Wybory do Rady Seniorów Miasta i Gminy Nowa Dęba

5
Zdjęcie autorstwa Element5 Digital z Pexels

Zgodnie ze Statutem Rady Seniorów Miasta i Gminy Nowa Dęba stanowiącym załącznik do Uchwały Nr IV/40/2015 z dnia 26 lutego 2015 r. zmienionego Uchwałą nr V/43/2019 z dnia 27 lutego 2019 r.,  do 31 maja 2019 r. zostaną wyłonieni radni II-kadencji 2019-2024.

12 kwietnia Zarządzeniem nr 77/2019 zarządzone zostały wybory do Rady Seniorów Miasta i Gminy Nowa Dęba i ogłoszony został kalendarz wyborczy, określający poszczególne terminy działań.

 

KALENDARZ WYBORCZY

TERMIN

DZIAŁANIE

Podmiot odpowiedzialny

Do 17 kwietnia

Podanie do wiadomości informacji
o terminie i zasadach przeprowadzenia wyborów, ilości mandatów w obwodzie

Burmistrz

Do 24 kwietnia

Powołanie Gminnej Komisji Wyborczej

Burmistrz

Do 27 maja

Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów

Gminna Komisja Wyborcza

Do 31 maja

Przeprowadzenie losowania publicznego w przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów w obwodzie, niż mandatów do obsadzenia

Gminna Komisja Wyborcza

Do 3 czerwca

Podanie do wiadomości informacji o składzie Rady Seniorów Miasta
i Gminy Nowa Dęba

Gminna Komisja Wyborcza

 

Rada będzie liczyła 15 członków. Członkiem Rady mogą być wyłącznie seniorzy (60+) zamieszkujący na terenie miasta i gminy Nowa Dęba. Zgodnie ze statutem celem działania Rady jest integracja, wspieranie i reprezentowanie interesów i potrzeb seniorów. Do zadań Rady należy w szczególności:

 1. współpraca z władzami gminy przy rozstrzyganiu istotnych spraw i oczekiwań,
 2. przedstawianie propozycji zadań i działań na rzecz seniorów,
 3. wydawanie opinii i formułowanie wniosków służących rozwojowi działalności samorządu na rzecz seniorów,
 4. wspieranie wszelkich form aktywności seniorów,
 5. podejmowanie działań na rzecz umacniania międzypokoleniowych więzi społecznych,
 6.  upowszechnianie wiedzy o potrzebach, prawach i możliwościach osób starszych, a przez to wzmocnienie wpływu seniorów na decyzje podejmowane przez władze gminy, w tym na jakość usług przeznaczonych dla seniorów.

 

Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje podmiotom działających na rzecz seniorów, w tym organizacjom pozarządowym zrzeszającym seniorów, a także działającym na rzecz seniorów, podmiotom prowadzącym uniwersytety trzeciego wieku, przedstawicielom co najmniej 15 seniorów.

Prawo zgłaszania kandydatów, którzy zamieszkują na terenie sołectw i osiedli przysługuje radom sołeckim i zarządom osiedli oraz tak jak w mieście przedstawicielom co najmniej 15 seniorów.

 

Wykaz obwodów wyborczych

Nr obwodu wyborczego

Granice obwodu wyborczego

Ilość mandatów

1

Nowa Dęba

7

2

Nowa Dęba – Osiedle Dęba

1

3

Nowa Dęba – Osiedle Poręby Dębskie

1

4

Sołectwo Chmielów

1

5

Sołectwo Cygany

1

6

Sołectwo Jadachy

1

7

Sołectwo Tarnowska Wola

1

8

Sołectwo Rozalin

1

9

Sołectwo Alfredówka i Osiedle Buda Stalowska

1

 

5 KOMENTARZE

 1. mimo że zbliżam się do tego wieku ale całkowicie zgadzam się z pierwszą i drugą wypowiedzią 100%, trzeba robić coś dla miasta / inwestycje nowe itp / aby młodzi mieli chęci i perspektywy aby tu zostać , a nie seniorom – seniorzy powinni pomóc im, a nie tworzyć jakieś rady itp mają ławeczki , zalew, kościół , kto i po co takie rady wymyślił , nie odwiedzają swoich rodziców , albo ich groby tylko latają , nikt nie broni im spędzać aktywnie czas ale rada seniorów – do lamusa.
  Pieniądze przeznaczyć z tej rady seniorów np na Dom dziecka albo na inne pożyteczne rzeczy a nie latać po Urzędach niby z problemami i zawracać głowę.

  • Nowa Rada powinna anulowac uchwale bylej rady, dodatkowo powinna zastanowic sie nad istnieniem Stazy Miejskiej a przyspieszyc uruchomienie Komisariatu Polcji calodobowo bo na Sesji wyjasnienia Wojta byly pokretne w tej sprawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here