Szpital tonie w długach ale Powiat dofinansuje rozbudowę remiz w Gorzycach.

48
Fot. Zdjęcie z aukcji charytatywnej na rzecz Szpitala. Licytuje starosta Jerzy Sudoł. / SOK

Podczas gdy Szpital Powiatowy w Nowej Dębie boryka się z problemami finansowymi, władze starostwa  hojnie wspierają zadania własne ościennych miejscowości. Właśnie postanowiono, że gmina Gorzyce, otrzyma dotację celową w wysokości 150 tys. zł na  rozbudowę  remiz Ochotniczych Straży Pożarnych w  Gorzycach i we Wrzawach.

Trudna sytuacja prowadzonego przez powiat szpitala nie jest tajemnicą. Wielokrotnie mówił o niej organ prowadzący lecznicę czyli starosta Jerzy Sudoł. W ramach pomocy szpitalowi organizowano aukcję charytatywną, sięgano do kieszeni sponsorów a także – jak co roku – zwracano się o pieniądze do nowodębskiego samorządu. Tylko w 2023 r. nowodębscy radni wsparli lecznicę kwotą 150 tys złotych z przeznaczeniem na zakup zestawu laparoskopowego.

Mimo trudnej sytuacji szpitala, władze powiatu postanowiły wesprzeć zadanie własne gminy Gorzyce. Na mocy podjętych uchwał i przyjętych porozumień powiat tarnobrzeski dofinansuje rozbudowę dwóch remiz OSP w Gorzycach i Wrzawach. Dotacja wyniesie 150 tysięcy złotych… czyli  tyle samo ile Gmina Nowa Dęba wpłaciła na szpital…

Można odnieść wrażenie, że gmina Nowa Dęba wspierając finansowo szpital i odciążając w ten sposób budżet starostwa, niejako pośrednio wspiera zadania inwestycyjne w innych miejscowościach, w tym przypadku w Gorzycach – mówi nam osoba związana z samorządem, która poinformowała nas o sprawie i  prosi o zachowanie anonimowości.

W tym temacie rodzi się szereg pytań. Czy w związku z sytuacją ekonomiczną szpitala oraz faktem że powiat nie jest samodzielnie w stanie zrealizować wszystkich swoich zadań (np. remont ulicy 1 Maja, remont ulicy Mickiewicza) zasadne jest wspieranie zadań które do niego bezpośrednio nie należą, takich jak remont budynków w miejscowościach Wrzawy i Gorzyce?

Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy naszym Czytelnikom.

 

48 KOMENTARZE

 1. Na wydział komunikacji nie ma zgody, na przychodnie w pustawym liceum nie ma zgody,
  na szybki remont Mickiewicza nie ma zgody, na podwyżki dla pielęgniarek w DPS nie ma zgody, na utrzymanie pracowników niemedycznych w szpitalu na dotychczasowych warunkach nie ma zgody, ale okazuje się,że jest zgoda na podywżki diet i pensji starosty oraz na wsparcie budowy remizy we Wrzawach. I tylko się zastanawiam dlaczego nowodębianie tak się dają robić w bambuko starszemu panu który powinien już być na emeryturze i bawić wnuki.

  • A po co ci zmiana miejsca przychodni? Ta też ma być tylko na pewien czas? To już lepiej niech zostanie tam gdzie jest. To są koszta, a po drugie spółka lekarzy może się nie zgodzić i będzie tam tylko jeden lekarz a chodzić będzie trzeba do kilku miejsc i będzie gorzej jak teraz. Więc zawrzyj jape i śnij dalej

 2. Pamiętam, że całkiem niedawno starosta ubolewał w Nowej Dębie nad sytuacją szpitala. Pieniędzy nie ma tez na utworzenie filii wydziału komunikacji u nas. Na rozdawnictwo przedwyborcze już są pieniążki. Panie starosto nie ładna zagrywka. Od swoich nowodębskich sępić i się użalać, a na nie swoich rozdawać lekką ręką. Wyborcy odpłacą!

 3. Ja proponuję, żeby starostwo zamówiło jeszcze kolejne szczepionki na covid i zorganizowało akcję wyszczepienia homo sapiens, najlepiej pod kościołami!

  • Ja proponuje aby Slawetna Rada zwana przez mieszkancow likwidacyja wystapila z Petycja o zlikwidowanie Szpitale lub o prywatyzacje

  • Zlikwidowali wiele niepotrzebnych rzeczy. Straż miejską, grajdołki, stare garaże i ,,szkoły” w których było więcej etatów nauczycielskich jak dzieci.

 4. Jeśli ktoś siedzi na stanowisku 20 lat, do tego jest już w słusznym wieku to nie powinno się od niego oczekiwać cudów. Panowie Jerzy Sudoł i Wiesław Ordon siedzą na stołkach chyba od zawsze. Co mieli zrobić to zrobili, co spieprzyli to spieprzyli. Z tego duetu już nic nie będzie. Z pustego jak to ostatnio mówią to i „Sulejman” nie naleje. Albo się nowodębianie obudzicie i weźmiecie sprawy samorządowe w swoje ręce, albo dalej będzie ta sama bryndza. Twórzcie stowarzyszenia, dołączajcie do już istniejących a jak sami się nie chcecie angażować to pomóżcie tym którzy chcą coś zmienić. Tyle w temacie.

 5. Wychodzi na to, że pan Sudol chce wygrać wybory strażakami. Straż nie głupia i nie pójdzie głosować za marne grosze, które nawet na jedno ubranie nie starczą. Gorzyce i Wrzawy wybiorą swojego starostę. Nie lepiej panie starosto było te pieniądze zostawić w swojej gminie?

  • tu nie chodzi o dotację dla OSP bo rada miejska z Dęby też daje dotacje strażakom. Tu chodzi o to, że niby nie ma hajsu na szpital, Sudoł chodzi i szantażuje moralnie wszystkich żeby dali na biedny szpital a następnie pieniądze z kasy powiatu zamiast wrzucać do szpitala to wrzuca na budowę remizy we Wrzawach czyli sponsoruje czy tam dotuje gminę Gorzyce. Starosta z Nowej Dęby powinien ciągnąc hajs do Nowej Dęby. Która remiza w Dębie widziała od starosty 150 tysi??? Rzuci teraz w Cyganach na zawodach po 3 tysiące ziko bo jest rok wyborczy i myśli że strażacy będą głosować za ten ochłap. Dajcie spokój.

  • Ja rozumiem, może źle napisałem :) po prostu idzie z programem jak pisiory… nie wiem czy myśli że go ktoś polubi, albo przyklaśnie ?

 6. Prężnie działający starosta przed wyborami nagle znalazł środki na OSP w Gorzycach. Gdyby dał taką kwotę jakiejś OSP z naszej gminy nikt by się nie czepiał. A gdzie chodnik w Chmielowie! Do biedronki cała gmina jeździ a chodnika dalej nie ma. Na głupoty wydawać pieniądze to jest, ale żeby zrobić coś dla ludzi to już nie ma! Ile mamy czekać?

 7. A NA NOWĄ ELEKTRYKĘ W REMIZIE NA PORĘBACH TO STAROSTA NIE MA? NAJPIERW PANIE STAROSTO OGARNIJ REMIZY W SWOIM OGRÓDKU A POTEM WYDAWAJ NA WRZAWY!

 8. Z tego co mi wiadomo, to tak.

  Niech „Przyjazny Samorząd” załatwi nowy podział administracyjny, żeby Nowa Dęba była osobnym powiatem to wszystkie problemy znikną:) Pora na kolejną petycję, tym razem do samego Morawieckiego:)
  Druga petycja to o budowie muru w granicach miasta, by skutecznie odgrodzić się od pozostałych miejscowości. Zbudować baszty na głównych drogach i wpuszczać tylko swoich:)
  A teraz do dzieła!

  • głapiaś to jest nasze miasto i gmina i naszym zadaniem i wszystkich mieszkańców w pierwszej kolejności zadbać o swoje a potem o resztę.

 9. W świetle tych wszystkich wydarzeń związanych ze złą sytuacją szpitala w Nowej Dębie, jak również w kontekście powyższych komentarzy, przychodzi refleksja, kto bezpośrednio zarządza i prowadzi nadzór nad funkcjonowaniem szpitala? Dlaczego nikt nie wyciągnie wniosków, że p. emerytka, dyrektor Barzycka (nawiasem mówiąc bliska osoba p. Staroście) jest osobą niekompetentną, nie umie prowadzić tego typu placówek i trwając na tym stanowisku z premedytacją dalej go pogrąża w finansową otchłań.

  • Wyobrażacie sobie anonima jako starostę ? A jaki ma żal że nie może zostać wybrany...

   Może gdyby był mniej anonimowy to by się coś dało zrobić… A tak to kicha…

 10. Państwo Radni. Powalczcie o powiat Nowodębski. Myśle że da sie to zrobić. Lesko wywalczyli kilka lat temu powiat.

 11. Powiat Nowodębski. Tak to widzę:

  – sesje wyjazdowe Rady Powiatu w altance Wolana
  – Wydział ds. Deweloperskich, ul. Jasna 7
  – Alfredówka, Jadachy, Cygany i Chmielow oraz Rozalin staja sie miastami, konieczność wyboru burmistrzow
  – gazeta Nasze Sprawy zmienia nazwe na Nasze Imperialne Zagadnienia
  – nie ma komitetow wyborczych do Rady Powiatu, wszyscy startuja z Wszechnowodebskiego Komitetu Patriotycznego

 12. Rękę do dotacji przyłożyli też radni N.Deby A czy oni też nie mają wpływu na kondycję szpitala czasem trzeba zadać sobie pytanie.Sa w koalicji którą stworzyli po wyborach kupując stanowiskiem Starostę.

  • Kogo masz na myśli Gruszkę? Proszę cie nie rozśmieszaj mnie. To zwyķly pionek sudoła taki bez własnego zdania. Jakby tylko mógł to by wiecierał starostę po dwójce.

  • Radni powiatowi z Nowej Dęby czyli Marek Zięba, Andrzej Kołodziej, Wojciech Gruszka, Jerzy Sudoł mniejszy tańczą jak im Jerzy Suseł Sudoł zagra. Zielak się czasami wyłamie. No ale skoro chcą brać na klatę wyczyny Susła i brać za nie odpowiedzialność no to ich wybór.

 13. sodoł troche mi przypomina baidena taki śpiący misiu – jak zaczyna mówić wszyscy przewracają oczami a potem zasypiają

 14. Panie Sudoł , musi sobie Pan założyć propagandowe media , coś na wzór tvp info , info nowa dęba . Wtedy w nich opisze Pan siebie jaki ten dobry a innych obsmaruje i bedzie Pan jechał dalej . Teraz każdy tak robi . Człowiek poczytał by info nowa dęba , pana info i by miał człowiek ubaw po pachy jakbyście się wy nawzajem błotem obrzucali

 15. POmysl Oczy Widza nie lepiej by zalozyc TVN24? W tej telewizji same lagodne trusie a od „milosci” i Lagodnosci” az sie przelewa.

 16. W Gorzycach też mieszkają ludzie i mają swoje potrzeby.
  Gdyby dali na remizę w Nowej Dębie tobyście wszyscy kwiczeli z zachwytu.

 17. A co robi rada naszej gminy, gdzie ludzie mlodzi są w zarządzie a my nic nie mamy. Jako mlodzi obyw a tele spodziewaliśmy się czegoś więcej. Co powstało? Wielkie nic. Grzedo bloki hehhe. A my dalej czekamy na jakiś pub, basen , i ciekawsze atrakcje jak senioraida na dzień dziecka. Jako młodsza część społeczeństwa na pewno na taką władze głosować nie będziemy. Sami się wybudowali w innej gminie , podarki płacą wiadomo gdzie indziej i najwięcej do powiedzenia mają. Przez całą kadencje nie zrobili nic dla młodego społeczeństwa. Nawet kino upadło na psy, bo poza bajkami i religijnymi filmami nie ma nic . A propo adminie wszystkie szpitale powiatowe w Polsce są zadłużone

  • Ty się puknij w łeb Ordonowo Sudołowy klakierze ewidentnie po twoim wpsie widać że jesteś blisko związany z obecną władzą.. I piszesz typowo politycznie uderzają w przeciwników politycznych . .. idz do żolędzia serafina i flisa Jaśka pogadajcie o przyszłości naszego miasta…. bez odbioru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here