Co zabrać na jesienno-zimowe wycieczki górskie?

0

Choć większość amatorów górskich wypraw wybiera się na szczyty głównie latem, to najwięksi zapaleńcy nie rezygnują z wypadów na szlak nawet jesienią i zimą. Wyprawa w góry zawsze powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Oprócz wyboru trasy równie istotny jest strój oraz odpowiedni dobór akcesoriów, które zapewnią nam komfort oraz bezpieczeństwo podczas trekkingu. Co zabrać ze sobą w góry jesienią i zimą?

Powiedzenie, że góry są zdradliwe, odstrasza wielu niedoświadczonych turystów. Faktem jednak jest, że górska pogoda potrafi być nieprzewidywalna i nawet latem piękny, słoneczny dzień może zamienić się w straszną ulewę. Tym bardziej jesienią i zimą trzeba być więc przygotowanym na każdą ewentualność.

Ubierz się!

Podczas wyprawy w góry zimą oraz w chłodne jesienne dni szczególnie ważna jest odzież, jaką wybierzemy. Polecamy ubierać się na tzw. cebulkę, czyli założyć kilka lżejszych warstw odzieży zamiast jednego grubego swetra i podkoszulka. Dzięki temu z ochronimy się przed zimnym wiatrem i niską temperaturą. Ponadto, w przypadku zmiany pogody lub rozgrzania organizmu możemy zdjąć z siebie którąś warstwę.
Podstawą jest bielizna termoaktywna, którą wykonuje się z syntetycznej tkaniny dobrze odprowadzającej wilgoć i zatrzymującej ciepło. Następnie zakładamy kolejne warstwy, w zależności od naszych potrzeb: bluzkę z długim rękawem, polar damski lub męski, ewentualnie dodatkową kamizelkę. Wszystko zależy od tego, jaką mamy tolerancję na zimno oraz jak długa będzie nasza wyprawa.
Istotny jest również dobór kurtki i spodni. O ile jeansy doskonale sprawdzają się zimą w mieście, to na wycieczkę w góry lepiej jest wybrać spodnie trekkingowe z nieprzemakalnej tkaniny. By zapewnić nogom ciepło, sięgnijmy po termoaktywne getry lub dodatkowe ocieplacze na łydki.
Oprócz spodni konieczna będzie odpowiednia kurtka. O ile jesienią kurtka z lekkim wypełnieniem syntetycznym wystarczy, to zimą lepiej jest sięgnąć po puchówki z wypełnieniem naturalnym. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tylko na suche dni, gdyż w przypadku ulewnego deszczu zmoknięty puch naturalny całkowicie traci swoje właściwości izolacyjne i staje się dwa razy cięższy, powodując dyskomfort podczas pieszej wędrówki.
Amatorzy trekkingu zimowego często wybierają ciepłe bluzy, na które zakładają kurtki z membraną lub nieprzemakalną odzież typu softshell.

Nie zapomnij o odpowiednich butach

Porządne buty trekingowe za kostkę to absolutna konieczność podczas jesiennych, a tym bardziej zimowych wypraw górskich. Obuwie powinno skutecznie izolować od zimnej powierzchni, mieść dobrą przyczepność, a także chronić nasze stopy przed wodą i śniegiem. Musi być również wygodne. Specjaliści zalecają zakup butów o rozmiar większych. Dlaczego? Stopy w naturalny sposób puchną podczas wielogodzinnego marszu, tym samym buty w naszym normalnym rozmiarze stają się w którymś momencie zbyt ciasne, powodując otarcia i inne nieprzyjemne urazy.

Dodatki

Nie możemy także zapominać o odpowiedniej ochronie głowy i dłoni. Tutaj doskonale sprawdzą się czapki uszatki, dodatkowo chroniące nasze uszy przed nieprzyjemnym wiatrem oraz rękawiczki.

Co oprócz ubrania?

Na górską wyprawę zawsze warto zabrać ze sobą dodatkowy płaszcz przeciwdeszczowy lub turystyczną parasolkę. Latarka ręczna lub wygodna czołówka także nie zawadzi. Istotny jest również prowiant, który zapewni nam energię podczas godzin marszu oraz ciepłe napoje, które rozgrzeją w czasie postoju. Wszystko to pomieści lekki i funkcjonalny plecak turystyczny.