POWIAT ODRZUCIŁ PETYCJĘ W SPRAWIE REMONTU ULICY MICKIEWICZA

63

Władze powiatu tarnobrzeskiego odrzuciły petycje mieszkańca dotyczącą konieczności przeprowadzenia pilnego remontu ulicy Mickiewicza w Nowej Dębie. W zamian proponują zlecenie przygotowania kompleksowej dokumentacji technicznej co zdaniem przeciwników tej koncepcji może wydłużyć czas oczekiwania na inwestycję nawet o 2-3 lata. – Szybciej bo już za rok zmienimy sobie starostę i wybierzemy takiego który zrobi nam te drogę bez zbędnej biurokracji– komentują mieszkańcy miasta.

Sprawa remontu ulicy Mickiewicza ciągnie się od wielu lat.  Na początku bieżącej kadencji za sprawą radnego Pawła Grzędy powiat wyremontował  najbardziej newralgiczny skrawek ul. Mickiewicza przy skrzyżowaniu z ulicą 1 Maja. Kolejna część arterii miała zostać zmodernizowana po zabezpieczeniu na ten cel środków w budżecie gminy i powiatu. Rada Gminy Nowa Dęba każdego roku zabezpieczała swoją część środków na te inwestycję. Również w tegorocznym budżecie Nowej Dęby znalazły się pieniądze na udzielenie powiatowi pomocy w naprawie Mickiewicza.

Zobacz:
„Domagają się remontu ulicy Mickiewicza. Jest petycja do starosty powiatu tarnobrzeskiego”

Mimo ustaleń poczynionych z nowodębskimi radnymi, starosta Jerzy Sudoł wspólnie z burmistrzem Wiesławem Ordonem prowadzili korespondencje z której wynika, że powiat nie zamierza wywiązać się dotychczasowych deklaracji. Starosta Sudoł po 3 latach od  rozpoczęcia pierwszych rozmów zerwał z  przyjętą koncepcją kontynuacji remontu Mickiewicza (kontynuacja położenia nowej nawierzchni – tak jak przy skrzyżowaniu z ul. 1 Maja) forsuje nowy pomysł: przeznaczenie 2023 roku na przygotowanie dokumentacji technicznej, a po jej wykonaniu aspirowanie o środki zewnętrzne (dofinansowanie).

W opinii radnego Pawła Grzędy to tylko kolejny sposób na odwlekanie tematu: – Nie potrzebujemy żadnej dokumentacji technicznej. Tam potrzeba pilnego, prostego remontu, a nie wymyślania skomplikowanej przebudowy. Zabawy w projekt i obiecanki że powiat będzie szukał środków zewnętrznych na remont Mickiewicza odłóżmy na półkę między baśnie. Środki które obecnie są w budżecie gminy i powiatu powinny wystarczyć aby zaspokoić oczekiwania mieszańców – mówi radny Paweł Grzęda.

MIESZKAŃCY MAJĄ DOŚĆ CZEKANIA

W tej sprawie do starosty tarnobrzeskiego Jerzego Sudoła i radnych powiatu trafiła petycja jednego z mieszkańców: – Mieszkańcy ulicy Mickiewicza i mieszkańcy Nowej Dęby mają już dość opieszałości władz powiatu. Ciągłe przesuwanie tego remontu przez władze powiatu, bez względu na kolejne tłumaczenia zdaje się być dla wielu niepoważne. Dlatego skierowaliśmy do starosty i radnych pismo w którym domagamy się realizacji tego zadania w trybie pilnym – mówi Marek Ostapko, autor petycji. Zgodnie z przepisami prawa, decyzję co do zasadności petycji winna podjąć rada powiatu tarnobrzeskiego.

4 LATA ODWLEKANIA TEMATU

Petycja trafiła na majową sesje Rady Powiatu tarnobrzeskiego. Poza radnym Tomaszem Zielińskim nikt z nowodębskich radnych ( a jest ich 6-ciu na 17 radnych) nie wyraził swojego poparcia dla tej inicjatywy. – Temat tej drogi wałkuje się bardzo długo. W 2019 roku mieliśmy spotkanie z radnymi gminy Nowa Dęba które miało ustalić wspólne priorytety inwestycyjne. Padała tam deklaracja, że droga ta będzie wykonywana wspólnie: starostwo wykona nakładkę, gmina parkingi. Czyli w 2020 roku ta droga miała być wykonana. Niestety tak się nie stało, nie wiem dlaczego, ale takie były ustalenia z radnymi gminy Nowa Dęba – przypomniał radny Zieliński i dodawał: W kolejnym roku było kolejne spotkanie, zapadły kolejne ustalenia że ta droga ma być wykonana. Nagle ze strony powiatu padł pomysł by jednak w pierwszej kolejności wyremontować ulicę Jana Pawła II. Radni dębscy przyjęli te propozycje. Mickiewicza pozostała dalej w tym stanie. Przechodząc do meritum: Rada Miejska w Nowej Dębie przez 3 lata zabezpieczała środki na remont drogi powiatowej ul. Mickiewicza bo takie były ustalenia. Nagle – nie wiem co się takiego wydarzyło – radni z gminy Nowa Dęba zostali odcięci od tego tematu a starosta zaczął prowadzić ustalenia z burmistrzem Ordonem – dziwił się Zieliński.

GMINA GOTOWA ZROBIĆ NAKŁADKĘ JEŚLI POWIAT WYDA ZGODĘ

Radny Tomasz Zieliński zaznaczył, że nie widzi sensu wchodzenia w proces przygotowania dokumentacji technicznej bo to tylko wydłuży sprawę: Można bez projektowo, bez kosztowo wykonać nakładkę. Po co projekt? Nie będzie tam ronda, nie będzie tam nowego odwodnienia. To tylko wydłuży wykonanie tej drogi. Wiadomo już, że w tym roku nie będzie ona zrobiona a czy w przyszłym roku? Bardzo wątpliwe, jeżeli wejdziemy w jakieś uzgodnienia projektowe. Mało tego! Radni z Nowej Dęby sugerują, że skoro powiat nie potrafi zrobić tej drogi to oni są gotowi sami wykonać te nakładkę jeśli tylko dostaną taką zgodę od władz powiatu.

ZEMSTA ZA SZPITAL?

Repliki udzielił starosta Jerzy Sudoł. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że do dzisiaj gmina nie przedstawiła projektów parkingów. Wspomniał również o starych słupach oświetleniowych które wymagają wymiany. Ponadto stwierdził, że wina leży po stronie nowodębskich radnych: –W 2021 roku ustaliliśmy, że Szpital otrzyma od gminy 100 tys złotych. W lutym wstał radny którego bardzo zależy na ulicy Mickiewicza [Paweł Grzęda – dopisek redakcji] i powiedział, że on proponuje ustalone 100 tysięcy zdjąć z budżetu. Nie wiadomo dlaczego, nie wiadomo z jakich przyczyn. Wszyscy radni zgodzili się że lecznica nie potrzebuje w 2022 roku pieniędzy z budżetu gminy. Porozumienie zostało więc jednostronnie zerwane. 

STAROSTA: NIE SPOTKAŁEM SIĘ Z CZYMŚ TAKIM BY KTOŚ WYMUSZAŁ DECYZJE PRZEZ PISANIE PETYCJI

Starosta wyraził swój sprzeciw wobec prowadzenia dyskusji za pomocą petycji. – Pracuje w samorządzie od ponad 30 lat. Nigdy nie spotkałem się z czymś takim by ktoś wymuszał, powtórzę słowo „wymuszał”, decyzje przez pisanie petycji. Przyjeżdża się do powiatu albo zaprasza się powiat do gminy i rozmawiamy.  W dalszej części wypowiedzi, starosta Jerzy Sudoł ponownie wyraził swoją dezaprobatę dla załatwiania spraw publicznych poprzez petycje: Zamiast przyjechać do Zarządu do mnie i porozmawiać, słuchajcie: chcemy to i to robić, to się załatwia sprawy poprzez petycje. Od 30 lat nie słyszałem o żadnych petycjach, tylko ludzie przyjeżdżali z miejscowości Stale bo chcieli coś załatwić, czy z innych miejscowości i rozmawiamy i rozmawialiśmy. Tutaj się załatwia sprawę przy pomocy petycji, a więc ktoś odchodzi od normalnego toku załatwiania sprawy: spotkań, dyskusji na rzecz próby narzucenia czegoś, czego nie powinno być.

STAROSTA:  NAJPIERW UL. 1 MAJA POTEM MICKEWICZA

W ocenie starosty wykonanie dokumentacji technicznej jest konieczne. –Jeśli robimy gdzieś drogi to staramy się robić dokumentacje do każdej drogi i dla mnie to jest oczywiste i logiczne. Bo trzeba tam sprawdzić stan odwodnienia. Kiedy robiliśmy ul. Jana Pawła II okazało się, że 8 studni jest zniszczonych. Są zdegradowane, połamane. I co ? Zrobimy nakładkę bez remontu studni, bez zbadania w jakim stanie jest odwodnienie? 

W dalszej części wypowiedzi starosta Jerzy Sudoł wspomniał o konieczności remontu ulicy 1 Maja. –Usłyszeliśmy, że cierpią mieszkańcy ul. Mickiewicza. A co z ulicą 1Maja [również powiatowa – dopisek redakcji] Zrobiliśmy ulicę JPII i ona dochodzi do ul. 1 Maja która jest w fatalnym stanie. Otrzymuję pisma od mieszkańców ulicy 1 maja którzy proszą o szybki remont tej ulicy. Nie mówiąc o chodnikach które nie przypominają chodników. Nie mówiąc o przejściu dla pieszych w okolicy kościoła bo to przejście jest w fatalnym stanie. O ulicy 1 Maja ani słowem się nikt nie zająknął. I teraz mi się wydaje, że logiczne jest żebyśmy zrobili ulicę 1 Maja dokumentację i ulicę i ulice Mickiewicza, ale w określonej kolejności bo nie będziemy z dobrej ulicy wjeżdżać na ulicę dziurawą, a potem znowuż wjeżdżać na dobrą ulicę. Miasto w tej chwili remontuje tam przy 1 Maja fontannę. Nie wiem co powiedzą mieszkańcy gdy okaże się, że jest tam ładnie wyremontowana fontanna przy dziurawej drodze i przy dziurawych chodnikach.

Całość dyskusji znajduje się w nagraniu z sesji Rady Powiatu:

 

Ostatecznie po przeprowadzeniu wymiany zdań między samorządowcami Tomaszem Zielińskim i Jerzym Sudołem, petycja w sprawie pilnego remontu ulicy Mickiewicza została odrzucona.


 

Jak głosowali radni powiatowi z Nowej Dęby?

Za odrzuceniem petycji w sprawie remontu Mickiewicza Przeciw Wstrzymali się
Jerzy Zbigniew Sudoł (starosta)

Wojciech Gruszka

Andrzej Kołodziej

Marek Zięba

Jerzy Sudoł

Tomasz Zieliński

 

63 KOMENTARZE

 1. Brawo, sódoł…cóż za nieróbstwo! Ci to tylko potrafią jedynie siedzieć na stołku i kasę liczyć, ale żeby coś zrobić to nie ma nikogo. Wstyd.

 2. Cały Jurek Sudoł.
  Wydział komunikacji: NIE
  Przychodnia w części pustego budynku liceum: NIE
  Remont Mickiewicza: NIE.
  Podwyżki diet i uposażenia starosty do prawie 20 tys miesięcznie: TAK
  Głosujcie dalej na Jureczka bo taki fajny, za publiczne pieniądze wyda zeszycik ze wspomnieniami i raz do roku za publiczne pieniądze zakorkuje miasto na biegi dla dzieci. Warto!

  • Jedynka też za jego czasów gdy był w Zarządzie Powiatu zaczęła konać.
   Przypomnę jeszcze pracowników niemedycznych szpitala którzy mieli już okazję poznać prawdziwą twarz starosty Jureczka. Pracownicy DPS-u i pielęgniarki DPS-u też doświadczyli jaki to „wspaniały” człowiek. Nie wróżę mu sukcesu w kolejnych wyborach.

  • w tbg trzeba czekac 2 tygodnie na rejestracje samochodu,kolejki,numerki,itp brak słów ,brawo dla biurokraty przedstawiciela kasty,ktory byl przeciwny filii wydzialu komunikacji !!! brawo ręce opadaja .

 3. Sudoł niemalże wprost stwierdza, że nie wykona remontu drogi powiatowej która mu podlega bo nie układa mu się z Grzędą który jest radnym z tego okręgu. Czy Sudoł zdaje sobie sprawę że ludzie po to go wybrali żeby wykonywał swoje zasrane obowiązki do których należy utrzymanie mickiewicza w należytym stanie???? Tymczasem on sobie jakąś gierkę polityczną na Grzędzie uskutecznia. Jak nie budowa bloku to remont mickiewicza. Że też temu człowiekowi nie wstyd.

 4. Z Kołodzieja taka opozycja jak z koziej…. trąbka. Wiernie popiera Sudoła i głosuje jak ten sobie tego życzy. Też głosował przeciwko wydziałowi komunikacji, przeciwko przychodni i teraz przeciwko Mickiewicza. Z taką opozycją to Sudoł będzie pierdział w stołek do końca świata i jeden dzień dłużej.

 5. Przecież ta ulica nie służy tylko tym co tam mieszkają. Każdy tam jeździ czy do mpgq-u czy do Lidl cz do przedszkoli i szkoły i każdy się gotuje na stan tej drogi. Proponuję aby panu staroście jako zarządcy drogi wysyłać rachunki za uszkodzone auto. Może da mu to do myślenia?

 6. Najwidoczniej trzeba tę sprawę zgłosić do programów „Uwaga”, „Alarm” i „Interwencja” i może nierób pod wpływem wstydu zacznie wreszcie coś robić w tym kierunku.

 7. Wiedza starosty na temat remontu dróg mnie rozje….a. A z tym odwodnieniem to już się tak popisał hahahah
  Panie starosto, studnie też można remontować, nie trzeba na to projektu!!! Chwali się Pan nakładką na ulicy Jana Pawła, a widział Pan chodnik przy tej ulicy? Można się zabić lub zrobić sobie krzywdę!!! Na remont chodnika też nie potrzeba projektu. Ale trzeba chcieć coś dla ludzi zrobić. Radni masakra. Mam nadzieje, że wyborcy będą pamiętać jak głosowaliście przeciwko!!!

  • A z tymi studniami to nie jest przypadkiem tak że miasto już je zrobiło jak wykonywało remont kanalizacji?

  • Jak tam ? Rozrzutnik działa ? A komuna to ci życie uratowała, więc nie pyskuj na nią

 8. Brawo panie starosto! Proponuję wziąć prorejktanta od plant i zamiast nakładki asfaltowej za 100 tyś wydać : 40 tys na projekt plus wstawić jakies słupki za co najmniej 20 tys jeden. Dodatkowo ze 2 nowoczesne kible po 200 tys tak żeby inwestycja przy otwarciu była warta świeczki i kosztowała tak ze 2 miliony. Starosta wart burmistrza i odwrotnie.

 9. to sa ludzie ktorzy cale zycie sa na garnuszki panstwa i nie wiedza co to jest ciezka praca.
  niech zyje kolejna nadzwyczajna kasta ludzi,niech zyje biurokracja !!!

  • Na jakim garnuszku państwa? Na garnuszku obywateli i zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje, że jeśli na twoją pensję robią zwykli ludzie to wypada im się odwdzięczyć i być przychylnym odnośnie ich potrzeb. No, ale Polska to tak cudowny kraj, że za każdym razem wszystko musi być na odwrót.

   Powinno być tak jak w Starożytnym Rzymie. Funkcje publiczne sprawowało się za friko, a jeśli ktoś popełnił wałek lub z czegoś nie wywiązał się w odpowiedni sposób to odbierano mu majątek, usuwano z miasta i pozbawiano praw publicznych. Gdyby takie zasady wróciły to żadna świnia, by się do koryta nie pchała, bo nie miałaby po co, a tak to istny cyrk na kółkach i tylko i wyłącznie patrzenie na własny interes i podnoszenie sobie pensyjek do astronomicznych rozmiarów.

   No, ale wiadomo – wina Tuska, wojny, pandemii, putina, Baćki, Kalifa i tak dalej i tak dalej. Urzędasy bez skazy.

  • Pana Starostę niemalże całe jego zawodowe życie sponsorują obywatele i widzimy jak im się za to odwdzięcza.

  • Anonim, PO, PSL, PiS i inne partyjski to beneficjenci sponsoringu, a sponsorami jest społeczeństwo!

 10. Jeden niech zrobi 1-go Maja, a drugi Mickiewicza…

 11. Panie Starosto , olewaj Pan durniow piszacych, sluszna decyzja, BRAWO i TAK trzymac, POPIERAMY PANA i w WYBORACH POPRZEMY

  • zapewne Durniu nie mieszkasz na mickiewicza dlatego piszesz takie wypociny – przejedzcie sie ul,3 maja a potem ul . Mickiewicza zobaczycie różnice. mickiewicza dziura na dziurze nie da sie jechać . 3 maja 3 razy lepsza nawierzchnia. wiec Panie starosto nie pleć pan 3 po 3 tylko rób pan mickieiwcza. bo w następnej kadencji to nei ma co liczyćbo nei wiadomo co bedzie. jest tu i teraz i mickieiwicza ma byc robione

 12. Slalomem między dziurami, ale da się… Ale za to żaden RKL nie testuje tam swego bolidu…

 13. to jest KU*** jakaś KPINA ?! Weź się SUDOŁ wynieś z tego miasta… jak Ci kur*** nie wstyd, zrób sobie licytacje dla szpitala.. sprzedaj swoje kwadratowe buty !!!! Jesteś człowieku i cała rada beznadziejni !

 14. Tobie kur** panie starosta to już te szczepionki całkiem mózg wyżarły !!! Proponuję zejść ze stołka i zając się jakimś szydełkowaniem….

 15. Najlepiej zlecić projektantowi i wmawiać ludowi, że droga się robi ale czekamy bo procedury. Już nikt w takie brednie nie uwierzy! Da się drogę natychmiast poprawić to tak trzeba zrobić. Wszystko inne to niepotrzebna biurokracja! Za długo już na stołkach panowie od ,,rządzenia”, oj za długo!

 16. I tak okazało się, że petycja (kolejna!) była nieskuteczna. Gdyby komuś z Przyjaznego Samorządu potrzeba było na chusteczki to mogę blikiem kasę przelać.

 17. A co Radny Zięba zrobił dla Gminy Dobrego oprócz kłaniania się …. On myśli o Swoim biznesie i wpływach a nie o mieszkańcach .

  • Warto zadać pytanie czy radny powiatowy może prowadzić działalność na mieniu powiatu? Bo jeśli gminnego ściga się za busa czy kotleta to powiatowego za np żarówki też można. Jednak w tej sprawie nadwiślańska gazeta milczy. Ciekawe dlaczego?

  • A po co ma robić dla gminy? Poszedł robić dla siebie interesy : szpital, sosir sok szkoły itd. W Dębie już by go odwołali 10 lat temu bo nawet kawy nie możesz sprzedać ale powiat to juz inna liga

  • Mienie powiatu – jak to „ciekawe dlaczego?” bo to 'swój’ a swojego gó**em obrzucać nie można, inni są od tego…

  • Tyle co Kołodziej Lans klepanie się po plecach i dbanie o swój biznes …… Jeśli jest wybierany przez mieszakanców powinien Dbać o ich Dobro …..Tak Czy Nie …..Ludzie Nie Głosujcie Wiecej Na Nich mają nas w d..e Miejmy i Ich też w d..e

 18. Widzieliście na Echo dnia jak starosta sudoł trzyma parasol nad głową posła Webera ? Co za upadek… co za dno… dziadku gdzie ty masz jakąś godność. Odejdź już i nie przynoś wstydu Nowej Dębie!

  • Na tym właśnie polega polityka. Podnoszeniu sobie pensyjki plus wchodzeniu komuś w tyłek. Własny interes ponad wszystko.

  • Weber to Huta Stalowa Wola. Stalowa rządzi północnym Podkarpaciem, więc jeśli Suseł w ogóle nie wiele robi z natury, to chociaż pokazuje tutaj, że rozumie. Są tacy, którzy nie rozumieją, a sami nie wytwarzają. Tacy są najgorsi i takich w Dębie nie brakuje

 19. Jak to jest, że Wolana petycja o jakiś chodnik, po którym nikt chodził nie będzie przeszła, a droga po której codziennie jeżdżą tysiące mieszkańców nie uzyskała aprobaty starosty?

 20. A kto zasysa kasę na prywatne przedszkole będąc samym radnym? Konfligt interesów. Moralnie i etycznie żle to wyglonda.

 21. Uprzejmie proszę o nie marnowanie więcej pieniędzy na administrację pow. tarnobrzeskiego i połączenie pow.tarnobrzeskiego z m.Tarnobrzeg. Prośbę swą motywuję koniecznością naprawy ul.Mickiewicza w N.Dębie i zapewnieniem mieszkańcom właściwego poziomu opieki medycznej..

 22. Mam pytanie odnośnie polskich znaków ą,ę,ś,ć,ł itd gdyż jak słusznie zauważyłeś w niektórych postach brak jest znaków diakrytycznych. Jest jeszcze Polska czy już lub niedługo będziemy używać cyrylicy a konkretniej grażdanki??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here