Podwyżki za odbiór odpadów i wzrost stawek podatkowych nie ominą Nowej Dęby

50
Zdjęcie autorstwa Magda Ehlers z Pexels

Nie ma w Polsce miejscowości, którą ominą podwyżki cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Ponadto ciągle rosnące koszty energii elektrycznej, oraz niedawna podwyżka płacy minimalnej skutkuje wysokością stawek podatków od nieruchomości. Problemów tych nie da się rozwiązań bez działań na poziomie centralnym (Sejm, Rząd).

O pladze czekających obywateli podwyżek było słychać od dłuższego czasu. Największym kłopotem dla samorządów jest wzrost cen energii elektrycznej, wzrost cen za śmieci oraz podwyżka płacy minimalnej. Jak podkreślają przedstawiciele Związku Miast Polskich wydatki samorządów ciągle rosną, a ich przychody maleją. Bez działań ze strony władz krajowych, może dojść do poważnych problemów budżetowych w wielu miastach kraju.

Uchodzący za wzór gospodarza, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc w sprawie podwyżek interweniował nawet w Ministerstwie Środowiska, ale działanie to nie przyniosło oczekiwanych skutków. Jak informuje dziennik „Super Nowości” odbiór śmieci w Rzeszowie dla 4 osobowej rodziny może kosztować nawet 200zł miesięcznie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Rzeszów zwozi odpady w obrębie własnej gminy, podczas gdy Nowa Dęba musi transportować je do Stalowej Woli co stanowi ok 40% naszych kosztów. Mimo to, dzięki wyrażaniu przez Radę Miejską zgody na wejście do tzw. porozumienia śmieciowego za śmieci zapłacimy zdecydowanie mniej niż Rzeszów i okoliczne samorządy.

Od nowego roku miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny w zabudowie jednorodzinnej wyniesie 24,80 zł od mieszkańca, a w zabudowie wielolokalowej 19,80 zł. Jeśli właściciel nie wypełni obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny zapłaci więcej. Opłata wyniesie wówczas 49,6 złotego od osoby miesięcznie w zabudowie jednorodzinnej oraz 39,6 złotego od osoby w zabudowie blokowej. Na pięciozłotową ulgę w opłacie mogliby liczyć właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, którzy kompostują bioodpady w kompostowniku przydomowym.

Radny Marek Kopeć proponował, aby ceny za odbiór odpadów były liczone od gospodarstwa domowego, a nie od osoby. Jak wyliczyli gminni urzędnicy, zastosowanie tego algorytmu oznaczałoby, że stawka miesięczna za odbiór odpadów wyniosłaby 94 zł. Na to rozwiązanie nie zgodzili się pozostali rajcowie gdyż w ich przekonaniu oznaczałoby to, że w przypadku samotnej emerytki opłata za śmieci mogłaby stanowić 10% jej emerytury (przy założeniu że emerytura wynosi 1000zł). Ponadto mimo iż osoba samotna lub młode małżeństwo emituje znacznie mniej śmieci niż rodziny wielodzietne lub wielopokoleniowe to, musiałaby płacić taką samą stawkę jak jak rodzina wielopokoleniowa która co oczywiste emituje więcej odpadów niż singiel. Wedle stawek zaproponowanych przez burmistrza i przyjętych większością głosów przez radnych rodzina 2+1 mieszkająca w bloku i segregująca śmieci, zapłaci miesięcznie 59 zł i 4 grosze. Natomiast w propozycji radnego Marka Kopcia, opłata ta wyniosłaby 94 zł miesięcznie, a więc na przestrzeni roku taka rodzina zapłaciłaby 415,20 zł więcej. Drugą propozycją radnego Marka Kopcia było wprowadzenie gradacji że zniżką dla większych rodzin tak jak to miało miejsce do tej pory, jednak także ta poprawka nie została przyjęta.

Czy można obniżyć koszty odbioru i zagospodarowania odpadów? Bez działań na szczeblu sejmowym jest to bardzo trudne. Coraz większa liczba samorządów zamierza budować własne, małe spalarnie odpadów. Są one całkowicie ekologiczne gdyż utylizowane tam śmieci pod wpływem wysokiej temperatury spalania i specjalnych filtrów nie zatruwają powietrza i nie generują uciążliwych zapachów. Kilka dni temu o zamiarze budowy spalarni poinformowały władze Krosna, które będą w tym zakresie współpracować z 28 okolicznymi gminami. Są również pomysły, aby powstała spalarnia obsługująca ziemie tarnobrzeską. Korzyści są podwójne: tańsze opłaty za śmieci i produkcja ciepła ze śmieci, a więc tańsze ogrzewanie.

Jednak śmieci to nie jedyny problem z jakim borykają się samorządy. Rosnące ceny energii elektrycznej, oraz wysokość płacy minimalnej burzy samorządowe budżety. Władze lokalne wielu miast mają więc do wyboru: zwalnianie pracowników, zmniejszanie wymiarów etatów, wyłączanie oświetlenia ulicznego po 22:00, zamykanie basenów i domów kultury lub podwyżki podatków. W Nowej Dębie (przynajmniej jeśli chodzi o rok 2020) tak radykalnych cięć nie będzie, jednakże galopujące wydatki wiążą się z minimalną podwyżką podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców i mieszkańców o 3% – co dla większości gospodarstw domowych będzie nieodczuwalne, gdyż nominalnie wyniesie kilka groszy.

50 KOMENTARZE

 1. Dlaczego w zabudowie jednorodzinnej jest drożej niż w blokowej? Przecież na wioskach ludziska segregują śmieci, a w mieście jak się patrzy na śmietniki to nie widać segregacji. W mieście każdy może podjechać i wyrzucić co mu pasuje.

  • Bo na mieście jedna pergola śmietnikowa obsługuje 1000 mieszkańców. Na wioskach śmieciarka musi podjechać pod dom gdzie mieszkają 3 osoby. To kosztuje. Zróbcie na wsiach jedną pergole na 100 domów i zanoście tam śmieci to będzie tak tanio jak w bloku.

 2. Pan radny Marek Kopeć proponował kompromisowe rozwianie tz. stosowanie obniżonych stawek dla liczniejszych domostw jak jest to obecnie.
  Myślę, że Pan Marek bardzo jasno przedstawił, że teraz to za śmieci wspomnianych babci i dziadków będą będą płacić większe rodziny. Średnio rodzina 5 osobowa dopłaci do wywozu śmieci babci i dziadkowi 60-70zł. Ale jak widać dodawanie i mnożenie to już wyższa matematyka.

  • Proponowałeś ryczałtową stawkę dla wszystkich gospodarstw a nie obniżoną dla liczniejszych domostw. Ja proponuję aby nie trzeba było pracować i wszystko było za darmo. Proponowanie nic nie kosztuje. Trzeba wykonać jeszcze pracę czyli przygotować kalkulacje, analizy i wyliczenia. Jakoś ich nie przedstawiłeś.

 3. Pan Marek Kopeć proponował rozwiązanie pod siebie i dla siebie. Chciał aby się wszyscy zrzucali na jego śmieci. Niech każda osoba płaci za swoje śmieci i wtedy jest sprawiedliwie. Mieszkam sam, produkuje mało śmieci i płacę za to co wyprodukowałem. Mieszkam w 8 osób to produkujemy ich więcej i płacimy więcej. Tymczasem pan Marek chciał aby się zrzucać na jego rodzinę. Nie tędy droga. W jednej chałupie mieszkają dziadkowie, małżeństwo i dzieci. W sumie 6 osób. I mają płacić tyle samo co młode małżeństwo na dorobku, które mieszka samo? Pomysł z kosmosu.

 4. Kiedyś jak sobie uzbierałem butelek czy puszek to mi za to płacono na skupie. Teraz każą mi segregować i jeszcze za to płacić. Rząd z Unią pod dyktanto chodzących na pasku koncernów lewaków zniewala ludzi. Im więcej lewackich pomysłów będzie realizowanych tym biedniejsi będziemy.

 5. o jak podwyszaja radni nie pytając sie nikogo robia po cichu wszystko ich mieszkańcy nie interesuja tylko żeby płacili więcej a skąd wziąśc na to kase podwyszyli aby więcej mieli to kieszeni chcieliście pis to macie i wszystko drozeje

  • Nie ma gminy w Polsce której by nie dotknęły podwyżki. Radni mogliby nic nie robić i odrzucić uchwałę burmistrza. Mogliby. Tylko później by śmieci leżały na ulicach bo za te stawkę która obowiązywała do wczoraj, nikt by tych śmieci nie odebrał. Ciekawe co byś wtedy zrobił? Na szczęście ktoś myśli za takich jak ty i bierze za takich jak ty odpowiedzialność i podejmuje trudne, ale niezbędne decyzje.

 6. A ja mimo że nie przepadam za panem Markiem ale uważam że ma racje jest nas 5 w domu do zagospodarowania mam jeden kosz, jednoosobowa czy 2 osobowa rodzina też ma jeden kosz wiec nie rozumie czego mam płacić więcej . Segreguję śmieci , a jeśli wyprodukuje więcej nikt mi tego nie zabierze muszę trzymać do następnego wywozu. Nikt mi śmieci nie zabiera na bieżąco, tylko raz na dwa tygodnie kubeł, segregowane raz na 4 tygodnie gdzie tu sprawiedliwość????

  • To proste. Kosz masz jeden. Ale śmieci więcej wytwarzasz. 5 osób wytarza więcej śmieci niż 2. Owszem pewnie są jakieś wyjątki, ale co do zasady tak właśnie jest. Można wybrać inną metodę naliczania opłaty czyli opłata od ilości zużytej wody. Wtedy nikt na deklaracji nie oszuka, że w domu ma jedną osobę podczas gdy tak naprawę zamieszkuje lokal 3 osoby. Po zużyciu wody widać, że mieszka więcej niż jedna osoba.

  • ale nadal nie przekraczam jednego kubła i segreguję co niby jest tańsze w utrzymaniu . na blokach nie segregują i płacą mniej, wynoszą nawet codziennie jesli maja ochotę i potrzebę ja muszę przetrzymywać żeby mi to zabrali

  • Ja też jakbym miał liczyć to nie przekroczę jednego kubła. Ale mam zbiorczy kontener z setką innych sąsiadów bo się inaczej nie da tego w mieście rozwiązać. Miasto to miasto a wieś to wieś. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Tylko co to ma do rzeczy? Im więcej osób w lokalu tym więcej śmieci i twoje dywagacje tego nie faktu zmieniają. Niech każdy płaci za siebie. Pan Ordon za siebie, pan Kopeć za siebie, Barbara za siebie i Rysiek Petru za siebie. Leśnik pisał, że RKL-e wrzucają śmieci do miejskich pergoli. To wystarczy oczipować pergole miejskie i dać czipa mieszkańcom bloków którzy z tych pergoli korzystają. Wówczas nikt nie powołany nie wrzuci śmieci.

  • Proponuje nie płacić za autobus jeżeli jedzie w nim minimum jeden pasażer. Po co płacić za bilet, skoro tamten już zapłacił. Autobus i tak przecież jedzie.

  • Hehe

   A jak wynajmujesz autobus to placisz od osoby czy za kilometr i czas pracy kierowcy?
   Mysliciele lasowiacy :)

  • A jak jedziesz do powiedzmy Rzeszowa a ktos inny do Kolbuszowej to co maja zaplacic tyle samo? W koncu 2 osoby

  • Widzę ze mamy tu na forum egzemplarz który płaci biletami za wynajem autobusu – taki inteligentny inaczej.

  • Spór o śmiecie w podziale miasto-wieś nie powinien występować. Wszyscy mamy obowiązek dbać o prawidłową segregację i minimalizację odpadów i to powinno skutkować zmniejszeniem kosztów odbioru.
   Jednak tak nie jest, w pojemnikach na zmieszane- butelki, tektura, plastik… może warto by wiedzieć jaka jest opinia pracowników opróżniających pojemniki, o „kulturze” segregacji miasto – wieś?

 7. Tego Wolana to pojebalo wlasnie opwono byc na odwrut MIESZCZUCHY powini placic wiecej bo omi nie segreguja tylko wzucaja jak padlo do smietnika ka widzialem jak segreguja MIESZCZUCHY na Szkolnej w bloku grzendy

  • a wy ze wsi nam tez nieposegregowane podrzucanie . Nawet dzisiaj podjechał samochód z dęby wsi i do śmietnika walnął 5 wielkich worów i to nie posegregowane. Głupot koleś nie opowiadaj na forum. A takich zdarzeń jest w ciągu jednego dnia kilka

 8. Na Kościuszki w jednym mieszkaniu mieszkało 8 imigrantów z Azji. Jeśli przyjąć metodę, że płacimy ryczałtem od lokalu, a nie od ilości osób w lokalu to imigranci płaciliby 94 złote za miesiąc. Mieszkające na tej samej ulicy Kościuszki młode małżeństwo z jednym dzieckiem też by płaciło 94 złote za miesiąc mimo że bezsprzecznie to małżeństwo ma mniej śmieci niż 8 osobowa ekipa.

 9. Czy jeśli ktoś w domu ma zarejestrowaną działalność gospodarczą to płaci za śmieci podwójnie czyli jako mieszkaniec i jako firma czy tylko jako mieszkaniec? Jeśli płaci tylko jako mieszkaniec to czy taka praktyka jest uczciwa i sprawiedliwa w stosunku do firm, które muszą mieć kontenery na śmieci pod swoimi siedzibami, a przez to ponoszą dodatkowe koszty? Jak to wygląda w naszej gminie?

 10. z tego co najświętsza partia która rządzi nami od lat z ich ust wychodzi inna bajka :) jak to samorządy maja się dobrze i pieniędzy maja tyle ze nie powinny płakać ,może nasi wspaniali radni z tej frakcji przekonają nas podatników do tego że jest całkiem inaczej ……

 11. A erkaele dalej zawożą śmieci do śmietników w Nowej Dębie a nowodębianie nic nie widzą!? Nawet się ścigają podobno, kto pierwszy! Straż Miejska nie działa, policja nic nie wie. Nie widać ich w ogóle na mieście. Co to się porobiło?

 12. Do ryska,taaak bo ludzie nie maja co robic tylko zwozic smieci z gminy majdan krolewski do nowej deby,pier…ty sie w czerep lepiej i smigaj na madere

  • @Hultaj,to Ciebie pier..lnięto w czererep.Osobiście widziałem RKL-a jak wyjął z bagażnika telewizor i wrzucił go do kontenera na odpady wewnątrz śmietnika..Zanim podszedłem zrobić fotkę to dziad zgasił światło w samochodzie i szybko odjechał,dziecko co z nim było ledwo zdążyło wejść do pojazdu.Robią tak nie tylko RKL-owcy,ci z rej.RTA również.Jeden pan działacz społeczny robi to już kolejny raz.Z Porąb pcha śmieci do miejskich śmietników.

 13. Jedno jest pewne śmiecie będą od nowa leżeć po lasach jak to było przed reformą,a z zapowiedzi o prorodzinnej polityce naszych radnych i naszego burmistrza została jedna wielka śmierdząca kupa…śmieci

 14. Skoro takie drogie sa te smieci w utylizacji to proszę zbudujcie własna spalarnie na terenie gminy N. D . Skąd te ceny wzieliscie za wywóz. Jeżeli tak ma być to proszę o równe stawki dla 1 mieszkańca i w mieście i na wsi . I skoro nie da się tego dla Was zrobić taniej to proszę zrobić przetarg na wywóz śmieci może inne firmy mają lepsze umowy na odbiór. A Radni niech się zastanowia co robią z kim to było konsultowane i ustalane wedle własnego widzi mi się! Wyjedziecie na taczce gnoju za takie własne manewry. Będziemy zbierać podpisy w sprawie wywozu śmieci i stawki uchwalone może znajdzie się tańsza firma w drodze przetargu

 15. to jest wina wszystko pisu zadłużuli kraj nakradli to teraz spłacac długi i robic na nich i rzeby okradali mnie nie będa wole pracowac i płacic w innym kraju , to jest uchwała rady wcale nie ma wszędzie podwyżek po co kosze i śmieci śmieci spalac w piecu , i wszyscy w gminie nie maja koszy .

 16. Wszystko przejdzie,zgodnie z poleceniem jednej osoby wszyscy nowi radni jak na komendę podniosą łapki w górę i nacisną przycisk „ZA”. A społeczeństwo narzekając będzie płacić nowe stawki.
  Toż to wasi wybrańcy,wy się już nie liczycie,daliście im krzyżyk to teraz łapka do portfela i płacić.

 17. Po nowym roku dojdzie prąd, a dla tych co piją i palą, wódka i papierosy. Inflacja jeszcze przyspieszy i z 500+ zrobi się 300 +. Większość Polaków jest zadłużona, kiepsko to wygląda. W Polsce nie ma gospodarza od 30 lat, a w gminie za kadencji Ordona kupa kasy została przehulana na durne inwestycje typu zalanie plant i lasku betonem. Można było spokojnie te kasę zainwestować w ekologiczna spalanie itp. Dotacji z EU coraz mniej wiec i możliwości na inwestycje będzie coraz mniej, a kredyty gminy trzeba spłacać !

  • Nie siej paniki, prad dla gospodarst domowych nie zdrozeje natomiast papierosy powinny kosztowac co najmniej 25 zl. paczka a najtajsze piwo 10 zl. natomiast wodka nie mniej jak 100z. najtajsza

  • Wiesz co to jest układ naczyń połączonych ? To ze w twojej chałupie żarówka swieci za te Saną cenę nie sprawi ze
   Ci zostanie tyle samo w portfelu bo ten który używa prądu do wytwarzania pełnych dóbr będzie musiał cenę tych dóbr podnieść ażeby pokryć wzrost kosztów produkcji.

 18. Widzę że redaktor Ostapko jest jasnowidzem, zdjęcie z artykułu pokazuje dokładnie jak będą wyglądały nasze lasy po tej podwyżce opłaty smieciowej

  • A dlaczego będą bardziej zaśmiecone,? Podwyżka jest od każdego niezależnie czy wystawia śmiecie przed dom czy wywozi do lasu, więc po co się męczyć z wywozeniem?

 19. Odkąd sesje są transmitowane w internecie z bacznością oglądam każdą.Gdy nowa rada miejska została wybrana gorąco im kibicowałem,sądziłem ze może coś się zmieni w tym miasteczku ale z sesji na sesje mam wrażenie ze to jest jakaś małomiasteczkowa wojenka,rada miasta-burmistrz.Jak każdy wie układ Burmistrz-prezes Mpgk-dyr. SOKu mają swoje za uszami ale sposób wypowiadania się niektórych radnych jest mocno dyskusyjny i na poziomie merytoryki strasznie niski.Można burmistrzowi zarzucić dużo ale potrafi praktycznie z każdego ataku potrafi bardzo ładnie słownie wybrnąć.Radzie miasta życze sukcesu przy zmianie na lepsze naszego miasteczka i trochę pokory bo patrząc na to z boku to wygląda jakby radni nie bardzo wiedzieli po co się tam znajdują.

 20. Na szczęście mam ulotki wyborcze. Jak narazie powoli wywiązuje sie tylko radny P.G. Obiecane oświetlenie i chodnik do skzoły juz jest. Czekamy jeszcze na MOSTKI na ul. Leśnej. NIE WIEM JAK W INNYCH OKRĘGACH.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here