Zespoły polonijne gościły w Nowej Dębie!

0

Na zaproszenie Samorządowego Ośrodka Kultury i dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Domu Kultury w  Rzeszowie  22 lipca 2017 r., w ramach Dni Polonijnych w Województwie Podkarpackim, gościliśmy 2 zespoły uczestniczące w XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2017. Swoją obecnością zaszczycili nas: Zespół Pieśni i Tańca „POLONIA” z Chicago oraz Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „WILIA” z Wilna. Młodzi artyści wypełnili przestrzeń miasta nie tylko radością i optymizmem, ale także podzielili się z nami swoim postrzeganiem patriotyzmu i miłością do Ojczyzny.

Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie jedynego w świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Firmie Biliński. Goście podziwiali stanowiska z choinkami z różnych części świata, tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek, setki niesamowitych eksponatów zgromadzonych w gablotach. Niezapomniane wrażenia zapewniły: pokaz dmuchania bombki,   wizyta w dekoratorni i możliwość samodzielnego malowania własnej bańki.

Tancerze wraz z opiekunami rozgościli sie w naszym budynku. Podjęliśmy ich obiadem, po którym chwilę odpoczęli, a od 16:00 zaczęli przygotowania do występu. Uroczystość, którą nazwaliśmy „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” odbyła sie na tarasie SOK. Zespoły zagraniczne, grupy działające w naszej placówce i bardzo licznie zgromadzoną widownię powitali burmistrz miasta i gminy Wiesław Ordon wraz z dyrektorem SOK Krystianem Rzemieniem. – Bardzo cieszę się, że udało się nam zaprosić na występy w Nowej Dębie zespoły biorące udział w XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2017. Słowa podziękowania należy skierować do Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – pana Marka Jastrzębskiego, dzięki któremu możemy podziwiać dziś występy wspaniałych gości na naszej scenie. Nowodębski akcent odbywa się pod hasłem: „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Polska bowiem, nawet jeśli mieszka się w innych krajach, na innych kontynentach, jest dla nas wszystkich Ojczyzną – podkreślił Krystian Rzemień, dyrektor nowodębskiego SOK. By Polonusi poczuli się jak w domu, tradycyjnym chlebem powitał ich burmistrz miasta Wiesław Ordon. – Witamy was serdecznie na nowodębskiej ziemi, na tym skrawku naszej wspólnej Ojczyzny – zwrócił się do członków Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca „Wilia” z Wilna oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Polonia” z Chicago. – Cieszymy się, że zechcieliście przyjąć zaproszenie i zaprezentować mieszkańcom Nowej Dęby swoje dokonania artystyczne, okupione wielkim wkładem sił i czasu. Dziękujemy za wasz entuzjazm i radość, którymi dzisiaj się dzielicie z nami.

Koncert rozpoczął sie żywiołowym krakowiakiem w wykonaniu ZPiT „Dębianie”. Nastrój nostalgii wprowadziła piosenka „Kwiaty polskie”, którą zaśpiewała Magdalena Wójtowicz. Jako pierwsi z gości na scenie w dostojnym polonezie do muzyki Fryderyka Chopina zaprezentowali się artyści z Wilna. Po narodowym tańcu w zupełnie odmienny klimat, rodem ze swojego miasta z szalonych lat 20. ubiegłego wieku, wprowadzili tancerze z zespołu chicagowskiego. Wykonali bowiem dynamicznego charlestona. W kolejnych odsłonach oba zespoły prezentowały polskie tańce regionalne: „Wilia” wykonała mazura, suitę górniczą, kadryla oraz tańce litewskie: polkę i taniec pastuchów nocnych, który swoją oryginalnością i energią zachwycił publiczność. Zespół „Polonia” zaprezentował tańce warmińskie i tańce lubelskie. Artyści prezentowali sie w przepięknych strojach, oczywiście do każdego układu sie przebierali, wymagało to nie lada wysiłku, ale efekt był znakomity. Polonusom dotrzymywali kroku „Dębianie”, prezentując gościom tańce lasowiackie i kujawiaka, tradycyjne piosenki i śpiewki lasowiackie wykonały „Cyganianki” i „Bielowianki”. Wszyscy artyści – goście, gospodarze oraz publiczność – zaśpiewali na finał uroczystości piosenkę „Bo wszyscy Polacy to jedna Rodzina”. Były wzruszenia, podziękowania i wymiana drobnych upominków, nie obyło sie bez tradycyjnego „Sto lat”!

Ostatni punktem imprezy był przemarsz w barwnym korowodzie z muzyką i śpiewem nad Zalew. Przy wspólnym ognisku i grillu śpiewano piosenki patriotyczne i biesiadne.

Ta wizyta, zakończona w godzinach wieczornych, była dla naszej społeczności wielkim świętem kulturalnym. Artyści poprzez taniec i muzykę wyrażali tęsknotę do Ojczyzny swoich ojców, uczyli się polskiej kultury. Okazało się, że nawet na drugim końcu świata nie zapominają o swoich polskich korzeniach, a ludowa tradycja to sposób na wyrażenie miłości do Ojczyzny, a niektórzy po raz pierwszy odwiedzili kraj swoich rodziców, czy dziadków. W Nowej Dębie mogli pochwalić się swoimi talentami! XVII Światowy Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych  to 37 zespołów z 14 krajów i 5 kontynentów. Zespoły  występowały w 35 miejscowościach Podkarpacia. Cieszymy sie, że mogliśmy być jedną z nich!

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia”, działający od 1955 r., jest najstarszym polonijnym zespołem na Wileńszczyźnie. Powstał w środowisku studentów Uniwersytetu Wileńskiego. Inspirację dla jego nazwy stanowił fragment pieśni z Mickiewiczowskiego „Konrada Wallenroda” – „Wilija naszych strumieni rodzica…”. Zespół ma na swoim koncie ponad 1,5 tys. występów zarówno na Litwie, jak i poza jej granicami. Chętnie uczestniczy w różnego rodzaju festiwalach, na których wielokrotnie zdobywał laury. Za swoją działalność, kultywowanie i propagowanie tradycji polskich był wielokrotnie odznaczany przez Rzeczpospolitą Polską, m.in. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, Medalem im. Oskara Kolberga, odznaką marszałka Senatu RP „Złoty laur”.

 

Zespół Pieśni Tańca „Polonia” z Chicago działa od 30 lat pod patronatem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. W swoim repertuarze ma tańce ludowe, narodowe oraz salonowe. W ramach zespołu działają 4 grupy taneczne: dorosła, młodzieżowa, dziecięca oraz przedszkolna. Za krzewienie polskiej kultury za granicą zespół był wielokrotnie odznaczany, m.in. złotym medalem „Wspólnoty Polskiej”, a jego założycielka i dyrektor artystyczny Cecylia Rożnowska – medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz „Gloria Artis”. Zespól brał udział w festiwalach na terenie m.in.: Brazylii, Bułgarii, Chin, Ekwadoru, Hiszpanii, Izraela, Kanady, USA. Miał również zaszczyt wystąpić przed papieżem Janem Pawłem II w Watykanie oraz podczas jego wizyty w Jerozolimie w 2000 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here