Nowe drogi w strefach

4

12/07/11r.Kończąca się budowa drogi Strefowej, przygotowywane na rok przyszły modernizacje Siarkowej i Chemicznej, nowa nawierzchnia dróg w podstrefie nowodębskiej a także plany budowy prawie 300 miejsc parkingowych – to tylko część inwestycji nowodębskiego samorządu w celu rozszerzenia działalności przez już istniejące i przyciągnięcia nowych firm do nowodębskiej części Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dobry dojazd do terenów inwestycyjnych to jeden z warunków niezbędnych dla przyciągnięcia do gminy nowych firm. Dostępność komunikacyjna sprzyja także rozwojowi działalności przez inwestorów już prowadzonych działalność. Władze samorządowe winny dostrzegać potrzeby inwestorów w tym zakresie i starać się w miarę swoich możliwości realizować takie przedsięwzięcia. Budowanie dróg w tzw. centrach zysku po prostu się opłaca – mówi burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon – wydane pieniądze zwracają się w postaci podatków płaconych przez nowych inwestorów a nade wszystko przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy.

Mając tego świadomość podjęliśmy w ubiegłej kadencji działania, których celem była poprawa dostępności komunikacyjnej terenów Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Chmielowie. – podkreśla burmistrz – Płynące z różnych źródeł sygnały, dotyczące zainteresowania inwestorów terenami w tej części gminy, zmobilizowały nas do przygotowania koncepcji połączenia tej strefy z drogą krajową Nr 9. Po przygotowaniu dokumentacji na drogę Strefową w roku ubiegłym ogłoszony został przetarg na budowę tej drogi. Zadanie za 4,2 mln zł (w tym ok. 1,5 mln zł dotacji z UE) wykonuje firma EUROVIA, a polega ono nie tylko na budowie samej drogi, ale przebudowie krajowej „dziewiątki” na długości 400 m, torów kolejowych Chmielów-Włoszczowice na długości 200 m wraz budową przejazdu kolejowego oraz oświetlenie całej drogi wraz z rozjazdami.
Na drogę tę czekają nie tylko firmy, które były tu już od dawna osadzone, ale także działające od niedawna, jak Media Ekspert czy niedługo rozpoczynające produkcję Wytwórnia Mas Bitumicznych i Zakład Ceramiki Budowlanej. Budowa tej drogi była o tyle pilna, że wyjazd z TSSE, przez ul. Zakładową na terenie miasta Tarnobrzega, był coraz bardziej uciążliwy.

Władze Nowej Dęby przegotowały także dokumentację na przebudowę drogi Siarkowej, która do tej pory łączyła tereny inwestycyjne z ul. Zakładową w Tarnobrzegu, a która teraz skomunikuje je z drogą Strefową. Pojawienie się na terenie Chmielowa kolejnego inwestora – Pilkington Automotive Poland, powoduje, że droga Siarkowa, przy której ta firma będzie inwestować, musi być w przyszłym roku przebudowana. Samorząd posiada dokumentację na przebudowę tej drogi od przejazdu kolejowego na Mogiłach do granic gminy (przy ELWIDZIE). Realizacja całego projektu uzależniona jest jednak od pozyskania środków zewnętrznych, gdyż jego koszt całkowity to ponad 2 mln zł. Jeśli nie uda się tych środków pozyskać, gmina będzie realizować to przedsięwzięcie w części.

Posadowienie się PILKINGTONA na obszarze kilkunastu hektarów spowodowało zmiany w dotychczasowej organizacji komunikacji, zwłaszcza dla firmy IZOLBEX, która musi odwrócić kierunek swojego transportu na tereny Zakładów Chemicznych „SIARKOPOL”. To budzi zaniepokojenie tego zakładu, gdyż z ich drogi korzysta już kilka firm, a wejście IZOLBEXU na drogę Chemiczną spowoduje trudności w transporcie po tej drodze, która do takiego ruchu nie była przygotowana. W tej sytuacji do negocjacji między firmami włączył się burmistrz Wiesław Ordon, gdyż istniało ryzyko zablokowania inwestycji PILKINGTONA. W wyniku kilku rund rozmów z 10 firmami ustalono, że gmina przejmie drogę Chemiczną i ją przebuduje. – mówi burmistrz – Ale, żeby stało się to już w roku przyszłym, firmy zadeklarowały nadpłatę podatku od nieruchomości za 2013 r. w wysokości niezbędnej do realizacji przedsięwzięcia (ok. 1,2 mln zł). Ich postawa wynikała ze zrozumienia dla podejmowanych przez nowodębski samorząd inwestycji drogowych w tej części gminy.

Kolejnym zadanie, jakie stanie przed gminą, to zabezpieczenie miejsc parkingowych dla pracowników, firm położonych na terenie strefy, latego prezesi firm działających w TSSE zwrócili się do władz miejskich o rozwiązanie tego problemu. Przygotowana przez urząd koncepcja budowy parkingu przy ul. Siarkowej przewiduje budowę 295 miejsc postojowych, na długości ok. 700 m. W koncepcji przewidziano także bezpieczne dojście chodnikiem do fabryki.

Burmistrz planuje także poprawę stanu dróg w podstrefie nowodębskiej. Już w tym roku przewidziano w budżecie środki na nowe nakładki bitumiczne. Lecz po analizie stanu tych dróg, a zwłaszcza braku odwodnienia, uznano, że trzeba przygotować w pierwszej kolejności dokumentację na ich przebudowę. To zadanie ma być zrealizowane do końca roku.

Wszystkie te niezbędne działania, nie pozostaną bez wpływu na ilość podejmowanych innych działań inwestycyjnych – podsumowuje Wiesław Ordon – lecz wsparcie dla tzw. centrów zysku, pozwoli w kolejnych latach czerpać dochody z tych terenów i przeznaczać je na kolejne projekty, oczekiwane przez mieszkańców. Oraz – co chyba jest ważniejsze – tworzyć nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców.

UMiG


4 KOMENTARZE

  1. [color=#ff0066][b]W dniu dzisiejszym (14.07.11) zgubiono klucz do samochodu. Prawdopodobnie w okolicy placu targowego. Uczciwego znalazcę proszę o kontakt: 604 473 493. Na znalazcę czeka nagroda. [/b][/color]

  2. Panie burmistrzu , o tym czerpaniu wielkich dochodow ze Strefy i zmniejszeniu bezrobocia slyszymy od lat, powtarza sie pan , dobrze wiedzac,ze wplywy dla gmin z ich dzialalnosci to mydlenie. Juz za Wrobla ARP roztaczala przed samorzadem i mieszkancami wspaniale wizje rozwoju naszego regionu, wielkie bum gospodarcze, prace dla ludzi. Uplynelo kilkanascie lat – I co? i nic, Wielki Pic, bieda , bezrobocie, niskie place ,wyzysk, emigracja – postepu brak. Tak, ARP chetnie korzysta z kasy gminnej i inwestowania w jej tereny, tyle,ze glowne dochody ze Strefy wyplyna poza nasza gmine- najczesciej do prywatnych kieszeni prezesow i zarzadow firm, a one nadal beda korzystac ze zwolnien podatkowych. Skonczmy z naiwnoscia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here