Fake news z tęczą w tle. Czyli jak Echo Dnia uderza w PSS Społem.

45
Społem obok pizzeri. Tutaj tęcza się "zachowała"

W dniu wczorajszym na stronie internetowej Echa Dnia (grupa wydawnicza wchodząca w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau). ukazał się artykuł zatytułowany „Tęcza zniknęła z szyldu hali w Nowej Dębie. Zmiana budzi kontrowersje” w którym sugerowano, że zmiana szyldu na hali targowej została wymuszona przez złowrogich samorządowców Nowej Dęby, którym przeszkadzać ma tęczowe logo firmy Społem. Rzecz w tym, że cała ta historia jest jednym wielkim fake newsem, który nie tyle uderza w lokalny samorząd co w pracowników i klientów polskiej sieci sklepów Społem.

Opis grafiki: 24 września 2019 roku na stronie Echodnia.eu ukazał się artykuł sugerujący, że zmiana szyldu została wymuszona przez działania nowodębskiego samorządu. Tekst ukazał się mimo zdementowania tych bzdur przez panią Prezes Społem.

Ową burzę, rozpętał na portalu społecznościowym Facebook jeden z internatów prowadzących w Nowej Dębie działalność gospodarczą. Ów mieszkaniec Tarnobrzega, który na co dzień pochłonięty jest kulturą reggae, w przypływie tylko jemu znanych doznań – być może pochodzących z oparów tej kultury – dostrzegł, że z budynku hali targowej zniknęła tęcza. Zbulwersowany tym faktem znalazł winnych tego stanu rzeczy i wskazał ich publicznie: RADNI NOWEJ DĘBY.

Swoimi „paranojami” pan Damian podzielił się na portalu Facebook dołączając hasztag #paranojemoje. Źródło grafiki: Facebook.

Temat podchwyciła pani Wioletta Wojtkowiak, redaktor z Echa Dnia. Zatrwożona cenzurowaniem tęczy wykonała telefon do prezesa Społem pani Barbary Treli, która w rozmowie telefonicznej poinformowała dziennikarkę o prawdziwych przyczynach zmiany szyldu. Po prostu w trakcie prac remontowych został on uszkodzony i podczas naprawy powrócono do starego znaku.

Na tym sprawa właściwie powinna się skończyć, a temat trafić do kosza. Jednakże jak powszechnie wiadomo trudno jest ugasić rozpalone kobiece pragnienia, zwłaszcza te o świetnym temacie na medialną burzę. Pani redaktor postanowiła je zaspokoić pisząc tekst, którego przesłanie jest obraźliwe tak dla pracowników i klientów Społem jak również dla nowodębskiego samorządu.

Gdyby pan Damian „od reggae” mieszkał w Nowej Dębie, a pani redaktor rzetelnie wykonała swoją pracę, wówczas oboje dostrzegliby, że w naszym mieście jest kilka sklepów należących do Społem. Na jednych z nich jest logo z tęczą, a na innych nie ma. Witryny sklepów były „wyklejane” w różnym czasie, zarówno przed uchwałą w sprawie LGBT, jak i po niej tak więc z oczywistych powodów nie mają z nią nic wspólnego. Na sposób dekoracji sklepów i logo firmy Społem nie wpływał ani burmistrz Nowej Dęby Wiesława Ordon, ani żaden z urzędników, ani żaden z radnych. Bo nawet jakby ktoś z nich miał takie zakusy, to przecież nie ma takiego prawa i takich kompetencji. Poniżej prezentujemy witryny sklepów Społem w Nowej Dębie:

Kolejna sprawa. Zestawienie loga firmy Społem z tęczą używaną przez ruchy LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transwestyci) mogło pojawić się tylko i wyłącznie w umyśle szukającym sensacji na siłę. Oba symbole nie mają ze sobą nic wspólnego i różnią się od siebie ilością i układem kolorów. Dlaczego więc pan Damian i pani redaktor uważają, że tęcza Społem jest równoznaczna z tęczą środowisk LGBT ??? Czy ich zdaniem Społem i LGBT to jedna firma? O ile tajemnicą poliszynela jest, że faceci miewają problemy z rozróżnianiem kolorów, o tyle pani redaktor – jako kobieta – nie powinna mieć z tym kłopotów. (Ups! Za chwilę zostaniemy oskarżeni o „seksizm”? ) Podobnie tęcza jaka pojawia się w Starym Testamencie nie ma nic wspólnego z tęczą LGBT. Są to zupełnie różne układy graficzne i różne symbole, a żeby się o tym dowiedzieć nie trzeba kończyć kulturoznawstwa. Wystarczy posiadać dostęp do internetu i wyszukiwarkę google.

Wiemy, że nie ładnie jest „atakować” konkurencyjne media. Jest nam przykro, że to czynimy zwłaszcza, że pani redaktor jest bardzo ciepłą i sympatyczną osobą. Jednak poziom absurdu i manipulacji w przywoływanym artykule jest w naszym odczuciu odrażający i nie mógł pozostać bez -nomen omen- ECHA. Trudno oprzeć się wrażeniu, że artykuł pani redaktor to czysta złośliwość i chęć zaszkodzenia. Tylko komu? Burmistrzowi? Radnym? Polskiej sieci sklepów Społem i ich pracownikom? Przecież pani redaktor doskonale zdaje sobie sprawę, że wywołany przez nią temat nie istnieje. Owszem! Logika mediów nastawiona jest na budzenie emocji a przez to, na zwiększenie klikalności artykułów i zwiększenie liczby odwiedzających witrynę, by później móc przedstawić statystyki reklamodawcom. Czy jednak w tej spirali komercji, nie ma żadnego umiaru i żadnych barier? Nie ma już dobrego smaku i po prostu zwykłej poczciwości? I czy takie bezpodstawne oskarżanie innych o działania, których nie podjęli jest zgodne z pokojowym przesłaniem muzyki regge, której pan Damian jest miłośnikiem?  Wątpliwe.

Naśladując spekulacyjny styl tekstu pani Wioletty Wojtkowiak równie dobrze można by napisać, że niektórzy mówią iż jej tekst powstał na zlecenie niemieckiego właściciela Echa Dnia, który takimi działaniami chce zniszczyć polskie sklepy i polską spółdzielczość. To nic, że to nie prawda. To nic, że niemiecki właściciel nie miał z tekstem pani redaktor nic wspólnego. Ale czy tytuł „Niemcy wypowiedzieli wojnę polskim sklepom?” nie byłby chętnie klikany przez internautów? Zgodzimy się jednak, że są granice prowokacji i manipulacji. Wydaję się, że Echo Dnia te granice już przekroczyło. Warto mieć honor, przyznać się do błędu i przeprosić pracowników i klientów sieci Społem, oraz nowodębskich samorządowców za tę jak to mówi młodzież: „gów..burze” ( z angielskiego shitstorm).  Czy panu Damianowi i pani Wioletcie starczy na te przeprosiny odwagi? Miejmy nadzieję, że tak, czego im z całego serca życzymy. 

/Krzysztof Kot

Jeśli jednak pani redaktor i pan Damian „wiedzą lepiej” niż pani Prezes Społem, mamy dla nich kolejną pożywkę. Na chodniku obok przychodni zdrowia znajdują się takie oto malowidła. Zapewne za parę dni już ich nie będzie i zapewne stanie się tak z winy burmistrza Wiesława Ordona, oraz nowodębskich rajców którzy ruszą z mopami do zmywania malunków. Tłumaczeń, że malowidła zmyje deszcz proszę zupełnie nie brać pod uwagę.

DLA ROZLUŹNIENIA, POLECAMY SKECZ KABARETU MORALNEGO NIEPOKOJU, O TYM JAK SIĘ TWORZY TEKSTY W GAZECIE:

45 KOMENTARZE

 1. Panie Damianie po co to Panu było? Jedyny Pana potencjalny klient z tęczowej strony świata już ma okulary, kupil je w biedronce za 11,90 zł. Następne kupi za 5 lat, też tam. Chyba nawet jesteście znajomymi z fb

 2. Pan Damian i pani redaktor pocisnęli po ludziach którzy niczego nie zrobili. Ciekawe czy czytając ten tekst wiedzą jakie to uczucie gdy się w kogoś wali publicznie bez zastanowienia. I czy następnym razem się zastanowią i będą mieli więcej empatii? Przecież w Społem pracują ludzie. Dla kierownictwa tego sklepu robienie afery z niczego to nieprzespana noc. Czy ładnie się tak bawić kosztem czyjegoś zdrowia?? Podobnie waląc w radnych. Owszem to są osoby publiczne. Ale uderzajmy w nich za to co zrobili lub za to czego zaniechali. Nie wymyślajmy historii które nie miały miejsca, byle tylko się na kimś wyżyć.

 3. Poziom artykułu bardzo słaby. Jakby pisało go dziecko skarżące się swojej mamie. Tylko tutaj jeszcze agresję czuć.
  Ciężko się to czyta, jeszcze to zdanie w skład jakiego koncernu wchodzi grupa wydawnicza.. serio?? i oczywiście masowy atak na pana Damiana..
  o innych sprawach w Nowej Dębie cisza! gdzie flaga- tam głośno!! ŻAL!!!!!!

  • Akurat to, że Echo Dnia wchodzi w skład niemieckiego koncernu to prawda. W przeciwieństwie do zmyślonej historii o usuwaniu tęczy ze Społem przez nowodębski samorząd. Jest różnica? Pan Damian puścił fejka w świat. Rozumiem, że ma prawo szkalować kogo chce i kiedy chce? Ja się z takim podejściem nie godzę, mimo że zawsze uważałem tego pana za spoko wyluzowanego gościa. Dziwi mnie, że poczuł taką potrzebę aby oskarżyć innych o coś czego nie zrobili.

  • Poziom artykułu bardzo słaby, a którego, tego ktory klamie na temat spółdzielców i radnych z Nowej Dęby czy tego ktory kłamstwa obnaża? Beata to chyba zawodniczka jak Greta ze Szwecji , taka fajna i miła dziewczynka głosząca dobre słowo i pokój.

 4. Niewiele wymaga się od optyka, no żeby patrzaly robił, ale niemieckie gazety nie mają prawa kłamać, na miejscu PSS do sądu ich niech zapłacą na ofiary np zboczeńców różnego rodzaju!

 5. Ten optyk to tak myślę nieświadomie. On chce być taki modny, fajny, popularny i wrzuca codziennie jakieś bzdety żeby mu lajki klikali. Trochę lat na karku ma a hasa po Facebooku jak pudelek

 6. Ten artykuł to tylko odwrócenie uwagi od niedawnego artykułu innej gazety. Ale nawet na info jest cenzura i właśnie o tym artykule cisza. A przecież wszyscy wiedza co się stało i kogo dotyczy

 7. Bardzo lubię Nową Dębę …Mam tu kilku przyjaciół i znajomych i rzeczywiście – prowadze tu sklep. A najbardziej lubię chorą Tosię – dla którejzbierałem nawet przez “Fejsbunia” pieniązki. Ale to nikogo nie obchodzi – tęcza ważniejsza. Nie sądze żebym kogoś swoim wpisem obraził … I za paranoje uważam fakt zajmowanie się sprawami ideologicznymi przez organ samorzadowy – chyba ważniejsze rzeczy sa do uchwalenia “niż ustawa przeciw LGBT” ? . Mój post nie maiał na celu ataku – na Radnych ( z radnym Wolanem miałem przyjemność 2 sezony kopać piłkę w barwach LZS Jadachy – i bardzo lubie Pana Tomka) ani tym bardziej “Społem” – jak insynuuje Pan Redaktor Kot. A że redaktor Wojtkowiak wykorzystał go do artykułu prasowego w “Echu Dnia” to nie mam nic przeciwko . Gazeta zyje jeden dzień. Za tydzień nikt o tym nie bedzie pamiętał…

  • Facet,co brałeś że bełkoczesz jak Marian stojący pod budką z piwem. Bez składu i ładu – do szkoły marsz!!
   Wypominanie pieniędzy przekazanych dla Antosi wyraźnie wskazuje, że to nie jest dar dla kogoś, a dla siebie, rodzaj waluty, i to wymienialnej po kursie ustalanym arbitralnie,cieniasie.

 8. Drodzy radni nie powinni tutaj, na infonowadęba pisać o takich bzdurach a tym bardziej dementować i upubliczniać gówno burzę z Facebooka. Kampania wyborcza się zaczęła? Żeby nie było nie jestem za pis- du i za obecnym burmistrzem Ordonem, który i tak pewnie już nie wystartuje na kandydata w wyborach, chyba że obecna rada go zegzorcyzmuje. A on to farta – spływ Wisłą, na urlopie, później Czajka w Warszawie. Hmm. Przypadek? No nie panowie tak wyborów się nie zaczyna. ;)
  Od takich rzeczy jest AszDziennik, fake newsy, info z du…y, twarzoksiąrzka.

  • Na jakim poziomie jest artykuł z Echa Dnia o zmyślonej sprawie, której nie ma?
   Czy taka mitomania to wzór obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej? Dla kolegi pytam.

 9. Pan optyk ma przynajmniej wykształcenie, czego nie można powiedzieć o wielu naszych radnych. Facet dla żartu napisał na Facebooku,czyli dla swoich znajomych,nie chodził po mieście i nie roznosil ulotek z fakenewsami,a wszyscy się go uczepili.

 10. Boże, poziom tego artykułu jest okropny. Sądzę, że Redaktor Infonowadęba, tak dzielnie broniący godności Radnych i Pana Burmistrza, zapomniał o tym jak być dziennikarzem. Bardzo mi przykro widząc w jaką stronę idą lokalne media i z jaką nienawiścią został napisany artykuł. Myślę, że zanim podjął Pan pracę na tym portalu powinien Pan dokładnie zapoznać się z zasadami poprawnej polszczyzny, tworzenia zdań,a już tym bardziej ortografii. Panu Damianowi, jak i Redaktor Echa Dnia proponuję złożyć skargę na autora tych wypocin i żądać publicznych przeprosin.

  • Nawet chodząc w różowych okularach da się zauważyć, że Autor tekstu dobrej uczelni nie ukończył. ;) Od kiedy dorośli ludzie w prasie obsmarowują się nawzajem? Skoro tak bardzo Echo Dnia obraziło nowodębian to szuka się cywilizowanego rozwiązania, a nie odgryzać się tym samym.

 11. Obserwując od jakiegoś czasu to Echo ogólnie jest jakoś mało przychylne dla Nowej Dęby. Myślę że pani dawno nie była solidnie wytegowana…

 12. Tbg ma kompleks nowej dęby. Oni niby duże miasto a nawet nie mają dobrej knajpy czy pizzeri podczas gdy w dębie pizzerie na kazdym rogu. podobnie knajpy. od rzeszowa jorgula, w środku szypek a na wyjeździe dębianka. a tbg? bida i nuda. jezioro jeszcze ich ratuje.

 13. Autor tego „artykułu” powinien mieć zakaz używania zwrotu „rzetelne dziennikarstwo”. Infantylne, pseudo zabawne przytyki – wróże karierę w SuperExpresie :)

 14. Przestał burmistrz płacić gazetom to przestali dobrze pisać. Ja uważam że artykuł jest spoko. Emocje wzbudza Echo dnia które tymi wypocinami przypomina gazetę wyborczą, a może to prowokacja przedwyborcza Tarnobrzeg Koalicja kontra reszta świata. Super że info zajęło się tą sprawą i zdanie po zdaniu wyjaśnia oszczerstwa zwłaszcza względem osób które nas reprezentują. Miasto- Rada powinna w drodze sądowej ubiegać się o odszkodowanie i wyszczekanie tych kłamliwych bzdur od Echa Dnia a pieniądze przekazać na cel charytatywny. Dlaczego dzieciom i katolikom odebrano symbol szczęścia tęczę. Ideologia LGBT to jak z motyką na księżyc. Bardzo się cieszę że rada Dęby była przeciw LGBT. Do puki się nie ma dzieci można sprzedawać na prawo i lewo brednie o tym że dzieci mogą wychowywać dwa tatusie a seks od 10 roku życia to normalna sprawa. Ja jestem przeciw tym bredniom i na całe szczęście moje miasto też.

 15. Cóż, nic nie dało ostatnio Nowej Dębie takiego rozgłosu jak „uchwała anty LGBT”. Wiadomo, trzeba temat pociągnąć żeby leciał hajsik za reklamy :-) Żałosny portal. Współczuję „redaktorom”, ze nie mając czym się pochwalić nabijają kasę na takich tematach. Pomijam już stronniczość i działania pro- PIS. Żałosne :-)

 16. Jakby Infonowadęba była pro PO wzorem gazety szmatławca Wyborczej to byłoby się czym pochwalić wtedy byłoby ok po europejsku. Jakby były przemyślane artykuły typu czemu wiewiórki atakują w parku i to wina PiSu bo nie wyciął orzechów w Polsce. Nie popularne decyzję a modre moralnie są opluwanie. Ja jestem dumna z tego że ktoś ma odwagę pisać o tym co się dzieje i nie zamiata pod dywan. Dziękuję

 17. Nie napisalam, droga Mocher, ze portal powinien byc pro- PO lecz ze nie powinien byc stronniczy (z tego co zdarzy mi sie przeczytac „rEDAKTORZY wlaza w d*** wylacznie PiSowcom oraz kosciolowi). To, ze nia maja sie czym pochwalic jest widoczne i oczywiste. Jakies durne uchwaly – na to nie szkoda czasu, a np. schroniska dla zwierzat z prawdziwego zdarzenia jak nie bylo, tak nie ma. Godny podziwu samorzad :) Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here