ZWIĘKSZONO ZAMÓWIENIE NA DOSTAWY AMUNICJI Z DEZAMETU

38
Zrzut ekranu: TVP INFO

11 października w Nowej Dębie, w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarły szereg umów z Agencją Uzbrojenia na dostawę sprzętu i środków bojowych dla Wojska Polskiego.

Jedno z podpisanych porozumień to aneks do umowy na dostawy 120 mm amunicji moździerzowej odłamkowo-burzącej dla moździerzy samobieżnych Rak. Przedmiotem aneksu, do obecnie realizowanej umowy z dnia 29 kwietnia 2021 r., jest kolejne zwiększenie dostaw amunicji Rak-HE-1 dla 120 mm moździerzy samobieżnych M120K Rak, wchodzących w skład kompanijnych modułów ogniowych dla Sił Zbrojnych RP.

Powyższa umowa, zawarta w 2021 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a konsorcjum PGZ-Rak Amunicja w składzie PGZ S.A., ZM DEZAMET S.A., Mesko S.A. i ZCH Nitro-Chem S.A., obejmowała pozyskanie odłamkowo-burzącej amunicji moździerzowej w latach 2022-2024 za kwotę ok. 256,3 mln zł brutto. W efekcie zawartego aneksu dotychczasowa umowa została rozszerzona o dodatkowe kilkanaście tysiące sztuk amunicji Rak-HE-1, bez zmiany terminu dostaw.

W ramach aneksowanej obecnie umowy Zakłady Metalowe Dezamet S.A. dostarczyły już kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji moździerzowej 120 mm. W swoim portfolio ma ona nie tylko amunicję 120 mm, ale także amunicję  różnych typów i kalibrów od 40 mm do 155 mm oraz zapalniki i granaty. Spółka należy do  domeny amunicyjnej PGZ, którą tworzą także Mesko S.A., Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A., Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. oraz Zakład Produkcji Specjalnej GAMRAT sp. z o.o.

38 KOMENTARZE

 1. Jak tam nasze Wojsko Polskie? Kiedy wasz minister poda się do dymisji? Zwyczajnie, po ludzku i zachowując się jak mężczyzna powinien wziąć odpowiedzialność za cały bałagan i odejść ale kasa nie śmierdzi.

  • To nie ten typ człowieka. Wszyscy dookoła są winni, tylko nie on. I z uśmiechem na twarzy, robi „swoje”, czyli dalej rozwala wojsko.

  • Wszyscy którzy interesują się wojskiem , a przede wszystkim głównie eksperci od dawna zgłaszali konieczność reformy systemu dowodzenia , a szczególnie chodzi tu o bajzel jaki zostawili pełowcy , w tej chwili jest kilka ośrodków dowodzenia w wojsku i nie wiadomo kto jest głównym dowodzącym. Wiadomo ,że właśnie to miało się zmienić , a to też nie pasowało niektórym generałom więc lepiej im było uciec tuż przed wyborami wpisując się w kampanię wyborczą, a powinni być apolityczni i dobro Polski powinno być u nich na pierwszym miejscu.

  • Oni, nie chcieli być „po linii politycznej” a dobro Polski jest u nich na pierwszym miejscu.

  • Nasze wojsko jest w rozkładzie. Winnym temu jest PiS a nie PO. To PiS rządzi od 8 lat i śmieszą mnie teorie zrzucające winę na PO 8 lat mieć i nic z tym nie zrobić gorzej doprowadzić do ewidentnego upolitycznienia wojska wykorzystywania go w kampanii wyborczej wysługiwania się nim . Nie dziwie się dymisji właśnie w tym momencie brawo za odwagę Polskie dowództwo nie ma żadnego wpływu na debyzyjnosc w wojsku która jest w rekach niestety niepełnosprawnych umysłowo polityków. Przez 6 lat nic nie robili, nagle gdy wybuchła wojna na Ukrainie kupują wszystko co popadnie i to z zagranicy a nie inwestując w polski przemysl zbrojeniowy mało tego kupujemy nie to co jest nam naprawdę potrzebne do ewentualnej wojny ze wschodnim najeźdźcom tylko to co nam wciskają koncerny zbrojeniowe min z USA ponadto nie mamy w ogóle pętli decyzyjnej i żadnej strategii. PiS lamie traktaty NATO ukazując poufne dane w ramach kampanii i wyrywa z kontekstu różne zdania a nie pokaże całego tekstu. Linia Wisły to normalna linia obrony w razie ewentualnej przegranej pierwszej wazy wojny na wschodzie tu nie trzeba być strategiem wybitnym żeby to zrozumieć. Po drugie przy tej władzy i braku strategii oraz naszej dziurawej jak ser szwajcarski obronie naszego nieba Ruscy byliby już po pierwszym tygodniu w Warszawie a elity nasze PiSowskie wykorzystując idealnie położone lotnisko Chopina po paru dniach już emigrowaliby do Budapesztu:)
   Na pierwszym miejscu u Kaczyńskiego i jego bandy jest sakwa pełna pieniędzy a dobro Polski maja gdzieś

 2. Jak czytam Kraków komentarze to jeszcze bardziej się przekonuje że powinniśmy głosować na PiS. Jedyna partia która najbardziej wzmocniła polskie wojsko od ponad 30 lat.

 3. Pan generał Kukuła podkablował gen. Piotrowskiego do ministra Błaszczaka że gen Piotrowski nie będzie potrafił sprowadzić Polaków z Izraela. Dlatego minister powierzył to zadanie gen. Kukule, pomimo że to był zakres obowiązków gen. Piotrowskiego. Dlatego generałowie złożyli rezygnację ze stanowiska. Należy również pamiętać niedawne szopki z ruską rakietą pod Bydgoszczą gdzie jakoby minister obrony o niczym nie wiedział bo mu generałowie nie powiedzieli.
  Jest już 11 kolejnych rezygnacji wysokich rangą oficerów, a to nie koniec. Miarka się przebrała.

  Prawda was wyzwoli – jak mówi Pismo Święte.
  A głosować każdy może jak mu rozum podpowiada. Jaki rozum – takie decyzje. Amen.

  • Pis udupił nam wojsko. W momencie gdy na całym świecie robi się nieciekawie, w momencie gdy nie mamy broni władza igra z generałami i buduje sobie kampanię przedwyborczą. Wstyd za takich ludzi. Promujcie ich dalej i pompujcie poparcie, jestem ciekaw gdzie będziecie uciekać, bo posadki w urzędzie i kumple z polityki was nie obronią.

 4. Ale się tu zleciało Tuskowców. Prawda jest natomiast taka, że za PO likwidowano jednostki wojskowe na wschodzie, armia była demontowana. Za PiS są ogromne, historyczne wręcz zakupy w armii. Powstają nowe jednostki. Inwestowane są ogromne środki w fabryki zbrojeniowe. Na tym wszystkim korzysta Polska i Nowa Dęba. Dla nas takiej okazji nie było od czasów COP-u. Zobaczcie ile zmieniło się na Podkarpaciu które wreszcie zostało dofinansowane. Dobre drogi, inwestycje w kolej. Trzeba być naprawdę zaczadziałym od TVNu żeby tego wszystkiego nie dostrzegać. Myślicie, że tak samo będzie jak Tusk wróci do władzy? To sobie przypomnijcie zakupy na zeszyt, pracę po 5zł na godzinę i falę emigracji ludzi na zmywak. Ja pamiętam jak się żyło w Polsce za Tuska i wiem jak się żyje teraz. Wyobraźcie sobie gdyby covid (bez względu na to jak oceniamy te historię) wydarzył się za Tuska. Wyobraźcie sobie gdyby wojna na Ukrainie wybuchła za Tuska. Myślicie że były jakieś tarcze dla przedsiębiorców? Zostawili by ludzi na pastwę losu. Firmy by upadały, powróciłoby bezrobocie 14%. Owszem płacimy koszt w postaci inflacji. Ale inflacja spadnie, a gospodarka przetrwała. I o tym są te wybory.

  • P.s dodam że firmy by upadały i zostałyby wykupione za bezcen przez zagranicznych inwestorów. Poprostu zwijanie Państwa Polskiego

  • Inflacja nie spadnie, gdyż jest wynikiem nieudolności rządzących za czasów covidu, gdzie zdusili gospodarkę robiąc przestoje i rozdając pieniądze za friko i ogólnie socjal. Sytuacja na Ukrainie PiS-owi spadła jak manna z nieba, bo zamiast powiedzieć, że w pewnych aspektach zawalili mogą powiedzieć, że inflacja, wzrost ceny surowców i produktów to wina Putina, ale każdy kto miał w szkole ekonomię, wie doskonale, że z ich strony to kłamstwo i tania wymówka. Pomijam już to, ile osób straciło życie za covida, gdzie pozamykali szpitale i ludzie byli odcięci od opieki meczynej…

   Poza tym inflacja jest na rękę politykom. Wzrost cen powoduje, że ludziom automatycznie topnieją oszczędności, gdyż spada siła nabywcza pieniądza, a co za tym idzie społeczeństwo staje się coraz bardziej uzależnione od polityków. To praktycznie niewolnictwem może się skończyć.

 5. Pieniacze i ślepcy….szkoda, że tak ochoczo nie odnosicie sie do poorzedniego rządu, który w imię braterstwa wydymał by Polki i Polaków na wschód od Wisły i z posępną miną patrzył by z zachodniego brzegu jak to wschód Polski bez walki oddawany jest współczesnym sowietom. Ludzie OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!!!!!!!

 6. Tak się interesujesz wojskiem i mówisz, że była konieczność reformy po pełowcach ale to pis rządził ostatnie 8 lat! I na co czekali? Czemu nie zmienili osób decyzyjnych tylko sami musieli zrezygnować aby nie dawać sobie psuć nazwiska przez tyle lat pracy. Generałowie mieli dość zwalania winy na wojsko. Błaszczak powierzał obowiązki swoim przydupasom pomijając osoby odpowiedzialne za dane sektory. To dopiero upolitycznienie. Do tego rozbrojenie naszego państwa w zamian za pozew międzynarodowy, gratulacje. Jestem ciekawy czy będziemy mogli odzyskać swój sprzęt z Ukrainy, czy jednak on tam zostanie i będzie straszakiem na nas. Pis i Po do wora, wór do jeziora.

 7. POpieracze platformy POliczcie ile przedsiebiorstw zostalo zlikwidowznych przez ludzi obecnej PO. w Nowej Debie silniki motocyklowe, zelazko.Stalowa Woa :maszyny budowlane,i inne, Mielec samoloty, meleksy, Nisko Zalady miesne,takze zaklady miesne w Debicy Kolbuszowa Kolbet,Hadykowka materialy budowlane….To tylko najblizsze ooolice N.Deby POogladajcie sobie wyborcy PO jak rujnowano wydzialy przedwojenne po produkcji specjalnej,oraz wiele innych

  • Anonim, synku dualizmu, to, że ktoś krytykuje PiS nie oznacza, że popiera PO. Jesteś w stanie przyjąć to do wiadomości? :)

  • nikt nie chciał tego badziewia juz kupować, bo było stare i za drogie, więc samoistnie padały ekonomicznie. A ty jak ten pisior że to wina Tuska i PO…

  • Życia dwustu tysiącom „nadmiarowych zgonów”, nie przywróci PiS, PO ani lewacy. Tylko Konfederacja była przeciwna zamordyzmowi cowidowemu.

 8. Po co Polsce generałowie którzy nie zabiegają o posłuch w szeregach PiS? To najlepiej siedzieć na dupach i nic nie robić. Normalnie to powinni sami przychodzić z pomysłami na armię i zabiegać o pieniądze. Powinni wspólnie ci którzy odeszli coś zrobić, no ale stópki zastygły w betonie i ciężko się poruszać. Moje stanowisko w armii jest lepciejsze niż twoje. Nie spadają na szparagi do Niemiec. Najlepiej grzać dupę i robić miejsca w klapie na ordery i gwiazdki z nieba na pagonach. Wolą skulić ogon niż się partii postawić, nosz qrwqa mać wasza ebna.

  • I tak tv pis osiągnęła sukces propagandowy piorąc mózgi sloganami. Wystarczy poczytać i oglądać wiele różnych źródeł i wyrobić sobie zdanie mając ogląd ze wszystkich stron. Ale trzeba się trochę wysilić. Trudno – jaki naród tak władza sobie poczyna. Skłóconym narodem łatwiej rządzić!!!!!

 9. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak to największy wstyd i hańba w polskim MONie po 1989 roku. Jakim cudem utrzymał swoje stanowisko wszyscy wiemy ponieważ PiS to właśnie tacy cudotwórcy. Pan Błaszczak już dawno powinien zostać postawiony pod Trybunał Stanu. I tak się stanie po przegranych przez PiS z kretesem wyborach 15 X 2023. 38 mln Polaków odetchnie wtedy z ulga

 10. BLE-BLE. Już nas wykiwano – USA przestawiły wajchę – teraz to Niemcy są zarządzającym w tym europejskim domu uciech – w imieniu judo-masonerii USA. A ta amunicja to pewnie za darmochę zostanie oddana potomkom Bandery. A moskale jak pójdą na zachód, to w Polsce na drodze staną terytorialsi z saperkami i harcerze z finkami. Tak to bywa jak polaczki pozwalają na rozdawanie majątku narodowego, niszczenie Polskiego rolnictwa i włażą w d.pę jak nie niemcom to amerykanom, żydom czy ruskim. Gęby pełne frazesów o Polsce, a naród został skłócony – pod rządami tych wypierdków z Magdalenki i okrągłostołowch okolic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here