Rozmowy o Parku Przemysłowym Nowa Dęba

6

Gmina Nowa Dęba, która była jednym z założycieli Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 1997 r., współpracuje z Agencją Rozwoju Przemysłu w zakresie rozwoju terenów inwestycyjnych na naszym terenie. I o tej współpracy Nowej Dęby z ARP rozmawiali w Warszawie z prezesem Zarządu ARP SA Cezariuszem Lesiszem poseł Zbigniew Chmielowiec i burmistrz Wiesław Ordon.

Ponieważ jednym z celów Agencji Rozwoju Przemysłu jest wyrównywanie szans rozwojowych tych obszarów, które borykają się z różnymi trudnościami społeczno-gospodarczymi, toteż burmistrz W. Ordon przedstawił prezesowi ARP koleje losu terenów przemysłowych zarówno w Nowej Dębie, jak i Chmielowie. Gmina Nowa Dęba już od wielu lat podejmuje starania, aby poprawić warunki inwestowania na naszym terenie i zachęcić inwestorów do budowania u nas swoich zakładów. Tak było w podstrefie Chmielów, gdzie  w latach ubiegłych gmina zbudowała łącznik do DK 9 – ul. Strefową, zmodernizowała ul. Siarkową oraz zbudowała parkingi w okolicach zakładu szyb samochodowych Pilikingtona. Przejęła także od Zakładów Chemicznych SIARKOPOL ul. Chemiczną, którą rozbudowała, stwarzając nową jakość komunikacyjną.

Jeśli chodzi o podstrefę TSSE w Nowej Dębie, to działania te rozpoczęły się przed laty, kiedy to gmina rozpoczęła procedurę przejęcia dróg strefowych od dotychczasowych zarządców – DEZAMETU i ARP. Do roku ubiegłego zmodernizowane one zostały na długości 700 m, przygotowano dokumentację techniczną modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a także projekt techniczny przebudowy dróg.
Większy zakres działań służących rozwojowi infrastruktury technicznej na terenie podstrefy podjęty był po zakończeniu przebudowy głównej arterii komunikacyjnej wiodącej do strefy – ul. Kościuszki, realizowanej przez powiat tarnobrzeski wraz z gminą i środkami rządowymi.     W roku 2019 zrealizowany został I etap przebudowy dróg strefowych – ul. Metalowców, poprzedzony wymianą sieci wodociągowej na długości 650 m. Całość zadania w tym etapie objęła wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej na długości 1050 m, budowę chodnika o długości 930 m. Zbudowano 268 miejsc parkingowych, z tego 257 dla samochodów osobowych i 11 dla ciężarowych. Wymieniono oświetlenie uliczne, montując 37 latarni z LED-owym źródłem światła, zbudowano 400 m kanalizacji deszczowej z 75 nowymi wpustami. Całość tego zadania to kwota 3,7 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 1,25 mln zł. Do budowy parkingów dołożyła się Agencja Rozwoju Przemysłu kwotą 200 tys. zł. Reszta kwoty, czyli 2,25 mln zł to środki własne gminy.
– Podziękowałem prezesowi Lesiszowi za ubiegłoroczne wsparcie finansowe dla naszej inwestycji. Jednocześnie zwróciłem się o kontynuowanie tego działania ARP na kolejne dwa etapy modernizacyjne w Parku Przemysłowym Nowa Dęba – poinformował burmistrz Ordon po wizycie w Warszawie.

Ten wniosek burmistrza dotyczył II etapu przebudowy dróg strefowych – na ul. COP-u. Wartość tego zadania to kwota 1,5 mln zł. Gmina pozyskała dotację w wysokości 830 tys. zł z FDS, reszta to jej środki własne. Przebudowa przewiduje położenie nowej nawierzchni bitumicznej na długości 580 m, budowę chodnika o długości 520 m, utworzenie 152 miejsc parkingowych, w tym 3 dla samochodów ciężarowych. Wybudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa na długości 100 m z 10 nowymi wpustami oraz założonych zostanie 13 nowych lamp LED. Zadanie ma być zrealizowane do lipca 2020 r.
– Nowa Dęba ze względu na swe zaangażowanie w poprawę dostępności komunikacyjnej terenów przemysłowych zasługuje na uwzględnienie przez ARP jej oczekiwań, dlatego wspieram te starania burmistrza Ordona – spuentował wizytę w Zarządzie ARP poseł Zbigniew Chmielowiec.

UMIG
RL/MM

6 KOMENTARZE

  1. Tak nie wiem, czy z tego miejsca, czy też jakoś nie powiniminienem podziękować, jak oni tak dziękowali trochę tak sobie i nam chyba. Taka wdzięczność w ogóle chyba powinna może być. Tu bym tak z tego miejsca najpierw środowiskom wszystkich związkowców, działaczów tych środowiskom tu kulture co przynoszą, oświatowiej całej, sportowcowowoskim wszystkim środowiskom piłki, to od razu zdrowia tym co tak przytegowują zdrowotność ogólnie tutaj, matkom przecież żywią, bronią matki, bo to wszystko od piersi zawsze jakby wiedzie życie ku ważnym różnym osiągnięciom od bardzo nawet małego człowieka przecież, palaczom piece jak trzymają zimą jak jest tu u nas ciemno to się u nich jeszcze pali, w tartakach też jak półki robią, nie było kiedyś tyle półek po chałupach jak teraz, pamiętam… no i w masarni też się chłopy orobią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here