Place zabaw

5

Temat placów zabaw w Mieście jest doskonale znany od wielu lat. W każdej kampanii wyborczej pojawia się obietnica budowy nowych urządzeń zabawowych dla dzieci. Częściej jednak obserwujemy próbę przywracania do porządku starych i wysłużonych huśtawek i karuzel, niż montaż nowych udogodnień.


Spacer po nowodębskich osiedlach odsłania smutną prawdę o przyblokowych placach zabaw. Niejednokrotnie dzieciaki korzystają z tych samych urządzeń, na których bawili się ich rodzice (!). Oczywiście z upływem lat sytuacja się poprawia i stopniowo stare urządzenia są wymieniane na nowe, jednak tempo przemian budzi uzasadnione rozgoryczenie rodziców. Z problemem tym zwróciliśmy się do Jakuba Sudoła, prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Z informacji przedstawionych przez szefa PGKiM wynika, że w 95 procentach place zabaw są zlokalizowane na trenie należącym do Gminy, a Wspólnoty Mieszkaniowe, które w większości przypadków są wyodrębnione po obrysie budynku, zobowiązane są jedynie do ponoszenia kosztów utrzymania części wspólnych – Tak więc ponoszenie kosztów utrzymania placów zabaw, które nie stanowią części wspólnych, zależy jedynie od dobrej woli Wspólnot Mieszkaniowych, a nie jest obowiązkiem – mówi Sudoł i dodaje, że koszty związane z bieżącym utrzymaniem placów zabaw takie jak wymiana piasku, malowanie i bieżąca naprawa urządzeń zaliczamy do kosztów Wspólnot Mieszkaniowych, gdyż właściciele lokali faktycznie korzystają z placów zabaw i z reguły nie sprzeciwiają się ponoszeniu kosztów na te prace.

Z tego wynika, że budowa nowych placów zabaw jest uzależniona od zabezpieczenia odpowiednich środków w budżecie gminy.- Koszt budowy jednego ogrodzonego wyposażonego w atestowane urządzenia placu zabaw to kwota rzędu 50 tys. złotych. Koszty te wzrastają, gdy plac zostaje oświetlony i wyposażony w monitoring, co na chwilę obecną powinno być standardem.- wyjaśnia Sudoł jednak równocześnie zauważa, że kompleksowa modernizacja placów zabaw będzie procesem nieuniknionym- W wyniku długoletniego użytkowania kolejne urządzenia zabawowe będą wyłączane z eksploatacji.

Na 2010 rok zaplanowano:
– likwidację dwóch piaskownic betonowych ( przed bud. 1 Maja 3 i Mickiewicza 4) i zamontowanie zamiennie piaskownic drewnianych. Prace wykona PGKiM.
– zakup urządzenia zabawowego i dwóch ławek celem montażu przed budynkami Mickiewicza 8-10 od strony kościoła. Realizacja prac przez UMiG.
Kolejne prace modernizacyjne będą uzależnione od decyzji samorządu i znalezieniu przez radnych i burmistrza odpowiednich środków w budżecie gminy.

Marek Ostapko

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

5 KOMENTARZE

  1. Bardzo ambitne działania przed prężnym MPGiKM.Wrzuć jeszcze Marek miesięczne zarobki prezesa i średnią płacę w tej ostoi fachowców i kompetentnych urzędników.Tak dla śmiechu.Dla ciemnego luda.

  2. jak się komuś nie podoba to może się zabawić na siłowni pod chmurką,za 20 a może 30 tyś ?
    Pamięta ktoś kwotę ?
    A może by ja ktoś odkupił z połowę ceny ?
    Ja pożyczę resztę i odkomarzymy miasteczko..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here