NARADA ROCZNA PODKARPACKIEJ POLICJI N

6

Podkarpacka Policja podsumowała swoją pracę w 2023 roku. Pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Jarosław Tokarczyk przedstawił efekty policyjnych działań oraz omówił stan bezpieczeństwa na terenie województwa. W odprawie służbowej wzięli udział wojewoda podkarpacki i członek zarządu województwa podkarpackiego oraz kadra kierownicza podkarpackiej Policji.

Dziś, kadra kierownicza podkarpackiej Policji spotkała się, by podsumować miniony rok i omówić zamierzenia na najbliższy czas. W odprawie wzięli udział Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek.

Pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Jarosław Tokarczyk zaprezentował stan bezpieczeństwa w 2023 r., omówił priorytety oraz przedstawił efekty działań podkarpackiej Policji. Podziękował przedstawicielom władz wojewódzkich i samorządowych za wsparcie na wielu płaszczyznach. Na ręce komendantów miejskich i powiatowych oraz naczelników wydziałów, przekazał podziękowania dla policjantów i pracowników za ich trud i zaangażowanie.

Zagadnienia związane z pracą i osiągnięte efekty przez policjantów pionu kryminalnego i pionu prewencji przedstawili Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. dr Piotr Zalewski oraz insp. Jacek Juwa.

Podczas odprawy głos zabrała także Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, która podziękowała policjantom za dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu oraz za pomoc i wsparcie podczas działań dotyczących protestów na przejściach granicznych. Życzyła policjantom wielu sukcesów oraz bezpiecznych powrotów ze służby w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Stanisław Kruczek Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego złożył podziękowania policjantom za trudną i wymagającą poświęcenia służbę w tym ostatnim okresie. Podkreślił również, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma fakt dobrej współpracy policji z samorządami.

Jednym z najważniejszych zadań podkarpackiej Policji niezmiennie jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa. Stan bezpieczeństwa nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Potwierdzają to dane statystyczne, ale także wyniki badań opinii publicznej. Zrealizowane w 2023 r. badanie Społecznej Oceny Pracy Policji, wskazuje, że ponad 79 % mieszkańców Podkarpacia deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Ponad 73% mieszkańców naszego województwa ocenia, że Policja jest skuteczna w walce z przestępczością.

Kadry podkarpackiej Policji

W garnizonie podkarpackim służy 4.708 policjantów oraz zatrudnionych jest 1.126 pracowników cywilnych. W minionym roku do służby w Policji przyjęto 411 nowych funkcjonariuszy. Na dzień 31 grudnia 2023 r. w garnizonie były 104 wakaty.

Profilaktyka społeczna

Podkarpacka Policja kontynuowała szeroko zakrojone działania prewencyjne, realizując wojewódzkie programy profilaktyczne m.in. „Cyberbezpieczni”, „Bezpieczny Senior” oraz „Ostrożnie pies”. Aktywnie realizowano także założenia ogólnopolskich akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Prowadzono szereg działań wpływających na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowanych wobec niechronionych użytkowników dróg – pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Wciąż dużym zainteresowaniem cieszy się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od września 2016 r. kiedy rozpoczęła swoje funkcjonowanie, mieszkańcy wskazali na mapie Podkarpacia ponad 148 tysięcy miejsc lub zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne bądź uciążliwe. W minionym roku, spośród zgłoszonych 24,5 tys. zagrożeń, funkcjonariusze potwierdzili i wyeliminowali ponad 6.600 zagrożeń.

Ważnym kierunkiem rozwoju Policji w ostatnich latach jest uspołecznianie jej pracy. Temu służy rozbudowa sieci posterunków, nowa formuła pełnienia służby przez dzielnicowych oraz wprowadzenie narzędzi ułatwiających współpracę ze społeczeństwem. Do końca 2023 r. reaktywowano 17 posterunków. W ubiegłym roku był to posterunek w Fredropolu w powiecie przemyskim. W planach jest reaktywacja 4 posterunków (w Jodłowej, Padwi Narodowej, Wielopolu Skrzyńskim, Wielkich Oczach).

Stan bezpieczeństwa na podkarpackich drogach

Bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem policyjnych działań. W minionym roku odnotowano wzrost liczby zdarzeń drogowych. W 2023 r. doszło do 1.186 wypadków, o 123 więcej niż przed rokiem. W tych wypadkach zginęło 90 osób, a 1399 zostało rannych.

W ciągu całego roku policjanci przeprowadzili ponad 675 tys. kontroli stanu trzeźwości. Ujawnili 2035 nietrzeźwych kierowców, o 384 mniej niż rok wcześniej. W 2023 r. nieznacznie wzrosła liczba przekroczeń dopuszczalnej prędkości, takich wykroczeń odnotowano na podkarpackich drogach ponad 100 tysięcy. Natomiast liczba ujawnionych przekroczeń o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, zmniejszyła się z 2100 (w 2022 r.) do 1932.

Spadek przestępczości

W ubiegłym roku, ogółem stwierdzono 23.985 przestępstw, to o 2.897 mniej niż w roku poprzednim. Zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych, których odnotowano 13.525. Rok wcześniej było ich o 890 więcej. Poziom wykrywalności przestępstw kryminalnych wyniósł ponad 72 %. Odnotowano również spadek liczby przestępstw drogowych z 3.072 w 2022 r. do 2.583 w 2023 r.

Podkarpacka Policja osiąga znaczące sukcesy w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. W minionym roku policjanci zabezpieczyli 2.831 kg narkotyków (o ponad 2.571 kg więcej niż rok wcześniej) udaremniając tym samym wprowadzenie ich do obrotu.

Skuteczne były również działania funkcjonariuszy z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. Dzięki codziennym staraniom i ciężkiej pracy, w minionym roku, zatrzymano kilkanaście osób poszukiwanych listami gończymi, ukrywających się zarówno w kraju, jak i poza granicami.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, w ramach prowadzonych postępowań, zabezpieczyli mienie o wartości przekraczającej 36 mln złotych oraz odzyskali mienie o wartości ponad 5 mln złotych.

Logistyka – inwestycje i zakupy

W ubiegłym roku Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie zrealizowała 5 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości 12.070 000 złotych, to m.in. budowa nowej siedziby Komisariatu Policji II w Rzeszowie (wartość kosztorysowa to ok. 35 mln. złotych), modernizacja posterunków Policji w Skołyszynie i Harasiukach, budowa nowej siedziby komisariatu w Rudniku nad Sanem oraz posterunku w Pysznicy.

W 2023 r. zakupiono 37 nowych pojazdów służbowych. Zakup 11 radiowozów był współfinansowany ze środków przekazanych przez lokalne samorządy.

6 KOMENTARZE

  1. Panie redaktorze , pisze Pan – „W garnizonie podkarpackim służy 4.708 policjantów oraz zatrudnionych jest 1.126 pracowników cywilnych. ” . Pewno w szkole podstawowej uczył się Pan że pisząc 4708 , po czwórce nie stawia się kropki bo to bedzie znaczyło , że jest tam zatrudnionych nie całe 5 policjantów . Widocznie wtedy Pan redaktor był na wagarach

    • A ty zasnąłeś na lekcji polskiego, kiedy mówiono, iż przed partykułą „że” należy umieścić przecinek.

  2. Niedziela, godzina 13.00. Wiadukt ruskiej kolei. Białe BMW kombi z blachami RKL lewym pasem w kierunku Majdan City paliło gumy tak szybko, że nie zdążyłem doliczyć 21..22..23… a on zdążył zniknąć za wzniesieniem wiaduktu, choć zacząłem liczyć gdzieś w jednej trzeciej wzniesienia…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here