Na najbliższej sesji Rady Miasta debata na temat schodów do SOK i Mieszkaniu +

105

W najbliższą środę (27 lutego 2019 r.) w sali narad Urzędu Miasta i Gminy odbędzie się V sesja Rady Miejskiej. W porządku obrad znalazły się dwa punkty, które ze względu na ich wagę społeczną wymagają szczegółowego omówienia
i wyjaśnień. 

Pierwszy temat dotyczy stanu schodów i tarasu do Samorządowego Ośrodka Kultury. Wyremontowany za kilka milionów złotych budynek znów wymaga sporych nakładów finansowych. Mimo iż od początku informowaliśmy na INFONOWADEBA, że doszło do fuszerki, władze miasta broniły sposobu realizacji wykonania remontu, a wykonawce – z którym dzisiaj są w sporze sądowym za źle wykonane roboty nad zalewem – nazywano na stronie urzędu miasta „uczciwym”. Dzisiaj burmistrz proponuje aby wydać ponad 300 tysięcy złotych na kolejny remont schodów na co nie zgadza się Rada Miejska. Zaproponowany wydatek budzi spore wątpliwości radnych i mieszkańców gdyż za takie pieniądze można zbudować dom, a nie tylko kilka schodków. Dlatego w uchwalonym budżecie obcięto wniosek burmistrza do 120 tysięcy złotych, gdyż zdaniem radnych taka kwota w zupełności wystarczy. O tym co się wydarzyło podczas tej inwestycji i jak naprawić popełnione przez burmistrza i jego współpracowników błędy dowiemy się z transmisji sesji, którą będzie można oglądać na naszym portalu.

Kolejny ważny społecznie temat to sprawa stanu realizacji programu „Mieszkanie +”. Od 10 lat burmistrz Wiesław Ordon obiecuje budowę bloku.  Gmina przygotowała nawet projekt budowlany i wyznaczyła miejsce pod budowę: teren po starej kotłowni. Mimo wydania pieniędzy na dokumentacje projektową do realizacji zadania nigdy nie doszło. Po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych w 2015 roku, burmistrz zapewnił, że nasze miasto wraz z innymi miejscowościami przystąpi do rządowego programu „Mieszkanie +”. Od tego czasu część samorządów wycofała się z programu uznając go za nieopłacalny. Jednakże w innych miastach doszło do realizacji budowy. Tylko Nowa Dęba jest niejako w stanie zawieszenia. Brak konkretnych informacji dotyczących stanu realizacji budowy. Tymczasem ludzie oczekują wyjaśnień kiedy konkretnie ma powstać blok, jakie będą czynsze, oraz jakie będą zasady w dostępie do lokali. Mamy nadzieję, że odpowiedzi na te i na inne pytania udzielą środowe obrady nowodębskiego samorządu.

Obrady będzie można śledzić na żywo na tej stronie. Transmisja rozpocznie się w środę 27 lutego 2019 roku o godz. 15:30

105 KOMENTARZE

 1. Niech burmistrz wyciąga pieniądze z własnego portfela na remont schodów. Ja się na to nie zgadzam aby poraz kolejny z moich i mieszkańców pieniędzy naprawiano fuszere za którą odpowiedzialny jest Ordon.

  • Drodzy Radni. Zostaliscie wybrani przez społeczeństwo – mieszkańców. My mieszkańcy nie wyrażamy zgody na ponowne marnowanie naszych pieniędzy. Proszę wyegzekwować naprawę schodów przez Burmistrza ale za swoje. Nie ma naszej mieszkańców zgody na naprawę fuszery za nasze pieniądze. Niech naprawia ten co niedopilnowal tego bubla.

 2. Pamiętam gdy toczyła się dyskusja o pensji burmistrza, jak pan Gazda mówił że burmistrz został upokorzony a anonimowi internauci mówili, że na takim stanowisku z taką odpowiedzialnością nie może być taka niska pensja. To ja teraz pytam uroczyście! Jaką odpowiedzialność poniósł pan burmistrz Wiesław Ordon za zniszczone planty, za wycięte piękne dęby na plantach, za fuszerki w domu kultury i innych inwestycjach. Odpowiedzialności nie poniósł żadnej, ani finansowej ani prawnej. Jeśli ktoś tym wszystkim jest upokorzony to mieszkańcy. Mieszkańców upokorzono takim stanem inwestycji i zniszczeniem im centrum miasta. Ale tego pan Gazda widzieć nie chciał i nie chce.

  • Radny Gazda jak tak broni swojego burmistrza to niech dołoży ze swoich pieniędzy na ten bubel, Bo to własnie radny Gazda podnosił rękę by zatwierdzić ten i jeszcze inne buble budowlane w naszej gminie. Radny Gazda upokorzyłeś mnie wiele razy, nie pozwolę na kolejne upokorzenie!!!!!

 3. Ile już stoi dziura po kotłowni? Za chwilę będzie w niej las. Może jeszcze będziemy płacić za odlesienie? Wykop całkowicie niezabezpieczony. W każdej chwili może wpaść tam bawiące się dziecko. Wieczorami ludzie z okolicy wyrzucają tam śmieci. Dlaczego to robią tego nie wiem, ale tam się robi wysypisko. Wszystko pod oknami mieszkańców Szkolnej i Krasickiego. Budynek obok wykopu stał się siedliskiem małoletniej narkomanii i pijaństwa. Był już tam pożar. Gratuluję gminie Nowa Dęba sukcesu i powodu do dumy. Co 4 lata będziemy mamieni obietnicami, że w tej dziurze powstanie blok. Widzę, że pan Grzęda zaczyna budowę 3 bloku w ciągu 1,5 roku. Panu Ordonowi dysponującemu budżetem wielkości 70 milionów przez 10 lat się nie udało zbudować ani jednego. Skuteczność i pracowitość niech każdy oceni sam.

 4. 300k za modernizację schodów nie no grubo, być może już dogadywali materiał typu marmur i zatopione kryształy swarovskiego. Cytując klasyka, mają rozmach…

 5. Mówicie, że pan Ordon chce wydać 300 tysięcy na naprawę fuszerki na schodach domu chłopa. Mówicie, że to dużo. Ale sekret realizacji nowodębskich inwestycji zdradził przecież wykonawca plant mówiąc w radiu o 3 słupkach za 25 tysięcy
  –Są takie drogie no, żeby porządnie zarobić. Po co robić tanio, jak można robić drogo? Tanio się nie opłaca. Jestem przedsiębiorcą, robię po to, żeby zarabiać. I to zarabiać jak najwięcej. Gdybym robił tanio, to bym działał wbrew sobie!

  Tutaj macie link a w linku nagranie jak gość to mówi i śmieje się z nowodębskich frajerów.
  http://infonowadeba.pl/aktualnosci/sa-tak-drogie-zeby-porzadnie-zarobic-wykonawca-i-burmistrz-o-najdrozszych-slupkach-w-polsce/

 6. Nie ma nad czym debatować, państwo Radni należy osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy tj. burmistrz Ordon i burmistrz Ż. ponieśli odpowiedzialność finansową oraz dyscyplinarną .

  • Nie ma w naszym nieszczęśliwym kraju takiego prawa. To znaczy w kodeksach ono jest, ale w realnym życiu ono nie obowiązuje wybrańców mających parasol ochronny. Wałki na inwestycjach były oczywiste. I co z tego? Niezależna prokuratura i niezwisły sąd to mogą babcie spod filarów na al. zwycięstwa ukarać za handel jajkami, albo jakiegoś Janusza bo zaparkował na przeciwko Tebina i przeszedł z parkingu do sklepu ale nie po pasach. Jak zaprzyjaźnione posły, biskupy i zaprzyjaźnione prokuratory ustalą sobie że trzeba ukręcić łeb sprawie to sprawa będzie zamieciona pod dywan i nie ma żadnej dyskusji. Prawo to jest dla babci spod filarów i Janusza z parkingu.

 7. Powiem wam że tak to się kończy jak wygrywa przetarg ktoś kilkoma groszami.Totalna porażka zawsze chytry dwa razy traci .Jeśliby od początku schody itp rzeczy zrobiła sprawdzona firma trochę drożej to pewnie tematu schodów by nie bylo

  • @syn proboszcza
   Dla Ciebie Synu.
   Byś mógł usiąść przed tym domem i po obcować z kulturą,
   której ci oprócz taktu bardzo brakuje.

 8. Nowa Deba powinna się przyłaczyć do Gminy Majdan Krolewski wtedy zobaczylibyście prawdziwego wodza gminy który umie bardzo dobrze rozporządzać publicznymi pieniędzmi no i pewnie droga była by wyremontowana koło wieży ciśnień bo to jest dramat

 9. ostapko uspokój sie piszesz głupoty zostaw ten sok w spokoju burmistrz nie popełnił żadnych błędów ,120 tys wyda na schody i nic więcej ,a mieszkanie nie maja 500 plus i im to wystarczy ,niech mamusia i tatuś ida do pracy to będa mieć więcej i bezrobocie spadnie a nie żyja za kase dzieci bawia się odebrac te 500 wszystkim

 10. 300 tys na remont schodow? maja byc ze złota? a gdzie jest gwarancja na te schody??? niema???
  na kazda usługe wykonawca chyba daje jakas gwarancje? np;10 lat. tak mi sie wydaje,i to chyba logiczne.

  • Na autostrady dają 5 lat gwarancji w Polsce, a Ty chcesz na jakieś schodki 10?? :D I do tego takie gwarancje są bezwartościowe, wystarczy dla przykładu podać złe użytkowanie poprzez sypanie solą(to tylko przykład jest wiele możliwości). Oczywiście nie bronię tutaj nikogo, bo przecież jeśli chodzi o ten remont SOKu, to nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić fuszerkę. Odpowiedzialna osoba, to ta , która odebrała te prace…

 11. schody 120 tys i 50 metrowe mieszkanie kosztuje mniej więcej tez tyle. A ile kosztowały ubikacje ktoś pamięta? ??. Ciekawe czy w ten sam sposób burmistrz rozporzadza swoim , domowym budżetem? ??

 12. A w osiedlu Dęba w ciągu kilkunastu dni znikła Zyburówka. Teren wyrównany i ani śladu po szkole. Trzeba brać przykład z takich fachowców. Brawo Stasiu.
  Poproście tego pana ładnie to jeszcze uporządkuje wam zalewajkę nad zalewem.

 13. Jak można obdarzyć burmistrza nową inwestycją, budowaniem bloku mieszkalnego dla 30 rodzin, jak ten człowiek nie potrafi wybudować zwykłych schodów ???? Ludzie opamiętajcie się !!!
  NIE DOPILNOWAŁ remontu schodów kilkukrotnie !!! Teraz za kolejny remont tego samego woła od NAS 300 tys zł. To się nazywa BEZCZELNOŚĆ !!!
  Ludzie chcecie katastrofy budowlano-finansowej ???
  To pozwólcie na dalsze zabawy naszymi pieniędzmi temu człowiekowi !
  Beztroskie rządy tej ekipy to przyszłościowa katastrofa dla NASZEGO MIASTA i GMINY.

 14. Ciekaw jestem na kogo zostanie zrzucona odpowiedzialność za wykonanie „bubla” tj. remont SOK ?
  Proszę zauważyć , że SOK się sypie ! To nie tylko schody ! To również elewacja budynku !
  Ile milionów złotych pochłonie jeszcze zarządzanie burmistrza Ordona ?
  Czy nowi Radni wezmą na swoje barki czyjeś błędy ?
  Czy nowi Radni wezmą odpowiedzialność za cudze decyzje ?
  Czy nowi Radni potrafią znaleźć rozwiązanie tej sytuacji ?
  Czy może radny Gazda znowu upokorzy NAS mieszkańców ?

 15. Przewodniczący coś poradzi z meseserkiem skórzanym pewnym krokiem maszerował na zebranie spoglądając przez lewe ramie na schody

 16. Warto przyglądnąć się pracy szefa i niektórych pracowników SOK. Czas na zmiany które powinny być dla fachowców. Niektóre filie to dno , tylko udawanie że coś się śpiewa, maluje, lepi, świeci światło, itp.

 17. Zajmijcie się rozwojem Dęby , np umożliwcie inwestorom zrobienie czegoś na terenach pomiędzy oś Dęba a N.Dębą a nie schody. Ma być wydane kupę kasy na ocieplenie bloku pod zakładami gdzie 50% lokatorów nie płaci czynszu , kurcze o co chodzi ? dlaczego N.Dęba nie ma szczęścia do włodarzy tyle lat …

 18. Państwo Radni , miasto potrzebuję nowych inwestorów żeby się rozwijało . Może pomyślcie nad powiększeniem stresy ekonomicznej. Można nawiązać kontakt z Lasami państwowymi w sprawie wylesienia a później z ARP. Na gotowe i wyposażone w media inwestor sam przyjdzie :) A miejsca pod dostatkiem choćby kawałek lasu od hotelu Szypowski do torów lub od Sanfarmu Polfy do rampy kolejowej. Obecna strefa jest mała i nie ma miejsca na większe inwestycje.

 19. Piękna sesja była. Tylko wiecej o inwestycjach. Bedzie praca , bedzie dobrobyt :) Włodarzu portalu , udostepnij na stronie relacje z sesji:)

 20. Co za bzdury Ordon wygaduje w temacie odpadających płyt granitowych z elewacji SOK-u.
  Człowieku jakie ciężkie płyty granitowe ! Widać fachowiec od wszystkiego a zarazem od niczego !
  Większe i cięższe płyty i wyżej niż ten bubel są montowane i NIE ODPADAJĄ !
  BZDURY WYGADUJESZ i tyle w temacie !

  • Ale w wystapieniu pochwalil Straz Miejska ze zarobila dla Gminy 700 zl. i to w przeciagu jednego Miesiaca

 21. Dyrektor pokazał radzie kto tu ma władzę. Wykazał się jak zwykle buta i arogancją i co i nićmi nie możecie. U bawiłem się. A tak poważnie to aż dziw bierze że taki gościu zajmuje w gminie taki stanowisko. Przerażające widowisko.

 22. z Rzemienia taki dyrektor jak ten kibel na taśmę klejącą i te schodu z płyty taki paździerzowy dyrektor – gospodarz obiektu

 23. Ci wszyscy Kierownicy pod władaniem Ordona są mocno zmotywowani na NIE dla petentów,nie wiem z skąd ta arogancja,kompleksy wychodzą na każdy etapie kontaktu.Panowie radni nie odpuszczać.ludzie z urzędu też was popierają….

  • A może Szanowna Redakcja przygotuje coś w rodzaju ankiety plebiscytu na najgorszego kierownika dyrektora placówki samorządowej w NASZEJ GMINIE ! My mieszkańcy chętnie przedstawimy Radzie Miasta naszą opinie na temat wspaniałych podwładnych obecnego burmistrza.

  • Dokładnie też tak uważam, państwo kierownicy uważają się za nieomylnych wybrańców ; często butnych i aroganckich dla mieszkańców, a służalczych dla władzy wszelkiej maści. Skąd takie maniery ???, ale ponoć ryba psuje się od głowy. Jaki pan taki kram , jest przecież takie powiedzenie.

 24. ale już nie długo nowy konkurs na Dyrektor SOK (jesień tego roku)
  po tym co widzieliśmy na sesji to chyba Burmistrz nie będzie brał tego Pana pod uwagę
  JESTEM W SZOKU jak gość może się zachować
  to jak on musi traktować pracowników

 25. Proponuje wszystkim „przyjaciołom” i „ludziom życzliwym” Krystianowi aby o jego licznych „zasługach” i „osiągnięciach” dali znać radnym i komisji rewizyjnej. Myślę, że warto a żadna zasługa, wyczyn i osiągnięcie nie pozostanie bez echa. Więcej taka okazja do podkreślenia wybitności tej postaci może się nie powtórzyć.

 26. A co ze Strażą Miejską Przecież koszty nie uzasadniają efektów. Na co czekacie Panowie Radni.
  Jakie są argumenty za jej istnieniem. Konkretnie i rzeczowo.
  Jeżeli nie ma argumentów merytorycznych to w grę wchodzi tylko jedno, kumoterstwo i prywata.
  Czyli to, co ponad podziałami i odporne na zmiany niezależnie od opcji
  tak jak donosicielstwo, którem nikt nie pogardzi i mile jest widziane dla każdego zawsze i wszędzie.

  • Proponuje ustawic przed SOK dyby i na 8 godzin ich tam zamykac, a ten odpowiedzialny za bubel dalej zachowuje sie jak byly wice parkujac gdzie popadnie majac za nic znaki

 27. Wypowiedź Pana Huberta Kopcia podczas ostatniej sesji pozostawia wiele do życzenia, m.in. slowo „bezczelność”, zupelny brak taktu i kultury. Przypominam, że został pan wybrany, żeby pelnić służbę, a nie po to, żeby się wściekać się na pana dyr SOK i jawnie okazywać mu wrogość. Wstyd panie Hubercie.

 28. Wszyscy w Nowej Dębie znają takt i kulturę Pana dyrektora Rzemienia. Jego subtelnoś, prawdomowmosc i uczciwość. Dlatego też zgadzają się wszyscy normalni z tym co powiedział Pan radny Hubert Kopeć. W całej rozciągłości. Jeśli Pan burmistrz mówi że ta nie udana inwestycja to skaza na jego wizerunku to proszę pomyśleć panie burmustrzu jaką szramą lub bruzdą jest na pańskim wizerunku Pan Rzemien. To że pan usprawiedliwia jego wybryki daje dużo do myślenia.

 29. Do #doswiadczonynauczyciel
  Nie zauważasz z str dyr Rzemienia o mówieniu manipulacji i kłamstwie w sumie 16 osób? W tym z Panem Mirowskim i radnymi Ordona? Bardzo dobrze mu powiedział, niech prostak weźmie się za robotę i uczciwość, a w szczególności do ludzi mu podwładnych i niech szanuje nkwa wybrana radę bo szkaluje ich na każdym kroku i broni się Sudolem i Marszałkiem :)

 30. Ja myślałam że on z zakupami przyszedł na tą sesje…. Kto to widział dokumenty w reklamowce nosić? Oj Rzemien śmiech na sali..

  • Dyrektor instytucji kultury zarządza instytucją i reprezentuje ją na zewnątrz.Jaki dyrektor taka i kultura,na ostatniej sesji zobaczyliśmy tego reprezentanta nowodębskiej instytucji kultury.Wstyd panie dyrektorze(zwroty z małej litery użyte celowo)instytucji kultury.Z reklamówką i w takim ubiorze to idzie się po bułki do piekarni a nie na sesję rady miasta i gminy.Nie jestem jednak zaskoczonym,tak zachowuje się PAN DYREKTOR na wszystkich masowych imprezach.Czasami zastanawiam się jakim cudem takie cóś reprezentuje nowodębską kulturę.

 31. Jest wiele osób którzy poprowadzili w SOK działalność na wysokim poziomie. Dotyczy to filii. Czas na zmiany i odpowiednich ludzi Szybko bo czas ucieka.

 32. Nareszcie ten krzywy,fałszywy uśmieszek dyr.Rzemienia zaczyna przygasać.Nareszcie poczuł na własnej skórze ustawienie do pionu i reprymendę za swoje czyny.Nie posmakuje jak czują się pracownicy SOK,szczególnie ci starsi wiekiem gdy w zamian za swoją pracę otrzymują burę i pogardę.Znalazł się „fachowiec”z upoważnienia burmistrza co to wizualnie potrafi ocenić rzetelne i fachowe wykonanie prac z zakresu budownictwa,elektro-energetyki,AKPiA,sieci wodnych i kanalizacyjnych.Qwa,geniusz,no qwa geniusz.
  Brawa przewodniczący rady za usadzenie na tyłku dyrektora Rzemienia,dziekuję za przygaszenie jego ironicznego uśmieszku.

 33. jak ten Rzemień mógł wszystkich Radnych tak obrazić i posądzał o jakieś manipulowanie żenada miałam całkiem inne zdanie na jego temat do wczorajszej Rady dobrze p.Kopeć mu powiedział chyba w Domu Kultury powinna nastąpić szybko zmiana bo gość z wszystkich zadrwił czas na zmiany

 34. Nakgorszym kierownikiem prawą ręką Rzemyka jest pewien strasznie na Jeżony Jeż. Proszę o zmiany w Chmielowie który od wielu lat jest we władaniu niekompetentnej osoby która manipuluje i sieje intrygi zamiast zająć się pracą. Większych tempaków niż ta para w całej Polsce ze świecą szukać. Odsunąć unieszkodliwić jest tyle zajęć typu sprzedawanie na straganie lub zamiatanie myślę że nawet tam się nie sprawdzą ale mniejsze szkody dla kultury poczynią

 35. Z dyskusji wynikalo ze schody byly zbudowane wadliwie i ze zlych materialow nawet po poprawkach ale te wady i fuszerka nie podlegaly gwarancji

  • Schody podlegały gwarancji. Okres gwarancji co dwa lata. Ponadto jest prawo, że okres gwarancji odnawia się w przypadku naprawy rzeczy. Czyli jeżeli ostatni raz schody naprawiał wykonawca w 2014 roku to gwarancja na schody się odnawia i obowiązuje do 2016 roku. W latach 2014-2016 powinny być przeglądy gwarancyjne i ponowne wezwanie wykonawcy do naprawy. Ale zamiast tego mamy płyty paździerzowe i wydatkowanie z budżetu. Dobrze, że skierowano sprawę do komisji rewizyjnej.

 36. Podobnie jest z płytami kamiennymi wokół fontanny. Płyty spoczywają na wadliwym podłożu i przez to klawiszują przy nierównomiernym obciążeniu. Szczególnie jest to widoczne na wiosnę lub w lecie. Można to sprawdzić, jadąc po nich rowerem. Zjawisko trwa nadal po licznych akcjach naprawczych. Podobnie jest z oświetleniem liniowym. Wydano pieniądze publiczne i nie ma należytego efektu. Również nad zalewem są odcinki ścieżek z tzw. Plazaduru, które nie przepuszczają wody i robi się bajoro po deszczu. Rondo na Kościuszki jest źle wyprofilowane i przez to niebezpieczne. I można by tak dalej i dalej. To wszystko trwa nadal!!!!!!!!!!!!!Kto to ma posprzątać!!!!!!!! Ludzie z Mopsu!!!!!!!!!Bezdomni!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ludzie za to odpowiedzialni są w tym środowisku i mają tego świadomość, ale ze wstydu nie mają odwagi popatrzeć innym w twarz, tylko chyłkiem przemykają wieczorami i rządzą dalej.

 37. cyt. „Ludzie za to odpowiedzialni są w tym środowisku i mają tego świadomość, ale ze wstydu nie mają odwagi popatrzeć innym w twarz, tylko chyłkiem przemykają wieczorami i rządzą dalej „- szczerze mówiąc mam obawy i to poważne co do tego wstydu i przemykania chyłkiem. Wg. mnie jest dokładnie na odwrót, czego potwierdzeniem jest ostatnia rada.

 38. Jak można było podchodzić do tego remontu Soku wiedząc że schody są źle wykonane od roku 1980, mając taką wiedzę i nie zmienić projektu budowlanego na jego remont to nie tylko niedopatrzenie ale niegospodarnosc. Teraz kolejny raz wyciągać rękę po pieniądze na ten sam remont to tupeciarstwo i lekceważenie mieszkańców. Jak możesz człowieku (burmistrzu) wyciągać od nas po raz kolejny pieniądze na tą samą robotę?

 39. Rzemień pokazał radzie kto ma władzę w mieście on im dyktuje warunki dobre.
  A burmistrz mówi że to jest najlepszy dyrektor – śmiechu warte.
  Tłumaczenie burmistrza że schody już w latach 80 były źle wykonane i ich nie zrobił mistrzostwo.
  Aleś my Władek popadli…..

 40. Dobrą p. do wykonywania poleceń dyr.SOK jest pracownik kultury w Cyganach. Książki są wysoko a pomieszczenie na parterze stoi puste. A może jest tam jakiś magazyn. Tyle ludzi którzy by to poprowadzili ale układ trwa dalej

 41. Najzabawniejsze jest to, że winnych tego opłakanego stanu nie tylko DK ale przecież całego miasta brak. Te wszystkie pożal się Boże inwestycje to tak naprawdę jedna wielka ściema Jakieś ufoludki przyleciały z nagła i narobiły bałaganu a potem odleciały nie wiadomo dokąd. Przecież do tej pory nie było w naszym mieście ani burmistrza ,ani jego zastępcy wraz z armią urzędników, ani przew. rady ani przew. komisji rewizyjnej , ani znamienitego dyrektora SOK

  • Najzabawniejsze jest to, że winnymi tego opłakanego stanu są mieszkańcy zwykli,
   którzy przy urnach wyborczych podejmowali takie a nie inne decyzje.
   A skoro, nie da się zmienić ich na innych mieszkańców zwykłych,
   to najwyższy czas aby to oni sami się zmienili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here