„Mieszkanie Plus” to niewypał. Rząd zmienia nazwę i koncepcję programu

9
Zdjęcie autorstwa Maria Orlova z Pexels

Jak informuje portal Money.pl „Rząd porzucił wszelkie nadzieje na uratowanie programu „Mieszkanie Plus”. Tak źle kojarzy się Polakom, że czas się z nim pożegnać – dowiedział się money.pl. Ma go zastąpić „Mieszkanie dla rozwoju” z zupełnie nowymi zasadami.”

Z informacji money.pl wynika, że los programu „Mieszkanie Plus” jest już przesądzony. Premier i ministrowie już dawno przestali jeździć po budowach i pozować ze złotymi łopatami, przecinać wstęgi do zbudowanych mieszkań i opowiadać o setkach tysięcy lokali w budowie. Tym bardziej, że program jest obecnie realizowany jedynie w formie komercyjnej, z minimalnym udziałem państwa.

Dodaje, że program „Mieszkanie Plus” potknął się o własne nogi, zanim w ogóle ruszył z miejsca. Ale spora w tym wina rynku. – Program miał pecha, bo trafił na taki moment, gdy mocno drożały i materiały budowlane, i koszty pracy. Gdyby te ostatnie lata nie oznaczały takich wzrostów, może faktycznie byłoby łatwiej budować. To po prostu był kiepski moment – mówi Marcin Krasoń, analityk Obido.pl

Niedługo rządowy projekt przejdzie rebranding. Nową nazwą ma być „Mieszkanie dla rozwoju”. Będzie to spójne z nazwą Ministerstwa Rozwoju, którym kieruje Jadwiga Emilewicz. To właśnie ona odpowiada za prace nad nową koncepcją. Ze słów minister Jadwigi Emilewicz wynika, że rząd nie chce zrezygnować z udziału państwa w budowie mieszkań. Nie ma już jednak mowy o tym, że „rząd buduje domy”. Minister Emilewicz chce stworzyć system przekazywania gruntów deweloperom. W zamian za działkę mieliby oni oddawać 15-20 proc. mieszkań na potrzeby przyszłego Mieszkania Plus. Jadwiga Emilewicz nazwała to Mieszkaniowym PPP (partnerstwem publiczno-prywatnym) i oceniła, że to „model znany, stosowany za granicą”.

Drugi pomysł resortu minister Emilewicz polega na wsparciu TBS-ów. Inwestorami nieruchomości w wielu gminach są Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To spółki państwowe, prywatne albo spółdzielnie działające na zasadzie non profit. Działają dzięki pieniądzom z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz gruntom samorządów. Dzięki takiej współpracy w wielu miastach powstają niedrogie mieszkania o dobrym standardzie. Są one przeznaczone wyłącznie na wynajem dla osób fizycznych. Założenie TBS-ów jest takie, by w budowanych przez nie lokalach mieszkały osoby zbyt dobrze zarabiające, by starać się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie mające zbyt niskie dochody, by kupić własne mieszkanie na kredyt. Ministerstwo Rozwoju chciałoby wynajmować mieszkania od TBS-ów i przekazywać je osobom potrzebującym. Dzięki temu spółka nie musiałaby się martwić o czynsz, a przekazane na rządowy program mieszkania w TBS-ach rozładowałyby kolejkę do uzyskania mieszkania komunalnego.

Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon po dyskusjach i analizach przeprowadzonych podczas merytorycznych komisji Rady Miejskiej , skierował do Polskiego Funduszu Rozwoju pismo, w którym poinformował że realizacja programu Mieszkanie Plus w obecnym kształcie  ze względu na ryzyko finansowe dla gminy, nie jest możliwa w Nowej Dębie. Zaznaczył jednak, że nowodębski samorząd jest gotowy na przystąpienie do programu, o ile pojawią się nowe, korzystniejsze niż do tej pory warunki.

Pisaliśmy o tym na infonowadeba.pl
1.„Mieszkanie Plus czyli cztery kąty dla bogatych”
2.„Kłopoty z Mieszkaniem Plus. Obiecywano złote góry, a wyszło jak zawsze”
3. „Na jakim etapie jest Mieszkanie Plus”?
4. „Klapa Mieszkania Plus na Podkarpaciu”

9 KOMENTARZE

  1. W ŚWIETLE NIEWYPAŁU RZĄDOWEGO /KTOŚ W WARSZAWIE CHCIAŁ NA TYM ZBIĆ DOBRY INTERES/ WYPADA ABY BURMISTRZ ZOSTAŁ OFICJALNIE PRZEPROSZONY PRZEZ OSOBY, KTÓRE MU W TYM TEMACIE TYLE NIESŁUSZNIE ZARZUCAŁY.

    • za to, że brnął w to badziewie mimo iż mu wszyscy dookoła mówili, że to bujda na resorach? Czy zatem burmistrz też chciał zrobić dobry interes jak ci w warszawie o których piszesz czy po prostu nie potrafi logicznie myśleć?

  2. Na nagraniach z sesji wójt ze swoim mecenasem mydlą ludziom oczy ze mieszkanie plus będzie. Jak radni mówią że drogo że i że miało być tanio dla ludzi a jest inaczej to wójt uspokajał żeby się nie martwić. Wójt do samego końca bronił tej paranoi. A tutaj proszę. Sam rząd się przyznaje że ten program to porażka.

  3. DO”NORMALNEGO” Z TWOJEJ WYPOWIEDZI WYNIKA ŻE JESTEŚ KOMPLETNIE NIENORMALNY. NIE JESTEŚ W TEMACIE I PISZESZ KOMPLETNE BZDURY

  4. Do „NORMALNEGO” A raczej radnego w tym zaklamaniu już się gubicie jesteście zalosni nikt już na was nie zagłosuje A psy Jeszce przez wiele lat na was będą wieszać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here