Nowa Dęba ze wsparciem Ministra. Pomoc dla szpitala i przemysłu!

33

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami na sierpniową sesję Rady Miejskiej przybył wiceminister sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł. Zapewnił on o wsparciu dla rozwoju nowodębskiego przemysłu i nowodębskiego szpitala. Ale to dopiero początek współpracy, która może przynieść wymierne korzyści dla naszej gminy!

Minister Warchoł podkreślił, że jego obecność na sesji jest wynikiem inicjatywy z jaką wyszli przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko, oraz wiceprzewodniczący Tomasz Wolan. Obaj panowie spotkali się w lipcu z ministrem Warchołem w Warszawie gdzie poruszyli wiele ważnych i istotnych spraw dla naszej gminy. Spotkanie zaowocowało nawiązaniem szerokiej współpracy i wsparciem dla rozwojowych inicjatyw nowodębskich samorządowców.

POMOC FINANSOWA DLA OFIAR PRZESTĘPSTW

Na wstępie swojej wypowiedzi, dr hab. Marcin Warchoł poinformował, że w Nowej Dębie przy Parafi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został uruchomiony jeden z kilku ministerialnych punktów pomocy ofiarom przestępstw. Punkt ten prowadzony jest przez Caritas i oferuje nie tylko bezpłatną pomoc prawną, ale również finansową. Nie wiele osób wie ale w tym punkcie można otrzymać pieniądze na: nierefundowane leki, rehabilitację, leczenie szpitalne, wyroby medyczne, naukę w szkołach, zakwaterowanie i wyżywienie, opiekę żłobkową i przedszkolną dla dzieci. Gdy Platforma wprowadziła ustawę o pomocy prawnej to pieniądze szły do prawników. Dlatego to był bubel prawny. My chcemy aby środki Funduszu Sprawiedliwości i Funduszu Pomocy pokrzywdzonym trafiały do ludzi, którzy tej pomocy potrzebują. I dziękuję panom przewodniczącym Diektiarence i Wolanowi, za zaangażowanie się w tę sprawę. – mówił dr hab. Marcin Warchoł.

PUNKT REHABILITACJI W NOWEJ DĘBIE!

Ale na tym nie koniec! – Mam dobrą wiadomość dla mieszkańców Nowej Dęby. Chcemy rozszerzyć naszą działalność. W chwili obecnej z panem przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Diektiarenko szukamy miejsca aby utworzyć w Nowej Dębie punkt, który mógłby świadczyć darmowe usługi rehabilitacyjne dla ofiar przestępstw. Ktoś kto na przykład jest po wypadku czy rozboju mógłby uzyskać bezpłatne usługi pielęgnacyjne i rehabilitacyjne. Pan burmistrz również zapewnił wsparcie dla tej inicjatywy – dodał minister Warchoł.

MINISTER ZDROWIA ODWIEDZI NASZ SZPITAL

Ale pomoc ofiarom przestępstw to nie jedyny temat poruszony przez ministra na sesji. – Jak już wcześniej informowały media mieliśmy kilka spotkań z przedstawicielami Rady Miejskiej. Dyskutowaliśmy o pomocy w zakresie nowodębskiego szpitala. Podjęliśmy działania aby we wrześniu złożył wizytę w Nowej Dębie pan minister Marek Balicki. Pan Minister przychylił się do prośby radnych aby przybyć na sesję rady Miasta, wysłuchać państwa potrzeb i odpowiedzieć na państwa pytania. Bo przecież Nowa Dęba to jedno z dwóch miejsc na Podkarpaciu które zostało przez nas wpisane na rządową listę centrów zdrowia psychicznego. Wiemy, że w tej chwili jest wielka reforma zdrowia w tym zakresie i pan minister będzie wizytował wasz szpital i o wspólnie o tej reformie i szansach dla Nowej Dęby porozmawiamy. Dziękuję samorządowcom, że z taką inicjatywą wyszli.

ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I SPRAWY ŚRODOWISKA

Jak dodaje minister Marcin Warchoł bardzo ważnym tematem rozmów z nowodębskimi samorządowcami był rozwój przedsiębiorczości i wsparcia lokalnego biznesu. – Jutro (czwartek 29 sierpnia 2019 r.) jest spotkanie z prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, w którym wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej wezmę udział. Będziemy zabiegać o to aby w ARP był przedstawiciel Nowej Dęby, który zadba o interesy strefy w Chmielowie i Nowej Dębie.

Minister Warchoł przypomniał, że w Chmielowie powstaje prowadzony i nadzorowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakład karny. –Dla lokalnych przedsiębiorców będzie to miejsce zbytu towarów i usług. To także dodatkowe miejsca pracy. – mówił minister Warchoł. Warto dodać, że będzie to jeden z najnowocześniejszych zakładów karnych dla kobiet w Europie. Gość specjalny odniósł się również do wizyty jaką przedstawiciele Rady Miejskiej (D. Diektirarenko, T. Wolan, P. Grzęda) złożyli w sierpniu w Ministerstwie Środowiska. – Przyznam się państwu, że przeglądając swój kalendarz spotkań z ostatnich miesięcy, to główne miejsce zajmuje w nim Nowa Dęba. Świadczy to o operatywności waszych radnych – mówił M. Warchoł. Podczas wizyty w Ministerstwie Środowiska rozmawiano między innymi o zapewnieniu dywersyfikacji źródeł wody dla Nowej Dęby, oraz współpracy z Lasami Państwowymi w zakresie budowy dróg na terenie lasów.

NOWA DĘBA MA SWOJEGO AMBASADORA W WARSZAWIE

Następnie w przerwie obrad, samorządowcy wraz z Ministrem Warchołem udali się do gabinetu burmistrza, gdzie poruszono temat wyjazdu do Agencji Rozwoju Przemysłu, oraz inne ważne dla gminy sprawy. Wizyta ministra Marcina Warchoła była pierwszą w historii nowodębskiego samorządu wizytą sesyjną na tak wysokim szczeblu. Deklaracje i zapewnienia jakie padły na sesji bez wątpienia będą miały pozytywne skutki dla naszej miejscowości. – Dziękujemy panu ministrowi Marcinowi Warchołowi za udział w sesji i dotychczasową współpracę. Cieszymy się, że Nowa Dęba ma swojego ambasadora w Warszawie, który otwiera nam drzwi do różnych instytucji w których przedstawiamy wyzwania i problemy naszej gminy. Cieszymy się, że już widać efekty tej współpracy i jesteśmy przekonani, że Nowa Dęba dużo na tym zyska– mówi przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko.

Galeria zdjęć z wizyty w Nowej Dębie:

33 KOMENTARZE

 1. Młodość to jednak dynamizm. Posiadanie swojego człowieka w Warszawie to duże okno nowych możliwości dla Nowej Dęby. Wreszcie ktoś może lobbować na naszą rzecz, a nie koniecznie na rzecz Kolbuszki. Szansa jest. Reszta zależy od nas.

 2. Brawo panowie radni! Widać, że prężnie działacie. Żeby tylko wójt przestał toczyć wojny z radą i włączył się w prace na rzecz gminy to wszystko mogłoby iść do przodu znacznie szybciej. Powodzenia!

 3. Widzę panowie bladego pojęcia nie mają jakie kroki są czynione. I działają na dwa fronty. Już niedługo będzie info tylko sobie to nie przypisujcie..

 4. Była ekipa burmistrza Wiesława Orodna, którą wyborcy zmietli w ostatnich wyborach powinna się uczyć od chłopaków. Tak na nich pluli, że „za młodzi”, że „młokosy”. No jak widać te młokosy w ciągu paru miesięcy są w stanie więcej zdziałać niż Jasiu, Wojtuś i reszta załogi przez 20 lat swojego pierdzenia w stołki. Burmistrz powinien się cieszyć, że ma taką aktywną radę a nie jakieś bezwolne cielątka. Odstawić urazy i ambicje na bok i wziąźć się do wspólnej pracy panie burmistrzu.

 5. A co tam się pcha Skimina z Grazdą przecież tak krytykują wszędzie. Po co się pchają tam gdzie nie mają nic do powiedzenia, żeby zdjęcie zrobić, że niby oni mają jakiś udział wstyd po prostu wstyd patrzeć na cyrk z ich strony

  • W tych Wyborach kandydat warty aby go pokazac to Pan Warchol,innym nie warto sobie glowy zawracac a jak ci malo to jedz do Inowroclawia

  • W innych wiadomościach tej strony jest jeszcze jeden pisior -p. Chmielowiec, więc „innym nie warto sobie głowy zawracać” czy jednak warto? A gdzie p. Tłusty?

 6. O tej pomocy dla ofiar przestępstwa przy parafiach to dopiero teraz powiedzieli. A kwoty pomocy powinny być dużo większe ale, CBA kupiło z pieniędzy z tego funduszu za bagatela 25 milionów + szkolenia system do inwigilacji Pegasus.

 7. Brawo młodzi radni, młodzi gniewni, mądrzy skuteczni

  itp. Brawo. Tak trzymać. M. tylko przynosi wstyd. Zawsze pyta o coś co wszyscy wiedzą, tylko nie on.

 8. Nie ma za co chwalić radnych pisu.Przyjechał pisior z Warszawy nakręcić pijar przedwyborcze i nic więcej się nie zadzieje.Prędzej MON przyczyni się do pomocy Nowej Dębie z powodu rozbudowy poligonu i współpracy z Amerykanami.

 9. Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytanie: skąd się wzięli w Nowej Dębie Azjaci? Kto ich tu sprowadził, czy inaczej, kto pozwolił im na zamieszkanie u nas?!A miała Polska nie sprowadzać emigrantów

 10. Azjaci wzięli się stąd że być może Tobie i Twoim kolegom nie chce się robić bo za mało płacą. Więc oni Cię wyręczają żebyś ty nie musiał pracować. W nagrodę dostaniesz 500+ na które wszyscy łącznie z nimi muszą zarobić. Wypoczywaj.

 11. O jakie przestępstwa chodzi? Kradzież, pobicie? Czy pomoc będzie tylko dla ofiar przestępstw? W takim razie jaki procent naszych mieszkańców stanowią ofiary przestępstw ( no chyba, że przemoc w rodzinie też jest uwzględniana)?
  Nie wiedziałem, że Dęba będzie centrum zdrowia psychicznego. Więcej psychiatrów? Nowy szpital, czy któryś z istniejących oddziałów się poświęci żeby zrobić miejsce na psychiatryk?

  Nowe drogi w lasach? Taaak… zabetonujmy wszystko.

 12. na pis sie nie głosuje bo to zło najgorsza partia i rząd kłamia kradna przegręty robia jak moga tak ludzi okłamywac zniszczyli zadłużuli kraj ,a ta rada gminy i te pisiory sa śmieszne nie wiedza co roba nie potrafia rządzić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here