We wtorek specjalna sesja Rady Miejskiej poświęcona naszemu szpitalowi

32

Już w najbliższy wtorek (24.09) odbędzie się posiedzenie Rady Miasta, podczas którego zostaną przedstawione informacje dotyczące wsparcia i pomocy dla nowodębskiego szpitala. Nasza placówka została wpisana do Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP). 

NPOZP to rządowy program pilotażowy ma na celu zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej nad osobami z zaburzeniami psychicznymi. W tym celu powoływane są Centra Zdrowia Psychicznego. W naszym województwie wyznaczono dwa takie centra: Jarosław na południu i Nowa Dęba na północy. Plan leczenia w centrach układany jest tak, aby jak najlepiej pasował do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys oraz po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym. Pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii profesor Marek Balicki przekonuje, że dotychczasowe obserwacje funkcjonowania pilotażu wskazują, że ta forma pomocy jest skuteczna. Przyznał jednak, że potrzeba około 5-10 lat, żeby doprowadzić do tego, by około 80% mieszkańców mogło mieć dostęp do takiej opieki. Profesor Marek Balicki przybędzie do Nowej Dęby na zaproszenie ministra sprawiedliwości dr hab. Marcina Warchoła, Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Diektiarenko i starosty Jerzego Sudoła.

24 września 2019 roku o godzinie 16:00 odbędzie się sesja Rady Miejskiej na której będą gościć minister dr hab. Marcin Warchoł, minister profesor Marek Balicki oraz profesor Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Dzień później (25 września 2019 roku) odbędzie się wizytacja w Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie, gdzie będą badane możliwości rozwoju nowodębskiej placówki.

Transmisję z obrad będzie można śledzić na żywo w poniższym oknie:

 

32 KOMENTARZE

 1. Jak widać wszystko się da załatwić. Pan Warchoł ma bezpośredni dostęp do ministrów i wielu instytucji. Pan Chmielowiec musi to wszystko robić przez pośredników, prosić kolegę kolegi, aby ten załatwił mu wejście do takiego czy innego gabinetu. Gdy już do tego gabinetu wejdzie to wiadomo jak jest. Bliższa koszula ciału, czyli najpierw sprawy Kolbuszowej, a później jak zostanie czasu to również innych gmin czyli w jakiejś tam kolejności sprawy Nowej Dęby. Natomiast widać, że współpraca z Warchołem jest szybsza a nasi radni mają z nim bezpośredni kontakt. W sumie nie ma się co dziwić. Diektiarenko, Warchoł czy Wolan to młodzi ludzie. Nie mają barier komunikacyjnych między sobą. Szybki telefon, szybki sms i sprawy idą do przodu. Poseł Chmielowiec czy nasz burmistrz to jednak postacie analogowe a nie cyfrowe. U nich sprawy muszą być celebrowane, muszą mieć swoje ślimaczo-żółwie tempo. Dynamika, szybkość działania i taka energia w tym działaniu to nie jest ich mocna strona. Czasy się zmieniają, świat się zmienia. Powinni się również zmieniać politycy na stanowiskach aby nadążać za tym co się dzieje. Moim zdaniem układ Ordon-Chmielowiec- Rzemień – Kapusta nic dobrego już Nowej Dębie nie przyniesie. Ale to tylko moje zdanie. Pozdrawiam!

  • @Carl Gustav Jung 19 września 2019 at 09:40
   Nie da się wszystkiego załatwić.
   Jeżeli dało by się wszystko załatwić, to najlepiej byłoby pozyskać; pana Warchoła na stanowisko burmistrza; pana Balickiego na stanowisko dyrektora szpitala; a pana prezesa Kaczyńskiego na stanowisko prezesa PGKiM.

  • Bardzo trafna diagnoza. Ci ludzie są jeszcze tylko po to aby się nachapać ijeszcze kogoś pognębić. W tym ostatnim jest szczególnie gobry i czerpie z tego przyjemność kapusta

  • jacy wy jestescie zaslepieni… nikt wam niczego nie dal to sa wasze pieniadze. Panstwo jako takie nie ma wlasnych pieniedzy. Ludzie obudzcie sie!

  • W Nowej debie jest wielu chorych psychicznie juz leczonych, moim zdaniem ich nalezy ponownie przebadac i zdiabnozowac bo sa tacy nawet w Karabeli a maja dostep do broni na sluzbie

 2. #tom
  Tacy ludzie jak pan Warchoł i Balicki są potrzebni nie tylko Nowej Dębie. Są potrzebni szerszemu społeczeństwu i to jest zupełnie wystarczające, że jestem współpraca i zrozumienie problemów naszej gminy.

  • Nasza Gmina ma takie problemy ze,pomiedzy 50 a 60 rokiem leczenia wymaga 60%,pomiedzy 60 a 70 leczenia wymaga 70%,pomiedzy 70 a 90 rokiem leczenia wymaga 90%,a pomiedzy 90 a 100 rokiem skuteczne leczenia to zolty piasek bo kazde Centrum bedzie bezradne

 3. Psychiatryczny już jest, budynków nastawiono , wyremontowano tylko lekarzy brak i po co to wszystko prosimy o personel panowie personel personel ………………………. bo nie długo nikt tu nie przyjdzie nawet na badania ,chyba że go karetka zawiezie bez wyboru. Taka prawda.

  • Po co tyle budynków,modernizacji jak lekarzy poprostu brak!!!! To co zostało to znachorzy a nie lekarze!!!(no moze pomijajac ginekologie i dziecięcy)

 4. Na nic zdadzą się najlepsze urządzenia medyczne jeśli nie ma personelu by mógł leczyć według standardów medycznych na obecne czasy. Oddział wewnętrzny to kompromitacja lecznictwa. Jeśli nie nastąpią zmiany w obsadzie personelu , to najlepsze urządzenia medyczne nas nie uzdrowią.

 5. Na nic się zdadzą najlepsze urządzenia medyczne jeśli nie nie będzie fachowców aby je obsługiwać.To samo dotyczy lekarzy specjalistów którzy będą godnie leczyć pacjentów Jeżeli nie zmienimy kadry lekarskiej to zbędne nam będą najlepsze urządzenia lekarskie. Prawda jest bolesna ,lecz po odejściu pani dr. Józewczuk szpital zwany Leśną Górą stał się umieralnią. Nie zagłuszy tego faktu blokowanie takich postów przez ten portal.Rzeczywistość sama się obroni.Aby nie było to za póżno.

  • Tu miał być epitet ale powstrzymałem się. Powiedz mi koleżko w którym szpitalu ludzie nie umierają? Po części masz rację że personel jest ważny i sprzęt ale zacofanie służby zdrowia nie jest łatwo zreorganizować tak aby szpital funkcjonował jak należy. Teraz jest szansa bo aparatczyki PISU są u władzy, wschód Polski głosuje na PiS (nie żebym miał coś do PiSu ale również nie podoba nie się ich kierunek). Politycy dobrej zamiany z naszego regionu wchodzą do Sejmu i jest szansa aby ten szpital rozwinąć. W końcu nam się to należy. Poligon, Dezamet, strefa i szpital na poziomie to coś co chcieliby nasi dziadkowie i rodzice, twoi dziadkowie, chyba że sam jesteś już dziadkiem który boi się umrzeć w naszym szpitalu. Więc powiedz w którym szpitalu ludzie nie umierają? Jeśli będą specjaliści w Nowej Dębie to i tak jak będziesz miał wyjechać nogami do przodu to wyjedziesz ;)

  • @Bytom S.A pozdr.
   …”W końcu nam się to należy.”…
   Co musimy zrobić, by nam dano to, co się nam należy?

 6. # mieszkańcy Pragę przestrzec Państwa przed nazywaniem oddziału wewnętrznego naszego szpitala ” umieralnia” .To przecież znakomity oddział z profesjonalnym, empatycznym i tak oddanym pacjentom personelem.

  • Dokładnie. Jednego emeryta już uświadomiłem. Ale kolego na szpitalu wewnętrznym to chyba tylko alkusy umierają.

 7. Sprzęt się zawsze przyda, a w Polsce lekarzy nie ma, to też nie można mówić o zmianie lekarskiej kadry . Na kogo wymienić ? Młodzi na studia dostają się po kilka razy, a potem i tak nie chcą tu pracować.

 8. P.Marku dlaczego zablokował Pan mój wpis . Nikt tam nie został obrażony, nie było też żadnych słów ani zwrotów powszechnie uznawanych za obraźliwe ? Dlaczego pytam. Tylko przestrżetonów przed używaniem słowa umieralnia na oddział wewnętrzny. Czy to zabronione jest może? ??

 9. Jak czytam nie które komentarze to się zastanawiam na ile można się posunąć żeby przy zdrowych zmysłach blokować i negować wsparcie. Jak można mówić nie potrzeba nam sprzętu. Kto wam płaci za pisanie takich bzdur. Jak by zamknęli szpital …to co lepiej by było? Jakby nikt nic na szpital nie dał? to byście się cieszyli ? Hejterzy. Tylko jak mama albo tata skorzysta to nie doceniacie woźicie ich gdzie indziej ?dalej? Ciemnogród.

  • Oczywiście, że byłoby lepiej gdyby ten szpital zamknęli, myślę że wyrządza ludziom więcej krzywdy niż pożytku. Lekarze na oddziale wewnętrznym nie potrafią leczyć, nie potrafią postawić właściwej diagnozy. Słabo ciekawe czy sam byś się położył w tym szpitalu, gdybyś był poważnie chory.

  • # Zasada, popieram Cię całym sercem, zwykły dom schadzek mniej by szkodzić tut. mieszkańcom niż z całym szacunkiem oddział wewnętrzny . Fakt wszędzie ludzie umierają, ale nie w takim tempie jak na wewnętrznym.

 10. W okolicy mamy szpitale które daza sobie rade w razie potrzeby a my cieszmy się ze mamy taki potencjal medyczny w naszym mieście w mojej rodzinie byl dosc ciezki przypadek i swietnie dali sobie rade w Tarnobrzegu nigdy nie bezie tak ze w kazdym szpitalu beda wysokiej klasy specjslisci sa miasteczka w Polsce które moga tylko pomarzyć sobie o tym co mamy w Nowej Dębie obecnie jestem w miasteczku gdzie nie ma nawet porzadnej przychodni zdrowia .A co do radnych jak chca zarobic kase to niech wezma sie do roboty tak jak inni pracują bo dojdzie do tego ze co tydzien bedzie sesja i kasa .

 11. Dlaczego taka cisza o protesćie w szpitalu laboratorium i fizjoterapia.Czyżby dyrekcja czekała aż problem sam się rozwiążę czy niefortunnie złożyło się to w czasie wizytacji przez ministrów.

 12. I co nadal cisza Panowie redaktorzy,odnośnie sprawy protestu w szpitalu w Nowej Dębie. Bardzo dziwne że tej sprawy nikt nie nagłaśnia.Za to bardzo ważne rzeczy związane tęczą na Hali Targowej były opisane z całą starannością.”kogo te bzdety interesują” może garstkę społeczeństwa,z ato rzeczy związane ze szpitalem są dla nas bardzo ważne. Zwróccie uwagę na ten temat a jeśli nie Wy to może zwróci ktoś inny .POZDRAWIAM

 13. Dzięki za ogólną chociaż informację,pojawiła się przed chwilą.Myśle że bedą Panowie na biężąco informować mieszkańców o dalszych poczynanisch protesujących.Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here