Ratunek dla grażowiczów z Osiedla Broniewskiego. Radni wypracowali koncepcję

33

Na wczorajszym posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej procedowano sprawę garaży usytuowanych na Osiedlu Broniewskiego. Samorządowcy wypracowali koncepcję, której realizacja zapewni oddanie do dyspozycji mieszkańców kilkuset nowych garaży.

Na początku marca w artykule „Nadzór budowlany: Blaszaki do rozbiórki! Garażowicze: Czujemy się oszukani”  informowaliśmy o skandalu wywołanym działaniami nowodębskiego magistratu. Kilka lat temu burmistrz Wiesław Ordon podjął decyzję o likwidacji garażowiska położonego za dawną kotłownią miejską. Dotychczasowym dzierżawcom terenu wskazano nową lokalizację: osiedle Broniewskiego. Większość osób skorzystała z oferty burmistrza i zainwestowała w posadowienie nowych garaży (wylewki, doprowadzenie prądu, etc.). Na początku tego roku wyszło na jaw, że działka gminna nr 168/1 na którą  władze samorządowe skierowały mieszkańców nie nadaje się do zabudowy gdyż… jest to grunt leśny. Sprawą zajął się nadzór budowlany i Lasy Państwowe. Działania podjęte przez obie instytucje zmierzają do usunięcia garaży zakwalifikowanych jako samowole budowlane.

Sytuacja ta musiała wywołać zrozumiałe oburzenie dzierżawców. – Najpierw burmistrz kazał nam się przenieść na osiedle Broniewskiego, a teraz okazuje się, że zajmujemy teren nielegalnie. Jak można było nas tak oszukać? – żalił nam się jeden z garażowiczów. Skargi, apele i prośby o pomoc zaczęły spływać do przewodniczącego Rady Miejskiej Damiania Diektiarenki oraz radnego z okręgu Pawła Grzędy. – Odbyłem mnóstwo rozmów z mieszkańcami na ten temat. Nie mogę zrozumieć dlaczego kilka lat temu podjęto tak ryzykowną decyzję i dlaczego o tym ryzyku nie poinformowano mieszkańców. – komentuje przewodniczący rady gminy.

Oburzenia sytuacją nie kryje również przewodniczący komisji budżetowej Paweł Grzęda. To właśnie w jego okręgu wyborczym wybuchł skandal związany z garażami. – Dzwoniło do mnie wielu ludzi z prośbą, żebyśmy coś zrobili. Dopóki działka na której stoją garaże będzie działką leśną, nie uda nam się zalegalizować samowoli budowlanej. Dlatego przedstawiłem kolegom samorządowcom koncepcję, według której na ulicy Wczasowej gmina na własny koszt posadowi nowe wylewki, a na nich garaże  i odda je w dzierżawę obecnym najemcom. Jednocześnie Rada Miasta przystąpi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na osiedlu Broniewskiego, by w ten sposób prawnie odlesić ten teren i przeznaczyć go w dokumentach urzędowych jako teren przeznaczony wyłącznie pod garaże. W ten sposób pomożemy garażowiczom, którzy z tytułu całej akcji nie poniosą żadnych kosztów i jednocześnie przeobrazimy chaotycznie zabudowane miejsce w estetyczny zespół garaży z podlicznikami energii elektrycznej, oświetleniem, komunikacją, dostępem do bieżącej wody – wyjaśnia przewodniczący Komisji Budżetowej Paweł Grzęda.

Przedstawiona na wczorajszym posiedzeniu koncepcja spotkała się z akceptacją ze strony zgromadzonych radnych i wydaje się atrakcyjna dla garażowiczów, którym burmistrz Wiesław Ordon  początkowo proponował przeprowadzkę na odległy o kilka kilometrów teren za ogródkami działkowymi za stacją Dęba-Rozalin. Na tym tle, bezkosztowe dla mieszkańców przeniesienie się na ul. Wczasową, czyli o 200-300 metrów nie powinno stanowić żadnego problemu. Dodatkowo, najbardziej chaotycznie zabudowana część miasta jaką jest garażowisko przy ul. Broniewskiego, stanie się schludnym i estetycznym „osiedlem” nowych garaży, których na pewno nie zabraknie obecnym i przyszłym chętnym na ich użytkowanie. Obecnie ważne jest tempo w jakim przebiegać będzie realizacja planu, ale to już w znacznej mierze zależy od zaangażowania burmistrza i jego pracowników.

33 KOMENTARZE

 1. Wójt wypędził ludzi na teren leśny, a jak sprawa się rypła to chciał ich wypędzić na Rozalin i to na ich koszt. Dobrze, że radni zastopowali kolejną mundrą decyzję wójta. Dobrze, że ludzie nie będą ponosić już kosztów.

  • A ciekawe kto i jak nagle wpadł na tą „samowolkę” ? Nie jest to ciekawe ?
   Może to taki sam zbieg okolicznosci jak ten z nakazem noszenia maseczek chwilę po tym jak sprowadzono ich spore ilości z Chin.

 2. Jako przedstawiciel miejscowej burżuazji niosącej kaganek oświaty lasowiackiemu ludowi, muszę powiedzieć, że mimo iż nie wyszedł mi galaktyczny pucz i ciamajdan zmierzający do obalenia większości w radzie miasta to pragnę poprzeć ten pomysł bo uważam że na całej drodze mlecznej nie da się znaleźć lepszego rozwiązania. Pozdrowienia z Jowisza.

  • Oficjalnie stałem się wyznawcą uberwójta naszej galaktyki. Wcześniej były ciche spotkania i SMS-ski. Podczas wspólnych obiadków wyznaliśmy sobie miłość. Miałem przeciągnąć jeszcze jedną osobę aby zdobyć dla uberwójta galaktyki większość. Uberwójt dostałby pensję i realizowałby swoje galaktyczne interesy dzięki wywalczonej przeze mnie większości. W nagrodę zostałbym przewodniczącym galaktycznej rady. Miało być tak pięknie a zrobiłem pucz jak Petru z Kinią Gajewską i Myszką Agresorką razem wzięci. Rozumy widocznie mamy te same. Ciamajdan i tyle. Uberwójt galaktyki się teraz ode mnie odcina, wypiera i mówi, że nie miał nic wspólnego z kosmicznym buntem. Nawet żarciki sobie ze mnie stroi gdy gada z przedstawicielami obozu który mieliśmy wspólnie obalić. Już miałem być wielki, a chyba wychodzi na to że stałem się obiektem kpin :( No nic. Odreaguje sobie internetowym hejtem. Ale jakby co to oficjalnie ja nikogo nie hejtuję.

 3. Nasze osiedle nie powinno nazywać się Broniewskiego, tylko Garażowe… Powycinali lasu w cholere piękne widoki na garaże no pięknie mamy. A co do lasów, proszę się już prawie rok czasu o wycięcie lichego Dąbka, który osuwa sie z górki na moje mieszkanie, korzenie widać jak byki wychodzą z ziemi, jedyna odpowiedź jaką słyszymy to ekolodzy mówią NIE, bo ptaszki(ptaszki nawet na nim nie przesiadują i są ważniejsze od życia mojego, mojej rodziny i sąsiadów?) mają tyle drzew, że głowa mała ! Ale jak spadnie na dom i nas zawali to ciekawe kto za to odpowie… Jeżeli czyta to ktoś, że się tak wyrażę z wyższej sfery to proszę o pomoc, dziękuję.

  • Takich drzew niestety jest więcej! np. uschnięta sosna przy osiedlu Broniewskiego na terenie ogródków działkowych przy ul. Kościuszki – tj. głównym szlaku komunikacyjnym na Zakłady (Strefa Ekonomiczna). jak powieje wiatr i ją przewróci na jezdnię, to nikt nie dojedzie już do pracy (straty i chaos przeciębiorstw na Strefie), a korek się zrobi taki że zakorkuje całe miasto na kilka godzin!!! nie wspomnę o suchych wierzbach przy alejkach wokół zalewu (za wyspą). niech no się komuś zwali to na głowę podczas spaceru to wtedy dopiero zacznie ktoś myśleć??? takich przykładów jest o wiele więcej – nikt w mieście nie dba o te sprawy – jemioły atakują drzewa które umierają i stwarzają realne zagrożenie dla mieszkańców!

 4. Pieniędzy na zagospodarowanie przestrzenne terenów za Unimetem niema.Teren ten jest wizytówką miasta a radni zajmują się garażami które mogą sobie spokojnie poczekać .Czyżby teren ten był w zainteresowaniu któregoś z radnych.Wiadomo kogo ,ale reszta rady tylko przyklaskuje brak własnych pomysłów Panowie do pracy.

  • Chyba twoje piachy mogą poczekać. Dostałeś po babce trochę pola bez drogi dojazdowej i mediów i teraz domagasz się od całego miasta by ci uzbroiło teren żebyś mógł sobie biznes zrobić. A spadaj na bambus. Zainwestuj hajs, ciąg media i pokaż ze te twoje piachy są coś warte. Garaże w przeciwieństwie do twoich piachów nie mogą czekać bo mamy nadzór budowlany na głowie przez mądre decyje twojego burmistrza który ci zrobił na piachach piękny plan. Idz sobie teraz do niego i sobie z nim gadaj a ludziom w mieście daj spokój. I od garaży się odpieprz.

  • Do Anonim. Możesz mieć rację z tym zainteresowaniem. Podobnie chyba wygląda sytuacja z garażami na Broniewskiego. Wątpię że one tam kiedyś wrócą. Ten bardzo atrakcyjny teren będzie zagospodarowany po odlesieniu prawdopodobnie w celach mieszkaniowych

 5. W artykule jest mała nieścisłość. Czy garaże zostaną tymczasowo przeniesione na ulicę wczasową ?
  Czy tam już zostaną ? A obiecane nowe garaże nigdy nie powstaną bo lud uwierzyć musi .

  • Od strony torów kolejowych mozna postawić ekrany dzwiekochlonne nie będzie widać co jest za tymi ekranami.

  • Tu jest więcej nieścisłości. Nie jest napisane czy garaże z Broniewskiego zostaną przeniesione na Wczasową, czy na Wczasowej też postawią nowe garaże…. I czy na Wczasowej też dadzą oświetlenie, prąd i wodę.. oraz czy opłata za dzierżawę pozostanie w granicach 150 zł za rok.. bo już poszly wieści, że rzekomo 100 zł miesięcznie.. a poza tym przeniesienie obecnych garaży na Wczasową, o ile nastąpi przeniesienie, a nie postawienie nowych.. będzie estetyczne.. czyli czy przeniesienie owych garaży z Broniaaa bedzie na Wczasowej estetyczne. Czy za rok np. już nie będzie i znowu powiedzom garazowiczom adijos bebe….

 6. To proszę tez wyrzucic garaze z 1 Maja !jak juz tak wszedzie chcecie robic ŁADNIE!
  Nagle tak dbacie, zeby bylo ladnie??? Zapewne tylko interes czyjs za tym stoi.

 7. Usunęli garaże zza kotłowni KŁAMIĄC ,PATRZĄC PROSTO W OCZY ,ZE BUDUJA BLOK, ZE INWESTOR JUZ JEST, BLE BLE BLE…teraz znowu mącenie,cudowanie .Za nic mają ludzi.!!!!!!Najpierw myśleć potem działać!

  • To państwo dało ciała z programem mieszkanie+, a nasz burmistrz Pan Ordon W. łykną to jak pelikan, nie wiedząc do końca jaki będzie tego koszt. Po drugie zostawił burdel po starej kotłowni, wierząc że firma budowlana sama sobie to ogarnie jeszcze za darmo.

 8. Przecież jest leśny teren za obecnymi garażami koło polany. Wylesić ten teren do drogi w stronę torów i po sprawie. A garaży zmieści się 2 albo 3 razy tyle co na Broniewskiego. A dopiero w przyszłości myśleć o garażach w innych lokalizacjach niż Wczasowa bo naprawdę z szynobusów będzie widać tylko garaże i do tego cmentarz który będzie kiedyś trzeba powiększyć, a jedynym rozwiązaniem jes aby cmentarz rozbudować na prawo w stronę torów. No chyba że rozbudowa w stronę ul. Kościuszki.

 9. Dzień dobry,

  1. Wartość działek na Wczasowej jest obecnie tak duża, że nikt nie odważy się na zafajdanie ich garażami, bo to śmierdzi kryminałem za niekorzystne rozporządzanie majątkiem.
  2. Sprawa działki na Broniewskiego jest już w Dyrekcji Lasów w Lublinie. Trwają negocjacje Lasy – UMiG n/t wykupu lub zamiany tej działki za inną. Garaże zostaną tam, gdzie są.

  Do widzenia.

  • Kłaniam się
   1. Wczasowa jest już „zafajdana” garażami a wartość działek jest tak duża że nikt nie stanął do przetargu i dopiero w drugiej licytacji poszło.
   2. Działka na Broniewskiego jest działką gminną. Więc gmina niczego od lasów nie kupuje i niczego nie zamienia. Problem jest nie w tym kto jest właścicielem a w tym że grunt jest oznaczony w mapach jako leśny (LS). Żeby cokolwiek postawić na działce oznaczonej LS trzeba dokonać zmiany przeznaczenia gruntu a to robi się za pomocą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to nawet w artykule więc nie wymagam znajomości prawa ale chociaż minimalnego czytania ze zrozumieniem

   Moje uszanowanie

 10. Cała dęba do osikiania , skłaniając się poziomem komentarza do poziomu portalu i komentujących na nim. Więc po co spory? Po co kłótnie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here