Gen. Gromadziński w Nowej Dębie

15

Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, korzystając z pobytu na nowodębskim poligonie, przybył z wizytą do magistratu na zaproszenie burmistrza Wiesława Ordona, który odwiedził dowódcę na święcie jednostki w Siedlcach. Spotkanie poświęcone było planom dowództwa 18 DZ utworzenia w Nowej Dębie 18 Pułku Artylerii. To istotny element formowania struktur „Żelaznej Dywizji” (jak bywa nazywana 18 DZ), którego realizacja będzie przebiegać w latach 2021-2026.

Gen. Gromadziński przybliżył plany tworzenia pułku, który będzie miał dla miasta niebagatelne znaczenie. Burmistrz Wiesław Ordon w rozmowie z dowódcą 18 DZ wskazał, że samorządowcy mają świadomość roli takiej jednostki wojskowej dla miasta i gminy. W grę wchodzą czynniki ekonomiczne, ale także jeszcze większa rozpoznawalność miasta ze względu na obecność w nim tak dużego związku taktycznego wojska. To też szansa dla lokalnego rynku, który musi obsłużyć codziennie tak dużą grupę osób. Gen. Gromadziński przedstawił także jego wizję roli jednostek, które wchodzą w skład 18 DZ, dla lokalnej społeczności: to aktywne angażowanie się w organizację ważnych wydarzeń miejskich (nawiązano w rozmowie do Militariady), wsparcie przy realizacji zadań infrastrukturalnych służących wojsku i mieszkańcom.

Poruszono także kwestię przygotowania infrastrukturalnego miasta na przyjęcie żołnierzy pułku na nasz poligon. Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko wskazał na walory rekreacyjne miasta, jakie mogą być zaoferowane żołnierzom: basen kryty, dom kultury, stadion z boiskami i bieżnią, 3 hale sportowe. To może być ważny argument dla żołnierzy podejmujących decyzję o przyjściu do Nowej Dęby. Burmistrz Leszek Mirowski wspomniał o rozbudowanej infrastrukturze komunalnej, która spokojnie obsłuży pracujących na poligonie (nowa oczyszczalnia ścieków czy zmodernizowane ujęcie wody), choć będą musiały być w międzyczasie zmodernizowane te elementy, które obecnie służą mniejszej grupie osób korzystających (np. przepompownia „wojskowa”). Poruszono także kwestię zakwaterowania żołnierzy, co będzie tematem do realizacji dla Agencji Mienia Wojskowego.

Na zakończenie spotkania panowie umówili się na kolejną rozmowę, podczas której zostaną przedstawione szczegóły budowy pułku. Burmistrz przekazał gościowi publikację o Nowej Dębie i album o mieście wydany kilka lat temu, co ucieszyło gen. Gromadzińskiego, który jest pasjonatem Polski lokalnej. Gość zrewanżował się przekazując pamiątkowy medal z podobizną gen. dyw. Franciszka Krajewskiego, dowódcy 18 Dywizji Piechoty z czasów wojny polsko-bolszewickiej (do której historii nawiązuje 18 DZ), i patrona 18 Dywizji Zmechanizowanej – gen. broni Tadeusz Buka (zginął w Smoleńsku w 2010 r.)

UMiG

15 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here