Kto może sprzedawać alkohol a kto nie?

52

05.05.11r.

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej samorządowcy rozpatrywali zwiększenie liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Aktualnie na terenie gminy funkcjonuje 40 takich punktów. W lutym i w marcu br. do Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba wpłynęły wnioski dwóch podmiotów gospodarczych które chciałby sprzedawać na terenie gminy alkohol wysokoprocentowy: Stokrotki z Lublina oraz Przedsiębiorstwa JANUS S.A. z Torunia, działającego na terenie Chmielowa.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi rada gminy ustala, w drodze uchwały liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży. Ponadto ustawa nakazuje aby w miejscowościach, w których rozmieszczone są jednostki wojskowe, liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych były ustalane przez radę gminy po zasięgnięciu opinii właściwych dowódców garnizonów. Dowódca garnizonu w Nowej Dębie nie zgłosił zastrzeżeń co do zwiększenia punktów sprzedaży.

Sprawa ta podzieliła nowodębskich rajców. Przewodnicząca Komisji Statutowo-Organizacyjnej Spraw Społecznych i Etyki Helena Tłusty zwróciła się do radnych o nie przyjmowanie uchwały. Jej zdaniem samorząd nie powinien zwiększać miejsc sprzedaży napojów wyskokowych gdyż dzięki temu utrudni dostęp młodzieży do alkoholu. Odniosła się również do sumień nowodębskich radnych wyrażając pogląd jakoby głosowanie za przyjęciem uchwały jest przykładaniem ręki do zwiększenia liczby osób uzależnionych a w efekcie ludzkiego cierpienia. Wspierała ją w tym prowadząca obrady przewodnicząca Maria Mroczek. Przewodniczący Klubu Radnych Ratusz Marek Ostapko zaznaczył, że jest wolnorynkowcem i nie widzi powodu aby komuś blokować rozwój gospodarczy. Stwierdził również, że gdyby zwiększanie lub zmniejszanie liczby miejsc sprzedaży alkoholu miało tak duże przełożenie na spadek lub rozwój alkoholizmu prohibicja w Stanach Zjednoczonych odniosłaby skutek, a nie fiasko.


Fot.: Przewodnicząca Helena Tłusty podczas sesji inauguracyjnej

Następnie rajcowie przeszli do głosowania. W wyniku równego rozkładu głosów \”za\” i \”przeciw\” uchwała nie została przyjęta co oznacza, że wymienione wyżej podmioty gospodarcze nie będą mogły sprzedawać napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

/info


——

52 KOMENTARZE

 1. No tak, jak się już ostoję do kasy w "stokrotce" i nie kupię wódki, czy wina, to pójdę do pobliskiej "biedronki" i tam znowu stanę w kolejce. Ale najważniejsze, że dam zarobić nie polakom a portugalczykowi i chyba o to radnym, szczególnie tym katolickim chodziło, aby zysk był dla portugalczyka a nie polaka:(

 2. Co za ludzie to przegłosowali? I myślicie że dzięki temu mniej menelstwa w Dębie będzie? Gratuluję, obroty w jeszcze nie otwartej stokrotce spadną jak nic, a jak spadną obroty to i zwiększy się liczba bezrobotnych dziewczyn dopiero co zatrudnionych. GRATULUJEMY!!!

 3. A są w tej radzie radni nie katoliccy? Myślę, że to nie tędy droga aby robić rozróżnienia na katolickich i nie katolickich czy sklepy polskie lub niepolskie. Powinny być równe zasady dla wszystkich i tyle. Skoro ten obok może sprzedawać wino to dlaczego ja nie mogę? Osoba uzależniona od alkoholu i tak znajdzie sobie miejsce w której kupi wino czy wódkę. Takie uchwały nie sprawią, że przestanie pić. Jedynie utrudniają funkcjonowanie normalnym ludziom.

 4. borg nie żyje,kto nie płaci ten nie pije.Tia,wolnorynkowiec.Żydowski karczmasz też polewał ciemnemu chłopowi.Na tzw "borg"szczególnie.Wyprowadzając mu potem ostatnią krowinę z obory.Okupant niemiecki również placił za kontygent monopolką.Masz rację rajco Ostapko, dobrą szkołe przeszedłeś.Pijanym łatwo manewrować a i kupić od nałogowca można za bezcen.

 5. do4# Pozamykać sklepy, zakazać obrotu alkoholem i ufundować wszystkim ESPERAL. Nikt polskiemu chłopu na siłę do dzioba wódki nie wleje i już więcej polski chłop krowy nie straci!

 6. do4# raz jeszcze
  Twój wpis jest antypolski! Wynika z niego, że Polacy to kretyni którzy pozwalają się upijać i nic nie robią tylko sprzedają swój kraj za wódkę. Jakoś mam inne spojrzenie na Naród Polski! Precz z antypolonizmem!

 7. Dla dobra Narodu załóżmy, że składa się z samych idiotów, którzy nie potrafią dokonywać wyborów. Zakażmy wszystkiego. Nożem do chleba też można się zranić.

 8. Dowódca wraz z Żandarmeriom powini zobaczyć pijane hordy żołnierzy pod CPN w Debie a potem decydować co dobre dla mieszkańców

 9. To Biedronce też powinni zabrać koncesję, i delikatesom A najlepiej wprowadźmy prohibicję w Nowej Dębie i Pani M i T będą prze szczęśliwe. Amen

 10. A upijanie młodych ludzi na zebraniach strażackich to co ,zwala się że nikt nikogo nie zmusza, a większa liczba zezwoleń to zmusza

 11. obrońca strażaków radny Flis na pewno był przeciwny bo u niego na podwórku takie rzeczy się nie dzieją . więc po co ta cała dyskusja na temat strażaków.

 12. Pomijając na tę chwilę fakt wyrażenia lub nie zgody na kolejne punkty sprzedaży alkoholu, pojawia się ciekawa koncepcja rozwoju gospodarczego Polski, do którego, jak wynika to z wypowiedzi Pana Marka Ostapko, ma prowadzić możliwość handlu alkoholem.

 13. W twojej głowie się coś pojawia. Z tej wypowiedzi nie wynika nic więcej jak tylko to że nie zgadza się z p. Tłustą i jest za przedstawioną przez burmistrza uchwałą.

 14. Brak zgody na sprzedaż alkoholu ( o ile wiem ,jest on nadal legalny) jest dla mnie żenujący,a tłumaczenie tego mniejsza dostepnościa dla młodziezy swiadczy ,sam nie wiem o głupocie czy tylko złej woli .
  Ma racje p.radny Ostapko ,ze to wbrew zasadom wolnego rynku.
  Proponował bym może p.Tłusty ,zeby zaproponowała inne rozwiązania ,które mogą sie przyczynić do wzrostu moralności w naszej gminie.Na początek mogłaby wprowadzic zakaz handlu prezerwatywami ,może nie całkowity zakaz ale np w piątek i sobote? W koncu ogólna dostepnośc w handlu prezerwatyw przekłada sie w prosty sposób na wybujałe życie erotyczne ,prawda?

 15. Myli sie Pan Ostapko ze PROHIBICJA w STANACH NIE odniosla skutku ,bardzo sie myli ale pewnie wynika to z niewiedzy tematu!

 16. Liczba i siła argumentów osobnika podpisującego się "wesolo mi" jest porażająca!

  [b]Skutki prohibicji[/b]: wzrost przestępczości, wzrost zysków gangów, wzrost zgonów i chorób spowodowany spożyciem
  trefnego alkoholu, wzrost przemytu, wzrost BEZROBOCIA spowodowany zamknięciem browarów i gorzelni oraz kanjp a więc jednocześnie wzrost biedy i patologi a w konsekwencji wzrost alkoholizmu z którym prohibicja miała walczyć.

  Kiedy prohibicja dobiegała końca, niektórzy zwolennicy otwarcie przyznawali się do porażki. W 1932 bogaty przemysłowiec John D. Rockefeller, Jr. napisał:
  [i]Kiedy prohibicja została wprowadzona, miałem nadzieję, że będzie szeroko wspierana przez opinię publiczną i wkrótce przyjdzie ten dzień, kiedy zło wywołane przez alkohol zniknie. Powoli i niechętnie zaczynam wierzyć, że to się nigdy nie spełni. Zamiast tego, picie alkoholu powszechnie wzrosło, knajpy zastąpiły salony, pojawiła się ogromna armia przestępców, wielu naszych najlepszych obywateli otwarcie ignorowało prohibicję, szacunek do prawa został znacznie nadszarpnięty, a przestępczość osiągnęła poziom, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy[/i]

  [b]Kończąc:[/b] Gdyby prohibicja była dobra to by nie została zniesiona!

 17. Nie chodzi o prohibicję. Chodzi o umiar, jak we wszystkim to i w liczbie punktów sprzedaży. Są kraje gdzie właśnie taki model wprowadzono – polegający na znacznym ograniczeniu liczby punktów sprzedaży alkoholu. Po alkohol trzeba jechać nieraz 30 kilometrów. Punkty te są objęte monitoringiem stałym i łatwo kontrolować czy alkohol sprzedawany jest nieletnim lub pijanym oraz czy stale alkohol kupują te same osoby. System ten sprawdza się np. w niektórych krajach skandynawskich (często wskazywanych jako przykładowe dobre rozwiązania w różnych dziedzinach, na które często się powołujemy). Może warto spróbować?

 18. Ja nie chcę modelu skandynawskiego. Tam 60% urn nie jest odbieranych z krematoriów co świadczy o całkowitym demontażu rodziny, a pastorów wysyła do więzień gdy głoszą zgodnie ze swoją wiarą, że homoseksualizm jest grzechem. Obejrzyj film "Postęp po szwedzku" http://www.youtube.com/watch?v=EFIwFnrNX1M (cz 1 z 3). Ja jestem za wolnością jaką dał mi Stwórca (wolna wola). Chce decydować sam o sobie ze wszystkimi tego konsekwencjami: popadnięcia w uzależnienie, stoczenie się na dno lub osiągnięcie sukcesów, spełnienie marzeń.
  Nie chcesz? Nie pij. Wychowaj swoje dzieci tak, żeby nie piły i zachowywały umiar. Ale nie właźcie z buciorami w cudze życie.

 19. Ja bym proponowal w mysl wolnego chandlu wyrazic zgode aby chandlarki pod filarami mogly sprzedawac wode na kieliszki,jak to robi jeden kiosk sprzedajac papierosy na sztuki:)

 20. Co to ma znaczyć? TEN MOŻE A TEN NIE!!!!??? I ŻEBY JESZCZE KTOŚ MĄDRY O TYM DECYDOWAŁ…..JESTEM NA NIE !!!!! TAKIEJ POLITYCE

 21. …Witka!!!!:@ hihi precz z WÓDĄ przecz ALKOHOLEM !!! a nie zapomniano o TYM że ZAKAZANY OWOC BARDZIEJ SMAKUJE !!!! :D

 22. Wymieniles te watpliwe negatywne skutki PROHIBICJI w Stanach ,a teraz napisz o tych POZYTY:|WNYCH ,chyba ze twoim zdaniem nie bylo lub niechcial bys obrazic pijacych POLAKOW

 23. Większość radnych nie wie co to wolny rynek i na czym polega. Ale podatki od nieruchomości i inne opłaty chcieliby przyjmować do swojej kasy. Zresztą to normalne. W New Dębie prawo jest dla każdego inne. Ale jakie ma być skoro mało kto się na nim w urzędzie zna. Pracują tam do dzisiaj ludzie bez matury a uważają się za najmądrzejszych. W związku tym mamy takie decyzje jakie mamy. Jednym wolno, innym nie. A dlaczego nie? "bo nie"
  NOWA DĘBA=WILKOWYJE. w ZASADZIE TEŻ RANCZO, he he

 24. do niczyich sumien p. radna niech nie apeluje bo moje sumienie to moja sprawa.prosze pilnowac swojego sumienia.nieskazitelnosc lub tylko rozwaga to tez prywatna sprawa kazdego niezaleznie od swiatopogladu.

 25. CO ZA IDIOCI……..WIDZISZ I NIE GRZMISZ…………….I co droga rado myslicie ze taki dzieciak z gimnazujm odwazy sie pojsc do stokrotki i kupic sobie browara, juz predzej pojdzie do tebina, orzecha czy abc i kupi se jabola bo te sklepy sa w cieniu miasta, jest w nich maly ruch i sprzedawcy sprzedaja dziecia alkohol. Ale Stokrotka zainwestowala w debe, **** nam taki fajny markecik, a ta banda wsiorow i burakow robi im problemy…Gdzie jest leb…

 26. O sprawie w Radiu Leliwa: [url]http://leliwa.pl/content/nowa-d%C4%99ba-radni-nie-zgodzili-si%C4%99-na-zwi%C4%99kszenie-punkt%C3%B3w-gdzie-mo%C5%BCna-kupi%C4%87-alkohol[/url]

 27. Jednym wolno, innym nie. A dlaczego nie? "bo nie" i juz….. a co z groszkiem i innymi sklepami gdzie sie sprzedaje najwięcej alko?

 28. Zgoda ,zainwestowała w N.Dębe.Tylko ilu mieszkańców Nowej Dęby tam pracuje?Cztery osoby.A reszta?Ma rację internauta AB Kopią Was w **** i dymają szanowni mieszkańcy Nowej Dęby na każdym kroku a Wy jeszcze sobie dokładacie.Plując na siebie nawzajem.

 29. Do you
  Co ty bredzisz że tylko 4 osoby tam pracują Nie siej fermentu bo i tak na razie koncesji nie mają żeby Ci go sprzedać :D
  Może Ciebie ktoś w D*** dyma na co dzień i wypisujesz dyrdymały poprawiając sobie samopoczucie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here