Dobry materac to podstawa nocnego wypoczynku. Sprawdź, dlaczego

0

Mówiąc o higienie snu i dobrym nocnym wypoczynku, najczęściej pamięta się o takich czynnikach jak wywietrzony pokój, nieużywanie elektroniki przed snem czy unikanie wieczornego objadania się. Istotnie są to dobre nawyki, jednak nie sposób wyspać się bez odpowiedniego materaca. Sprawdź, dlaczego warto postawić na materac dobrej jakości.

Twardość

Powszechnie twierdzi się, że bardziej miękki materac jest wygodniejszy, a twardszy zdrowszy dla kręgosłupa. Nie jest to do końca prawda. Twardość materaca zawsze powinna być dostosowana do masy ciała, stanu zdrowia i osobistych preferencji. Tylko wtedy można poczuć komfort płynący ze zdrowego snu. Doświadczony sprzedawca z pewnością będzie mógł dostarczyć informacji o tym, dla jakich osób jest przeznaczony dany egzemplarz.

Kształt

Nawet materace z najwyższej półki tracą z czasem swoje właściwości. Kształt nadany przez producenta jest najkorzystniejszy dla zdrowia. Wszelkie deformacje sprawiają, że technologia, która miała zapewniać dobry sen, po prostu przestaje działać. Wpływ na odkształcanie ma oczywiście ludzkie ciało, które przez lata uciska na materac. Zgubne w tej kwestii jest także wykorzystywanie materaca do innych celów, niż został pomyślany. Aby odroczyć w czasie konieczność zakupu nowego egzemplarza, warto raz na kilka miesięcy obrócić materac na drugą stronę, aby zużywał się symetrycznie.

Podparcie

Współczesne materace często posiadają dzielone strefy, dzięki czemu inaczej podpierają plecy czy nogi. Liczba takich punktów, które poddają się osobno na nacisk, jest inna u różnych producentów. Najbardziej optymalna zależy od osobistych preferencji. Warto zainteresować się takim egzemplarzem, zwłaszcza wtedy, kiedy istnieją kutemu zalecenia lekarskie. Osobną kwestią jest podsiadanie materaca, który miejscowo nie posiada żadnego podparcia. Dzieją się tak zawsze w przypadku materaców za krótkich i źle zaprojektowanych łóżek rozkładanych. W takiej sytuacji materac należy bezwzględnie wymienić na nowy.

Higiena

Materace dostępne dzisiaj w sprzedaży to już nie sienniki, które był używane jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nie wymagają regularnych wymian ze względów higienicznych. Sporo materaców posiada również pokrowiec, który stanowi dodatkową warstwę chroniącą przed zabrudzeniami. Taki pokrowiec należy prać według potrzeby, a sam materac cyklicznie odkurzać. Dobre traktowanie powinno zapewnić mu dłuższą żywotność. Niestety w każdym materacu rozwiną się drobnoustroje i jest tylko kwestią czasu, kiedy materac będzie należało wymienić na nowy.

Dopasowanie

Dopasowanie materaca do człowieka to jedna sprawa. Ważne jest również to, aby materac pasował do łóżka. Zbyt mały będzie się przesuwał, zbyt duży nie ułoży się prosto. Istotne jest dopasowanie co do centymetra. Jeżeli wymiary łóżka pasują, warto sprawdzić materac 140×200. Do materaca powinna zaś dostosować się pościel, zwłaszcza prześcieradło. Za małe ciągle będzie się ściągać, za duże zbierze się w fałdy, negatywnie wpływając na jakość wypoczynku.

Materiał

Materiał, z jakiego został wykonany materac, ma ogromne znaczenie dla jakości snu. Ciało styka się z nim przez całą noc i to od niego zależy, jak dobrze będzie odprowadzane ciepło i wilgoć. Współczesne materace posiadają czasami dwie strony. Jedna z nich odpowiada za wyższy komfort snu latem a druga zimą.

Materiał Partnera