Nowy plan dla miasta. Wyłoniono firmę która go przygotuje!

33

Gmina Nowa Dęba dokonała wyboru wykonawcy który podejmie się przygotowania miejscowego planu zagospodarowania „osiedla Szkolna”. Dokumenty planistyczne umożliwią rozwój gospodarczy miast na kolejne lata. 

Na początku tego roku Rada Miejska jednomyślnie przyjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzenia:
1) zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Nowa Dęba obejmującego obszar położony pomiędzy ul. Szkolną, basenami odkrytymi, ul.Kościuszki, ul.Leśną
2)Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przy ul. Szkolnej obejmującego obszar pomiędzy ul. Kościuszki, ul. Szkolną, rzeką Bystrzyk, ul. Leśną.

Plan nie obejmuje swoim  zasięgiem nieczynnych basenów odkrytych, a więc funkcja tego terenu tak jak dotychczas pozostanie funkcją rekreacyjną. Kierunek rozwoju nawiązuje do pierwotnych koncepcji budowy miasta z okresu przedwojennego.

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp)? W wielkim skrócie jest to akt prawa miejscowego określający przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Plan stanowi podstawę gospodarki przestrzennej w gminie. Procedura przygotowania planu jest czasochłonna gdyż wymaga opinii i konsultacji z szeregiem podmiotów.

Jakie są korzyści z ustanowienia MPZP? W planie można dokonać  zmiany przeznaczenia nieruchomości np. gruntów leśnych i rolnych na cele nierolnicze i nieleśne. Pozwala to na zagospodarowanie terenów, które do tej pory były wyjęte z gminnej gospodarki przestrzennej. W skrócie: MPZP pozwala poszerzyć możliwości inwestycyjne na terenie nim objętym.

Dlaczego jest to tak ważne? Jak pokazały ostatnie przetargi, nieruchomości w naszej gminie cieszą się sporym zainteresowaniem. W konsekwencji zasoby gminnego banku ziemi powoli się kurczą. By te zasoby poszerzyć niezbędne są zmiany w dokumentach planistycznych. Jednak na przyjęcie MPZP „Szkolna” mają wpływ nie tylko wyniki ostatnich przetargów, ale przede wszystkim  decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej na podstawie której dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej utworzy w Nowej Dębie 18. Pułk Artylerii (czas działania: lata 2021-2026). Władze miasta są przekonane, że z faktem tym będzie wiązać się rozwój gospodarczy naszego miasta. Stąd też konieczne jest przygotowanie kolejnych terenów pod inwestycje mieszkaniowe i komercyjne.

W postępowaniu przetargowym wzięły udział dwie firmy.  Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Damkar, która podjęła się wykonania zadania za kwotę 45 387 zł brutto.

33 KOMENTARZE

 1. Proponuję przedłużyć ulicę Al. Zwycięstwa w stronę basenu i peronu, drugi dojazd do ulicy Leśnej, oraz przedłużenie szkolnej do krasickiego wzdłuż górki.

 2. I oby znow nie bylo że przyjdzie jakis planista-artysta weźmie kredki i cos narysuje a to bedzie nierealne do zrobienia w rzeczywistosci lub bedze pełne absurdów np sroga ktora jest zaplanowana i nie ma połaczenia z drogą istniejąca pomimo tego ze brakuje jej 10 m tylko mamy dwie slepe uliczki pomiedzy ktorymi jest 10 m działki.
  Lub sciezka rowerowa z nikad do nigdzie !

  • Właśnie tak nie będzie. Podam ci różnice między bublem (planem) Os Północ a tym na Szkolnej.
   1. Plan na os. Północ robił Ordon i jego rada. To się nie mogło udać.
   2. Plan na os. Północ robiony był na terenach bez kanalizacji, bez wodociągów, bez mediów. Plan na Szkolnej będzie robiony na działkach uzbrojonych. Nie będzie więc kosztów związanych z wykonaniem mediów.
   3. Plan na os. Północ robiony był na działkach prywatnych. Gmina chcąc zrealizować ten plan musi wyłożyć kilka milionów złotych na wykup gruntów od właścicieli oraz uzbrojenie tych terenów. W przypadku planu na Szkolnej 100% działek należy do gminy. Gmina nie tylko nie wyda ani złotówki, ale zarobi duży hajs na sprzedaży atrakcyjnych działek.

   Różnice pomiędzy planem na os. Północ a przyszłym planem Szkolna pokazują jak w soczewce różnice w myśleniu ekipy Ordona i nowej ekipy Diektiarenki. Ordon ładuje hajs i nic gmina z tego nie ma. Nowa ekipa pracuje nad tym jak zdobyć hajs za który można robić kolejne inwestycje. Przykład dodatkowy? Działka na ulicy Bieszczadzkiej, dawna szkółka na Porębach. Ordon chciał tam budować SDŚ który już ma siedzibę i działa świetnie. Koszt ? Pewnie jakieś 5-6 milionów na kredyt. Nowa ekipa wybiła to Ordonowi z głowy. Działka poszła na sprzedaż. Do skarbu gminy trafił ponad 1 milion złotych które wydano na inwestycje: drogi, chodniki.

   Oczywiście nie podoba się to wiosennemu Marianowi, grającemu Wojtkowi i reszcie mistrzów świata. Ale nie każdemu musi się podobać. Czas pokaże kto miał racje.

  • one nie były robione by było po drodze. jak mówił wykonawca plantów „sa tak drogie żeby porządnie zarobić”

 3. Do zubowska 13, masz dużo racji ale teza że ekipa diektiarenki podejmuje wspólne decyzje to fikcja,mam podejżenia że piszesz z ulicy jasna

  • No, no. Władca Grzedal Wielki dzierży berło władzy, reszta wykonuje polecenia. Znana śpiewka ordonowców. U nich tak było to wydaje im się że tak jest wszędzie. W ekipie Zorodna, Władcy Tarnowskich Pól było tak że jak coś Wiesiek Ordon w remizie powiedzioł to mu jego mumloki przytakiwały bo nic nie rozumiały z tego co się wokół dzieje. Teraz im się wydaje że w nowej radzie jest to samo tylko że miejsce Ordona zastąpił Grzędal Wielki. Nie rozumiejooo jednak że nawet gdyby tak było to i tak jest lepiej bo Grzędal intelektualnie bije na łeb na szyję wójta Tarnowskich Pól. Inna liga, inna klasa. Wiec zakładając że zawsze ktoś jest liderem to wolę lidera Grzędę niż Ordona który już pokazał co potrafi.

  • Ja też jestem za tym by nowym burmistrzem i liderem był pan Mirek Leszkowski. Może nie będzie dobrze, ale będzie wesoło. Będzie mówił, mówił i mówił.. ale nie powie o czym mówi.

  • Tak na świecie SKI w nazwisku sprawia że ma się doczynienia z kimś mądrym ! Mirowski takie amerykańskie

 4. Działki te na Szkolnej po wycięciu zapewne zabuduje Grzęda , i dobrze.Niech się coś dzieje w N.Dębie. Natomiast wracając do planów oś. Północ zwanego „bublem” tu się zgodzę . Ale niech nowa Rada odkręci „wyborczy bubel” Ordona . Z tego co wiem ktoś chce tam coś budować ale ciężko to mu idzie , mniemam że powodem nie jest to że była by to konkurencja dla Sp. Begg która to sprzedaje mieszkania po 5 tys zł za m2, a nie daj Boże inny inwestor sprzedawał by taniej . Dobro mieszkańców rozumiem przez to żeby coś mogli kupić taniej a nie mają być skazani na jednego „dostawcę” mieszkań.

  • Cena działek z przetargu idzie w cenę M2 mieszkania. Im drożej gmina sprzeda tym więcej zapłaci kupujący mieszkanie. Takie są prawa ekonomii. Dlaczego tylu się bije o działki windując ich ceny? Bo Ordon latami blokował sprzedaż robiąc duży popyt. Dlaczego więc nie wystawić kilku działek na raz by ten popyt zaspokoic i więcej inwestorów miało okazję kupić? Bo działek nie ma! Bo Ordon oprócz blokady tych nielicznych działek nie zrobił nic by uruchomić nowe tereny. Dlatego dzisiaj nowi robią ten plan. Naprawiają zaniedbania Orodna.
   Oczywiście cena działki to tylko jeden z wielu kosztów jaki musi ponieść inwestor. Dolicz rosnące pensję w budowlance, wzrost cen materiałów, wzrost podatków.
   By się przekonać jak jest weź kredyt i zainwestuj w budowę bloków.

 5. Będą realizować rozbudowę miasta według planu przedwojennego, haha serio? No to ładnie się Panowie cofacie, w dodatku jeśli ktoś myśli że Nowa Dęba się rozwinie po tym jak zrobią tutaj obwodnicę to chyba jest z kosmosu…

 6. Rada obiecała też miejscowy plan zagospodarowania na ul. Niżańskiej, pieniądze w budżecie zabezpieczono na ten cel, rok się kończy i co dalej?

 7. Hilary Minc …. jak myślisz że tak łatwo będzie wyciąć las na Szkolnej to się nie zdziw. Jest wiele instytucji które to zablokują na długie lata , nie mówiąc o organizacjach pro ekologicznych . Koło domu kultury po wycięciu kilku dębów było wielkie larum więc i tu będzie / tamci tego nie przepuszczą i nie tylko oni/ bo wójt i Developer to jedna ręka o czym może nie wiesz . Kwestia pensji wójta i drobne utarczki na sesjach to tylko zasłona dymna. Rosnące płace w budownictwie , koszty materiałów … ok to drożeje , ale jak ktoś ma swoją prywatną działkę i chce coś budować to chyba wyjdzie taniej za późniejszy m2 mieszkania niż zakup gruntu w przetargu np przez sp Begg. Sprawa własności , ok Szkolna to tereny gminne , ale trzeba zrobić drogi , wyciąć las a to są koszty gminy czyli nas .

  • Wiesz co jest na osiedlu Północ gdzie gmina sprzedała działki pod bloki? LAS! Tzn są drzewa bo formalnie to już nie las. Podjedź na ul. Kwiatkowskiego i obejrzyj co jest po obu stronach szosy. Wiesz kto zapłaci za wycinkę? Ten co kupił a nie gmina. Możliwe, że jak ktoś ma łeb na karku to jescze zarobi na tych pniach. Chociaż nie wypowiem się bo nie wiem czy zysk ze sprzedaży tych sosen zwróci koszty ich wycięcia. Ale wracając do tematu: Wiesz czym się różnią lasy na północy i na szkolnej? Tam na szkolnej więcej żuli ma swój rezerwat. Ślady ich bytowania są wszechobecne zaczynając od butelek i puszek, a na odchodach czy strzykawkach kończąc. Może tobie się to podoba, ale ja nie chce by moje dziecko na to patrzyło.

  • Dajta się napić w lasku starym nowodębskim Punkom, karczowniki

   Ja nie chcę, żeby moje najduchy gukały, jak chłopy na kortach żłopią pół roku. Nawet lodówkę tam mają! Paradne!!!

   Hilary Cliton Minc to nie siepnął browka w lasku przy szkolnej w swoim pustelniczym życiu? Powiadam, już w późnej podstawówce pewno łykał jak pelikan i jeno nie raz był przypalił tam gieta

   Na rany Kmicica żywym ogniem zadane, że go stary Borowiec nie pogonił stamtąd za gówniarza w las raz, a dobrze. Grrrrrrrrrrrrrrrr

 8. Nie mogę czytać takich głupot. Wszędzie dookoła las, jedna wielka puszcza a jakiś bałwan pisze ze trzeba ocalić żulowisko bo to będzie wielka strata dla wszystkich jeśli 40 sosen pójdzie do pieca. Może jeszcze napiszecie że po wycięciu zginie siedlisko rzadkich i nie spotykanych wron krakraków srających na okna i samochody? Gdyby Kwiatkowski przed wojną nie wykarczował drzew to by tego miasta nie było. Nagle się teraz paru przebudziło bo Józwa z Bronkiem nie będzie miał gdzie winiawki przechylić. Nie wiem czy to bardziej śmieszne czy tragiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here