Budżet Podkarpacia przyjęty!

1

Podkarpackie ma zatwierdzony budżet na 2016 rok. Późnym popołudniem 28 grudnia zdecydowali o tym radni województwa podkarpackiego. Kluczowym elementem grudniowej sesji była właśnie debata nad projektem budżetu Województwa Podkarpackiego na rok 2016, zakończona głosowaniem nad jego przyjęciem.
Według stanu budżetu na dziś dochody województwa mają w 2016 roku wynieść prawie 768 mln złotych. Wydatki przewidziane na 2016 rok zostały zapisane w wysokości ponad 696 mln złotych. Z tego na inwestycje zostanie przeznaczonych ponad 166 mln złotych.

Podczas sesji radni przyjęli stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego dotyczące zaniechania planów wykonania suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Kąty – Myscowa” i podjęcia działań zmierzających do kontynuowania realizacji budowy zbiornika retencyjnego w tym miejscu. W projekcie Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Regionu Wodnego Górnej Wisły zaprezentowana została zmiana obecnej funkcji zbiornika „Kąty Myscowa”, planowanego jako zbiornik retencyjny na suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Sejmik Województwa Podkarpackiego zdecydowanie sprzeciwia się tej propozycji. Wicemarszałek Maria Kurowska uzasadniała podczas obrad stanowisko województwa.

Na tę inwestycję nasze środowisko Beskidu Niskiego ale i całego regionu czeka od lat. Ma by to zbiornik, który z jednej strony będzie chronił miasta i wioski leżące nad Wisłoką od powodzi, a z drugiej strony będzie zapewniał wodę pitną dla miast, które leżą nad Wisłoką, a  które mają ujęcia w tej rzece –  są to Jasło, Mielec i Dębica. Duży dla nas zaskoczeniem i z dużym niepokojem obserwujemy to, że w ostatnim czasie, od czerwca tego roku, nastąpiła zmiana. Do te pory wszystkie plany i projekty zakładały, że będzie to zbiornik wielofunkcyjny – retencyjny, mokry, nagle pojawił się zapis o suchym zbiorniku.  Suchy zbiornik nic nie daje temu regionowi i dlatego podjęliśmy uchwałę w której prosimy, zwracamy się do rządu oraz do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, aby przywrócić poprzedni zapis i plan czyli zbiornika mokrego – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska.

Poza zabezpieczeniem przeciwpowodziowym oraz na wypadek suszy zbiornik mógłby być wielką atrakcją turystyczną w tej części Podkarpacia.

Źródło: Podkarpackie.pl

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here