[FILM] Jutro Dzień Bez Papierosa

7

14.11.2012

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W 2012 r. tym dniem jest 15 listopada. W Nowej Dębie tradycyjnie obchody organizowane są przez SZPITAL POWIATOWY w Nowej Dębie.

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada ( tydzień przed Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany oraz większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku każdy trzeci czwartek Listopada to Dzień Rzucania Palenia.

15 listopada 2012 roku w Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie odbędzie się prelekcja lek. med. Dariusza Piskorza pracującego w Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc w Nowej Dębie, którą wygłosi dla pacjentów Oddziału Rehabilitacji. Zaplanowano także spotkanie z młodzieżą szkolną w Zespole Szkół Nr 2 w Nowej Dębie. W programie spotkań przewidziano krótki wykład na temat szkodliwości palenia tytoniu i jego następstw zdrowotnych. Ponadto pacjenci oraz młodzież szkolna otrzymają bezpłatnie materiały edukacyjne przygotowane przez koordynatora ds. promocji zdrowia SPZZOZ w Nowej Dębie.

„ Palenie szkodzi Zdrowiu” – o tym wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że bierne palenie niesie za sobą takie same skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Palacze, którzy chcą żyć lepiej i dłużej, powinni rzucić palenie. Każdy z nich może to zrobić! Większość osób, które zerwały z nałogiem twierdzili, aby przestać palić, wystarczy tylko chcieć. Najtrudniej jest zacząć: zrozumieć, że palenie jest biologicznym nonsensem. Wygrywa każdy, kto rzuci palenie. I ty możesz wygrać zdrowie, pieniądze, poczucie zwycięstwa i własne bezpieczeństwo.

BM

7 KOMENTARZE

  1. Ja niepalący kupuję wagon drogich fajek i będę palił jeden za drugim Basia jak chce to może ze swoim nie palić, mnie to możecie w d……..p ę pocałować .Chcę wolności nie demokracji

  2. [b][i][u]jak to bez papierosa? nie rozumiem? heh ide pograc w golfa lepiej bo tu coraz wieksze farmazony wypisuja ,to moze dla hecy jutro zrobmy dzien bez wody? albo dzien bez ratusza? ja mam to co chce,nikt mnie nie ograniczy , mozecie tylko zazdroscic tępe ludki , u mnie tacy ze wsi to pracuja przy sprzataniu [/u][/i][/b]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here