Amandatyna lekiem na koronawirusa? Naukowcy z Cambridge potwierdzają odkrycie Polaków.

18
Polina Tankilevitch z Pexels

Jak informuje portal Wirtualna Polska naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge potwierdzają doniesienia polskich lekarzy na temat zdrowotnych właściwości amandatyny i przystępują do badań na szeroką skalę. Amantadyna i jej działanie ochronne przeciwko infekcji COVID-19 ma być sprawdzone w badaniach klinicznych w Polsce. Zapowiedział to minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

W październiku jako jeden z nielicznych w kraju portali internetowych opublikowaliśmy apel lekarza Włodzimierza Bodnara z Przemyśla, który udokumentował ponad 100 przypadków szybkich wyleczeń koronawirusa za pomocą amandatyny. Od marca 2020 roku lekarz próbował zainteresować swoim odkryciem resort zdrowia, jednak bezskutecznie.

 

Zobacz nasz artykuł: „Lekarz z Przemyśla twierdzi, że COVID-19 można wyleczyć w 48 godzin

 

Podobne obserwacje poczynił prof. Konrad Rejdak, neurolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie i zwrócił się do rządu z wnioskiem o grant na przeprowadzenie badań klinicznych. Ministerstwo Zdrowia odmówiło wówczas przekazania pieniędzy na ten cel.

Sprawę próbowali nagłośnić posłowie Konfederacji zapraszając do Sejmu lekarza Włodzimierza Bodnara i organizując z nim konferencję prasową, jednak również ten ruch nie pociągnął za sobą społecznego zainteresowania.

Dopiero za sprawą twitterowego wpisu wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła sprawa nabrała rozgłosu i doprowadziła do politycznych rozstrzygnięć. –Amantadyna działa na COVID! Jestem przykładem. Najpierw syn, potem żona, w końcu ja: wysoka gorączka, ogromny ból, silny kaszel, wg lekarza tak 7 dni, a potem apogeum, wiec wziąłem amantadynę – piorunujący efekt! Zadziałało! – napisał 14 grudnia na twitterze Marcin Warchoł dodając, że zwróci się do ministerstwa zdrowia o zajęcie się tym tematem.

15 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zleceniu badań klinicznych, dotyczących zastosowania amantadyny w terapii COVID-19.

Do tej pory w leczeniu koronawirusa stosuje się między innymi bardzo drogi Remdesiwir (jego cena wynosi 10 000 zł). Z kolei amandatyna kosztuje w zależności od paczki i producenta od 20 do 100 zł. Warto dodać, że wygasły już prawa patentowe na amandatyne co oznacza, że żaden koncern farmaceutyczny nie może stać się monopolistą w produkcji tego leku.

18 KOMENTARZE

 1. Ostatni akapit tłumaczy wszystko. Na amandytnie nie da się zarobić. Z kolei na cudownych szczepioneczkach jak najbardziej. Czy ludzie się obudzą? Wątpię.

  P.S. Obstawiam że 28 grudnia ogłoszą „twardy lockdown” tak do 17 stycznia czyli do końca ferii. Sondaże pokazują że mało osób chce się szczepić więc jak mówił Pinkas trzeba wygenerować społeczne zapotrzebowanie na szczepionkę. Chyba że nie doceniam tych psychopatów i zamkną kraj na święta. Cmentarze też miały być otwarte…

  • Nie myl leku na, ze szczepionką przeciw. Szczepionka jest konieczna nawet jeśli ten lek działa.
   Swoją drogą to jest to karygodne że mimo miesięcy próśb Bodnara nie przetestowano klinicznie amantadyny. Za to powinny polecieć głowy i to w samym ministerstwie.
   Co mieli do stracenia?

   A… bo Amerykanie uznali 30 lat temu że amantadyna nie leczy grypy…
   Skoro Amerykanie nie uznali to co im jakiś Bodnar będzie pierdoły opowiadał?

 2. Dopiero za sprawą twitterowego wpisu wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła sprawa nabrała rozgłosu – Panie redaktorze ale wazelina , jeszcze z dwa takie artykuły i Pan mu bez mydła w d… wejdzie

  • A jest inaczej? Nie jest głośno o Amantadynie po wpisie Warchoła? Rzuciły się na niego wszystkie chujki pisowskie i tvnowskie, opłacane przez koncerny!

 3. Jeżeli Amantadyna jest zakazana przez PIS to znaczy jedno- leczy ! Skad biorą takich Dworczyków i Morawieckich, specjalistów od wyszczepiania bydła??

 4. Taaa.. I Wileka Brytania ogłosi sukces I światowe zwyciestwo:) jak w 1945..
  W kraju w którym popaprańce,wycinańce i doklejnańce genitaliow nie mogą adoptować dzieci nic dobrego wydarzyc się nie może..

 5. To teraz prosimy nie szczepić kaczek – a przepraszam, już się menda zaszczepiła podobno. Niech pierwszy sprawdzi na sobie i po miesiącu będziemy mieli 100% pewności.

 6. Ibuprom zatoki działa na COVID! Jestem przykładem. Nie wiedziałem że ma COVID i brałem ibuprom. Przeszedłem bardzo łagodnie. Czy to oznacza że Ibuprom jest skutecznym lekiem na covid i powinno się go podawać pacjentom? Panie Warchoł? Jak to jest?

  • Cowid przechodzi sie różnie u mnie w domu byla ta choroba jedna osoba przeszła bardzo ciężko reszta w miarę spokojnie.

 7. U nas jak zwykle nic nie można bo szczepionki najwazniejsze .Komu służy nasz rząd.Jeszcze bedzie tak ze będziemy musieli jako Polska kupowac ten lek bo wiadomo o nim nie od dziś. Jeżeli sie okaże że AMANTADYNA leczy te zarazę to polski a może nie polski rząd powinien podać sie do dymisji razem z tym całym PISEM WŁĄCZNIE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here