Jak oszczędzać pieniądze i jedzenie? 5 prostych tipów na kuchnię zero waste

0

Masz dosyć marnowania jedzenia i wyrzucania pieniędzy w błoto? Leży ci na sercu dobro środowiska naturalnego i szukasz sposobów, by być bardziej eko? Oto 5 prostych wskazówek, które pomogą ci zmniejszyć ilość odpadów produkowanych w kuchni. Przekonaj się, że życie w duchu zero waste jest proste!

1. Kupuj na wagę i zminimalizuj liczbę jednorazowych opakowań 

Foliowe reklamówki i torebki na żywność to prawdziwa zmora naszych czasów. Zdając sobie sprawę z tego, jak szkodliwy dla środowiska jest plastik, coraz więcej sklepów oferuje produkty na wagę, które można przesypać do własnych opakowań wielorazowego użytku. Zaopatrz się w szklane lub metalowe pojemniki na makaron, ryż, kaszę czy warzywa strączkowe, by zmniejszyć ilość plastiku trafiającego do śmieci. Jednorazowe reklamówki zastąp bawełnianymi torbami na zakupy.

2. Zaprzyjaźnij się z mrożonkami 

Zamrożone owoce i warzywa świetnie sprawdzają się nie tylko poza sezonem. Mają prawie takie same wartości odżywcze, co ich świeże odpowiedniki, a można przechowywać je znacznie dłużej. Mrożonki z powodzeniem wykorzystasz do przyrządzania obiadów czy deserów. Nawet gdy zaopatrzysz się w większą ilość mrożonych produktów, możesz spokojnie trzymać je w zamrażalce przez kilka miesięcy. Tymczasem świeże owoce i warzywa przestają nadawać się do spożycia nawet po kilku dniach. Mrożonki warto przygotowywać też samodzielnie z nadmiaru produktów w kuchni, by przedłużyć ich datę przydatności.

3. Bądź kreatywna i wykorzystuj produkty nie pierwszej świeżości 

Wiele produktów spożywczych można wykorzystać w kuchni nawet wtedy, gdy utracą swoją pierwszą świeżość. Gotowanie z resztek to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i ograniczenie marnotrawstwa. Wystarczy odrobina kreatywności. Czerstwy chleb czy suche kajzerki idealnie nadają się do przygotowania grzanek, domowych zapiekanek czy… bułki tartej! Z kolei mocno dojrzałe owoce śmiało można zblendować, by przyrządzić pyszny i zdrowy koktajl. Resztki sera lub wędliny dodaj do zupy, sosu bądź własnoręcznie wykonanej pizzy. Szybko przekonasz się, że nadwyżka jedzenia nie musi lądować w koszu!

4. Rozsądnie planuj swoje zakupy 

Staranne planowanie i umiar w zakupach to najwięksi sprzymierzeńcy kuchni zero waste. Zanim więc udasz się do sklepu, zastanów się, jakie posiłki będziesz przygotowywać w kolejnych dniach i sporządź listę niezbędnych produktów. Aby dodatkowo zaoszczędzić pieniądze, kupuj na wyprzedażach. Regularnie sprawdzaj gazetki promocyjne swoich ulubionych marketów. Zobacz także więcej promocji na portalu Gazetkowo.pl. Jeśli zaopatrzysz się w większą ilość przecenionych produktów spożywczych, przygotuj danie na dwa lub trzy dni. Świetnie nadają się do tego zupy, których smak można łatwo modyfikować, dodając zaledwie kilka składników.

5. Przygotowuj przetwory 

Spiżarnie naszych mam i babć były niegdyś pełne domowych przetworów. Warto wrócić do ich przygotowywania! Jeśli okaże się, że kupiłaś za dużo warzyw, zrób z nich pyszną surówkę w słoiku. Czereśnie czy truskawki możesz wykorzystać do wykonania kompotu. Z kolei nadmiar mięsa idealnie nadaje się do wekowanych potraw. Po pasteryzacji mięso jest przydatne do spożycia w okresie od 1 do nawet 6 miesięcy. Schab, pulpety, a może mielone? Możliwości jest wiele!

MATERIAŁ PARTNERA