PREMIER MORAWIECKI NA POLIGONIE W NOWEJ DĘBIE. OBSERWOWAŁ ĆWICZENIA

28

Premier Mateusz Morawiecki obserwował wraz z premierem Słowacji, Eduardem Hegerem, manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) Puma-22 na poligonie w Nowej Dębie. Premierzy wspólnie obserwowali ćwiczenia żołnierzy polskich i sojuszników ze Słowacji, Czech, Węgier, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Wspólne manewry z państwami NATO to dowód ciągłej gotowości do obrony i potwierdzenie, że Polska jest bezpieczna. Podczas spotkania Mateusz Morawiecki i Eduard Heger omówili również bieżące tematy dwustronne i międzynarodowe. 

Silna armia i silne sojusze – Polska jest bezpieczna

Ćwiczenia Puma-22 pokazały mocne filary bezpieczeństwa naszego kraju – coraz lepiej wyposażoną armię i godnych zaufania sojuszników. Niemal 2 tys. żołnierzy z 6 krajów ćwiczyło interoperacyjność, komunikację i różne scenariusze walki. Ćwiczenia Puma-22 uwzględniały również kontekst ataku Rosji na Ukrainę.

Te manewry pokazują naszą jedność, pokazują naszą solidarność. Pokazują także, że nasz najsilniejszy sojusz militarny w historii świata, Pakt Północnoatlantycki jest realną siłą – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W manewrach na poligonie w Nowej Dębie wzięły udział wojska Grupy Wyszehradzkiej – polskie, słowackie, czeskie, węgierskie – oraz żołnierze amerykańscy i brytyjscy. Wspólne ćwiczenia, zaangażowanie i solidarność to kluczowy element siły NATO. Zapewniają one ciągłą gotowość Sojuszu do obrony każdego cala ziemi swoich członków. Dziś widzimy gwarancję, że NATO jest gotowe do reakcji. Widzimy to też poprzez pomoc dyplomatyczną, finansową i wojskową dla Ukrainy – kraje Zachodu nie są obojętne, gdy wolny świat jest atakowany.

Wojsko Polskie jest na bieżąco rozbudowywane

Działamy wyprzedzająco. Działamy na rzecz nie tylko wzmocnienia polskiej armii, ale także odstraszenia przeciwnika. Nasza najlepsza strategia to odstraszyć wroga poprzez siłę własnej armii i poprzez współpracę z innymi – powiedział w Nowej Dębie premier Polski.

Podczas manewrów używano najnowocześniejszego sprzętu wojskowego na wyposażeniu polskiej armii i wojsk sojuszniczych. Polska nie zostaje w tyle i inwestuje na bieżąco w modernizację i rozbudowę sił zbrojnych. Tylko w ostatnich miesiącach podpisaliśmy umowy na nowe czołgi, wyrzutnie rakiet, samoloty i haubice. Realizowane są również zamówienia najnowszego amerykańskiego sprzętu dla naszej armii – czołgi Abrams, HIMARS-y i F-35. Równolegle zwiększamy liczebność wojska. To historyczna rozbudowa naszej armii.

Na modernizację polskiej armii w przyszłym roku wydamy ponad 100 miliardów złotych. Może nawet około 130 miliardów złotych. To 3% do 4% wydatków na zbrojenia w relacji do PKB. To bardzo dużo. To ogromny wysiłek – powiedział szef polskiego rządu.

Polska i Słowacja działają razem w interesie naszego regionu

Premierzy Polski i Słowacji podczas dzisiejszego spotkania omówili bieżące kwestie dwustronne oraz kluczowe tematy międzynarodowe, w tym dotyczące aktualnej sytuacji na terenie Ukrainy. Słowacja, jako nasz sąsiad i przyjaciel, ma podobne spojrzenie na wiele spraw dotyczących naszego regionu – Europy Środkowo-Wschodniej. Zgadzamy się między innymi w kwestiach współpracy nad uniezależnieniem się od rosyjskich surowców.

Razem ze Słowacją, z Czechami przestrzegaliśmy przed Nord Stream 2. Przestrzegaliśmy przed współpracą z Rosją w zakresie współpracy energetycznej czy gazowej – zaznaczył szef polskiego rządu.

Ostatnie spotkanie dwustronne premierów Polski i Słowacji odbyło się w sierpniu 2022 r., podczas uruchomienia interkonektora gazowego Polska-Słowacja w Strachocinie. Gazociąg stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe, który wzmocni bezpieczeństwo surowcowe Polski i Słowacji.

28 KOMENTARZE

 1. Posłowie PiS chcą sprzedaży alkoholu na dworcach. A prezes wini kobiety za brak dzieci, bo "dają sobie w szyję"

  Projekt do procedowania zgłosiła Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji, a posłem recenzującym jest przewodniczący tej komisji – Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.

  • A jaki to ma związek? Sugerujesz, że młode kobiety zamiast do biedronki po piersiówkę będą chodzić na dworzec kolejowy aby napić się piwa?

 2. Gospodarka zrujnowana, miliardy wydane na nie naszą wojnę, jedna z największych inflacji w Europie i jeszcze potrzeba nam wojny . Wojny Ameryki tylko że krew będzie Polska! Kiedy ludzie się obudzą i zrozumieją co się naprawdę dzieje.

  • Pierwszy pies Po zaszczekal o 19:36, drugi pies zaszczekal o 20:52, trzeci pies z PO zaszczekal o 22:00 i godnie Poszli spac

  • Anonim obudził się o 8.04 jest głodny i zamiast pójść do pracy czeka na socjal od rządów cudotwórców którzy niczym Salomon naleją z pustego i pogrążą ten kraj w całkowitą ruinie a później sprzedadzą to co jeszcze zostało Amerykanom za bezcen

 3. POmysl chociaz troszke Empatio o tej wojnie,naprawde nnie jest nasza? Dowiedz sie komu sprzedano Nowa Debe,hute w Sandomierzu, w Stalowej Woli,Mielec,Debice,Rzesow…..i reszte Polski. POwinnas wiedziec kto to sprzedawal.

 4. Ludzie doradzcie co mam zrobic, wstaje rano pije kawe potem jem sniadanie i wlanczam moje ukochane TVP aby posluchac mojego ukochanego Premiera a tu masz na ekranie wyskakuje Tusk wiec dostaje torsji i diabli wzieli sniadanie, tak samo po obiedzie i kolacji,wiec jak ja mam zyc jak tego tyska wszedzie pelno w TVP, TVN Polsacie i w kazdym miescie o jak ja nie moge juz na niego patrzec

  • Anonim widać masz problemy godne porady lekarskiej…jak ktoś zarzuca coś pisowi z góry przypisujesz go do po. Widać smutnym jesteś człowiekiem.

 5. A wy myślicie że ludzie pieniędzy nie mają?. Mają. Jedyną niesprawiedliwością jest to że państwo nie jest jak Robin Hood. Teraz trzeba te pieniądze oddać które porozdawiali w socjalu i dwóch dodatkowych emeryturach i wielu wielu innych benefitach. Dodatkowo ta srandemia i niepotrzebna wojna oraz skutek uboczny tegoż inflacja. Niestety.

 6. Panie Prezesie jak młodzi mają nie dawać w szyje , jak ja dzisiaj w dniu 11.11. 2022 chciałam w Nowej Debie kupic chleb i nie dało rady bo sklepy spożywcze były zamknięte ale wódę dało radę kupić bo 3 sklepy z alkoholem były otwarte . Młodzi mają otwarte sklepy z alkoholem w każde święta to i dają w szyję i o dzieciach nie myślą . Pan prezes też za młodu w szyję dawał i też potomstwa nie ma , więc promuje nadal dawanie w szyję

  • To nie Tuska widziałeś w TVPiS tylko wyobraźnię nadprezesa, która tak mocno widzi wszędzie Tuska, że się zmaterializowała

   Po polsku to obsesja jest. Napisałbym bardziej po polsku, ale nie jestem anonimem i nie używam wulgaryzmów

  • Najlepiej byłoby nie karmić tego pisowskiego trolla i nie odpowiadać na jego prowokacje… Ale widać nawet w domu nie chcą z nim gadać i nie ma do kogo gęby otworzyć, więc cały czas tu siedzi. I tak jak Poloczka, pewnie będziemy musieli znosić jego obecność…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here