Otwarcie ofert na opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Nowej Dęby (DK9)

15
Fot: Pexels
Sześć ofert złożono w przetargu na wykonanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Nowej Dęby w ciągu drogi krajowej nr 9. Postępowanie przetargowe dotyczy opracowania Studium korytarzowego, Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Teraz rozpoczyna się sprawdzanie złożonych w postępowaniu ofert.

 

Najniższą ofertę na kwotę  2 173 262,40 zł złożyło Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem. Na opracowanie dokumentacji dla tej inwestycji przewidziano 2 496 629,40 zł.

Pozostałe oferty:

 • SAFEGE – 2 367 750,00 zł
 • Mosty Katowice – 2 599 974,00 zł
 • konsorcjum MPRB (lider), Mosty Kraków, MP Infra (partnerzy) – 2 878 200,00 zł
 • HIGHWAY – 3 421 134,30 zł
 • Multiconsult Polska – 3 438 514,20 zł

Jak będą oceniane oferty?  

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty stosowane będzie kryterium ceny (60 proc.) oraz kryteria pozacenowe, takie jak doświadczenie głównego projektanta drogowego (20 proc.), doświadczenie geologa (10 proc.) i doświadczenie kierownika zespołu środowiskowego (10 proc.).

Prace przygotowawcze i analiza wariantów przebiegu   

Obwodnica Nowej Dęby jest jedną z ośmiu podkarpackich inwestycji realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. To nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpocznie.

Głównym celem Studium korytarzowego (SK) i Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) jest znalezienie optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Dalej dokonanie pełnego rozpoznania geologicznego i ustalenie granic pasa drogowego przyszłego nowego odcinka drogi krajowej. Ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w planowanej do uzyskania, w ramach zamówienia, DŚU.

Zakres rzeczowy inwestycji  

Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), w tym:

 • budowę skrzyżowań jednopoziomowych (rond),
 • budowę odcinków dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu,
 • budowę i przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą obwodową,
 • budowę i przebudowę systemu odwodnienia korpusu drogowego,
 • budowę urządzeń ochrony środowiska,
 • przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury podziemnej,
 • budowę oświetlenia drogowego,
 • organizację ruchu (oznakowanie poziome i pionowe z wyposażeniem), urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • zagospodarowanie terenu zielenią.

Cel inwestycji   

Przygotowanie SK, STEŚ-R oraz uzyskanie DŚU na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu inwestycji, tj. realizacji inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Obwodnica pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część z drogi ekspresowej S7 przejmuje DK9, prowadząc dalej w kierunku Rzeszowa a następnie w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Dodatkowo obwodnica skróci czas przejazdu na kierunku Rzeszów – Radom i dalej w kierunku Warszawy. Realizacja obwodnicy w ciągu DK9 pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Nowej Dęby, a to zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

15 KOMENTARZE

 1. Moim skromnym zdaniem obwodnica nic nie pomoże jeżeli nie będzie to jedna większa obwodnica majdanu dęby I tarnowskiej woli, ponieważ jeśli będzie tylko obwodnica dęby to korki będą się tworzyć w majdanir i tarnowskiej woli , także kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

  • Idąc dalej w tym kierunku to potrzebna jest tu droga ekspresowa Rzeszów – Radom lub Kielce, dla całego ruchu TIR-ów, które codziennie muszą się jakoś wydostać z Podkarpacia w kierunku autostrady A1 i A2 czyli na północ kraju. A tak to jadą codziennie tysiące ton przez Nową Dębe, Kolbuszowę itd..

 2. „…Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta….”
  Żeby żule mogli bezpiecznie przejść do lasu wypić 'truskawkę’….

  • Do Mietek. Odwal się koleś od żuli, wolno im tak jak wszystkim korzystać z przejść dla pieszych. Pomyśl raczej o dużo, dużo większej grupie społeczeństwa która korzysta codziennie z tychże pasów w celu dostania się do PKS, sklepów, komisariatu, szpitala, stadionu, hotelu i innych punktów uslugowych po drugiej stronie drogi krajowej. Pomyśl zanim coś spłodzisz i napiszesz

  • Tak jest, odwal się od żuli…. szczególnie do komisariatu nie można się dostać, ze nie wspomnę o biedronce w której tryska krynica „truskawki” i „porzeczki”…

  • #Dymitr. Żaden skutek, bowiem kto jedzie w trasę do konkretnego celu pomijając N.Dębę to i tak tu się nie zatrzymywał i miasteczko ominie sobie spokojnie zmniejszając przy tym natężenie ruchu i hałas! A kto ma na celu N.Dębę, np. z dostawą towaru lub inny cel, to tutaj wjedzie, załatwi co trzeba a przy okazji zrobi zakupy itp. Proste jak budowa cepa. Nikt nie traci a wręcz wszyscy zyskują zwłaszcza bezpieczeństwem i zdrowiem.

  • Po co wszyscy budują te głupie obwodnicę? powinni raczej budować drogi przez rynek np przez rynek krakowski, ale by był stary wtedy, np u nas można by przesunąć drogę lekko w lewo, wtedy biegła by obok kwiaciarni, apteki, pizzeri pabu wtedy też nie było by stagnacji a wręcz kosmiczne zyski tych przedsiębiorstw każdy by się zatrzymywał i kupował, wiadomo bowiem powszechnie że kierowcy tirow utrzymują nowa deba kupując tutaj wszystko, bez nich stagnacji.
   Albo jesteś trollem, albo pisałeś z ironią a ja nie zauważyłem albo masz coś nie tak z głową.

   Ile i kto straci, dlaczego, na jakiej podstawie tak twierdzisz,nawet jeśli tak będzie to czy korzyści nie będą większe? Skąd takie w ogóle durne wpisy?

 3. Nikt nie wnika co się stanie z DK9 po wybudowaniu obwodnicy. Procedura jest taka, że GDDKiA przekaże ją sejmikowi, ale sejmik ma prawo odmówić. Wówczas powiatowi, ale ten ma prawo odmówić. Na końcu jest gmina która nie ma prawa odmówić. Krajówka stanie się drogą gminną. Jej utrzymanie od Porąb do Chmielowa spadnie na gmine. Miliony złotych na odśnieżanie, oświetlenie i remonty. Miliony których nie ma i nie będzie. NA szczęście cała ta obwodnica to tylko agitka polityczna. Przyjdzie kryzys gospodarczy i projekt pójdzie do kosza albo w odstawkę jak ten poprzedni na kolejne 50 lat.

  • Racjonalista myślę że to będą miliardy nie miliony takie odsniezanie 5 km na pewno będzie nas kosztować miliardy rocznie. A tak z ciekawości ile teraz gmina ma km dróg i ile kosztuje ich utrzymanie? Ile będzie nas kosztować utrzymanie tej drogi gdy będzie już mały ruch? Ile to będzie km? Skąd wiadomo że to będzie droga gminna? Z tego co narazie wiadomo to nic nie jest wiadomo więc chyba za wcześnie ta panika, a obwodnica powstanie mimo marudzenia niektórych inteligentnych, może z opóźnienia ale na pewno powstanie w ciągu dekady, czasy się zmieniły to już nie PRL do którego widzę niektórzy tęsknią wtedy nic nie było ale ludzie się cieszyli bo nic nie musieli robić to widać w wypowiedzi takiego racjonalisty, najlepiej gdyby nic się nie zmieniło, zadnychbdeog obdlwodnic po co to, tylko koszty, klapka na oczach i zero myślenia co to może dac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here