a co Warchoł ma do lasów i do ich pieniędzy . Wychodzi z tego , że ten Pan Warchoł nic nie załatwia tylko info nowa dęba sieje taką propagandę . Gratulacje

  • Pan Warchoł jest wiceministrem sprawiedliwości, a jak wygląda resort sprawiedliwości wszyscy widzą. Lasy Państwowe traktowane są przez rządzących jak bankomat. Aby zadowolić rządzących Lasy Państwowe, wykorzystując koniunkturę na drewno, prowadzą gospodarkę rabunkową, i to zaczyna już widać. Wystarczy popatrzeć z „Diabelskiej” w kierunku strefy, gdzie przez gęstą Puszczę Sandomierską, zaczynają się wyłaniać hale produkcyjne.

 26. Minister załatwił nam odcinkowy pomiar prędkości , już go zaczynają montować . Co nam ministerstwo da , będzie nam w mandatach odbierać . Policja też w krzaczorach się czai i pieniędzy szuka

 27. Oesu.. I będę musiał codziennie oglądać tych patałachów z majdanu i innej rklandii przejeżdżających przez Sikorskiego :(

 28. Tylko osoba nie jeżdżąca rowerem robi nawierzchnię dla rowerów z kostki betonowej.
  Na Szypowskiego dali się położyć asfalt. Tu się nie da.
  „I jak to teraz wygląda? Jak gooowno w lesie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here