PGZ i KGHM nawiązują współpracę

2
Fot. PGZ

Spółki PGZ podpisały umowę dotyczącą strategicznej współpracy ze spółkami z Grupy Kapitałowej KGHM. Umowa określa możliwe obszary wspólnych działań m.in. przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych i handlowych. Jako priorytetowy wskazano obszar amunicyjno-rakietowy.

Deklaracja współpracy między PGZ a miedziowym gigantem jest odpowiedzią na obecną sytuację geopolityczną oraz dynamikę realizacji zamówień w obszarze zbrojeniowym, w tym także ustanowienie rządowego programu Narodowa rezerwa amunicyjna. Sygnatariusze umowy to KGHM i PGZ S.A., jako liderzy swoich Grup Kapitałowych, natomiast współpraca będzie odbywać się między spółkami zależnymi, których działalność wykazuje taki potencjał.

– Jedną z ważnych domen naszej grupy jest domena amunicyjna, która w obliczu wojny na Ukrainie nabrała szczególnego znaczenia. Już teraz zwiększyliśmy moce produkcyjne w tym obszarze, ale dzięki współpracy z KGHM mamy szansę na dalszy wzrost produkcji. Cieszę się, że obie nasze grupy kapitałowe będą współpracowały ze sobą na rzecz bezpieczeństwa Polski w tak newralgicznym okresie – podkreślił prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Produkowana przez KGHM miedź jest strategicznym surowcem przyszłości, wykorzystywanym m.in. w rozwiązaniach umożliwiających transformację energetyczną. Czerwony metal decyduje także o niezależności i bezpieczeństwie surowcowym. Miedź znajdziemy w przewodach, instalacjach elektrycznych i elektronice, wykorzystywana jest także w branży zbrojeniowej, m.in. do produkcji płaszczy amunicji. KGHM należy do czołówki światowych producentów metali nieżelaznych, jest ósmym producentem miedzi na świecie i drugim producentem srebra.

– KGHM to jeden z filarów bezpieczeństwa surowcowego kraju. Produkujemy miedź i metale, które mają kluczowe znaczenie w energetyce czy elektronice, znajdując też zastosowanie w branży zbrojeniowej. Współpraca z PGZ – liderem polskiego sektora zbrojeniowego, otwiera nowe możliwości dla synergii naszych działań i umożliwi ściślejszą współpracę także miedzy spółkami należącymi do naszych grup kapitałowych – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Stronami umowy z Grupy PGZ są spółki: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Mesko S.A., Zakłady Metalowe Dezamet S.A, Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat sp. z o.o, Zakłady Chemiczne Nitro–Chem S.A., Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. Po stronie KGHM: KGHM Polska Miedź S.A., Centrozłom Wrocław S.A., Walcownia Metali Nieżelaznych „ŁABĘDY” S.A., KGHM Metraco S.A., NITROERG S.A. oraz KGHM ZANAM S.A.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here