RUSZA PROGRAM FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA PODKARPACIA!

21

Komisja Europejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu do realizacji programu regionalnego: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Dziś w Jasionce nastąpiło uroczyste wręczenie decyzji. W nowej perspektywie finansowej, region otrzyma aż 2,265 mld euro na dalszy rozwój.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zaznaczyła, że województwo podkarpackie jest liderem w wydatkowaniu unijnych funduszy.

– Na Podkarpaciu wiemy jak te środki dobrze, mądrze i sprawnie inwestować. Bo Podkarpacie jest liderem we wdrażaniu tych środków, nie tylko w perspektywie 2014-2020, ale również we wcześniejszej 2007-2013 i mam nadzieję, że tak pozostanie również teraz.

Minister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że w obecnej perspektywie Podkarpackie otrzyma najwyższe w historii wsparcie w ramach programów regionalnych.

– To ponad 165 mln euro więcej środków niż mieliśmy do dyspozycji w perspektywie 2014-2020. Ten ogromny wachlarz inwestycji to przede wszystkim wynik bardzo ciężkiej pracy zespołu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i współpracujących z nim ekspertów – zauważyła.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła dużą rolę marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla podczas negocjacji z Komisją Europejską. Zaznaczyła, że dzięki długim rozmowom wynegocjowano m.in. 49% środków alokacji na infrastrukturę drogową.

Na rolę funduszy unijnych w rozwoju regionu zwróciła także uwagę wojewoda Ewa Leniart.

– Gdy w maju 2004 r. Polska wstępowała do UE mieliśmy poczucie spełniania pewnego procesu, który zapoczątkowany został po roku 1989. Wyrażał się on w wielkiej determinacji społeczeństwa polskiego do wejścia do Unii Europejskiej i wyrównania pewnych szans rozwojowych, których my tutaj na Podkarpaciu bardzo potrzebowaliśmy. Potrzebowaliśmy poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty i środków, które nam te szanse wyrównywały, dając możliwość wielkiego rozwoju – powiedziała.

Wojewoda dodała, że te środki są dobrze i mądrze zainwestowane. Podkreśliła, że dużą rolę odegrały fundusze wspierające rozwój infrastruktury, jak również te wspierające działania rozwojowe, m.in.  kapitał ludzki.

– Jestem spokojna o to, że środki, które mamy do dyspozycji zostaną wykorzystane w sposób gwarantujący nam dalszy rozwój – dodała Ewa Leniart.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że dziś następuje symboliczny moment rozpoczęcia realizacji nowego Programu.

– Bardzo się cieszę, że spotykamy się dzisiaj w tak dużym gronie, to podkreśla fakt, jak ważne są dla nas Fundusze Europejskie. Dziś symbolicznie kończymy okres przygotowań i rozpoczynamy realizację nowego Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek nawiązał też do okresu negocjacji z Komisją Europejską.

Zakończenie negocjacji to duża radość i satysfakcja, tym bardziej jak się te negocjacje lubi, a to mogę o sobie powiedzieć. Poprzez moje wieloletnie doświadczenie, wiem, że  przedstawiciele Komisji Europejskiej są wymagającym partnerem. Trzeba się naprawdę uzbroić  w argumenty, aby ich do czegoś przekonać, ale to jest skuteczna droga.

Udział w uroczystej inauguracji wzięli między innymi: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Cinzia Masina – zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej, przedstawiciele Komisji Europejskiej – Magdalena Horodyska i Eliza Przetak.

21 KOMENTARZE

 1. Dyrdymały i samozachwyt! A przysłowiowy Kowalski który nie kombinuje na boku tylko uczciwie pracuje nadal klepie najniższą krajową albo robi na czarno? Reszta emigrantów śle kasę z zagranicy i jeszcze bierze zapomogi socialne na rodziny! Jak za komuny – nie kombinujesz, nie jedziesz! Władza uczy cwaniactwa – niestety

  • jak uczciwie pracuje za najniższą, to niech zacznie uczciwie pracować za większą stawkę. Kiedy do was dotrze, że macie jeszcze robotę za najniższą, bo to wciąż tańsze niż kupno i serwis robota. Do nauki!

  • Jakie sociale człowieku, oni tu przyjechali zarabiać, zazdrościsz im? Ty już tak jak oni nie masz gdzieś pojechać na zarobek i czuć się swobodnie w Polsce. A cwaniactwo to siedzi w człowieku i nie zganiaj na komunę, jak rodzice cwaniakami byli to synostwo również będzie.

  • Do M&MŚ – nie miałem na myśli obcokrajowców którzy u nas pracują tylko mieszkańców naszej gminy pracujących za granicą!

 2. Skończy się to tak:
  1. 26 latek dostanie dotacje na budowę centrum kultury lasowiackiej
  2. Znajomy ministra weźmie zaliczkę na 500 tys. strojów kroju lasowiackiego i wyjedzie do Albanii
  3. Warchoł przyjedzie i obieca, że centrum powstanie,
  4. Ziobro przyjedzie na plebanie i powie, że powstanie albo i nie
  5. Fundamenty pod budynek będą wylane.
  6. To, że centrum nie powstało to wina Unii Europejskiej

 3. Te pieniądze z funduszu spójności to trzeba jeszcze dostać, co zrobią wtedy politycy parti rządzącej jak pójdzie ban UE na pieniądze dla PL?

 4. Przydala by sie ważna droga dla regionu. Ważna nie tylko dla mieszkańców ale także dla wojska. Chodzi o drogę DW 872 relacji Nowa Dęba -Nisko. Łącznik drogi krajowej nr 9 z drogą ekspresową S 19.

 5. O Grodzkim piszecie , a czemu nie napiszecie o tym marszałku co to mówił , że Łukaszenka to taki ciepły człowiek ? Jak Łukaszenka według niego jest takim ciepłym człowiekiem to napiszcie do niego niech poprosi tego swojego kumpla , żeby już nie trzymał z putinem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here