Meyer Lansky – słynny polski gangster

0

Jednym z najsłynniejszych Polaków, o którym nie mówi się tak często jak o sportowcach czy aktorach, jest Meyer Lansky. Coppola i Leone nakręcili filmy oparte na historii jego życia, ale nigdy nie został on ukarany za swoje zbrodnie, choć musiało być ich wiele.2021

Mayer Sukhovlansky, który później skrócił swoje nazwisko, urodził się w 1902 roku w Grodnie na Białorusi. Jego rodzice byli polskimi Żydami, którzy za swoją ojczyznę uważali Polskę. W wieku 9 lat mały Meyer wyjechał z matką i bratem do Stanów Zjednoczonych, gdzie czekał na nich ojciec, który przeprowadził się wcześniej.

Sukhovlansky rozpoczął swoją karierę gangstera w wieku 15 lat, kiedy wracając ze szkoły spotkał dwóch Włochów, którzy próbowali okraść chłopca. Zaatakował ich pięściami, co bardzo zaimponowało szefowi przestępczości Salvatore Lucanii, znanemu pod pseudonimem „Lucky”.

W rezultacie Meyer Lansky, Luciano i Benjamin „Bugsy” Siegel utworzyli gang. Zajmował się on przemytem alkoholu w czasach prohibicji oraz napadami rabunkowymi. Nieco później częścią gangu stał się Frank Costello, a wszyscy oni dołączyli do Banku Nowojorskiego pod kierownictwem Giuseppe „Joe Bossa” Masserii.

W 1931 roku Lansky zebrał swoich najbliższych przyjaciół, zorganizował sieć kasyn na Kubie i w Stanach Zjednoczonych, a także współzałożył hotel Flamingo w Las Vegas. Mówi się, że te lokale były tak szykowne i prestiżowe, że teraz z łatwością wycisnęłyby nowoczesną platformę hazardową z rankingów kasyn na portalu www.polskiekasyna.biz i innych renomowanych źródeł.. Po dojściu do władzy Fidela Castro, Mayer został zmuszony do przeniesienia wszystkich kasyn z Kuby na Haiti i wyspy karaibskie.

Pomimo kontroli władz, Meyer prowadził swój biznes z powodzeniem, bez wglądu w żadne nielegalne machinacje.

Jednym z najbardziej brutalnych czynów ze strony Lansky’ego jest skazanie na śmierć jego przyjaciela Benjamina Siegela, którego zabójstwa domagali się wpływowi nowojorscy gangsterzy. Meyer nie został jednak ukarany za swoje zbrodnie, czego powodem były możliwe powiązania między nim a oficerem FBI Johnem Edgarem Hooverem, który ze swojej strony zaprzeczał jakimkolwiek relacjom z przestępczym mastermindem.

Pod koniec życia Lansky mieszkał wraz z rodziną na Florydzie, będąc pod stałą obserwacją agencji wywiadowczych. Dopiero w 1970 roku śledczy natrafili na faktyczny ślad i dowody jego udziału w oszustwach podatkowych, a w 1983 roku postawiono mu zarzuty. Oskarżony nie mógł jednak stanąć przed sądem z powodu własnej śmierci spowodowanej zaawansowaną chorobą nowotworową.

Życie Lansky’ego zainspirowało wielkich twórców filmowych w filmach Ojciec Chrzestny 2 i Pewnego razu w Ameryce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here