Minister Błaszczak o rozbudowie poligonu w Nowej Dębie

16

Zródło: Defence24

W programie „Kwadrans Polityczny” Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się, wśród innych kwestii, do wizyty Donalda Trumpa w Polsce i pogłębiającego się sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, a także kwestii czołgów T-72. Mówił też o rozbudowie poligonu w Nowej Dębie, m.in. z myślą o ćwiczeniach wojsk amerykańskich.

„To już oficjalne, że Donald Trump będzie w Polsce 1 września, a przyleci tutaj jeszcze 31 sierpnia” – powiedział w TVP minister Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że to pierwszy w historii przypadek kiedy prezydent USA przybędzie na uroczystości związane z rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej właśnie do Polski. Jego zdaniem jest to dowód na specjalne relacje jakie wiążą obecnie Waszyngton i Warszawę, szczególnie że podobne zaproszenie zostało odrzucone jeszcze w 2009 roku przez Baraka Obamę.

Innym dowodem ma być jego zdaniem także bardzo godne przyjęcie prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, w czasie którego nad Białym Domem przeleciały dwa myśliwce F-35. Wizyta prezydenta Trumpa będzie z pewnością obserwowana i komentowana przez światowe media i to ma być zdaniem Błaszczaka dobrą okazją do przedstawienia światu prawdziwej historii Polski, z wyraźnym podziałem na „napadających i napadanych”.

Minister poinformował jednocześnie, że trwają szczegółowe negocjacje na temat rozlokowania wojsk amerykańskich w Polsce. Zmieniają one formułę swojej obecności na stałą, a ich liczba ma wzrosnąć z 4500 do około 5500 żołnierzy. Minister poinformował jednocześnie, że Amerykanie będą stacjonować „w kilku miejscach w Polsce”. Mówił też, że poligon w Nowej Dębie jest powiększany i unowocześniany. Dodał, że to miejsce powinno być wykorzystywane do ćwiczeń zarówno żołnierzy polskich, jak i amerykańskich. Zaznaczył, że obecnie trwa rozbudowa infrastruktury w różnych miejscach w Polsce.

Szef resortu Obrony Narodowej był pytany także o sprawę czołgów T-72. Jak powiedział, są do maszyny przejściowe, które (po modyfikacji) umożliwią odpowiednie nasycenie jednostek, w tym nowotworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej, odpowiednią ilością wozów do czasu pojawienia się nowoczesnych czołgów docelowych. „Czołgów wybudowanych w Bumarze Łabędy. Oni mają potencjał żeby je budować” – powiedział minister. Szef MON wskazał też, że Polska inwestuje tam gdzie to tylko możliwe w nowoczesny sprzęt i udało się znaleźć na niego pieniądze – 185 mld PLN do 2026 r.

16 KOMENTARZE

  1. Taaa będziecie mieć Amerykanów.. jak się dowiedzą jaka tutaj homofobia panuje to raczej podziękują… takie zacofanie, wstyd.

  2. W wojsku nie ma miejsca na LGBT Helu. Tam nie mają czasu na zabawy i wypatrywanie tęczy między strzałami na poligonie nie ma lateksowych różowych spodni ani polski żołnierz ani amerykański. Jest hierarchia i przywiązanie do narodu tradycji i kultury. Ha ha ha

  3. Abstrahując od ideologii oraz postaw społecznych za czy przeciw, zastanawiam się jak bardzo nieogarnięci są nasi radni żeby sobie tak strzelić w kolano tą pseudo deklaracją anty-LGBT. Korzyści z tego żadne (no chyba że poklepanie po plecach przez proboszcza się liczy), trąbią o nas we wszystkich mediach i to raczej nie pozytywnie (no chyba że rada uważa że nie ważne co mówią byle by mówili – świetna promocja gminy :P) a w kontekście potencjalnego lokowania u nas bazy US Army (co przyniosło by bardzo dużo $$$ dla miasta i społeczności lokalnej) taka deklaracja to dostarczanie mocnego argumentu za tym żeby ta baza powstała, ale w Żaganiu.. . Polecam naszym pseudo radnym zapoznaniem się z pojęciem „pragmatyzm” i kierowaniem się nim przy podejmowaniu decyzji mających wpływ na miasto i gminę

  4. Ej Janusz ty chyba nie z stąd. My tu mamy inne problemy niż na którą imprezę dziś się udać i czy oby na pewno nie jest w tym czasie jakiś marsz. Nasza rada i Nasz burmistrz wszyscy wybrani w demokratycznych wyborach ( no burmistrz nie miał kontrkandydata) My tu w większości ich popieramy jak nie masz dzieci to rób co chcesz nic mi do tego ale na moje podwórko z totalnym brakiem tolerancji co do moich wartości z brudnymi butami pouczając moje dzieci. Prezydent USA nie raz powiedział czy bliżej mu do Nóg honor ojczyzna więc nie mamy się czego obawiać

  5. Polska zapłaci duże pieniądze za powstanie tych baz zarówno poprzez zakup uzbrojenia jak również przygotowanie infrastruktury. W tle tli się zaspokojenie tzw roszczeń co do mienia bezspadkowego. Rząd skoro wykłada sporą kasę to chciałby coś z tego biznesu mieć. Tym czymś jest wysunięcie wojsk amerykańskich na wschód. Stąd też rząd chciałby aby wojska USA były w Nowej Dębie. Jednak Amerykanie mają swoje interesy i swoją strategie wojskową. Nie chcą być tak blisko Rosji i wolą siedzieć w Niemczech. Lokalizacja wojsk w Żaganiu (czyli przy Niemieckiej granicy) to idealna pozycja dla USA. W razie czego szybka wycofka lub też w co niektórzy wierzą: możliwość kontruderzenia. Raczej rządowi nie uda się namówić USA do lokalizacji bazy na wschodzie. Pozostaną ćwiczenia jak do tej pory tylko większe. Wiara w to, że jakaś deklaracja radnych gminy miejsko-wiejskiej lub jej brak ma wpływ na strategię obronną światowego mocarstwa to po prostu aberracja. W polityce i steategii wojskowej takie pierdy nie mają najmniejszego znaczenia.

  6. jaki fort trump w nowej dębie? ludzie – miejcie rozum i nie podgrzewajcie atmosfery! przypomnę tylko o dwóch rzeczach – prezydent trump zatrudniał polaków na azbescie jako niewolników za min kasę i miał totalnie w dupie ich zdrowie oraz zarobki!!!! po drugie obama zrezygnował z tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumuni dokładnie 17 września -mówi wam coś ta data??? to z wyjątkiem Polski, było komentowane na całym świecie – jako olbrzymi policzek dla nas!!! oni mają nas po prostu w dupie – łacznie z wizami itp. – wszystko to pic i fotomontarz – 70% amerykanów nie wie gdzie taki kraj o nazwie Polska jest umiejscowiony na tym globie – to tylko TV PROPAGANDA PIS wciska nam jakie to są piękne relacje z mocarstwem!!!

  7. oni stąd mają wszędzie daleko, no chyba, że założymy, że na Ukrainie są jakieś bogactwa i trzeba tego naturalnie dopilnować, Ameryka po to jest, żeby każdą kaskę łyknąć..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here