Faktoring a minimalizacja ryzyka w biznesie

0

Prowadzenie działalności gospodarczej, bez względu na to, w jakiej branży, wiąże się z wysokim poziomem ryzyka. Obecnie przedsiębiorcy, którzy chcą zyskać zaufanie u swoich kontrahentów i partnerów biznesowych, wychodzą im naprzeciw oferując m.in. faktury z wyjątkowo długim terminem płatności. To z kolei sprawia, że ryzyko związane z prowadzeniem firmy znacząco rośnie. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowane usługi finansowe , dzięki którym można zmniejszyć to ryzyko. Mowa tutaj np. o faktoringu, czyli usłudze, dzięki której można sprzedać faktury w zamian za otrzymanie gotówki. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat.

Ryzyko w biznesie – jak je niwelować? 

Prowadzenie przedsiębiorstwa we współczesnych realiach niesie za sobą wiele ryzyk i zagrożeń. Nieustannie zmieniające się przepisy, wysokie podatki oraz kryzysy gospodarcze – to tylko niektóre bolączki przedsiębiorców. Poważnym zagrożeniem dla właścicieli firm jest też fakt, iż obecnie wielu kontrahentów żąda od przedsiębiorców oferowania faktur z bardzo długim terminem płatności wynoszącym niekiedy nawet 60 czy 90 dni.

Tak długi czas oczekiwania na przekazanie środków skutkuje tym, iż przedsiębiorcy mogą mieć poważne problemy z wypłacalnością. Brak środków może z kolei poskutkować tym, iż firma nie będzie w stanie opłacać pensji pracowników czy finansować innych bieżących wydatków. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu w efektywny, a co najważniejsze – bezpieczny sposób można się na takie okoliczności przygotować. Chodzi tutaj oczywiście o niezwykle popularną usługę faktoringu. 

Faktoring – jak to działa? 

Faktoring online, a dokładniej faktoring wierzytelnościowy, to wyspecjalizowana usługa, dzięki której można sprzedawać faktury w zamian za uzyskanie określonej sumy pieniędzy. Na skorzystanie z tej usługi z roku na rok decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców – zwłaszcza ci, którzy wystawiają faktury z długim terminem płatności, jednak nie mogą tak długo oczekiwać na ich przekazanie.

W usłudze faktoringu wyróżnia się dwa podmioty: faktora i faktoranta. Faktor to wyspecjalizowana firma faktoringowa, która zajmuje się oferowaniem tej usługi. To do jej obowiązków należy wypłacania faktorowi środków finansowych z tytułu wystawionych faktur. Czas oczekiwania na przekazanie środków w większości przypadków jest wyjątkowo krótki – najczęściej wynosi on od kilku godzin do kilku dni. Wszystko zależy jednak od tego, na jaki rodzaj faktoringu się zdecydowaliśmy a także jakie są indywidualne ustalenia pomiędzy faktorem a faktorantem.

Faktorant to oczywiście przedsiębiorca, który zdecydował się na skorzystanie z usługi faktoringu. Zadaniem faktoranta jest przekazanie faktorowi faktur, które następnie są sprzedawane po określonej cenie. Zanim podpisana zostanie umowa, przeprowadza się negocjacje dotyczące ceny oraz innych zasad współpracy.

Jak wybrać firmę faktoringową?

Wybór firmy faktoringowej nie jest prosty. Obecnie działa wiele firm świadczących tego typu usługi. Zanim podejmiemy tę decyzję należy uwzględnić jej doświadczenie oraz opinie wśród klientów. Warto też zwrócić uwagę na koszty.

Materiał Promocyjny